Transferklar: Superliga-bomber skal ikke tilbage

Randers FC ser det som en mulighed at hente Mohammed Fuseini permanent til sommer. Lejesvenden skal ikke retur til SK Sturm Graz og holder derfor alle sine muligheder åbne.



Hattrick i seneste spillerunde og to mål i søndagens sejr over Hvidovre.

Det kører i sandhed for Mohammed Fuseini, som Randers FC i januar hentede på en lejeaftale i SK Sturm Graz. I alt har han lavet seks mål i Superligaen, og derfor er der ikke noget at sige til, hvis Randers FC gerne vil hente ham på en permanent aftale.

Overfor Tipsbladet bekræfter sportsdirektør i Randers FC, Søren Pedersen, at et længere samarbejde er på blokken.

– Det er bestemt en mulighed at tilknytte ham permanent, så det er da noget, vi arbejder ud fra, siger han og tilføjer:

– Vi holder forhandlingsforløbet internt, så det vil jeg ikke snakke om med pressen. Jeg kan sige, at vi er glade og tilfredse med hans indsats.

Søren Pedersen bekræfter også, at der er en købsoption i lejeaftalen, men han vil ikke komme den nærmere. Det vil Mohammed Fuseinis agent, Max Hagmayr, heller ikke, der fortæller, at man holder alle muligheder åbne.

– Vores plan er ikke at tage retur til Sturm Graz og spille der. Det er ikke en del af vores plan, så vi er åbne og vil tage det bedste skridt for hans fremtid, hvor han kan udvikle sig mest muligt. Vi er åbne for det meste, og det gælder også Randers, siger Max Hagmayr til Tipsbladet og tilføjer:

– Mo er rigtig glad i Danmark og kan lide klubben, trænerne og holdkammeraterne. Han er der på en lejeaftale, og lige nu ved vi ikke, hvad der skal ske til sommer. Jeg tror, det vigtigste for ham er at koncentrere sig om at hjælpe klubben, og så må vi se, hvad der kommer til at ske.

21-årige Mohammed Fuseini har spillet på Right to Dream-akademiet i Ghana, men han har altså ikke taget turen til FC Nordsjælland, som flere af hans landsmænd tidligere har gjort.

SK Sturm Graz slog kløerne i ham i februar 2022, og nu er han altså ved at få sit europæiske gennembrud i Randers FC. Angriberen er på kontrakt i den østrigske topklub frem til 2026.

For nu bliver hans og Randers' vigtigste mission dog at sikre klubben et endnu større hul til de to nederste pladser i Superligaen. Den mission er forløbet ganske fornuftigt med en 6-0-sejr over Lyngby og weekendens 3-1-sejr over Hvidovre.

Til sommer bliver der også luft i Randers-angrebet, da man siger farvel til Marvin Egho, som tager til AC Horsens i NordicBet Ligaen.





Benhård kritik efter kollapset FCK-handel



LIVE

TransferLIVE: OB teaser – nu vender Falk hjem


OB henter Rasmus Falk i FC København

Av! Taber stort på dansker

Mads Hermansen til topklub?

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Bekræfter FCK-transfer: ‘Der er underskrevet’

Afslører – i dialog med danske klubber

Dansker i stort Premier League-skifte?


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Holger Rune-fadæse går verden rundt

FCK-stjerne i klubskifte?

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop



Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

‘En dyr fejl’

Afvist af United


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Det kan ende helt galt

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri



Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

FC København-handel er gået i hårdknude

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Tæt på ny klub

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Dansker i stor Wimbledon-triumf



Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job