Pludselig er han Superligaens store målkonge

Simen Nordli har været forrygende i denne sæson, hvor nordmanden har scoret mål på samlebånd for Randers. Tipsbladet har talt med kantspilleren, der forholder sig meget ydmygt til den store succes, han nyder i øjeblikket.



Simen  Nordli scorede fem mål i sidste Superliga-sæson, og derfor var der næppe mange, der tænkte på Randers FC's norske kantspiller som en mulig Superliga-topscorer i denne sæson. 

Med tre runder tilbage af efterårssæsonen ligger Simen Nordli dog på en delt førsteplads på topscorerlisten med ni fuldtræffere i 14 kampe. 

Trods den bragende succes i denne sæson har Simen Nordli dog stadig fødderne solidt plantet, da Tipsbladet taler med den 24-årige nordmand mandag eftermiddag. 

– Det er gået rigtigt godt, både for mig og for holdet. Det har været en dejlig start, og jeg er glad for, at jeg har kunnet bidrage med mål og assister. Vi har gjort det godt i den her sæson, og lige nu ønsker vi bare, at vi kan slutte i top seks, lyder det over telefonen fra Simen Nordli. 

Med tre sejre i træk er Randers kravlet op på fjerdepladsen i Superligaen, og kronjyderne har fundet vej til netmaskerne hele 10 gange i kampene mod Sønderjyske, FC Nordsjælland og AaB. 

– Det er svært at sige, hvad forklaringen præcist er, men jeg synes, at vi har udviklet os igennem hele sæsonen. Vi har bevæget os i en god retning, og for mit vedkommende har vores spil udviklet sig i en retning, der passer mig rigtigt godt, siger Simen Nordli og fortsætter:

– Det er svært at sige hvorfor, men vi har et bedre hold nu. Vi har arbejdet rigtigt godt, og så har vi fået mange gode spillere ind. Vi har en god trup, og som klub befinder vi os et godt sted lige nu.

Jeg håber selvfølgelig på det, for det er en stor drøm for mig at spille for landsholdet.

Simen Bolkan Nordli
Kantspiller, Randers FC

Randers hentede i sommer spillere som Paul Izzo, Norman Campbell, André Rømer, Florian Danho, Nikolas Dyhr, Mathias Greve og Mohamed Touré, som har været med til at løfte kronjydernes spil i denne sæson, og det må derfor siges, at Randers i øjeblikket har succes med klubbens transferstrategi. 

– Præcis. Jeg synes, at der er rigtigt mange af de nye spillere, der passer godt ind, både som personer, men selvfølgelig også som spillere. Det virker til, at der er blevet gjort et rigtigt godt stykke arbejde med at scoute og finde de rigtige typer til vores hold.

– Der er en rigtig god kultur, som der har været i mange år her i Randers, og det har gjort, at det er nemt for spillere at komme hertil, lyder det fra Simen Nordli, der samtidig roser cheftræner Rasmus Bertelsen for at have 'en enorm betydning'. 

I er kun tre point fra førstepladsen i Superligaen. Er det udelukkende top seks, I har fokus på, eller drømmer I også lidt om medaljer i Randers?

– Nej, først og fremmest er det vores delmål efter de første 22 kampe, at vi skal i top seks. Og så må man kigge på det derefter. Men det er først og fremmest det, som er vigtigt for os, og så tænker jeg, at man kan sætte sig en ny målsætning efter de 22 første kampe, lyder det fra Simen Nordli. 

2YDYR8M_2

Simen Nordli har scoret fem mål i de seneste tre Superliga-kampe. Foto: Alamy

Tænker ikke på medaljer
Med fem fuldtræffere i de seneste fire Superliga-kampe er Simen Nordli nu oppe på ni scoringer, og nordmanden deler dermed topscorerlistens førsteplads med Mathias Kvistgaarden og Tonni Adamsen. 

Randers-profilen erkender gerne, at han inden sæsonen ikke havde forestillet sig, at han skulle ligge så højt på topscorerlisten. 

– Nej, det havde jeg måske ikke. Det er gået rigtigt stærkt. Men det vigtigste er, at det er gået godt for holdet, og så er det selvfølgelig dejligt, når man kan bidrage. Men jeg tror ikke, at jeg før sæsonen havde forestillet mig, at jeg skulle ligge nummer ét på topscorerlisten. Det havde jeg måske ikke forventet, men det er jeg da glad for, siger Simen Nordli, der imponerende nok også har flest assister i Superligaen, sammen med Viborgs Serginho, med seks af slagsen.  

Har du en drøm om at blive Superliga-topscorer, selvom du har fokus på Randers?

– Ja, selvfølgelig, det ville være rigtigt sjovt at blive topscorer. Men det er heller ikke noget stort mål for mig. Det vigtigste lige nu er, at vi klarer os i top seks, men selvfølgelig håber jeg, at jeg kan score så mange mål som muligt, så vi kan nå vores målsætninger, lyder det fra Nordli. 

Med de flotte præstationer i Superligaen er det nærliggende at tænke, at Ståle Solbakken har Simen Nordli med i tankerne, når han skal udtage den norske landsholdstrup. 

– Man håber selvfølgelig på det. Men konkurrencen er også hård, så det er svært at sige. Jeg håber selvfølgelig på det, for det er en stor drøm for mig at spille for landsholdet. Jeg bliver bare nødt til at fortsætte med at arbejde og gøre det godt, og så kommer muligheden måske på et tidspunkt, siger Randers-profilen. 

Simen Nordli har scoret 17 mål i 57 kampe for Randers siden skiftet fra Aalesund i januar 2023. 

Næste kamp for Nordli og Randers er på søndag ude mod Silkeborg. 





Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!




EKSKLUSIVT

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Blev informeret om mulig fyring onsdag

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Voldsom udmelding om Froholdt

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Vild spådom om FC Midtjylland

Sønderjyske – AGF

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

OB – FC København

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Peter Kjær: Her er min bekymring



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Brøndby IF – Viborg FF

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Manchester United – Aston Villa

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Supercomputer spår FCM-nedtur

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Han har været en åbenbaring!

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

United overvejer disse fem managers

Liverpool – Tottenham

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation