Boris: SønderjyskE passer på mine værdier

Michael Boris mener selv, at han passer rigtig godt ind i SønderjyskE, og direktør Klaus Rasmussen stemmer i.



SønderjyskE har netop offentliggjort, at 46-årige Michael Boris bliver klubbens nye cheftræner.

Han kommer til Haderslev efter to sæsoner i ungarske MTK Budapest, og direktør Klaus Rasmussen glæder sig over, at det lykkedes at lokke tyskeren til Danmark.

– Vi er meget glade for, at vi kan byde velkommen til Michael Boris. Der er blevet gjort et grundigt stykke arbejde med at finde den rette profil til jobbet, og vi glæder os til, at han nu skal i gang med arbejdet i SønderjyskE.

– Vi får en træner, der kommer med stor erfaring fra at arbejde med talenter på et højt niveau, og han kommer samtidig med en baggrund, hvor han påskønner hårdt arbejde og de samme værdier, som vi dyrker her i SønderjyskE.

– Michael Boris kommer alene til klubben, forstået på den måde, at det er den nuværende stab, han skal arbejde sammen med, så der er masser af gode, velkendte klubfolk til at hjælpe ham godt i gang, og først og fremmest har han Simon Poulsen ved sin side som sin assistenttræner, siger han til klubbens hjemmeside.

Michael Boris mener også selv, at hans person passer rigtig godt ind i SønderjyskE.

– Jeg er først og fremmest stolt over, at jeg skal være cheftræner i SønderjyskE. Jeg glæder mig meget til at komme i gang på mandag og arbejde for en klub, som jeg har fået et særdeles godt indtryk af.

– Efter jeg blev ledig i Ungarn, så jeg jobbeskrivelsen i SønderjyskE, og den passer rigtig godt på min profil og mine værdier. Det er en klub, jeg nemt kan identificere mig med. Jeg kommer selv fra mineområdet i Ruhr-distriktet, og jeg ved, at SønderjyskE også anerkender hårdt arbejde, så det passer godt sammen. Jeg har haft en række samtaler med gode folk i organisationen, og jeg er stolt over, at de har udvalgt mig til at blive cheftræner.

– Jeg kommer til at bringe nogle nye ideer med til klubben, og jeg vil have nye input med fra første dag, men jeg skal også se det hele an. Det hele kommer til at ske i tæt samarbejde med den nuværende stab, hvor jeg allerede har talt med flere af dem, og jeg har fået et rigtig godt indtryk af både dem og klubben. Jeg glæder mig til at komme i gang og møde spillerne og alle folk omkring klubben og stifte bekendtskab med byen og hele landsdelen.

Michael Boris har første træning med holdet på mandag.





– Jeg frygter ikke at blive fyret


Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Nu drømmer de stort i AGF

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

– De skal skille sig af med ham!

Spanske medier i ekstase

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Han kommer til at have mareridt i nat

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Kæmpe triumf for Frank

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

AGF kriger sejren hjem

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Her sætter Vingegaard grænsen

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

FCN ydmyger Silkeborg

Trækker overskrifter i Sydkorea

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

FCM smed point i kæmpe drama

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

FC København – Sønderjyske

Viborg FF – FC Midtjylland