Noget overraskende bekendtgjorde FC Midtjylland i sidste uge, at kantspilleren Jonas Borring havde fået lov at støde til Terek Grozny fra det krigsplagede Tjetjeniens træningslejr i Tyrkiet. Her deltog han i seks træninger og fik en halvleg i en træningskamp for klubben, hvor han lagde op til et mål og var med til at køre en 2-1 sejr hjem til klubben, der til daglig spiller i den bedste russiske liga.
I nat var han så hjemme igen, og først imorgen træner han igen med sine holdkammerater i FC Midtjylland, og mens han venter på svar fra russerne, glæder han sig over oplevelsen.
– De tog rigtig godt imod mig, og jeg har været med i en række træninger på et rigtig højt niveau. Jeg har længe haft en drøm om at komme til udlandet, og Terek Grozny havde set mig i en kamp i foråret og havde derfor lyst til at se mig an. Den russiske liga er i mine øjne meget interessant, og der har været stor fremgang derovre, og jeg håber selvfølgelig, at de stadig er interesserede i mig, siger Jonas Borring til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: FCM-træner: Borring-eventyr overrasker
Skifter Jonas Borring til Terek Grozny flytter han ind i det, der op gennem 90’erne var én stor krigszone. To tjetjenske krige smadrede stort set hele byen, men et større genoparbejdsningsarbejde i byen har været igang i nogle år. Tjetjenien er fortsat under russisk herredømme, men de har egen regering ledet af diktatoren Ramzan Kadyrov, der også er formand i klubben.
Jonas Borring har da også tænkt over, hvordan sikkerheden er omkring fodboldholdet. Men han ønsker ikke at afvise et skifte til klubben på den baggrund, før han selv har set, hvordan forholdene er.
– Når jeg hører om alt det, der er foregået, tænker jeg selvfølgelig over det. Men jeg ved, at spillerne bor 300 km. væk fra Tjetjenien, og at de kun spiller kampene inde i byen. Det kan jo være, at jeg får et andet indtryk, når jeg ser det med mine egne øjne. Selvfølgelig skal det være stille, roligt og fredeligt, hvis jeg skal skifte, og faktisk har jeg en positiv mavefornemmelse, siger Borring.
Skulle det ikke blive til et skifte, har Jonas Borring fortsat mod på at kæmpe for sin plads i FC Midtjylland, hvor han har et år tilbage af sin kontrakt.
– Jeg er indstillet på at kæmpe for at få masser af spilletid i den kommende sæson i FC Midtjylland, hvis det ikke lykkes for mig at komme afsted. Jeg ved heller ikke, hvordan FC Midtjylland stiller sig. Det er vi slet ikke nået til endnu, men skal de have penge for mig, så er det selvfølgelig nu, da min kontrakt udløber efter den her sæson, siger han.
Jonas Borring skiftede til FC Midtjylland i sommeren 2008 fra OB for en transfersum, der menes at have lydt på godt 20 millioner kroner. En handel der stadig er den dyreste mellem to danske klubber.
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: Gyser – her ender FC København
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
NYHEDER
OB straffer angriber
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Sepp Piontek er død
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig