Borring drømmer om Grozny

Jonas Borring har fået god respons på sin prøvetræning med Terek Grozny. Er sikkerheden iorden, håber han, at et skifte kan falde på plads.



Noget overraskende bekendtgjorde FC Midtjylland i sidste uge, at kantspilleren Jonas Borring havde fået lov at støde til Terek Grozny fra det krigsplagede Tjetjeniens træningslejr i Tyrkiet. Her deltog han i seks træninger og fik en halvleg i en træningskamp for klubben, hvor han lagde op til et mål og var med til at køre en 2-1 sejr hjem til klubben, der til daglig spiller i den bedste russiske liga.

I nat var han så hjemme igen, og først imorgen træner han igen med sine holdkammerater i FC Midtjylland, og mens han venter på svar fra russerne, glæder han sig over oplevelsen.

– De tog rigtig godt imod mig, og jeg har været med i en række træninger på et rigtig højt niveau. Jeg har længe haft en drøm om at komme til udlandet, og Terek Grozny havde set mig i en kamp i foråret og havde derfor lyst til at se mig an. Den russiske liga er i mine øjne meget interessant, og der har været stor fremgang derovre, og jeg håber selvfølgelig, at de stadig er interesserede i mig, siger Jonas Borring til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: FCM-træner: Borring-eventyr overrasker

Skifter Jonas Borring til Terek Grozny flytter han ind i det, der op gennem 90’erne var én stor krigszone. To tjetjenske krige smadrede stort set hele byen, men et større genoparbejdsningsarbejde i byen har været igang i nogle år. Tjetjenien er fortsat under russisk herredømme, men de har egen regering ledet af diktatoren Ramzan Kadyrov, der også er formand i klubben.

Jonas Borring har da også tænkt over, hvordan sikkerheden er omkring fodboldholdet. Men han ønsker ikke at afvise et skifte til klubben på den baggrund, før han selv har set, hvordan forholdene er.

– Når jeg hører om alt det, der er foregået, tænker jeg selvfølgelig over det. Men jeg ved, at spillerne bor 300 km. væk fra Tjetjenien, og at de kun spiller kampene inde i byen. Det kan jo være, at jeg får et andet indtryk, når jeg ser det med mine egne øjne. Selvfølgelig skal det være stille, roligt og fredeligt, hvis jeg skal skifte, og faktisk har jeg en positiv mavefornemmelse, siger Borring.

Skulle det ikke blive til et skifte, har Jonas Borring fortsat mod på at kæmpe for sin plads i FC Midtjylland, hvor han har et år tilbage af sin kontrakt.

– Jeg er indstillet på at kæmpe for at få masser af spilletid i den kommende sæson i FC Midtjylland, hvis det ikke lykkes for mig at komme afsted. Jeg ved heller ikke, hvordan FC Midtjylland stiller sig. Det er vi slet ikke nået til endnu, men skal de have penge for mig, så er det selvfølgelig nu, da min kontrakt udløber efter den her sæson, siger han.

Jonas Borring skiftede til FC Midtjylland i sommeren 2008 fra OB for en transfersum, der menes at have lydt på godt 20 millioner kroner. En handel der stadig er den dyreste mellem to danske klubber.





LIVE

TransferLIVE: De lurer på AaB-profil

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Kontant transfermelding fra FCK

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!

Ingen kontakt med AGF

Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Medie: Betaler 11 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Han kan erstatte Patrick Dorgu

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

– Et kanon sted for ham



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Han var HELT væk – men så stak det af!

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt

Brugbar pointdeling i Herning

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Engelsk dominans i toppen af Champions League

FCK færdige i Champions League

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

LIVE: FCK taber i Barcelona

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub