Noget overraskende bekendtgjorde FC Midtjylland i sidste uge, at kantspilleren Jonas Borring havde fået lov at støde til Terek Grozny fra det krigsplagede Tjetjeniens træningslejr i Tyrkiet. Her deltog han i seks træninger og fik en halvleg i en træningskamp for klubben, hvor han lagde op til et mål og var med til at køre en 2-1 sejr hjem til klubben, der til daglig spiller i den bedste russiske liga.
I nat var han så hjemme igen, og først imorgen træner han igen med sine holdkammerater i FC Midtjylland, og mens han venter på svar fra russerne, glæder han sig over oplevelsen.
– De tog rigtig godt imod mig, og jeg har været med i en række træninger på et rigtig højt niveau. Jeg har længe haft en drøm om at komme til udlandet, og Terek Grozny havde set mig i en kamp i foråret og havde derfor lyst til at se mig an. Den russiske liga er i mine øjne meget interessant, og der har været stor fremgang derovre, og jeg håber selvfølgelig, at de stadig er interesserede i mig, siger Jonas Borring til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: FCM-træner: Borring-eventyr overrasker
Skifter Jonas Borring til Terek Grozny flytter han ind i det, der op gennem 90’erne var én stor krigszone. To tjetjenske krige smadrede stort set hele byen, men et større genoparbejdsningsarbejde i byen har været igang i nogle år. Tjetjenien er fortsat under russisk herredømme, men de har egen regering ledet af diktatoren Ramzan Kadyrov, der også er formand i klubben.
Jonas Borring har da også tænkt over, hvordan sikkerheden er omkring fodboldholdet. Men han ønsker ikke at afvise et skifte til klubben på den baggrund, før han selv har set, hvordan forholdene er.
– Når jeg hører om alt det, der er foregået, tænker jeg selvfølgelig over det. Men jeg ved, at spillerne bor 300 km. væk fra Tjetjenien, og at de kun spiller kampene inde i byen. Det kan jo være, at jeg får et andet indtryk, når jeg ser det med mine egne øjne. Selvfølgelig skal det være stille, roligt og fredeligt, hvis jeg skal skifte, og faktisk har jeg en positiv mavefornemmelse, siger Borring.
Skulle det ikke blive til et skifte, har Jonas Borring fortsat mod på at kæmpe for sin plads i FC Midtjylland, hvor han har et år tilbage af sin kontrakt.
– Jeg er indstillet på at kæmpe for at få masser af spilletid i den kommende sæson i FC Midtjylland, hvis det ikke lykkes for mig at komme afsted. Jeg ved heller ikke, hvordan FC Midtjylland stiller sig. Det er vi slet ikke nået til endnu, men skal de have penge for mig, så er det selvfølgelig nu, da min kontrakt udløber efter den her sæson, siger han.
Jonas Borring skiftede til FC Midtjylland i sommeren 2008 fra OB for en transfersum, der menes at have lydt på godt 20 millioner kroner. En handel der stadig er den dyreste mellem to danske klubber.
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
TOPNYHED
Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
TIPSBLADET I EUROPA
Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!
NYHEDER
Mageløse München fortsætter vanvidssæson
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
Liverpool satte Real Madrid på plads
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
NYHEDER
Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK
MEDIE
I spil til stort job? Peger på danskere
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
NYHEDER
Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut
NYHEDER
I kæmpe forsvar af Amorim
TOPNYHED
‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
INTERVIEW
Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis
Prøver at lokke FC København-stjerne
NYHEDER
Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK
TOPNYHED
Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’
INTERVIEW
Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job
INTERVIEW
Thomas Frank har fået en undskyldning
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
AVIS
Kæmpe kovending: Forhandler med dansker
TOPNYHED
Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er
TOPNYHED
Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup
TOPNYHED
– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid
NYHEDER
Axelsen jubler: Lander ny aftale
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
TOPNYHED
David Nielsen, den er til dig!
NYHEDER
Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
Riemer forklarer store overraskelser
INTERVIEW
Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM
DAGENS SPILFORSLAG
Gudesønner kan greje Gala igen
TOPNYHED
Sådan starter FCK og Tottenham
AVIS
Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’
TOPNYHED
Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’
TOPNYHED
Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring
TIPSBLADET I EUROPA
Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’
Her kan du se Tottenham mod FC København
NYHEDER
Advarer FCK: Det må ikke ske!
INTERVIEW
Glen Riddersholm teaser
NYHEDER
Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’
NYHEDER