Borring drømmer om Grozny

Jonas Borring har fået god respons på sin prøvetræning med Terek Grozny. Er sikkerheden iorden, håber han, at et skifte kan falde på plads.



Noget overraskende bekendtgjorde FC Midtjylland i sidste uge, at kantspilleren Jonas Borring havde fået lov at støde til Terek Grozny fra det krigsplagede Tjetjeniens træningslejr i Tyrkiet. Her deltog han i seks træninger og fik en halvleg i en træningskamp for klubben, hvor han lagde op til et mål og var med til at køre en 2-1 sejr hjem til klubben, der til daglig spiller i den bedste russiske liga.

I nat var han så hjemme igen, og først imorgen træner han igen med sine holdkammerater i FC Midtjylland, og mens han venter på svar fra russerne, glæder han sig over oplevelsen.

– De tog rigtig godt imod mig, og jeg har været med i en række træninger på et rigtig højt niveau. Jeg har længe haft en drøm om at komme til udlandet, og Terek Grozny havde set mig i en kamp i foråret og havde derfor lyst til at se mig an. Den russiske liga er i mine øjne meget interessant, og der har været stor fremgang derovre, og jeg håber selvfølgelig, at de stadig er interesserede i mig, siger Jonas Borring til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: FCM-træner: Borring-eventyr overrasker

Skifter Jonas Borring til Terek Grozny flytter han ind i det, der op gennem 90’erne var én stor krigszone. To tjetjenske krige smadrede stort set hele byen, men et større genoparbejdsningsarbejde i byen har været igang i nogle år. Tjetjenien er fortsat under russisk herredømme, men de har egen regering ledet af diktatoren Ramzan Kadyrov, der også er formand i klubben.

Jonas Borring har da også tænkt over, hvordan sikkerheden er omkring fodboldholdet. Men han ønsker ikke at afvise et skifte til klubben på den baggrund, før han selv har set, hvordan forholdene er.

– Når jeg hører om alt det, der er foregået, tænker jeg selvfølgelig over det. Men jeg ved, at spillerne bor 300 km. væk fra Tjetjenien, og at de kun spiller kampene inde i byen. Det kan jo være, at jeg får et andet indtryk, når jeg ser det med mine egne øjne. Selvfølgelig skal det være stille, roligt og fredeligt, hvis jeg skal skifte, og faktisk har jeg en positiv mavefornemmelse, siger Borring.

Skulle det ikke blive til et skifte, har Jonas Borring fortsat mod på at kæmpe for sin plads i FC Midtjylland, hvor han har et år tilbage af sin kontrakt.

– Jeg er indstillet på at kæmpe for at få masser af spilletid i den kommende sæson i FC Midtjylland, hvis det ikke lykkes for mig at komme afsted. Jeg ved heller ikke, hvordan FC Midtjylland stiller sig. Det er vi slet ikke nået til endnu, men skal de have penge for mig, så er det selvfølgelig nu, da min kontrakt udløber efter den her sæson, siger han.

Jonas Borring skiftede til FC Midtjylland i sommeren 2008 fra OB for en transfersum, der menes at have lydt på godt 20 millioner kroner. En handel der stadig er den dyreste mellem to danske klubber.





Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu




LIVE

TransferLIVE: Nu er han solgt

Stor mystik om Patrick Pentz

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Tæt på en falliterklæring, FCK

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Han er på vej væk fra AGF

Afviser kæmpebud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Per Frimann hylder Brøndby

Brøndby afviser to danske klubber

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Forlader AGF – lægetjek booket

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Klart svar om Tonni Adamsen

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

Londonderby med mål

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Jakub Trefil skifter til Danmark

Viborg præsenterer ny spiller

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber