Noget overraskende bekendtgjorde FC Midtjylland i sidste uge, at kantspilleren Jonas Borring havde fået lov at støde til Terek Grozny fra det krigsplagede Tjetjeniens træningslejr i Tyrkiet. Her deltog han i seks træninger og fik en halvleg i en træningskamp for klubben, hvor han lagde op til et mål og var med til at køre en 2-1 sejr hjem til klubben, der til daglig spiller i den bedste russiske liga.
I nat var han så hjemme igen, og først imorgen træner han igen med sine holdkammerater i FC Midtjylland, og mens han venter på svar fra russerne, glæder han sig over oplevelsen.
– De tog rigtig godt imod mig, og jeg har været med i en række træninger på et rigtig højt niveau. Jeg har længe haft en drøm om at komme til udlandet, og Terek Grozny havde set mig i en kamp i foråret og havde derfor lyst til at se mig an. Den russiske liga er i mine øjne meget interessant, og der har været stor fremgang derovre, og jeg håber selvfølgelig, at de stadig er interesserede i mig, siger Jonas Borring til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: FCM-træner: Borring-eventyr overrasker
Skifter Jonas Borring til Terek Grozny flytter han ind i det, der op gennem 90’erne var én stor krigszone. To tjetjenske krige smadrede stort set hele byen, men et større genoparbejdsningsarbejde i byen har været igang i nogle år. Tjetjenien er fortsat under russisk herredømme, men de har egen regering ledet af diktatoren Ramzan Kadyrov, der også er formand i klubben.
Jonas Borring har da også tænkt over, hvordan sikkerheden er omkring fodboldholdet. Men han ønsker ikke at afvise et skifte til klubben på den baggrund, før han selv har set, hvordan forholdene er.
– Når jeg hører om alt det, der er foregået, tænker jeg selvfølgelig over det. Men jeg ved, at spillerne bor 300 km. væk fra Tjetjenien, og at de kun spiller kampene inde i byen. Det kan jo være, at jeg får et andet indtryk, når jeg ser det med mine egne øjne. Selvfølgelig skal det være stille, roligt og fredeligt, hvis jeg skal skifte, og faktisk har jeg en positiv mavefornemmelse, siger Borring.
Skulle det ikke blive til et skifte, har Jonas Borring fortsat mod på at kæmpe for sin plads i FC Midtjylland, hvor han har et år tilbage af sin kontrakt.
– Jeg er indstillet på at kæmpe for at få masser af spilletid i den kommende sæson i FC Midtjylland, hvis det ikke lykkes for mig at komme afsted. Jeg ved heller ikke, hvordan FC Midtjylland stiller sig. Det er vi slet ikke nået til endnu, men skal de have penge for mig, så er det selvfølgelig nu, da min kontrakt udløber efter den her sæson, siger han.
Jonas Borring skiftede til FC Midtjylland i sommeren 2008 fra OB for en transfersum, der menes at have lydt på godt 20 millioner kroner. En handel der stadig er den dyreste mellem to danske klubber.
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
Han peger på Simon Kjær
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
– Du har udstråling som tagpap
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
Lerager ser forandret Kamil Grabara
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
– Alle taler om dem!
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM