Noget overraskende bekendtgjorde FC Midtjylland i sidste uge, at kantspilleren Jonas Borring havde fået lov at støde til Terek Grozny fra det krigsplagede Tjetjeniens træningslejr i Tyrkiet. Her deltog han i seks træninger og fik en halvleg i en træningskamp for klubben, hvor han lagde op til et mål og var med til at køre en 2-1 sejr hjem til klubben, der til daglig spiller i den bedste russiske liga.
I nat var han så hjemme igen, og først imorgen træner han igen med sine holdkammerater i FC Midtjylland, og mens han venter på svar fra russerne, glæder han sig over oplevelsen.
– De tog rigtig godt imod mig, og jeg har været med i en række træninger på et rigtig højt niveau. Jeg har længe haft en drøm om at komme til udlandet, og Terek Grozny havde set mig i en kamp i foråret og havde derfor lyst til at se mig an. Den russiske liga er i mine øjne meget interessant, og der har været stor fremgang derovre, og jeg håber selvfølgelig, at de stadig er interesserede i mig, siger Jonas Borring til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: FCM-træner: Borring-eventyr overrasker
Skifter Jonas Borring til Terek Grozny flytter han ind i det, der op gennem 90’erne var én stor krigszone. To tjetjenske krige smadrede stort set hele byen, men et større genoparbejdsningsarbejde i byen har været igang i nogle år. Tjetjenien er fortsat under russisk herredømme, men de har egen regering ledet af diktatoren Ramzan Kadyrov, der også er formand i klubben.
Jonas Borring har da også tænkt over, hvordan sikkerheden er omkring fodboldholdet. Men han ønsker ikke at afvise et skifte til klubben på den baggrund, før han selv har set, hvordan forholdene er.
– Når jeg hører om alt det, der er foregået, tænker jeg selvfølgelig over det. Men jeg ved, at spillerne bor 300 km. væk fra Tjetjenien, og at de kun spiller kampene inde i byen. Det kan jo være, at jeg får et andet indtryk, når jeg ser det med mine egne øjne. Selvfølgelig skal det være stille, roligt og fredeligt, hvis jeg skal skifte, og faktisk har jeg en positiv mavefornemmelse, siger Borring.
Skulle det ikke blive til et skifte, har Jonas Borring fortsat mod på at kæmpe for sin plads i FC Midtjylland, hvor han har et år tilbage af sin kontrakt.
– Jeg er indstillet på at kæmpe for at få masser af spilletid i den kommende sæson i FC Midtjylland, hvis det ikke lykkes for mig at komme afsted. Jeg ved heller ikke, hvordan FC Midtjylland stiller sig. Det er vi slet ikke nået til endnu, men skal de have penge for mig, så er det selvfølgelig nu, da min kontrakt udløber efter den her sæson, siger han.
Jonas Borring skiftede til FC Midtjylland i sommeren 2008 fra OB for en transfersum, der menes at have lydt på godt 20 millioner kroner. En handel der stadig er den dyreste mellem to danske klubber.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
OPTAKT
AGF – OB
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
Stjernetransfer på plads alligevel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen