Noget overraskende bekendtgjorde FC Midtjylland i sidste uge, at kantspilleren Jonas Borring havde fået lov at støde til Terek Grozny fra det krigsplagede Tjetjeniens træningslejr i Tyrkiet. Her deltog han i seks træninger og fik en halvleg i en træningskamp for klubben, hvor han lagde op til et mål og var med til at køre en 2-1 sejr hjem til klubben, der til daglig spiller i den bedste russiske liga.
I nat var han så hjemme igen, og først imorgen træner han igen med sine holdkammerater i FC Midtjylland, og mens han venter på svar fra russerne, glæder han sig over oplevelsen.
– De tog rigtig godt imod mig, og jeg har været med i en række træninger på et rigtig højt niveau. Jeg har længe haft en drøm om at komme til udlandet, og Terek Grozny havde set mig i en kamp i foråret og havde derfor lyst til at se mig an. Den russiske liga er i mine øjne meget interessant, og der har været stor fremgang derovre, og jeg håber selvfølgelig, at de stadig er interesserede i mig, siger Jonas Borring til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: FCM-træner: Borring-eventyr overrasker
Skifter Jonas Borring til Terek Grozny flytter han ind i det, der op gennem 90’erne var én stor krigszone. To tjetjenske krige smadrede stort set hele byen, men et større genoparbejdsningsarbejde i byen har været igang i nogle år. Tjetjenien er fortsat under russisk herredømme, men de har egen regering ledet af diktatoren Ramzan Kadyrov, der også er formand i klubben.
Jonas Borring har da også tænkt over, hvordan sikkerheden er omkring fodboldholdet. Men han ønsker ikke at afvise et skifte til klubben på den baggrund, før han selv har set, hvordan forholdene er.
– Når jeg hører om alt det, der er foregået, tænker jeg selvfølgelig over det. Men jeg ved, at spillerne bor 300 km. væk fra Tjetjenien, og at de kun spiller kampene inde i byen. Det kan jo være, at jeg får et andet indtryk, når jeg ser det med mine egne øjne. Selvfølgelig skal det være stille, roligt og fredeligt, hvis jeg skal skifte, og faktisk har jeg en positiv mavefornemmelse, siger Borring.
Skulle det ikke blive til et skifte, har Jonas Borring fortsat mod på at kæmpe for sin plads i FC Midtjylland, hvor han har et år tilbage af sin kontrakt.
– Jeg er indstillet på at kæmpe for at få masser af spilletid i den kommende sæson i FC Midtjylland, hvis det ikke lykkes for mig at komme afsted. Jeg ved heller ikke, hvordan FC Midtjylland stiller sig. Det er vi slet ikke nået til endnu, men skal de have penge for mig, så er det selvfølgelig nu, da min kontrakt udløber efter den her sæson, siger han.
Jonas Borring skiftede til FC Midtjylland i sommeren 2008 fra OB for en transfersum, der menes at have lydt på godt 20 millioner kroner. En handel der stadig er den dyreste mellem to danske klubber.
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool