Noget overraskende bekendtgjorde FC Midtjylland i sidste uge, at kantspilleren Jonas Borring havde fået lov at støde til Terek Grozny fra det krigsplagede Tjetjeniens træningslejr i Tyrkiet. Her deltog han i seks træninger og fik en halvleg i en træningskamp for klubben, hvor han lagde op til et mål og var med til at køre en 2-1 sejr hjem til klubben, der til daglig spiller i den bedste russiske liga.
I nat var han så hjemme igen, og først imorgen træner han igen med sine holdkammerater i FC Midtjylland, og mens han venter på svar fra russerne, glæder han sig over oplevelsen.
– De tog rigtig godt imod mig, og jeg har været med i en række træninger på et rigtig højt niveau. Jeg har længe haft en drøm om at komme til udlandet, og Terek Grozny havde set mig i en kamp i foråret og havde derfor lyst til at se mig an. Den russiske liga er i mine øjne meget interessant, og der har været stor fremgang derovre, og jeg håber selvfølgelig, at de stadig er interesserede i mig, siger Jonas Borring til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: FCM-træner: Borring-eventyr overrasker
Skifter Jonas Borring til Terek Grozny flytter han ind i det, der op gennem 90’erne var én stor krigszone. To tjetjenske krige smadrede stort set hele byen, men et større genoparbejdsningsarbejde i byen har været igang i nogle år. Tjetjenien er fortsat under russisk herredømme, men de har egen regering ledet af diktatoren Ramzan Kadyrov, der også er formand i klubben.
Jonas Borring har da også tænkt over, hvordan sikkerheden er omkring fodboldholdet. Men han ønsker ikke at afvise et skifte til klubben på den baggrund, før han selv har set, hvordan forholdene er.
– Når jeg hører om alt det, der er foregået, tænker jeg selvfølgelig over det. Men jeg ved, at spillerne bor 300 km. væk fra Tjetjenien, og at de kun spiller kampene inde i byen. Det kan jo være, at jeg får et andet indtryk, når jeg ser det med mine egne øjne. Selvfølgelig skal det være stille, roligt og fredeligt, hvis jeg skal skifte, og faktisk har jeg en positiv mavefornemmelse, siger Borring.
Skulle det ikke blive til et skifte, har Jonas Borring fortsat mod på at kæmpe for sin plads i FC Midtjylland, hvor han har et år tilbage af sin kontrakt.
– Jeg er indstillet på at kæmpe for at få masser af spilletid i den kommende sæson i FC Midtjylland, hvis det ikke lykkes for mig at komme afsted. Jeg ved heller ikke, hvordan FC Midtjylland stiller sig. Det er vi slet ikke nået til endnu, men skal de have penge for mig, så er det selvfølgelig nu, da min kontrakt udløber efter den her sæson, siger han.
Jonas Borring skiftede til FC Midtjylland i sommeren 2008 fra OB for en transfersum, der menes at have lydt på godt 20 millioner kroner. En handel der stadig er den dyreste mellem to danske klubber.
LIVE
LIVE: Legende tror, Manchester City vinder
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Riemer reagerer på stor landsholdschok
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
OB – Randers FC
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
Fyrer landstræner to måneder før VM
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Her spiller Lasse Schöne i dag
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Fik blackout på Brøndby Stadion
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Fifa kritiserer transportpriser under
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne