Noget overraskende bekendtgjorde FC Midtjylland i sidste uge, at kantspilleren Jonas Borring havde fået lov at støde til Terek Grozny fra det krigsplagede Tjetjeniens træningslejr i Tyrkiet. Her deltog han i seks træninger og fik en halvleg i en træningskamp for klubben, hvor han lagde op til et mål og var med til at køre en 2-1 sejr hjem til klubben, der til daglig spiller i den bedste russiske liga.
I nat var han så hjemme igen, og først imorgen træner han igen med sine holdkammerater i FC Midtjylland, og mens han venter på svar fra russerne, glæder han sig over oplevelsen.
– De tog rigtig godt imod mig, og jeg har været med i en række træninger på et rigtig højt niveau. Jeg har længe haft en drøm om at komme til udlandet, og Terek Grozny havde set mig i en kamp i foråret og havde derfor lyst til at se mig an. Den russiske liga er i mine øjne meget interessant, og der har været stor fremgang derovre, og jeg håber selvfølgelig, at de stadig er interesserede i mig, siger Jonas Borring til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: FCM-træner: Borring-eventyr overrasker
Skifter Jonas Borring til Terek Grozny flytter han ind i det, der op gennem 90’erne var én stor krigszone. To tjetjenske krige smadrede stort set hele byen, men et større genoparbejdsningsarbejde i byen har været igang i nogle år. Tjetjenien er fortsat under russisk herredømme, men de har egen regering ledet af diktatoren Ramzan Kadyrov, der også er formand i klubben.
Jonas Borring har da også tænkt over, hvordan sikkerheden er omkring fodboldholdet. Men han ønsker ikke at afvise et skifte til klubben på den baggrund, før han selv har set, hvordan forholdene er.
– Når jeg hører om alt det, der er foregået, tænker jeg selvfølgelig over det. Men jeg ved, at spillerne bor 300 km. væk fra Tjetjenien, og at de kun spiller kampene inde i byen. Det kan jo være, at jeg får et andet indtryk, når jeg ser det med mine egne øjne. Selvfølgelig skal det være stille, roligt og fredeligt, hvis jeg skal skifte, og faktisk har jeg en positiv mavefornemmelse, siger Borring.
Skulle det ikke blive til et skifte, har Jonas Borring fortsat mod på at kæmpe for sin plads i FC Midtjylland, hvor han har et år tilbage af sin kontrakt.
– Jeg er indstillet på at kæmpe for at få masser af spilletid i den kommende sæson i FC Midtjylland, hvis det ikke lykkes for mig at komme afsted. Jeg ved heller ikke, hvordan FC Midtjylland stiller sig. Det er vi slet ikke nået til endnu, men skal de have penge for mig, så er det selvfølgelig nu, da min kontrakt udløber efter den her sæson, siger han.
Jonas Borring skiftede til FC Midtjylland i sommeren 2008 fra OB for en transfersum, der menes at have lydt på godt 20 millioner kroner. En handel der stadig er den dyreste mellem to danske klubber.
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
NYHEDER
Manchester United dummede sig mod West Ham
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
Vil være en af verdens største klubber om fem år
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
MEDIE
Jonas Wind er i København
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
På rov i FC København
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
– Det har man nok aldrig set før
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
DAGENS SPILFORSLAG
Brest moser mandefaldsramte Monaco
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke