Noget overraskende bekendtgjorde FC Midtjylland i sidste uge, at kantspilleren Jonas Borring havde fået lov at støde til Terek Grozny fra det krigsplagede Tjetjeniens træningslejr i Tyrkiet. Her deltog han i seks træninger og fik en halvleg i en træningskamp for klubben, hvor han lagde op til et mål og var med til at køre en 2-1 sejr hjem til klubben, der til daglig spiller i den bedste russiske liga.
I nat var han så hjemme igen, og først imorgen træner han igen med sine holdkammerater i FC Midtjylland, og mens han venter på svar fra russerne, glæder han sig over oplevelsen.
– De tog rigtig godt imod mig, og jeg har været med i en række træninger på et rigtig højt niveau. Jeg har længe haft en drøm om at komme til udlandet, og Terek Grozny havde set mig i en kamp i foråret og havde derfor lyst til at se mig an. Den russiske liga er i mine øjne meget interessant, og der har været stor fremgang derovre, og jeg håber selvfølgelig, at de stadig er interesserede i mig, siger Jonas Borring til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: FCM-træner: Borring-eventyr overrasker
Skifter Jonas Borring til Terek Grozny flytter han ind i det, der op gennem 90’erne var én stor krigszone. To tjetjenske krige smadrede stort set hele byen, men et større genoparbejdsningsarbejde i byen har været igang i nogle år. Tjetjenien er fortsat under russisk herredømme, men de har egen regering ledet af diktatoren Ramzan Kadyrov, der også er formand i klubben.
Jonas Borring har da også tænkt over, hvordan sikkerheden er omkring fodboldholdet. Men han ønsker ikke at afvise et skifte til klubben på den baggrund, før han selv har set, hvordan forholdene er.
– Når jeg hører om alt det, der er foregået, tænker jeg selvfølgelig over det. Men jeg ved, at spillerne bor 300 km. væk fra Tjetjenien, og at de kun spiller kampene inde i byen. Det kan jo være, at jeg får et andet indtryk, når jeg ser det med mine egne øjne. Selvfølgelig skal det være stille, roligt og fredeligt, hvis jeg skal skifte, og faktisk har jeg en positiv mavefornemmelse, siger Borring.
Skulle det ikke blive til et skifte, har Jonas Borring fortsat mod på at kæmpe for sin plads i FC Midtjylland, hvor han har et år tilbage af sin kontrakt.
– Jeg er indstillet på at kæmpe for at få masser af spilletid i den kommende sæson i FC Midtjylland, hvis det ikke lykkes for mig at komme afsted. Jeg ved heller ikke, hvordan FC Midtjylland stiller sig. Det er vi slet ikke nået til endnu, men skal de have penge for mig, så er det selvfølgelig nu, da min kontrakt udløber efter den her sæson, siger han.
Jonas Borring skiftede til FC Midtjylland i sommeren 2008 fra OB for en transfersum, der menes at have lydt på godt 20 millioner kroner. En handel der stadig er den dyreste mellem to danske klubber.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
Følg lodtrækningen til Champions- og Europa League
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
‘Han er tilgivet’
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Liverpool – West Ham United
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
‘Jeg hadede verden’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
Ny hooliganpakke er vedtaget
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Juventus-profil: ‘Absurd’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
AVIS