Borring drømmer om Grozny

Jonas Borring har fået god respons på sin prøvetræning med Terek Grozny. Er sikkerheden iorden, håber han, at et skifte kan falde på plads.



Noget overraskende bekendtgjorde FC Midtjylland i sidste uge, at kantspilleren Jonas Borring havde fået lov at støde til Terek Grozny fra det krigsplagede Tjetjeniens træningslejr i Tyrkiet. Her deltog han i seks træninger og fik en halvleg i en træningskamp for klubben, hvor han lagde op til et mål og var med til at køre en 2-1 sejr hjem til klubben, der til daglig spiller i den bedste russiske liga.

I nat var han så hjemme igen, og først imorgen træner han igen med sine holdkammerater i FC Midtjylland, og mens han venter på svar fra russerne, glæder han sig over oplevelsen.

– De tog rigtig godt imod mig, og jeg har været med i en række træninger på et rigtig højt niveau. Jeg har længe haft en drøm om at komme til udlandet, og Terek Grozny havde set mig i en kamp i foråret og havde derfor lyst til at se mig an. Den russiske liga er i mine øjne meget interessant, og der har været stor fremgang derovre, og jeg håber selvfølgelig, at de stadig er interesserede i mig, siger Jonas Borring til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: FCM-træner: Borring-eventyr overrasker

Skifter Jonas Borring til Terek Grozny flytter han ind i det, der op gennem 90’erne var én stor krigszone. To tjetjenske krige smadrede stort set hele byen, men et større genoparbejdsningsarbejde i byen har været igang i nogle år. Tjetjenien er fortsat under russisk herredømme, men de har egen regering ledet af diktatoren Ramzan Kadyrov, der også er formand i klubben.

Jonas Borring har da også tænkt over, hvordan sikkerheden er omkring fodboldholdet. Men han ønsker ikke at afvise et skifte til klubben på den baggrund, før han selv har set, hvordan forholdene er.

– Når jeg hører om alt det, der er foregået, tænker jeg selvfølgelig over det. Men jeg ved, at spillerne bor 300 km. væk fra Tjetjenien, og at de kun spiller kampene inde i byen. Det kan jo være, at jeg får et andet indtryk, når jeg ser det med mine egne øjne. Selvfølgelig skal det være stille, roligt og fredeligt, hvis jeg skal skifte, og faktisk har jeg en positiv mavefornemmelse, siger Borring.

Skulle det ikke blive til et skifte, har Jonas Borring fortsat mod på at kæmpe for sin plads i FC Midtjylland, hvor han har et år tilbage af sin kontrakt.

– Jeg er indstillet på at kæmpe for at få masser af spilletid i den kommende sæson i FC Midtjylland, hvis det ikke lykkes for mig at komme afsted. Jeg ved heller ikke, hvordan FC Midtjylland stiller sig. Det er vi slet ikke nået til endnu, men skal de have penge for mig, så er det selvfølgelig nu, da min kontrakt udløber efter den her sæson, siger han.

Jonas Borring skiftede til FC Midtjylland i sommeren 2008 fra OB for en transfersum, der menes at have lydt på godt 20 millioner kroner. En handel der stadig er den dyreste mellem to danske klubber.



Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Griner af AaB-rygte

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Frank reddet i døende sekunder

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Stor derby-bøde til FC København

Rigmand vild med FC København-aftale

På rov i FC København

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

– Det har man nok aldrig set før

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Froholdt får kæmpe hæder

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Nu er han gratis – på vej til OB?

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Patrick Da Silva idømt fængsel

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Brest moser mandefaldsramte Monaco

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt