Forårets to stærkeste mandskaber mødes på søndag i en duel om vigtige point i bunden af Superligaen. Brøndby er ved at spille sig væk fra bundplaceringerne, mens Lyngby efter to sejre i de første tre kampe har spillet sig tættere på den redningsgivende 10. plads. I weekenden vandt de begge, da Lyngby sejrede hjemme over OB, mens Brøndby fik en sejr i Farum over FC Nordsjælland.
Lyngbys målscorer fra 1-0 sejren over OB tror på, at han og Lyngby-mandskabet kan fortsætte forårssuccesen i Brøndby, og han håber, at hjemmeholdet glæder sig lidt for længe over sejren mod Superligaens nummer to.
– Brøndby overraskede mig mod FC Nordsjælland, men lad os håbe at de dvæler lidt for længe ved den sejr. Jeg kan i hvert fald ikke se, hvorfor vi ikke skulle kunne vinde den kamp også. Brøndby er ikke så skræmmende, som de har været, og vi har været tæt på før. Det tror jeg, vi kan komme igen, siger Jeppe Brandrup til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: SønderjyskE-træner sidder sikkert i sædet
De to sidste gange Lyngby har været på besøg i Brøndby har de spillet 1-1 og tabt 1-0. Så Brandrup og co. har måske mere end forårsfornemmelserne at have optimismen i. Under alle omstændigheder lugter Lyngby blod nu, hvor spillet er begyndt at køre, og hvor resultaterne går deres vej.
– Hvis vi bliver ved med at vinde hver anden kamp, er det ligegyldigt, hvad SønderjyskE gør, for så redder vi os jo. Men selvfølgelig er det dejligt, at de taber, samtidig med at vi vinder. Der er kun tre point op nu. Det er jo bare to kampe, der skal gå i samme retning, så det er bestemt overskueligt igen.
– Vi har i løbet af vinterpausen fået snakket det hele igennem, og vi har set i øjnene, at der skal andre boller på suppen, og så er det jo bemærkelsesværdigt, at vi er så mange på holdet, der ikke spillede så meget i efteråret. Bergvold og Thomas Rasmussen har givet os noget rutine og noget ro på bolden, og så er der Krabbe, Højlund og mig selv, der er kommet ind og har fået masser af spilletid, som vi ikke fik i efteråret. Vi er rigtig godt tilfredse med vores start, men faktisk kunne den have været endnu bedre, for vi kunne godt have fortjent mindst ét point i Aalborg, mener Lyngby-back’en.
Jeppe Brandrup har fået fuld spilletid i forårets første tre kampe. Han fik i alt 10 kampe i efteråret, hvoraf han startede inde i de seks.

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej

Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv

Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Storklubber jagter Victor Froholdt

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’

FC København henter stortalent i AaB

FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge

Menno van Dam reagerer på AaB-fyring

Legende raser: ‘Fuldstændigt skandaløst’

Uenighed om Rösler-fremtid

Vanvittig Casemiro-klausul afsløret

Nu skal FCKs keeperflirt videre fra Bayern München

Nu bekræfter han: ‘Transfer-dialog med Brøndby’

Arbejder på transfer – skal væk fra FCK

– Så tror jeg, at Birk er færdig i Brøndby

På vej til FC København? Lørdag skrev han historie

Hjem til Superligaen? Nu er dansk bomber gratis

I spil til Brøndby-comeback