Hvidovre Stadion (Tipsbladet): Der har været bid i Hvidovre i foråret. Oprykkerne har fået fire point i fire kampe og var velsagtens uheldige med ikke også at hente point mod FC Nordsjælland fredag aften.
En af mændene bag den fine form har været Lirim Qamili, der for alvor er blomstret med tre mål i fire kampe.
Mod FC Nordsjælland fik kantspilleren et mål annulleret, mens han var yderst involveret i Hvidovres enlige mål. Ja, faktisk var den 25-årige spiller kampens bedste, og i Tipsbladets dom fra opgøret blev det noteret, at han bør være interessant for andre Superliga-hold, hvis Hvidovre IF rykker ned til sommer.
Midt i Hvidovres jagt på point og en potentielt mirakuløs overlevelse skænker Lirim Qamili selv imidlertid ikke fremtiden mange tanker.
– Nej, det gør jeg egentlig ikke. Da jeg kom tilbage til Hvidovre for et års tid siden, kom jeg tilbage for at finde fodboldglæden igen og spille noget fodbold, som passer til mig.
– De ting, jeg siden har oplevet med Hvidovre… Det er ting, man kun kunne have drømt om, så jeg vil bare betale tilbage ved at give mig selv 100 procent for klubben. Jeg tager det en kamp ad gangen, siger Lirim Qamili til Tipsbladet og den fremmødte presse efter fredagens kamp.
Så du er ikke for god til 1. division, hvis I ender med at rykke ned?
– Så langt tænker jeg slet ikke. Nu har jeg lige sagt, at jeg tager en kamp ad gangen, griner Lirim Qamili og fortsætter:
– Men selvfølgelig vil man som fodboldspiller altid spille på det højest mulige niveau, og så må jeg bevise det over for folk, der nu kigger med, om jeg forventer at være, hvor jeg nu er.
Han anerkender dog, at formen er ganske fin i øjeblikket.
– Jeg føler mig i god form lige nu, og jeg har gjort, hvad man kan forvente af mig fra holdets perspektiv. Det er det, jeg hæfter mig ved, og det, jeg vil fortsætte med at gøre. Det var lidt uheldigt, at jeg ikke fortsatte min scoringsstime i dag, men hvis vi bliver ved med at præstere som hold, kan vi stadig opnå nogle ting, siger han.
Artiklen fortsætter efter artiklen…
Foto: IMAGO
Ser en anden side af Peter Lassen
Når Lirim Qamili taler om de ting, han og Hvidovre IF har opnået, så er det særligt oprykningen i sommer, han henviser til.
Kantspilleren vendte nemlig hjem til Hvidovre i januar 2023 efter to og et halvt år i AC Horsens – hvor han ikke for alvor formåede at slå igennem – for at genfinde fordboldglæden, som han selv siger. Og det er lykkedes.
– Det har jeg helt klart. Det er også her fra Hvidovre, jeg blev skudt af fra til at starte med. Jeg har fået min opvækst i klubben. Det er derfor, jeg kom til bare. Jeg havde også andre muligheder end Hvidovre, men projektet, der var i Hvidovre, passede godt til mig, og det har så givet pote for alle parter, fortæller den 25-årige kantspiller.
En mand, der i den forbindelse har betydet meget, er Peter Lassen. Hvidovre-direktøren har været en farverig karakter i Superligaen, men er også en, der kommer ind på livet af sine spillere.
– Han er også en, der tager hånd om sine spillere. Det har jeg oplevet mange gange, og jeg har kendt ham i mange år, siden at jeg kom op fra U19-tiden første gang.
– Der er alt det farverige, som I ser, men jeg ser også en anden side af ham, hvor han tager hånd om sine spillere og virkelig beskytter klubben og spillerne og alle omkring den, lyder det fra Lirim Qamili.
Lirim Qamili, 25 år, har kontrakt med Hvidovre IF indtil sommeren 2025, selvom det hos blandt andet Transfermarkt fremgår, at kontrakten udløber til sommer. Det fortalte Peter Lassen til pressen fredagens kamp.
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej