AGF henter sportschef hos Superliga-konkurrent

AGF har fundet afløseren for Peter “PC” Christiansen. Det bliver SønderjyskE’s Hans Jørgen Haysen, der tiltræder 1. marts.



Siden Peter “PC” Christiansen opsagde sin stilling som sportschef i AGF i efteråret, har klubben ledt efter en afløser. Det har ført den i armene på Hans Jørgen Haysen, der bliver ny sportschef.

Det oplyser AGF i en meddelelse til børsen.

Haysen har været sportschef i SønderjyskE siden 2014 og var før det spiller og ansat i administrationen. Nu forlader han de forsvarende pokalvindere og tiltræder i sit nye job 1. marts.

– Vi har været igennem en længere proces, hvor vi fra starten har fokuseret på at finde en sportschef, der har et stort kendskab til og solid erfaring med Superligaen, siger administrerende direktør Jacob Nielsen i en pressemeddelelse.

– Det lever Hans Jørgen Haysen til fulde op til, og den dialog, vi har haft, har været med til at forstærke, at han er det rigtige match for AGF – både i forhold til værdier og kemi. Han er hårdtarbejdende, han vil vinde, og han har et godt blik for helheden.

Så sent som onsdag sad Haysen med ved bordet og præsenterede en ny spiller i SønderjyskE. Men nu har han altså meddelt sin afsked fra klubben.

– Han har fået en sund uddannelse i SønderjyskE, som via hårdt arbejde og ydmyghed er nået langt under hans ledelse de seneste syv år. I AGF skal han være med til at bygge videre på det stærke fundament, vi nu står på, og det skal ske i tæt samarbejde med de kompetente medarbejdere, vi allerede har i den sportslige organisation, siger Jacob Nielsen.

– Vi kommer til at bygge vores setup lidt anderledes op – ikke mindst i forhold til scouting, hvor det i højere grad bliver et teamwork mellem Hans Jørgen Haysen, vores analysechef Lasse Winther Andersen og vores nye talentchef Jesper Ørskov. Målet er at gøre klubben endnu stærkere på alle sportslige områder, og i Hans Jørgen Haysen har vi fundet den rette person til at stå i spidsen for det.

Læs også:Afviser “PC”-rygte: Det beløb har aldrig været fremsat som et krav
Læs også:David Nielsen vil have nye AGF-stjerner hurtigt op i gear
Læs også:– Superligaen har ikke plads til at udsætte kampe
Læs også:Fem på affyringsrampen: Disse Superliga-stjerner har fremtiden på spil
Læs også:Medie: FC København byder på tidligere dansk landsholdsspiller




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Kanariefugle æder Samuraier

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spændende melding

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Holland – Marokko

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Markant ændring i Silkeborg

Tyskland – Paraguay

Brasilien – Japan

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

På vej til storklub?

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Meldes tæt på storklub

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!