Siden Peter “PC” Christiansen opsagde sin stilling som sportschef i AGF i efteråret, har klubben ledt efter en afløser. Det har ført den i armene på Hans Jørgen Haysen, der bliver ny sportschef.
Det oplyser AGF i en meddelelse til børsen.
Haysen har været sportschef i SønderjyskE siden 2014 og var før det spiller og ansat i administrationen. Nu forlader han de forsvarende pokalvindere og tiltræder i sit nye job 1. marts.
– Vi har været igennem en længere proces, hvor vi fra starten har fokuseret på at finde en sportschef, der har et stort kendskab til og solid erfaring med Superligaen, siger administrerende direktør Jacob Nielsen i en pressemeddelelse.
– Det lever Hans Jørgen Haysen til fulde op til, og den dialog, vi har haft, har været med til at forstærke, at han er det rigtige match for AGF – både i forhold til værdier og kemi. Han er hårdtarbejdende, han vil vinde, og han har et godt blik for helheden.
Så sent som onsdag sad Haysen med ved bordet og præsenterede en ny spiller i SønderjyskE. Men nu har han altså meddelt sin afsked fra klubben.
– Han har fået en sund uddannelse i SønderjyskE, som via hårdt arbejde og ydmyghed er nået langt under hans ledelse de seneste syv år. I AGF skal han være med til at bygge videre på det stærke fundament, vi nu står på, og det skal ske i tæt samarbejde med de kompetente medarbejdere, vi allerede har i den sportslige organisation, siger Jacob Nielsen.
– Vi kommer til at bygge vores setup lidt anderledes op – ikke mindst i forhold til scouting, hvor det i højere grad bliver et teamwork mellem Hans Jørgen Haysen, vores analysechef Lasse Winther Andersen og vores nye talentchef Jesper Ørskov. Målet er at gøre klubben endnu stærkere på alle sportslige områder, og i Hans Jørgen Haysen har vi fundet den rette person til at stå i spidsen for det.
Læs også:Afviser “PC”-rygte: Det beløb har aldrig været fremsat som et krav
Læs også:David Nielsen vil have nye AGF-stjerner hurtigt op i gear
Læs også:– Superligaen har ikke plads til at udsætte kampe
Læs også:Fem på affyringsrampen: Disse Superliga-stjerner har fremtiden på spil
Læs også:Medie: FC København byder på tidligere dansk landsholdsspiller
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Færdig i Real Madrid
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
10. gang i træk
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
