FC København har netop smidt en bombe.
Hovedstadsklubben har således meldt ud, at William Kvist ikke genopstiller til bestyrelsen.
– William Kvist genopstiller ikke til bestyrelsen på selskabets ordinære generalforsamling den 21. april 2023. William Kvist har været en del af bestyrelsen siden 2019 og var i en periode også fungerende sportslig leder i F.C. København, står der helt præcist i en selskabsmeddelelse, som Superliga-klubben har udsendt.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er den tidligere FC København-anfører dog blevet tvunget ud af bestyrelsen af ejerne.
Den tidligere landsholdsspiller er blevet bedt om at forlade bestyrelsen i PSE, og ønsket skulle entydigt være kommet fra ejerkredsen – altså primært Erik Skjærbæk, der sammen med Peter Korsgaard Sørensen ejer 50,3 procent af stemmerne, mens Lars Seier Christensen har lidt mere end 20 procent af aktierne.
Ifølge Tipsbladets oplysninger mener bestyrelsen i FC København, at William Kvist har været for besværlig, fordi han har sagt sin mening af og til. Og det betyder nu, at den tidligere landsholdsspiller er blevet tvunget ud af Superliga-klubben.
Han blev hentet ind som den fodboldkyndige til Parken Sport & Entertainments bestyrelse i 2019, men nu er det slut for William Kvist i landets største fodboldklub.
William Kvist var med til at fyre Ståle Solbakken i FC København i november 2020 – og gjorde i det hele taget en del ud af opgøret med hele Ståle Solbakken-æraen.
Den tidligere FCK-spiller og anfører var også med til at ansætte Jess Thorup som afløser for Solbakken, og nogle uger senere pegede han på sportsdirektør Peter ’PC’ Christiansen.
Afskeden med William Kvist kommer på et tidspunkt, hvor FCK sportsligt brager afsted under Jacob Neestrup, og økonomisk har man landet et overskud i under kanten af 300 millioner kroner.
FC København har ligeledes udsendt en pressemeddelelse, hvor Allan L. Agerholm – bestyrelsesformand i FC København – siger følgende:
– Vi skylder William stor tak for hans indsats i bestyrelsen. Han tog en stor og vanskelig opgave på sig, da klubben havde brug for det, og han har siden været bindeled mellem den sportslige afdeling og bestyrelsen. Det skylder alle FCK´ere ham respekt og han vil altid være velkommen i klubben og i Parken.
– F.C. København er inde i en rivende positiv udvikling både kommercielt og sportsligt, så nu vil vi i bestyrelsen starte arbejdet for at finde en ny kandidat til bestyrelsen. Her vil vi have fokus på at finde en med stor erfaring og international indsigt i fodboldbranchen for at sikre, at vi også fremadrettet har de kompetencer i bestyrelsen
Tipsbladets kommentator Stig Tøfting har fået fejet benene væk under sig af FCK’s nye træner. Læs hans klumme her.
LIVE
LIVE: Kæmpe nedtur for Anthony Martial
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
Melder ud om Kasper Hjulmand
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Rasmus Højlund har ikke set det før
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Skal han med Bo Svensson til FC København?
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
Stor profil glad for Brøndby
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
