BREAKING: William Kvist tvunget ud af FCK

Ejerkredsen i FC København har bedt William Kvist om at forlade bestyrelsen.



FC København har netop smidt en bombe. 

Hovedstadsklubben har således meldt ud, at William Kvist ikke genopstiller til bestyrelsen. 

– William Kvist genopstiller ikke til bestyrelsen på selskabets ordinære generalforsamling den 21. april 2023. William Kvist har været en del af bestyrelsen siden 2019 og var i en periode også fungerende sportslig leder i F.C. København, står der helt præcist i en selskabsmeddelelse, som Superliga-klubben har udsendt.  

Ifølge Tipsbladets oplysninger er den tidligere FC København-anfører dog blevet tvunget ud af bestyrelsen af ejerne. 

Den tidligere landsholdsspiller er blevet bedt om at forlade bestyrelsen i PSE, og ønsket skulle entydigt være kommet fra ejerkredsen – altså primært Erik Skjærbæk, der sammen med Peter Korsgaard Sørensen ejer 50,3 procent af stemmerne, mens Lars Seier Christensen har lidt mere end 20 procent af aktierne.

Ifølge Tipsbladets oplysninger mener bestyrelsen i FC København, at William Kvist har været for besværlig, fordi han har sagt sin mening af og til. Og det betyder nu, at den tidligere landsholdsspiller er blevet tvunget ud af Superliga-klubben.

Han blev hentet ind som den fodboldkyndige til Parken Sport & Entertainments bestyrelse i 2019, men nu er det slut for William Kvist i landets største fodboldklub.

William Kvist var med til at fyre Ståle Solbakken i FC København i november 2020 – og gjorde i det hele taget en del ud af opgøret med hele Ståle Solbakken-æraen.

Den tidligere FCK-spiller og anfører var også med til at ansætte Jess Thorup som afløser for Solbakken, og nogle uger senere pegede han på sportsdirektør Peter ’PC’ Christiansen.

Afskeden med William Kvist kommer på et tidspunkt, hvor FCK sportsligt brager afsted under Jacob Neestrup, og økonomisk har man landet et overskud i under kanten af 300 millioner kroner.

FC København har ligeledes udsendt en pressemeddelelse, hvor Allan L. Agerholm – bestyrelsesformand i FC København – siger følgende: 

– Vi skylder William stor tak for hans indsats i bestyrelsen. Han tog en stor og vanskelig opgave på sig, da klubben havde brug for det, og han har siden været bindeled mellem den sportslige afdeling og bestyrelsen. Det skylder alle FCK´ere ham respekt og han vil altid være velkommen i klubben og i Parken. 

– F.C. København er inde i en rivende positiv udvikling både kommercielt og sportsligt, så nu vil vi i bestyrelsen starte arbejdet for at finde en ny kandidat til bestyrelsen. Her vil vi have fokus på at finde en med stor erfaring og international indsigt i fodboldbranchen for at sikre, at vi også fremadrettet har de kompetencer i bestyrelsen 

Tipsbladets kommentator Stig Tøfting har fået fejet benene væk under sig af FCK’s nye træner. Læs hans klumme her.





Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Medie med dyster Dorgu-melding

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Stort medie fremhæver FCM-flop

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

‘Sur over Brøndby-transfer’

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Legende med chokmelding

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Stor skuffelse

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

– De lignede lort!

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Transfer på vej? AaB spørger på profil