FC København har netop smidt en bombe.
Hovedstadsklubben har således meldt ud, at William Kvist ikke genopstiller til bestyrelsen.
– William Kvist genopstiller ikke til bestyrelsen på selskabets ordinære generalforsamling den 21. april 2023. William Kvist har været en del af bestyrelsen siden 2019 og var i en periode også fungerende sportslig leder i F.C. København, står der helt præcist i en selskabsmeddelelse, som Superliga-klubben har udsendt.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er den tidligere FC København-anfører dog blevet tvunget ud af bestyrelsen af ejerne.
Den tidligere landsholdsspiller er blevet bedt om at forlade bestyrelsen i PSE, og ønsket skulle entydigt være kommet fra ejerkredsen – altså primært Erik Skjærbæk, der sammen med Peter Korsgaard Sørensen ejer 50,3 procent af stemmerne, mens Lars Seier Christensen har lidt mere end 20 procent af aktierne.
Ifølge Tipsbladets oplysninger mener bestyrelsen i FC København, at William Kvist har været for besværlig, fordi han har sagt sin mening af og til. Og det betyder nu, at den tidligere landsholdsspiller er blevet tvunget ud af Superliga-klubben.
Han blev hentet ind som den fodboldkyndige til Parken Sport & Entertainments bestyrelse i 2019, men nu er det slut for William Kvist i landets største fodboldklub.
William Kvist var med til at fyre Ståle Solbakken i FC København i november 2020 – og gjorde i det hele taget en del ud af opgøret med hele Ståle Solbakken-æraen.
Den tidligere FCK-spiller og anfører var også med til at ansætte Jess Thorup som afløser for Solbakken, og nogle uger senere pegede han på sportsdirektør Peter ’PC’ Christiansen.
Afskeden med William Kvist kommer på et tidspunkt, hvor FCK sportsligt brager afsted under Jacob Neestrup, og økonomisk har man landet et overskud i under kanten af 300 millioner kroner.
FC København har ligeledes udsendt en pressemeddelelse, hvor Allan L. Agerholm – bestyrelsesformand i FC København – siger følgende:
– Vi skylder William stor tak for hans indsats i bestyrelsen. Han tog en stor og vanskelig opgave på sig, da klubben havde brug for det, og han har siden været bindeled mellem den sportslige afdeling og bestyrelsen. Det skylder alle FCK´ere ham respekt og han vil altid være velkommen i klubben og i Parken.
– F.C. København er inde i en rivende positiv udvikling både kommercielt og sportsligt, så nu vil vi i bestyrelsen starte arbejdet for at finde en ny kandidat til bestyrelsen. Her vil vi have fokus på at finde en med stor erfaring og international indsigt i fodboldbranchen for at sikre, at vi også fremadrettet har de kompetencer i bestyrelsen
Tipsbladets kommentator Stig Tøfting har fået fejet benene væk under sig af FCK’s nye træner. Læs hans klumme her.
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
EKSKLUSIVT
