FC København har netop smidt en bombe.
Hovedstadsklubben har således meldt ud, at William Kvist ikke genopstiller til bestyrelsen.
– William Kvist genopstiller ikke til bestyrelsen på selskabets ordinære generalforsamling den 21. april 2023. William Kvist har været en del af bestyrelsen siden 2019 og var i en periode også fungerende sportslig leder i F.C. København, står der helt præcist i en selskabsmeddelelse, som Superliga-klubben har udsendt.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er den tidligere FC København-anfører dog blevet tvunget ud af bestyrelsen af ejerne.
Den tidligere landsholdsspiller er blevet bedt om at forlade bestyrelsen i PSE, og ønsket skulle entydigt være kommet fra ejerkredsen – altså primært Erik Skjærbæk, der sammen med Peter Korsgaard Sørensen ejer 50,3 procent af stemmerne, mens Lars Seier Christensen har lidt mere end 20 procent af aktierne.
Ifølge Tipsbladets oplysninger mener bestyrelsen i FC København, at William Kvist har været for besværlig, fordi han har sagt sin mening af og til. Og det betyder nu, at den tidligere landsholdsspiller er blevet tvunget ud af Superliga-klubben.
Han blev hentet ind som den fodboldkyndige til Parken Sport & Entertainments bestyrelse i 2019, men nu er det slut for William Kvist i landets største fodboldklub.
William Kvist var med til at fyre Ståle Solbakken i FC København i november 2020 – og gjorde i det hele taget en del ud af opgøret med hele Ståle Solbakken-æraen.
Den tidligere FCK-spiller og anfører var også med til at ansætte Jess Thorup som afløser for Solbakken, og nogle uger senere pegede han på sportsdirektør Peter ’PC’ Christiansen.
Afskeden med William Kvist kommer på et tidspunkt, hvor FCK sportsligt brager afsted under Jacob Neestrup, og økonomisk har man landet et overskud i under kanten af 300 millioner kroner.
FC København har ligeledes udsendt en pressemeddelelse, hvor Allan L. Agerholm – bestyrelsesformand i FC København – siger følgende:
– Vi skylder William stor tak for hans indsats i bestyrelsen. Han tog en stor og vanskelig opgave på sig, da klubben havde brug for det, og han har siden været bindeled mellem den sportslige afdeling og bestyrelsen. Det skylder alle FCK´ere ham respekt og han vil altid være velkommen i klubben og i Parken.
– F.C. København er inde i en rivende positiv udvikling både kommercielt og sportsligt, så nu vil vi i bestyrelsen starte arbejdet for at finde en ny kandidat til bestyrelsen. Her vil vi have fokus på at finde en med stor erfaring og international indsigt i fodboldbranchen for at sikre, at vi også fremadrettet har de kompetencer i bestyrelsen
Tipsbladets kommentator Stig Tøfting har fået fejet benene væk under sig af FCK’s nye træner. Læs hans klumme her.
LIVE
LIVE: Voldsomme scener: 127 anholdte efter CL-brag
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
MEDIE
AGF køber dansk profil
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
MEDIE
