Brøndby-bank: – Det er sindssygt irriterende

Mikel Gogorza var træt af endnu et nederlag til Brøndby IF.



HERNING (Tipsbladet): Det var en helt anden fodboldkamp, FC Midtjylland og Brøndby IF spillede søndag aften, end da FC Midtjylland i efteråret tabte 1-5 hjemme til Brøndby.

Expected Goals siger 1,5-0,9 til FC Midtjylland, hvilket FC Midtjylland i Superliga-tabellen kan bruge til lige nøjagtig nul og niks.

Her efter kampen hjælper det heller intet, at FC Midtjylland-lejren mente, der var straffespark til Mikel Gogorza, hvilket der også er ekstern opbakning til.

Med resultatet bliver FC Midtjyllands opgør mod Randers på fredag endnu mere vigtigt, og indskiftede Mikel Gogorza var træt af, at FCM nok en gang skulle stå og tale om et nederlag til Brøndby.

– Det er sindssygt irriterende. Det er jo et hold, vi har problemer med, om det så er ude eller hjemme. Det bliver bevist igen i dag, at det er svært, siger Mikel Gogorza.

– Jeg synes, at vi mangler noget intensitet i dag. Jeg ved ikke, om det er noget om, at Brøndby gør noget mod os, og som er en af vores svagheder. Men jeg synes generelt ikke, vi kommer ud med det udtryk, vi har gjort i de tre seneste kampe. Så bliver vi straffet, for de har også nogle individualister og rigtigt dygtige spillere, siger Mikel Gogorza.

Teenageren blev skiftet ind med en halv time igen og fik skabt en del ravage i FC Midtjyllands venstre angrebsside.

Gogorza forlængede aftalen med FC Midtjylland i sidste måned umiddelbart efter FCM’s udekamp mod Real Sociedad i Europa League, og det tegner til, at den tidligere FCK-ungdomsspiller bliver en vigtig brik i de kommende sæsoner i FC Midtjylland, især hvis Aral Simsir bliver solgt til udlandet til sommer.

Søndag gjorde kantspilleren en god figur, men målene manglede for FCM.

– Jeg synes, jeg kommer ind og prøver at gøre det. Jeg går ind i udfordringer én mod én, og jeg bruger det mod dem, at de er lidt trætte, og at jeg kommer ind med noget frisk energi. Vi får nogle store chancer ud af det, og det er altid godt. Men vi bliver nødt til at være lidt mere kyniske, siger Mikel Gogorza.

FC Midtjylland og Randers FC spiller klokken 19 fredag aften i den kronjyske hovedstad, mens Brøndby IF har indtil på mandag til at forberede sig på AGF’s stærke fysik, århusianerne forsøger at dominere begge felter med.







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Møde afsløret – han vil til Manchester United



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FC Midtjylland – Sønderjyske

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

FCK bød på landsholdsmålmand



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Det er han ekstremt god til

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

‘Hvem fanden ringer man til?’

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers