Brøndby-bank: – Det er sindssygt irriterende

Mikel Gogorza var træt af endnu et nederlag til Brøndby IF.



HERNING (Tipsbladet): Det var en helt anden fodboldkamp, FC Midtjylland og Brøndby IF spillede søndag aften, end da FC Midtjylland i efteråret tabte 1-5 hjemme til Brøndby.

Expected Goals siger 1,5-0,9 til FC Midtjylland, hvilket FC Midtjylland i Superliga-tabellen kan bruge til lige nøjagtig nul og niks.

Her efter kampen hjælper det heller intet, at FC Midtjylland-lejren mente, der var straffespark til Mikel Gogorza, hvilket der også er ekstern opbakning til.

Med resultatet bliver FC Midtjyllands opgør mod Randers på fredag endnu mere vigtigt, og indskiftede Mikel Gogorza var træt af, at FCM nok en gang skulle stå og tale om et nederlag til Brøndby.

– Det er sindssygt irriterende. Det er jo et hold, vi har problemer med, om det så er ude eller hjemme. Det bliver bevist igen i dag, at det er svært, siger Mikel Gogorza.

– Jeg synes, at vi mangler noget intensitet i dag. Jeg ved ikke, om det er noget om, at Brøndby gør noget mod os, og som er en af vores svagheder. Men jeg synes generelt ikke, vi kommer ud med det udtryk, vi har gjort i de tre seneste kampe. Så bliver vi straffet, for de har også nogle individualister og rigtigt dygtige spillere, siger Mikel Gogorza.

Teenageren blev skiftet ind med en halv time igen og fik skabt en del ravage i FC Midtjyllands venstre angrebsside.

Gogorza forlængede aftalen med FC Midtjylland i sidste måned umiddelbart efter FCM’s udekamp mod Real Sociedad i Europa League, og det tegner til, at den tidligere FCK-ungdomsspiller bliver en vigtig brik i de kommende sæsoner i FC Midtjylland, især hvis Aral Simsir bliver solgt til udlandet til sommer.

Søndag gjorde kantspilleren en god figur, men målene manglede for FCM.

– Jeg synes, jeg kommer ind og prøver at gøre det. Jeg går ind i udfordringer én mod én, og jeg bruger det mod dem, at de er lidt trætte, og at jeg kommer ind med noget frisk energi. Vi får nogle store chancer ud af det, og det er altid godt. Men vi bliver nødt til at være lidt mere kyniske, siger Mikel Gogorza.

FC Midtjylland og Randers FC spiller klokken 19 fredag aften i den kronjyske hovedstad, mens Brøndby IF har indtil på mandag til at forberede sig på AGF’s stærke fysik, århusianerne forsøger at dominere begge felter med.





Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud


Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Danske klubber efter Thomas Delaney

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Forhandler med Pione Sisto

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Vildt skifte i Superligaen?

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

OB-boss med spændende transferbesked

Napoli jagter Superliga-profil

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Sergio Ramos i chokskifte?

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Zorniger kommer med klar besked

Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

‘Zorniger hiver sikkert en tysker op af hatten’

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Brøndby afvist

FC København interesseret i denne angriber

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Indkalder Salah til afgørende samtale

Aflyser møde med pressen

Thomas Delaney i stor hyldest

Syv i træk for Barcelona

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Målfattigt mellem Bees og Whites

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen

Viborg er klar til pokalsemifinale

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner

Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’

Fans går amok under Messi-besøg

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer