Brøndby-bank: – Det er sindssygt irriterende

Mikel Gogorza var træt af endnu et nederlag til Brøndby IF.



HERNING (Tipsbladet): Det var en helt anden fodboldkamp, FC Midtjylland og Brøndby IF spillede søndag aften, end da FC Midtjylland i efteråret tabte 1-5 hjemme til Brøndby.

Expected Goals siger 1,5-0,9 til FC Midtjylland, hvilket FC Midtjylland i Superliga-tabellen kan bruge til lige nøjagtig nul og niks.

Her efter kampen hjælper det heller intet, at FC Midtjylland-lejren mente, der var straffespark til Mikel Gogorza, hvilket der også er ekstern opbakning til.

Med resultatet bliver FC Midtjyllands opgør mod Randers på fredag endnu mere vigtigt, og indskiftede Mikel Gogorza var træt af, at FCM nok en gang skulle stå og tale om et nederlag til Brøndby.

– Det er sindssygt irriterende. Det er jo et hold, vi har problemer med, om det så er ude eller hjemme. Det bliver bevist igen i dag, at det er svært, siger Mikel Gogorza.

– Jeg synes, at vi mangler noget intensitet i dag. Jeg ved ikke, om det er noget om, at Brøndby gør noget mod os, og som er en af vores svagheder. Men jeg synes generelt ikke, vi kommer ud med det udtryk, vi har gjort i de tre seneste kampe. Så bliver vi straffet, for de har også nogle individualister og rigtigt dygtige spillere, siger Mikel Gogorza.

Teenageren blev skiftet ind med en halv time igen og fik skabt en del ravage i FC Midtjyllands venstre angrebsside.

Gogorza forlængede aftalen med FC Midtjylland i sidste måned umiddelbart efter FCM’s udekamp mod Real Sociedad i Europa League, og det tegner til, at den tidligere FCK-ungdomsspiller bliver en vigtig brik i de kommende sæsoner i FC Midtjylland, især hvis Aral Simsir bliver solgt til udlandet til sommer.

Søndag gjorde kantspilleren en god figur, men målene manglede for FCM.

– Jeg synes, jeg kommer ind og prøver at gøre det. Jeg går ind i udfordringer én mod én, og jeg bruger det mod dem, at de er lidt trætte, og at jeg kommer ind med noget frisk energi. Vi får nogle store chancer ud af det, og det er altid godt. Men vi bliver nødt til at være lidt mere kyniske, siger Mikel Gogorza.

FC Midtjylland og Randers FC spiller klokken 19 fredag aften i den kronjyske hovedstad, mens Brøndby IF har indtil på mandag til at forberede sig på AGF’s stærke fysik, århusianerne forsøger at dominere begge felter med.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Vildt transferrygte skydes ned

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Medie: FC København jagter Michael Parker

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Premier League-dansker skal have ny manager

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Arsenal-legende med succes i helt ny sport



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Bekræfter kæmpebud