Brøndby-bank: – Det er sindssygt irriterende

Mikel Gogorza var træt af endnu et nederlag til Brøndby IF.



HERNING (Tipsbladet): Det var en helt anden fodboldkamp, FC Midtjylland og Brøndby IF spillede søndag aften, end da FC Midtjylland i efteråret tabte 1-5 hjemme til Brøndby.

Expected Goals siger 1,5-0,9 til FC Midtjylland, hvilket FC Midtjylland i Superliga-tabellen kan bruge til lige nøjagtig nul og niks.

Her efter kampen hjælper det heller intet, at FC Midtjylland-lejren mente, der var straffespark til Mikel Gogorza, hvilket der også er ekstern opbakning til.

Med resultatet bliver FC Midtjyllands opgør mod Randers på fredag endnu mere vigtigt, og indskiftede Mikel Gogorza var træt af, at FCM nok en gang skulle stå og tale om et nederlag til Brøndby.

– Det er sindssygt irriterende. Det er jo et hold, vi har problemer med, om det så er ude eller hjemme. Det bliver bevist igen i dag, at det er svært, siger Mikel Gogorza.

– Jeg synes, at vi mangler noget intensitet i dag. Jeg ved ikke, om det er noget om, at Brøndby gør noget mod os, og som er en af vores svagheder. Men jeg synes generelt ikke, vi kommer ud med det udtryk, vi har gjort i de tre seneste kampe. Så bliver vi straffet, for de har også nogle individualister og rigtigt dygtige spillere, siger Mikel Gogorza.

Teenageren blev skiftet ind med en halv time igen og fik skabt en del ravage i FC Midtjyllands venstre angrebsside.

Gogorza forlængede aftalen med FC Midtjylland i sidste måned umiddelbart efter FCM’s udekamp mod Real Sociedad i Europa League, og det tegner til, at den tidligere FCK-ungdomsspiller bliver en vigtig brik i de kommende sæsoner i FC Midtjylland, især hvis Aral Simsir bliver solgt til udlandet til sommer.

Søndag gjorde kantspilleren en god figur, men målene manglede for FCM.

– Jeg synes, jeg kommer ind og prøver at gøre det. Jeg går ind i udfordringer én mod én, og jeg bruger det mod dem, at de er lidt trætte, og at jeg kommer ind med noget frisk energi. Vi får nogle store chancer ud af det, og det er altid godt. Men vi bliver nødt til at være lidt mere kyniske, siger Mikel Gogorza.

FC Midtjylland og Randers FC spiller klokken 19 fredag aften i den kronjyske hovedstad, mens Brøndby IF har indtil på mandag til at forberede sig på AGF’s stærke fysik, århusianerne forsøger at dominere begge felter med.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

José Mourinho vil have dansk stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Lyon forhandler med dansk profil

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

UEFA med vild ændring

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

OB – Vejle Boldklub

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job