Brøndby-bank: – Det er sindssygt irriterende

Mikel Gogorza var træt af endnu et nederlag til Brøndby IF.



HERNING (Tipsbladet): Det var en helt anden fodboldkamp, FC Midtjylland og Brøndby IF spillede søndag aften, end da FC Midtjylland i efteråret tabte 1-5 hjemme til Brøndby.

Expected Goals siger 1,5-0,9 til FC Midtjylland, hvilket FC Midtjylland i Superliga-tabellen kan bruge til lige nøjagtig nul og niks.

Her efter kampen hjælper det heller intet, at FC Midtjylland-lejren mente, der var straffespark til Mikel Gogorza, hvilket der også er ekstern opbakning til.

Med resultatet bliver FC Midtjyllands opgør mod Randers på fredag endnu mere vigtigt, og indskiftede Mikel Gogorza var træt af, at FCM nok en gang skulle stå og tale om et nederlag til Brøndby.

– Det er sindssygt irriterende. Det er jo et hold, vi har problemer med, om det så er ude eller hjemme. Det bliver bevist igen i dag, at det er svært, siger Mikel Gogorza.

– Jeg synes, at vi mangler noget intensitet i dag. Jeg ved ikke, om det er noget om, at Brøndby gør noget mod os, og som er en af vores svagheder. Men jeg synes generelt ikke, vi kommer ud med det udtryk, vi har gjort i de tre seneste kampe. Så bliver vi straffet, for de har også nogle individualister og rigtigt dygtige spillere, siger Mikel Gogorza.

Teenageren blev skiftet ind med en halv time igen og fik skabt en del ravage i FC Midtjyllands venstre angrebsside.

Gogorza forlængede aftalen med FC Midtjylland i sidste måned umiddelbart efter FCM’s udekamp mod Real Sociedad i Europa League, og det tegner til, at den tidligere FCK-ungdomsspiller bliver en vigtig brik i de kommende sæsoner i FC Midtjylland, især hvis Aral Simsir bliver solgt til udlandet til sommer.

Søndag gjorde kantspilleren en god figur, men målene manglede for FCM.

– Jeg synes, jeg kommer ind og prøver at gøre det. Jeg går ind i udfordringer én mod én, og jeg bruger det mod dem, at de er lidt trætte, og at jeg kommer ind med noget frisk energi. Vi får nogle store chancer ud af det, og det er altid godt. Men vi bliver nødt til at være lidt mere kyniske, siger Mikel Gogorza.

FC Midtjylland og Randers FC spiller klokken 19 fredag aften i den kronjyske hovedstad, mens Brøndby IF har indtil på mandag til at forberede sig på AGF’s stærke fysik, århusianerne forsøger at dominere begge felter med.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Kommer til AGF efter monstersæson

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

FC København byder på kantspiller

Brøndby har IKKE budt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Det er ret let at se’

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Manchester City køber landsholdsspiller

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

I chok over Tottenham

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

– Det er forfærdeligt

Brøndby forhandler om stor transfer

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Kongerne af transfervinduet

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb