Brøndby-bank: – Det er sindssygt irriterende

Mikel Gogorza var træt af endnu et nederlag til Brøndby IF.



HERNING (Tipsbladet): Det var en helt anden fodboldkamp, FC Midtjylland og Brøndby IF spillede søndag aften, end da FC Midtjylland i efteråret tabte 1-5 hjemme til Brøndby.

Expected Goals siger 1,5-0,9 til FC Midtjylland, hvilket FC Midtjylland i Superliga-tabellen kan bruge til lige nøjagtig nul og niks.

Her efter kampen hjælper det heller intet, at FC Midtjylland-lejren mente, der var straffespark til Mikel Gogorza, hvilket der også er ekstern opbakning til.

Med resultatet bliver FC Midtjyllands opgør mod Randers på fredag endnu mere vigtigt, og indskiftede Mikel Gogorza var træt af, at FCM nok en gang skulle stå og tale om et nederlag til Brøndby.

– Det er sindssygt irriterende. Det er jo et hold, vi har problemer med, om det så er ude eller hjemme. Det bliver bevist igen i dag, at det er svært, siger Mikel Gogorza.

– Jeg synes, at vi mangler noget intensitet i dag. Jeg ved ikke, om det er noget om, at Brøndby gør noget mod os, og som er en af vores svagheder. Men jeg synes generelt ikke, vi kommer ud med det udtryk, vi har gjort i de tre seneste kampe. Så bliver vi straffet, for de har også nogle individualister og rigtigt dygtige spillere, siger Mikel Gogorza.

Teenageren blev skiftet ind med en halv time igen og fik skabt en del ravage i FC Midtjyllands venstre angrebsside.

Gogorza forlængede aftalen med FC Midtjylland i sidste måned umiddelbart efter FCM’s udekamp mod Real Sociedad i Europa League, og det tegner til, at den tidligere FCK-ungdomsspiller bliver en vigtig brik i de kommende sæsoner i FC Midtjylland, især hvis Aral Simsir bliver solgt til udlandet til sommer.

Søndag gjorde kantspilleren en god figur, men målene manglede for FCM.

– Jeg synes, jeg kommer ind og prøver at gøre det. Jeg går ind i udfordringer én mod én, og jeg bruger det mod dem, at de er lidt trætte, og at jeg kommer ind med noget frisk energi. Vi får nogle store chancer ud af det, og det er altid godt. Men vi bliver nødt til at være lidt mere kyniske, siger Mikel Gogorza.

FC Midtjylland og Randers FC spiller klokken 19 fredag aften i den kronjyske hovedstad, mens Brøndby IF har indtil på mandag til at forberede sig på AGF’s stærke fysik, århusianerne forsøger at dominere begge felter med.





LIVE

TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

FC København kan miste endnu en stjerne

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Afsløring: FC København sælger Achouri

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Klar for FC København

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Flere slagter dansker efter grim aktion

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spanien har et ekstra øje på Messi

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

‘Horsens var et helvede’