Det var på flere måder en kedelig søndag for Brøndby, der tabte 1-3 til FC Midtjylland i Superligaen.
Ud over nederlaget begik Brøndby en fejl ved at lade børn løbe ind sammen med spillerne før kampen iført trøjer med klubbens bettingpartner Betano trykt på maven.
Det påpeger Christian de Gier, der er ludomanibehandler ved Behandlingscenter Tjele, i et opslag på LinkedIn. Han har sendt en klage til Forbrugerombudsmanden.
– Det er en kæmpe bommert af Brøndby. Hvis man kender bare lidt til Spilleloven, ved man, at det er ulovligt at bruge børn som reklamesøjler for betting.
– Jeg går ud fra, at det ikke er gennemtænkt, men det er en fejl, der aldrig må ske. Hvordan det overhovedet er gået til, er mig en gåde, skriver han.
Brøndby har reageret på fejlen, og kommunikationsdirektør Søren Hanghøj Kristensen lover, at klubben vil stramme op.
– Det er en klokkeklar fejl fra vores side, som vi kun kan beklage. Børnene, der deltager i indløbet, har ofte deres egne trøjer med hjemmefra. Det har været tilfældet her.
– Børnetrøjer sælges udelukkende uden vores hovedpartners navn på maven. Børnene her har været iklædt trøjer i voksenstørrelser medbragt hjemmefra.
– Det er 100 procent vores ansvar, at vi ikke har fanget det og udstyret dem med en anden trøje uden partnernavn, lyder det fra kommunikationsdirektøren i et svar på kritikken.
Reglerne for markedsføring af spil er formuleret i Spilleloven, hvor det fremgår, at markedsføring af spil hverken i kommunikationsudformning eller medievalg må være målrettet mod børn og unge under 18 år.
– Vi kommer fremover til at understrege, allerede når børnene tilmeldes til indløb, at indløb foregår i en trøje uden vores hovedpartners logo på maven, understreger Brøndbys kommunikationsdirektør.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
Droppede England: Her er VM-helts vilde historie
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Ny kontrakt før VM-åbner
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
OPTAKT