Brøndby bekræfter: Forhandler om Makienok-salg

Brøndby forhandler med flere udenlandske klubber om et salg af Simon Makienok



De seneste dage har Brøndbys angriber Simon Makienok blevet varmere og varmere på transferbørsen og har senest været meldt på vej til den italienske Serie A-klub Palermo. 

Nu bekræfter Brøndby IF i en Fondsbørsmeddelelse, at man er i dialog med flere klubber omkring et salg af Simon Makienok. 

– Brøndby IF kan bekræfte, at der er dialog med flere udenlandske klubber omkring et salg af Simon Makienok Christoffersen. Såfremt et salg gennemføres til en af disse klubber, vil det påvirke årets resultat før skat positivt med et tocifret millionbeløb, skriver Brøndby IF.

Skulle de aktuelle forhandlinger ikke munde ud i et salg, forventer Brøndby fortsat markant interesse for Simon Makienok frem mod transfervinduets lukning 1. september. 

– Gennemføres der ikke et salg af Simon Makienok Christoffersen til en af de ovenstående klubber, forventer Brøndby IF fortsat interesse fra andre udenlandske klubber frem til og med den 1. september 2014, hvor sommerens transfervindue lukker, lyder det i meddelelesen, der er underskrevet af direktør Jesper Jørgensen.

Simon Makienok har i sæsonens fem første Superliga-kampe scoret tre gange for Brøndby IF, mens totalen i ligaen har sneget sig op på hele 35 scoringer for klubben.

Angriberen var inden sommerpausen plaget en del af skader og i det meste af sommeren har beskeden fra sportsdirektør Per Rud været, at man forventede at holde på Makienok, da formen og dermed værdien på angriberen næppe var god nok.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Per Rud. 





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

AC Milan kigger på dansker

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

FCM stanger lang karantæne ud til fan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Brian Riemer peger på tre årsager

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

Atletico Madrid – Arsenal

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Snart kan det give rødt kort

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’