De seneste dage har Brøndbys angriber Simon Makienok blevet varmere og varmere på transferbørsen og har senest været meldt på vej til den italienske Serie A-klub Palermo.
Nu bekræfter Brøndby IF i en Fondsbørsmeddelelse, at man er i dialog med flere klubber omkring et salg af Simon Makienok.
– Brøndby IF kan bekræfte, at der er dialog med flere udenlandske klubber omkring et salg af Simon Makienok Christoffersen. Såfremt et salg gennemføres til en af disse klubber, vil det påvirke årets resultat før skat positivt med et tocifret millionbeløb, skriver Brøndby IF.
Skulle de aktuelle forhandlinger ikke munde ud i et salg, forventer Brøndby fortsat markant interesse for Simon Makienok frem mod transfervinduets lukning 1. september.
– Gennemføres der ikke et salg af Simon Makienok Christoffersen til en af de ovenstående klubber, forventer Brøndby IF fortsat interesse fra andre udenlandske klubber frem til og med den 1. september 2014, hvor sommerens transfervindue lukker, lyder det i meddelelesen, der er underskrevet af direktør Jesper Jørgensen.
Simon Makienok har i sæsonens fem første Superliga-kampe scoret tre gange for Brøndby IF, mens totalen i ligaen har sneget sig op på hele 35 scoringer for klubben.
Angriberen var inden sommerpausen plaget en del af skader og i det meste af sommeren har beskeden fra sportsdirektør Per Rud været, at man forventede at holde på Makienok, da formen og dermed værdien på angriberen næppe var god nok.
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Per Rud.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
AC Milan kigger på dansker
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
FCM stanger lang karantæne ud til fan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Snart kan det give rødt kort
