Med en 2-1-sejr i topkampen mod Sønderjyske spillede Brøndby sig søndag aften op på førstepladsen i Superligaen.
De blågule har 24 point for 12 kampe, hvilket er et enkelt mere end FC Midtjylland, som dog mandag kan tage topplaceringen tilbage, når midtjyderne gæster OB.
Brøndby dominerede boldbesiddelsen og tog mest initiativ kampen igennem, men Sønderjyske havde i store perioder held til at slå de blågules angreb i stykker med godt presspil og stor fysik.
Den tidligere Sønderjyske-angriber Mikael Uhre sendte planmæssigt Brøndby foran efter en god halv time, inden han begik et straffespark, som Anders K. Jacobsen udnyttede til at bringe balance i regnskabet.
Læs også:Bedst og værst: Lindstrøm sendte Gartenmann efter en hotdog
Anden halvleg så længe ud til at slutte uden mål, men i kampens afslutning dukkede Anis Ben Slimane op og sikrede Brøndby fuld gevinst.
Med nederlaget bliver Sønderjyske på fjerdepladsen med 21 point.
Et velfungerede genpres fra begge hold betød, at der sjældent var etablerede angreb i nogen af enderne indledningsvis.
Fordi Sønderjyske oftest fik spoleret Brøndbys lange angreb, forsøgte værterne af og til at gøre det mere simpelt, og det gjorde de med bravur i det 33. minut.
Læs også:FCK-stjerne efter skrottet Dubai-tur: Den rigtige løsning
Simon Hedlund tæmmede en lang, høj fremlægning flot og fandt midt for mål sin angrebsmakker Mikael Uhre, der stensikkert scorede til 1-0 med indersiden.
Uhre kom i fokus for noget mindre positivt små ti minutter senere, da dommeren med hjælp fra VAR vurderede, at angriberen ramte gæsternes Marc Dal Hende med albuen i feltet, og derfor udlignede Anders K. Jacobsen til 1-1 på straffespark.
Brøndby kom ud til anden halvleg med stor energi og tog initiativet med hurtigt pasningsspil, som kastede flere gode chancer af sig.
Afkast af overtaget fik Brøndby dog først syv minutter før tid, hvor indskiftede Anis Ben Slimane fik plads i feltet og bragede bolden i nettet til slutresultatet 2-1.
/ritzau/
Læs også:LIVE: Brøndby presser på – SønderjyskE holder stand
Læs også:“CV” afviser trænerskifte: Jeg har ikke talt med Kristian
Læs også:BIF-stjernens store drøm: At vinde mesterskabet med Brøndby
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
TOPNYHED
Klar transfermelding
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
– Jeg er dum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
OPTAKT
Østrig – Jordan
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT
