Brøndby-boss afslører: Så mange flere vil vi hente

Brøndby IF har indtil videre præsenteret Håkon Evjen, men ifølge Carsten V. Jensen, så kan man godt forberede sig på endnu flere tilgange.



Brøndby IF har fået penge mellem hænderne med de nye ejere ombord.

Indtil videre har det udmyntet sig i en enkelt signing i form af Håkon Evjen, som man har hentet i AZ Alkmaar. Som Brøndby-fan sidder man formentlig og venter på et festfyrværkeri i den sidste del af transfervinduet.

Tipsbladet har tirsdag været forbi Brøndby Stadion, hvor Carsten V. Jensen overfor den skrevne presse satte ord på ambitionerne i den sidste uge af vinduet.

– Vi må se, om det bliver til en enkelt spiller mere eller to. Men så er det også ved at være det. Jeg tror og håber på, at vi godt kan signe en spiller mere. Vi gør det ikke for at please vores omgivelser, pressen eller andre, men vi gør det fordi, at vi tror på, at vedkommende kan hjælpe os, siger fodbolddirektøren og fortsætter.

– Så arbejdet går lige nu på at holde øje med vores mål, og i den proces har Jesper (Sørensen) også været en hel del med. Han har ganske vist været her før, men det er noget andet at stå som cheftræner, for der betyder det bare meget at være med inde over nogle af de her processer.

Selvom Carsten V. Jensen håber og tror på, at der kommer nye ansigter til den københavnske Vestegn, så vil han ikke stille nogle garantier til de transferhungrende fans.

– Jeg siger ikke, at vi når op på tre. Det gør du, og I er rigtig gode til at stresse det her op. Jeg forstår godt, at det er en stor fest, men vi kan ikke angribe det sådan. Det er ikke en fest. Det er seriøst arbejde, hvor du skal have respekt for det hele.

Brøndby IF har med GFH fået endnu flere fodboldkyndige med ombord, som hjælper Brøndby IF med rekrutteringsdelen. Den sidste uge af transfervinduet går derfor i samarbejde på, at få lukket eksisterende processer, mens man også er lydhør overfor pludselige muligheder.

– Håkon er et eksempel på en spiller, som vi har kendt i rigtig lang tid. Jeg tror, at vi har kendt til ham, siden han var 15 år gammel. Vi har været efter ham i et par vinduer, da vi rigtig godt kan lide ham, men det er først lykkedes nu. Det er et billede på, hvordan vi gerne vil arbejde med emner, som vi har kendt til i et stykke tid.

– Den anden gren af rekrutteringsdelen, handler om, at der nogle gange opstår situationer, som vi skal forsøge at udnytte. Der er både det planlagte, som vi skal gå efter, og så er der de mere uforudsete ting, som vi skal forsøge at reagere på, siger Carsten V. Jensen til den skrevne presse.

Selvom Brøndby IF sigter efter flere handler, inden transfervinduet smækker i om en uge, så har man også fokus på, at udnytte potentialet i den nuværende trup.

– Vi mener også fortsat, at der ligger en hel masse kvalitet gemt i truppen, som Jesper skal have hevet ud, når han får lov til sammen med sit team at arbejde noget mere med holdet. Så er vi sikre på, at der er mere at hente i denne gruppe. De spillere, som vi har her nu, vil alligevel spille størstedelen af kampene i foråret.

Brøndby IF skal på en svær mission i foråret, hvor man skal jagte ambitionen om en placering i top seks. Man indleder jagten den 19. februar mod AC Horsens på Brøndby Stadion. Inden da skal Jesper Sørensen have fintunet de sidste detaljer på træningslejren i Portugal i starten af februar.





– Jeg var meget, meget tæt på anden klub




LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk landsholdsspiller imponerer

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Verdensstjernes søn landet i København

Michael Carrick storhylder

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Optur før FC København-brag

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

‘Det kommer aldrig til at ske’

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

– Kunne godt ende i noget værre ballade

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Nærmer sig aftale

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub