Brøndby IF har fået penge mellem hænderne med de nye ejere ombord.
Indtil videre har det udmyntet sig i en enkelt signing i form af Håkon Evjen, som man har hentet i AZ Alkmaar. Som Brøndby-fan sidder man formentlig og venter på et festfyrværkeri i den sidste del af transfervinduet.
Tipsbladet har tirsdag været forbi Brøndby Stadion, hvor Carsten V. Jensen overfor den skrevne presse satte ord på ambitionerne i den sidste uge af vinduet.
– Vi må se, om det bliver til en enkelt spiller mere eller to. Men så er det også ved at være det. Jeg tror og håber på, at vi godt kan signe en spiller mere. Vi gør det ikke for at please vores omgivelser, pressen eller andre, men vi gør det fordi, at vi tror på, at vedkommende kan hjælpe os, siger fodbolddirektøren og fortsætter.
– Så arbejdet går lige nu på at holde øje med vores mål, og i den proces har Jesper (Sørensen) også været en hel del med. Han har ganske vist været her før, men det er noget andet at stå som cheftræner, for der betyder det bare meget at være med inde over nogle af de her processer.
Selvom Carsten V. Jensen håber og tror på, at der kommer nye ansigter til den københavnske Vestegn, så vil han ikke stille nogle garantier til de transferhungrende fans.
– Jeg siger ikke, at vi når op på tre. Det gør du, og I er rigtig gode til at stresse det her op. Jeg forstår godt, at det er en stor fest, men vi kan ikke angribe det sådan. Det er ikke en fest. Det er seriøst arbejde, hvor du skal have respekt for det hele.
Brøndby IF har med GFH fået endnu flere fodboldkyndige med ombord, som hjælper Brøndby IF med rekrutteringsdelen. Den sidste uge af transfervinduet går derfor i samarbejde på, at få lukket eksisterende processer, mens man også er lydhør overfor pludselige muligheder.
– Håkon er et eksempel på en spiller, som vi har kendt i rigtig lang tid. Jeg tror, at vi har kendt til ham, siden han var 15 år gammel. Vi har været efter ham i et par vinduer, da vi rigtig godt kan lide ham, men det er først lykkedes nu. Det er et billede på, hvordan vi gerne vil arbejde med emner, som vi har kendt til i et stykke tid.
– Den anden gren af rekrutteringsdelen, handler om, at der nogle gange opstår situationer, som vi skal forsøge at udnytte. Der er både det planlagte, som vi skal gå efter, og så er der de mere uforudsete ting, som vi skal forsøge at reagere på, siger Carsten V. Jensen til den skrevne presse.
Selvom Brøndby IF sigter efter flere handler, inden transfervinduet smækker i om en uge, så har man også fokus på, at udnytte potentialet i den nuværende trup.
– Vi mener også fortsat, at der ligger en hel masse kvalitet gemt i truppen, som Jesper skal have hevet ud, når han får lov til sammen med sit team at arbejde noget mere med holdet. Så er vi sikre på, at der er mere at hente i denne gruppe. De spillere, som vi har her nu, vil alligevel spille størstedelen af kampene i foråret.
Brøndby IF skal på en svær mission i foråret, hvor man skal jagte ambitionen om en placering i top seks. Man indleder jagten den 19. februar mod AC Horsens på Brøndby Stadion. Inden da skal Jesper Sørensen have fintunet de sidste detaljer på træningslejren i Portugal i starten af februar.
Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
INTERVIEW
Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
INTERVIEW
FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
INTERVIEW
– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
Et slag fra førstepladsen
Delte meldinger om Christian Nørgaard
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
INTERVIEW
FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
TOPNYHED
Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
INTERVIEW
Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med
NYHEDER
Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg
DAGENS SPILFORSLAG
Stage slagter Ulve i danskerdyst
FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL
MEDIE
Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for
TOPNYHED
Prominente navne på Danmarks U17-landshold
LIGE NU
Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften
Ajax fyrer cheftræner John Heitinga
TOPNYHED
FCK-angriber: Parken larmer meget mere
LIGE NU
Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub