Brøndby-boss: Derfor fik Oscar Schwartau chancen

For første gang i sin tid som Brøndby-cheftræner valgte Jesper Sørensen mandag at stille med Oscar Schwartau i startopstillingen i en Superliga-kamp.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Der var en markant overraskelse i Brøndbys startopstilling til mandagens hjemmekamp mod Vejle. 

For første gang i næsten to år fik Oscar Schwartau nemlig en startplads i en Superliga-kamp, og efter 2-1-sejren satte Jesper Sørensen lidt ord på beslutningen om at give den 18-årige angriber chancen. 

– Jeg synes egentlig, at Oscar har haft en god opstart. Jeg har set gode træninger, og nu kom han med kampflow fra U19-EM, hvor han har spillet tre fulde kampe. Så det var en god mulighed for ham at komme ind nu, hvor han er i et spilflow. Han spillede godt i den halvleg, han kom ind og fik i torsdags (i 6-0-sejren over Llapi, red.)

– Og i forhold til den måde, vi gerne ville angribe Vejle på, der synes jeg, at han passede rigtigt godt. Det er klart, at der er muligheder for spillere nu, som måske ikke har fået så mange muligheder under mig, men jeg synes, at især mange af de unge forvalter chancerne rigtigt godt, lød det fra Jesper Sørensen. 

Oscar Schwartau kom ikke på tavlen mod Vejle, inden han blev afløst af Ohi Omoijuanfo efter 63 minutter, men ifølge Jesper Sørensen greb den unge angriber chancen. 

– Ja, det synes jeg, at han gjorde. Nu siger du, at det er første gang, han starter under mig i Superligaen, og så er forventningen også, at han selvfølgelig skal ind i det og bruge noget tid med sine holdkammerater og blive rigtig god.

– Men Oscar var god uden bold og fik lagt presset, som vi gerne ville have det. Det var han en stor og god del af. Han var også solid med bolden, indtil jeg syntes det lignede, at han blev lidt træt, lød det fra Jesper Sørensen. 

Oscar Schwartau er i alt noteret for 39 kampe og seks mål for Brøndbys førstehold. 







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

Viborg FF – OB

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her er VM-turneringens hold

Svensson giver status på Huescas

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Fin lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sønderjyske – FC Midtjylland

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Han er VM’s bedste spiller

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Afsløring: FC København sælger Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FC København kan miste endnu en stjerne

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander