Brøndby-boss: Derfor fik Oscar Schwartau chancen

For første gang i sin tid som Brøndby-cheftræner valgte Jesper Sørensen mandag at stille med Oscar Schwartau i startopstillingen i en Superliga-kamp.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Der var en markant overraskelse i Brøndbys startopstilling til mandagens hjemmekamp mod Vejle. 

For første gang i næsten to år fik Oscar Schwartau nemlig en startplads i en Superliga-kamp, og efter 2-1-sejren satte Jesper Sørensen lidt ord på beslutningen om at give den 18-årige angriber chancen. 

– Jeg synes egentlig, at Oscar har haft en god opstart. Jeg har set gode træninger, og nu kom han med kampflow fra U19-EM, hvor han har spillet tre fulde kampe. Så det var en god mulighed for ham at komme ind nu, hvor han er i et spilflow. Han spillede godt i den halvleg, han kom ind og fik i torsdags (i 6-0-sejren over Llapi, red.)

– Og i forhold til den måde, vi gerne ville angribe Vejle på, der synes jeg, at han passede rigtigt godt. Det er klart, at der er muligheder for spillere nu, som måske ikke har fået så mange muligheder under mig, men jeg synes, at især mange af de unge forvalter chancerne rigtigt godt, lød det fra Jesper Sørensen. 

Oscar Schwartau kom ikke på tavlen mod Vejle, inden han blev afløst af Ohi Omoijuanfo efter 63 minutter, men ifølge Jesper Sørensen greb den unge angriber chancen. 

– Ja, det synes jeg, at han gjorde. Nu siger du, at det er første gang, han starter under mig i Superligaen, og så er forventningen også, at han selvfølgelig skal ind i det og bruge noget tid med sine holdkammerater og blive rigtig god.

– Men Oscar var god uden bold og fik lagt presset, som vi gerne ville have det. Det var han en stor og god del af. Han var også solid med bolden, indtil jeg syntes det lignede, at han blev lidt træt, lød det fra Jesper Sørensen. 

Oscar Schwartau er i alt noteret for 39 kampe og seks mål for Brøndbys førstehold. 





Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’




TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Atletico Madrid interesseret i dansker

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

VM får tre åbningsceremonier – stjerner optræder

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Barcelona – Real Madrid

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

FC København sælger Nathan Trott

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’