BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Der var en markant overraskelse i Brøndbys startopstilling til mandagens hjemmekamp mod Vejle.
For første gang i næsten to år fik Oscar Schwartau nemlig en startplads i en Superliga-kamp, og efter 2-1-sejren satte Jesper Sørensen lidt ord på beslutningen om at give den 18-årige angriber chancen.
– Jeg synes egentlig, at Oscar har haft en god opstart. Jeg har set gode træninger, og nu kom han med kampflow fra U19-EM, hvor han har spillet tre fulde kampe. Så det var en god mulighed for ham at komme ind nu, hvor han er i et spilflow. Han spillede godt i den halvleg, han kom ind og fik i torsdags (i 6-0-sejren over Llapi, red.)
– Og i forhold til den måde, vi gerne ville angribe Vejle på, der synes jeg, at han passede rigtigt godt. Det er klart, at der er muligheder for spillere nu, som måske ikke har fået så mange muligheder under mig, men jeg synes, at især mange af de unge forvalter chancerne rigtigt godt, lød det fra Jesper Sørensen.
Oscar Schwartau kom ikke på tavlen mod Vejle, inden han blev afløst af Ohi Omoijuanfo efter 63 minutter, men ifølge Jesper Sørensen greb den unge angriber chancen.
– Ja, det synes jeg, at han gjorde. Nu siger du, at det er første gang, han starter under mig i Superligaen, og så er forventningen også, at han selvfølgelig skal ind i det og bruge noget tid med sine holdkammerater og blive rigtig god.
– Men Oscar var god uden bold og fik lagt presset, som vi gerne ville have det. Det var han en stor og god del af. Han var også solid med bolden, indtil jeg syntes det lignede, at han blev lidt træt, lød det fra Jesper Sørensen.
Oscar Schwartau er i alt noteret for 39 kampe og seks mål for Brøndbys førstehold.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
OPTAKT
Viborg FF – OB
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
Fin lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
NYHEDER