Brøndby-boss: Det vidste jeg ikke, at han kunne!

Jesper Sørensen er meget, meget tiltfreds med Brøndbys præstation i søndagens topbrag mod FC Midtjylland.



MCH Arena (Tipsbladet): Ikke bare en, to, tre eller fire, men hele fem gange fik Brøndby sendt bolden i kassen mod FC Midtjylland søndag eftermiddag.

Og det mest opsigtsvækkende mål var velsagtens det tredje.

Ved et indkast reagerede Brøndby-angriber Mileta Rajovic lynhurtigt og kastede bolden dybt til holdkammeraten Yuito Suzuki, der allerede var sat i løb. Og derfra svigtede den målfarlige japaner ikke.

I den situation fangede Brøndby-spillerne FC Midtjyllands forsvar på det helt forkerte ben – og Brøndbys opmærksomhed roser cheftræner Jesper Sørensen efter kampen.

– Selvfølgelig var der lidt uopmærksomhed. Hvis jeg var FC Midtjylland, ville jeg nok tænke, at det var lidt for uopmærksomt. Men det var kvikt opfattet af vores.

– Det lignede, at Mileta og Yuito fik øjenkontakt, og så kastede Mileta, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer med et grin:

– Jeg vidste slet ikke, at han (Rajovic, red.) kunne kaste så langt!

Helt generelt var Brøndby-træneren meget tilfreds med kampen, der som bekendt endte 5-1 i Brøndbys favør.

– Jeg synes, vi var gode. Det må jeg bare sige. Jeg synes, vi var rigtig gode i første halvleg, og det var et mærkeligt resultat (1-1, red.) at gå til pause med. Men vi spiller med det mod, den kvalitet og den afklarethed, som man skal spille med i en topkamp på udebane. Vi ved, det er et svært sted at spille.

– Spillerne vokser også, kan vi se. De vokser ikke bare hver især, men også sammen, og det er fedt, siger han.

Artiklen fortsætter efter billedet…

2YF5GCX

Yuito Suzuki jubler. Foto: Alamy

‘Rigtig mange spillede godt i dag’
Før Jesper Sørensen stillede sig op for at svare på pressens spørgsmål, måtte han lige vente et par minutter.

For dagens mand i skysovs var nemlig Mathias Kvistgaarden, der scorede hattrick i sejren, og ham ville pressen selvfølgelig gerne høre fra.

Men selvom Kvistgaarden trækker overskrifterne søndag, vil Jesper Sørensen fremhæve hele holdet.

– Det var en rigtig flot kamp af Kvistgaarden. Det var en flot kamp af holdet i det hele taget. At han så kommer til at stå og lyse til sidst, giver sig selv efter tre scoringer.

– Jeg er bare glad for, at holdet så rigtigt ud, og at vi har spillere, der har den kvalitet, så de kan gøre det færdigt. Jeg synes, vi spiller, som vi skal, og som vi træner og arbejder på at blive gode til. Det er det, der skal bære os frem.

– Selvom det nogle gange ikke går vores vej, skal vi tro på det og blive ved med det, og så skal spillerne nok komme til at shine indimellem. I dag var det Kvist og Yuito, der snuppede overskrifterne, men rigtig mange spillede godt i dag, siger han.

Brøndby IF har nu vundet over FC Midtjylland tre gange inden for den seneste måned.





TOPNYHED

Han er også færdig i FC København

Cypern moser Moldova

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Melder ud om Kasper Hjulmand

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Klar på chokskifte

Sendt hjem fra FC København-træning



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Vild stime før Danmark-brag

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Stor profil glad for Brøndby

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Randers var tæt på – nu er han et monster

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Ser I med, Brøndby?

Det skal blive bedre, Isaksen!

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Klar på United-transfer? Profil har ét krav



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

‘Vil du være multimillionær?’

– Hele holdet er trygge ved ham

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter