Brøndby-boss: Det vidste jeg ikke, at han kunne!

Jesper Sørensen er meget, meget tiltfreds med Brøndbys præstation i søndagens topbrag mod FC Midtjylland.



MCH Arena (Tipsbladet): Ikke bare en, to, tre eller fire, men hele fem gange fik Brøndby sendt bolden i kassen mod FC Midtjylland søndag eftermiddag.

Og det mest opsigtsvækkende mål var velsagtens det tredje.

Ved et indkast reagerede Brøndby-angriber Mileta Rajovic lynhurtigt og kastede bolden dybt til holdkammeraten Yuito Suzuki, der allerede var sat i løb. Og derfra svigtede den målfarlige japaner ikke.

I den situation fangede Brøndby-spillerne FC Midtjyllands forsvar på det helt forkerte ben – og Brøndbys opmærksomhed roser cheftræner Jesper Sørensen efter kampen.

– Selvfølgelig var der lidt uopmærksomhed. Hvis jeg var FC Midtjylland, ville jeg nok tænke, at det var lidt for uopmærksomt. Men det var kvikt opfattet af vores.

– Det lignede, at Mileta og Yuito fik øjenkontakt, og så kastede Mileta, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer med et grin:

– Jeg vidste slet ikke, at han (Rajovic, red.) kunne kaste så langt!

Helt generelt var Brøndby-træneren meget tilfreds med kampen, der som bekendt endte 5-1 i Brøndbys favør.

– Jeg synes, vi var gode. Det må jeg bare sige. Jeg synes, vi var rigtig gode i første halvleg, og det var et mærkeligt resultat (1-1, red.) at gå til pause med. Men vi spiller med det mod, den kvalitet og den afklarethed, som man skal spille med i en topkamp på udebane. Vi ved, det er et svært sted at spille.

– Spillerne vokser også, kan vi se. De vokser ikke bare hver især, men også sammen, og det er fedt, siger han.

Artiklen fortsætter efter billedet…

2YF5GCX

Yuito Suzuki jubler. Foto: Alamy

‘Rigtig mange spillede godt i dag’
Før Jesper Sørensen stillede sig op for at svare på pressens spørgsmål, måtte han lige vente et par minutter.

For dagens mand i skysovs var nemlig Mathias Kvistgaarden, der scorede hattrick i sejren, og ham ville pressen selvfølgelig gerne høre fra.

Men selvom Kvistgaarden trækker overskrifterne søndag, vil Jesper Sørensen fremhæve hele holdet.

– Det var en rigtig flot kamp af Kvistgaarden. Det var en flot kamp af holdet i det hele taget. At han så kommer til at stå og lyse til sidst, giver sig selv efter tre scoringer.

– Jeg er bare glad for, at holdet så rigtigt ud, og at vi har spillere, der har den kvalitet, så de kan gøre det færdigt. Jeg synes, vi spiller, som vi skal, og som vi træner og arbejder på at blive gode til. Det er det, der skal bære os frem.

– Selvom det nogle gange ikke går vores vej, skal vi tro på det og blive ved med det, og så skal spillerne nok komme til at shine indimellem. I dag var det Kvist og Yuito, der snuppede overskrifterne, men rigtig mange spillede godt i dag, siger han.

Brøndby IF har nu vundet over FC Midtjylland tre gange inden for den seneste måned.





Han stiller ultimative krav




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Voldsom udmelding om Froholdt



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

AaB-krisen fortsætter

De må have mareridt om ham i nat!

Bayern er ved at løbe tør for målmænd



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

AGF-fans raser over Superliga-klub

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Markant transfermelding om Højlund

Barcelona i kæmpesejr

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

United overvejer disse fem managers

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

– En gigantisk nedtur!

AGF smider sejren i de døende sekunder

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Sønderjyske – AGF

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Inter smider point i toppen af Serie A

Liverpool – Tottenham

Tilbage efter lang pause

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne