Brøndby-boss: Det vidste jeg ikke, at han kunne!

Jesper Sørensen er meget, meget tiltfreds med Brøndbys præstation i søndagens topbrag mod FC Midtjylland.



MCH Arena (Tipsbladet): Ikke bare en, to, tre eller fire, men hele fem gange fik Brøndby sendt bolden i kassen mod FC Midtjylland søndag eftermiddag.

Og det mest opsigtsvækkende mål var velsagtens det tredje.

Ved et indkast reagerede Brøndby-angriber Mileta Rajovic lynhurtigt og kastede bolden dybt til holdkammeraten Yuito Suzuki, der allerede var sat i løb. Og derfra svigtede den målfarlige japaner ikke.

I den situation fangede Brøndby-spillerne FC Midtjyllands forsvar på det helt forkerte ben – og Brøndbys opmærksomhed roser cheftræner Jesper Sørensen efter kampen.

– Selvfølgelig var der lidt uopmærksomhed. Hvis jeg var FC Midtjylland, ville jeg nok tænke, at det var lidt for uopmærksomt. Men det var kvikt opfattet af vores.

– Det lignede, at Mileta og Yuito fik øjenkontakt, og så kastede Mileta, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer med et grin:

– Jeg vidste slet ikke, at han (Rajovic, red.) kunne kaste så langt!

Helt generelt var Brøndby-træneren meget tilfreds med kampen, der som bekendt endte 5-1 i Brøndbys favør.

– Jeg synes, vi var gode. Det må jeg bare sige. Jeg synes, vi var rigtig gode i første halvleg, og det var et mærkeligt resultat (1-1, red.) at gå til pause med. Men vi spiller med det mod, den kvalitet og den afklarethed, som man skal spille med i en topkamp på udebane. Vi ved, det er et svært sted at spille.

– Spillerne vokser også, kan vi se. De vokser ikke bare hver især, men også sammen, og det er fedt, siger han.

Artiklen fortsætter efter billedet…

2YF5GCX

Yuito Suzuki jubler. Foto: Alamy

‘Rigtig mange spillede godt i dag’
Før Jesper Sørensen stillede sig op for at svare på pressens spørgsmål, måtte han lige vente et par minutter.

For dagens mand i skysovs var nemlig Mathias Kvistgaarden, der scorede hattrick i sejren, og ham ville pressen selvfølgelig gerne høre fra.

Men selvom Kvistgaarden trækker overskrifterne søndag, vil Jesper Sørensen fremhæve hele holdet.

– Det var en rigtig flot kamp af Kvistgaarden. Det var en flot kamp af holdet i det hele taget. At han så kommer til at stå og lyse til sidst, giver sig selv efter tre scoringer.

– Jeg er bare glad for, at holdet så rigtigt ud, og at vi har spillere, der har den kvalitet, så de kan gøre det færdigt. Jeg synes, vi spiller, som vi skal, og som vi træner og arbejder på at blive gode til. Det er det, der skal bære os frem.

– Selvom det nogle gange ikke går vores vej, skal vi tro på det og blive ved med det, og så skal spillerne nok komme til at shine indimellem. I dag var det Kvist og Yuito, der snuppede overskrifterne, men rigtig mange spillede godt i dag, siger han.

Brøndby IF har nu vundet over FC Midtjylland tre gange inden for den seneste måned.



Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

– Det her gør ondt for at være ærlig

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

– Det er lidt kaotisk

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Stor ros til FC Midtjylland

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Fortryder Chido Obi-beslutning

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Spørger på Jonas Wind

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

I spil til stort job

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Lerager taler ud om FCK-brud

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Har ikke spillet kamp i tre uger

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City