Brøndby-boss: Det vidste jeg ikke, at han kunne!

Jesper Sørensen er meget, meget tiltfreds med Brøndbys præstation i søndagens topbrag mod FC Midtjylland.



MCH Arena (Tipsbladet): Ikke bare en, to, tre eller fire, men hele fem gange fik Brøndby sendt bolden i kassen mod FC Midtjylland søndag eftermiddag.

Og det mest opsigtsvækkende mål var velsagtens det tredje.

Ved et indkast reagerede Brøndby-angriber Mileta Rajovic lynhurtigt og kastede bolden dybt til holdkammeraten Yuito Suzuki, der allerede var sat i løb. Og derfra svigtede den målfarlige japaner ikke.

I den situation fangede Brøndby-spillerne FC Midtjyllands forsvar på det helt forkerte ben – og Brøndbys opmærksomhed roser cheftræner Jesper Sørensen efter kampen.

– Selvfølgelig var der lidt uopmærksomhed. Hvis jeg var FC Midtjylland, ville jeg nok tænke, at det var lidt for uopmærksomt. Men det var kvikt opfattet af vores.

– Det lignede, at Mileta og Yuito fik øjenkontakt, og så kastede Mileta, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer med et grin:

– Jeg vidste slet ikke, at han (Rajovic, red.) kunne kaste så langt!

Helt generelt var Brøndby-træneren meget tilfreds med kampen, der som bekendt endte 5-1 i Brøndbys favør.

– Jeg synes, vi var gode. Det må jeg bare sige. Jeg synes, vi var rigtig gode i første halvleg, og det var et mærkeligt resultat (1-1, red.) at gå til pause med. Men vi spiller med det mod, den kvalitet og den afklarethed, som man skal spille med i en topkamp på udebane. Vi ved, det er et svært sted at spille.

– Spillerne vokser også, kan vi se. De vokser ikke bare hver især, men også sammen, og det er fedt, siger han.

Artiklen fortsætter efter billedet…

2YF5GCX

Yuito Suzuki jubler. Foto: Alamy

‘Rigtig mange spillede godt i dag’
Før Jesper Sørensen stillede sig op for at svare på pressens spørgsmål, måtte han lige vente et par minutter.

For dagens mand i skysovs var nemlig Mathias Kvistgaarden, der scorede hattrick i sejren, og ham ville pressen selvfølgelig gerne høre fra.

Men selvom Kvistgaarden trækker overskrifterne søndag, vil Jesper Sørensen fremhæve hele holdet.

– Det var en rigtig flot kamp af Kvistgaarden. Det var en flot kamp af holdet i det hele taget. At han så kommer til at stå og lyse til sidst, giver sig selv efter tre scoringer.

– Jeg er bare glad for, at holdet så rigtigt ud, og at vi har spillere, der har den kvalitet, så de kan gøre det færdigt. Jeg synes, vi spiller, som vi skal, og som vi træner og arbejder på at blive gode til. Det er det, der skal bære os frem.

– Selvom det nogle gange ikke går vores vej, skal vi tro på det og blive ved med det, og så skal spillerne nok komme til at shine indimellem. I dag var det Kvist og Yuito, der snuppede overskrifterne, men rigtig mange spillede godt i dag, siger han.

Brøndby IF har nu vundet over FC Midtjylland tre gange inden for den seneste måned.





Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’


Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

‘Sur over Brøndby-transfer’

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Legende med chokmelding

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

– De lignede lort!

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Bekræfter FC København-historie

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Dansk målsluger færdig

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over