Brøndby-boss: Maxsø bør være i spil til en EM-plads

Carsten V. Jensen kan ikke se, hvorfor Brøndby IF’s anfører, Andreas Maxsø, ikke skulle være i spil til en af pladserne i den danske EM-trup til sommer.



De spillere, der som regel kæmper om pladsen i landsholdets midterforsvar, optræder til daglig i AC Milan, Chelsea, Fortuna Düsseldorf og Olympique Lyon. Men en Brøndby-spiller burde trænge sig på til en plads i truppen, mener klubbens fodbolddirektør, Carsten V. Jensen.

Han siger til Ekstra Bladet, at Andreas Maxsø bør være i spil til EM. I givet fald skal Maxsø udkonkurrere anfører Simon Kjær, Andreas Christensen, Mathias “Zanka” Jørgensen eller Joachim Andersen.

– Det er selvfølgelig en position med stor konkurrence og mange gode spillere, men nu kender jeg jo nogle af de spillere, som er med inde omkring det landshold, og jeg kan ikke se, hvor Maxsø ikke kan konkurrere.

– Jeg kan ikke se, hvorfor han skulle holde sig tilbage i kampen om stopper-pladserne til EM-slutrunden, siger Carsten V. Jensen til Ekstra Bladet.

Læs også:Brøndby-boss: Vi skal tage vores andel af transferkronerne

Tidligere har spillere som Victor Nelsson, Andreas Bjelland og Jannik Vestergaard også været inde omkring landsholdet. Man må formode, at det er spillere i det lag, Maxsø i givet fald skal kæmpe med om at bryde ind i truppen.

Andreas Maxsø siger selv til avisen, at han ikke har skænket det en tanke, at han skulle spille sig i landsholdets EM-trup.

Til gengæld tyder alt på, at han får en endnu vigtigere rolle i Brøndby i den kommende, end han havde i sit første halvår i klubben. Efter Kamil Wilczek skiftede til Göztepe i Tyrkiet, bærer Maxsø anførerbindet.





TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil




LIVE

VM-LIVE: Brøndby-profil med fra start

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

Elias Jelert færdig

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby henter Alexander Drexel

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Haiti – Skotland

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard