Brøndby-boss: Maxsø bør være i spil til en EM-plads

Carsten V. Jensen kan ikke se, hvorfor Brøndby IF’s anfører, Andreas Maxsø, ikke skulle være i spil til en af pladserne i den danske EM-trup til sommer.



De spillere, der som regel kæmper om pladsen i landsholdets midterforsvar, optræder til daglig i AC Milan, Chelsea, Fortuna Düsseldorf og Olympique Lyon. Men en Brøndby-spiller burde trænge sig på til en plads i truppen, mener klubbens fodbolddirektør, Carsten V. Jensen.

Han siger til Ekstra Bladet, at Andreas Maxsø bør være i spil til EM. I givet fald skal Maxsø udkonkurrere anfører Simon Kjær, Andreas Christensen, Mathias “Zanka” Jørgensen eller Joachim Andersen.

– Det er selvfølgelig en position med stor konkurrence og mange gode spillere, men nu kender jeg jo nogle af de spillere, som er med inde omkring det landshold, og jeg kan ikke se, hvor Maxsø ikke kan konkurrere.

– Jeg kan ikke se, hvorfor han skulle holde sig tilbage i kampen om stopper-pladserne til EM-slutrunden, siger Carsten V. Jensen til Ekstra Bladet.

Læs også:Brøndby-boss: Vi skal tage vores andel af transferkronerne

Tidligere har spillere som Victor Nelsson, Andreas Bjelland og Jannik Vestergaard også været inde omkring landsholdet. Man må formode, at det er spillere i det lag, Maxsø i givet fald skal kæmpe med om at bryde ind i truppen.

Andreas Maxsø siger selv til avisen, at han ikke har skænket det en tanke, at han skulle spille sig i landsholdets EM-trup.

Til gengæld tyder alt på, at han får en endnu vigtigere rolle i Brøndby i den kommende, end han havde i sit første halvår i klubben. Efter Kamil Wilczek skiftede til Göztepe i Tyrkiet, bærer Maxsø anførerbindet.





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Ked af hemmeligt FCK-skifte

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Færdig i dansk klub efter 2 dage



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Afsløring: FC København afviser millionbud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Anton Gaaei-handel meldes død

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Monstrøs PL-transfer tæt på