Brøndby-boss: Maxsø bør være i spil til en EM-plads

Carsten V. Jensen kan ikke se, hvorfor Brøndby IF’s anfører, Andreas Maxsø, ikke skulle være i spil til en af pladserne i den danske EM-trup til sommer.



De spillere, der som regel kæmper om pladsen i landsholdets midterforsvar, optræder til daglig i AC Milan, Chelsea, Fortuna Düsseldorf og Olympique Lyon. Men en Brøndby-spiller burde trænge sig på til en plads i truppen, mener klubbens fodbolddirektør, Carsten V. Jensen.

Han siger til Ekstra Bladet, at Andreas Maxsø bør være i spil til EM. I givet fald skal Maxsø udkonkurrere anfører Simon Kjær, Andreas Christensen, Mathias “Zanka” Jørgensen eller Joachim Andersen.

– Det er selvfølgelig en position med stor konkurrence og mange gode spillere, men nu kender jeg jo nogle af de spillere, som er med inde omkring det landshold, og jeg kan ikke se, hvor Maxsø ikke kan konkurrere.

– Jeg kan ikke se, hvorfor han skulle holde sig tilbage i kampen om stopper-pladserne til EM-slutrunden, siger Carsten V. Jensen til Ekstra Bladet.

Læs også:Brøndby-boss: Vi skal tage vores andel af transferkronerne

Tidligere har spillere som Victor Nelsson, Andreas Bjelland og Jannik Vestergaard også været inde omkring landsholdet. Man må formode, at det er spillere i det lag, Maxsø i givet fald skal kæmpe med om at bryde ind i truppen.

Andreas Maxsø siger selv til avisen, at han ikke har skænket det en tanke, at han skulle spille sig i landsholdets EM-trup.

Til gengæld tyder alt på, at han får en endnu vigtigere rolle i Brøndby i den kommende, end han havde i sit første halvår i klubben. Efter Kamil Wilczek skiftede til Göztepe i Tyrkiet, bærer Maxsø anførerbindet.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Her er 1/8-finalerne ved VM

Stort FCK-talent er blevet solgt

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Medie: De lurer på FCM-profil

Kæmpebud på 16-årig

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Canada – Marokko

FC København i forhandlinger med svensk klub

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

FCK jagter Jacob Bruun Larsen