Brøndby-boss: Maxsø bør være i spil til en EM-plads

Carsten V. Jensen kan ikke se, hvorfor Brøndby IF’s anfører, Andreas Maxsø, ikke skulle være i spil til en af pladserne i den danske EM-trup til sommer.



De spillere, der som regel kæmper om pladsen i landsholdets midterforsvar, optræder til daglig i AC Milan, Chelsea, Fortuna Düsseldorf og Olympique Lyon. Men en Brøndby-spiller burde trænge sig på til en plads i truppen, mener klubbens fodbolddirektør, Carsten V. Jensen.

Han siger til Ekstra Bladet, at Andreas Maxsø bør være i spil til EM. I givet fald skal Maxsø udkonkurrere anfører Simon Kjær, Andreas Christensen, Mathias “Zanka” Jørgensen eller Joachim Andersen.

– Det er selvfølgelig en position med stor konkurrence og mange gode spillere, men nu kender jeg jo nogle af de spillere, som er med inde omkring det landshold, og jeg kan ikke se, hvor Maxsø ikke kan konkurrere.

– Jeg kan ikke se, hvorfor han skulle holde sig tilbage i kampen om stopper-pladserne til EM-slutrunden, siger Carsten V. Jensen til Ekstra Bladet.

Læs også:Brøndby-boss: Vi skal tage vores andel af transferkronerne

Tidligere har spillere som Victor Nelsson, Andreas Bjelland og Jannik Vestergaard også været inde omkring landsholdet. Man må formode, at det er spillere i det lag, Maxsø i givet fald skal kæmpe med om at bryde ind i truppen.

Andreas Maxsø siger selv til avisen, at han ikke har skænket det en tanke, at han skulle spille sig i landsholdets EM-trup.

Til gengæld tyder alt på, at han får en endnu vigtigere rolle i Brøndby i den kommende, end han havde i sit første halvår i klubben. Efter Kamil Wilczek skiftede til Göztepe i Tyrkiet, bærer Maxsø anførerbindet.





Superliga-LIVE: Vanvittig flot scoring




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-emne tæt på Leipzig-retur

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Kæmpe transfer under opsejling

Brøndby IF – Viborg FF

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig flot scoring

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Eriksen spottet – nu er der nyt

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Ingen klausul i FC København-aftale



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

AGF i kontakt om norsk angriber 

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Midtjylland – AC Horsens

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – Randers FC

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Lyngby BK – AGF

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Nærmer sig vild FCK-præstation



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF i Europa: De venter i næste runde

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob