Brøndby-boss: Schwartau kan ikke holdes tilbage

Selv om flere Brøndby-fans mener, at Oscar Schwartau ikke får nok chancer, er fodbolddirektør Carsten V. Jensen slet ikke i tvivl: Det store gennembrud er på vej for den unge mand.



Han var bare 16 år, da han fik debut for Brøndby IF’s førstehold, og den nu 17-årige Oscar Schwartau viste et stort potentiale, da han fik chancen i sidste sæson.

Men chancer har der det seneste halve år ikke været mange af for det danske stortalent, og det har fået flere Brøndby-fans til at ærgre sig over Jesper Sørensens brug – eller mangel på samme – af den offensive midtbanespiller.

Det er ikke kun fansene, der har været utilfredse: Også hans agent, Thomas Rasmussen, ytrede over for Ekstra Bladet, at man har svært ved at se en plan for Oscar Schwartau.

Over for BrøndbyLyd fastslår fodbolddirektør Carsten V. Jensen nu, at der er en plan med Oscar Schwartau, og at et markant gennembrud er lige på trapperne.

– Schwartau kan ikke holdes tilbage. Jeg ved godt, der har været meget snak, men det er ikke andre end os selv, der skal sætte agendaen for, hvordan tingene hænger sammen.

– Schwartau har haft en fantastisk udvikling. I hele sidste sæson har han taget meget på i vægt i muskler, og på så ung en mand skal det lige faldes på plads med, hvad der sendes af signaler fra hjernen og ud i bevægeapperatet.

– Men det er ved at falde på plads nu. Det kan vi jo bare se. Når Schwartau kommer på banen, er det jo en voksen spiller, der går ind og gør en forskel. Det ligger lige rundt om hjørnet (gennembruddet, red.), siger Carsten V. Jensen til BrøndbyLyd på et spørgsmål om minutter til Masterclass-spillere.

I denne sæson er det blevet til tre indhop for den 17-årige offensivspiller. I alt har han spillet 50 minutters førsteholdsfodbold.

I sidste sæson fik stortalentet 18 Superliga-kampe, hvoraf de seks var fra start. Det blev til fire scoringer.

Offensivspillerens aftale med Brøndby IF løber frem til sommeren 2025, men til Ekstra Bladet fortalte Thomas Rasmussen, at en forlængelse ikke er et tema lige nu.

Det kan naturligvis ændre sig, hvis Oscar Schwartau kommer ind og får mere spilletid og får en større rolle på holdet. Mere spilletid kan Schwartau få søndag mod Randers – i hvert fald er han i Jesper Sørensens kamptrup. Se truppen her.

Carsten V. Jensen har også fortalt til BrøndbyLyd, at man ikke har en klausul i aftalen med en vigtig lejesvend. Den historie kan du læse her.





Dansk dommer får ros stor ros


Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Stor Brøndby-stjerne skadet

Rune deler nyt efter mareridt

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Valgte Manchester United over Real Madrid

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Dansk bomber forventer sommertransfer

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

United-legende jubler over Patrick Dorgu

To direktører færdige i Superliga-klub

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

– Cooper skyder på Schmedes

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

En kold spand vand direkte i hovedet!

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Landstræner hylder OB-komet

Dårligt nyt om AGF-stjerne

– Fuldstændig svigtet

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

AGF henter Ibrahim Traoré

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

To trænere færdige i Superliga-klub

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Skidt nyt til Brian Riemer?

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’