Brøndby-boss: Schwartau kan ikke holdes tilbage

Selv om flere Brøndby-fans mener, at Oscar Schwartau ikke får nok chancer, er fodbolddirektør Carsten V. Jensen slet ikke i tvivl: Det store gennembrud er på vej for den unge mand.



Han var bare 16 år, da han fik debut for Brøndby IF’s førstehold, og den nu 17-årige Oscar Schwartau viste et stort potentiale, da han fik chancen i sidste sæson.

Men chancer har der det seneste halve år ikke været mange af for det danske stortalent, og det har fået flere Brøndby-fans til at ærgre sig over Jesper Sørensens brug – eller mangel på samme – af den offensive midtbanespiller.

Det er ikke kun fansene, der har været utilfredse: Også hans agent, Thomas Rasmussen, ytrede over for Ekstra Bladet, at man har svært ved at se en plan for Oscar Schwartau.

Over for BrøndbyLyd fastslår fodbolddirektør Carsten V. Jensen nu, at der er en plan med Oscar Schwartau, og at et markant gennembrud er lige på trapperne.

– Schwartau kan ikke holdes tilbage. Jeg ved godt, der har været meget snak, men det er ikke andre end os selv, der skal sætte agendaen for, hvordan tingene hænger sammen.

– Schwartau har haft en fantastisk udvikling. I hele sidste sæson har han taget meget på i vægt i muskler, og på så ung en mand skal det lige faldes på plads med, hvad der sendes af signaler fra hjernen og ud i bevægeapperatet.

– Men det er ved at falde på plads nu. Det kan vi jo bare se. Når Schwartau kommer på banen, er det jo en voksen spiller, der går ind og gør en forskel. Det ligger lige rundt om hjørnet (gennembruddet, red.), siger Carsten V. Jensen til BrøndbyLyd på et spørgsmål om minutter til Masterclass-spillere.

I denne sæson er det blevet til tre indhop for den 17-årige offensivspiller. I alt har han spillet 50 minutters førsteholdsfodbold.

I sidste sæson fik stortalentet 18 Superliga-kampe, hvoraf de seks var fra start. Det blev til fire scoringer.

Offensivspillerens aftale med Brøndby IF løber frem til sommeren 2025, men til Ekstra Bladet fortalte Thomas Rasmussen, at en forlængelse ikke er et tema lige nu.

Det kan naturligvis ændre sig, hvis Oscar Schwartau kommer ind og får mere spilletid og får en større rolle på holdet. Mere spilletid kan Schwartau få søndag mod Randers – i hvert fald er han i Jesper Sørensens kamptrup. Se truppen her.

Carsten V. Jensen har også fortalt til BrøndbyLyd, at man ikke har en klausul i aftalen med en vigtig lejesvend. Den historie kan du læse her.



Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Kæmpe forløsning for FC København

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

I dialog med Brøndby

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

En kæmpe sejr

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Set i København – de leder efter ny sportschef

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Hingste sparker Falke i Casablanca

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Allan Kuhn i svime: Suverænt!