Brøndby-boss slår fast: Vi har ingen købsoption

Brøndbys fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, fortæller, at der ikke er en købsoption i lejeaftalen med østrigske Patrick Pentz.



Han har fået en glimrende debut for Brøndby IF og reddede et straffespark for de blå-gule, da klubben vandt over Vejle Boldklub senest. Så kan den Bayer Leverkusen-ejede målmand fortsætte formen, vil Brøndby IF efter alt at dømme være interesseret i at købe ham.

Men til BrøndbyLyd bekræfter fodbolddirektør Carsten V. Jensen nu, at der ikke er en købsoption med i lejeaftalen for 26-årige Patrick Pentz.

Carsten V. Jensen fortæller til podcasten, at det har været en besværlig omgang at få handlet til målmandsposten efter salget af Mads Hermansen. Og det skyldes, at et par ting faldt til jorden.

Og så valgte man altså at hente Pentz i stedet for at gå ind til den sidste tid i transfervinduet med usikkerhed på målmandsposten.

– Jeg kan bare sige, at i to tilfælde faldt ting på målstregen. Det er den ærlige udmelding. Det er ting, man ikke kan kontrollere – det var ting, vi ikke var herre over.

– Forud for salget (af Hermansen, red.), havde vi gjort forarbejdet og linet nogle keepere op, men det er ikke sådan bare at hente en førstekeeper, så længe Mads ikke er ude af døren. Hvem vil tage kampen op med Mads? Så det er først i det øjeblik, hvor det bliver en seriøs snak med Leicester, at vi sætter i gang med det andet og afsøger de konkrete muligheder.

– Vi var hurtigt på afløserne, men vi løb ind i, at tingene i to tilfælde faldt sammen på målstregen. Og sådan er det bare nogle gange. For ikke at kæmpe med så vigtig en position sidst i vinduet valgte vi lidt en mellemløsning, som var at hente en dygtig keeper fra en anerkendt klub, siger Carsten V. Jensen til BrøndbyLyd.

Og at dømme ud fra starten ligner Patrick Pentz altså en rigtig god løsning i kassen hos de blå-gule.

Men ender det med, at Brøndby vil købe ham permanent, er der altså ikke en købsoption i aftalen. Havde der været det, havde det dog heller ikke været garanti for, at BIF kunne hente spilleren, påpeger "CV".

– Det er der ikke (en købsoption,  red.). Men falder vi om halsen på hinanden, kan det godt tages op. Selv hvis der var en købsoption, kunne det være, at spilleren ikke ønskede at blive, eller vi ikke ville betale den sum, der stod i optionen.

– Vi er glade for, at Patrick har valgt Brøndby, og vi har fundet en god løsning på den mellemlange bane. Så er det allerede nu et tema, hvordan vi skal bygge målmandsteamet for fremtiden, siger Brøndby-direktøren.

Patrick Pentz er også i kassen, når Brøndby IF søndag eftermiddag møder Randers FC på hjemmebane. Du kan læse optakten til opgøret ved at klikke her.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Nu dukker første historie op

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona vandt 7-2

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Nu forklarer Noah Nartey

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Interessant afsløring

Troels Bech slår fast: Glem det!

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Enorme Superliga-talenter udtaget

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Sådan har du aldrig set dem før

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Barcelona – Newcastle United

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse