Han har fået en glimrende debut for Brøndby IF og reddede et straffespark for de blå-gule, da klubben vandt over Vejle Boldklub senest. Så kan den Bayer Leverkusen-ejede målmand fortsætte formen, vil Brøndby IF efter alt at dømme være interesseret i at købe ham.
Men til BrøndbyLyd bekræfter fodbolddirektør Carsten V. Jensen nu, at der ikke er en købsoption med i lejeaftalen for 26-årige Patrick Pentz.
Carsten V. Jensen fortæller til podcasten, at det har været en besværlig omgang at få handlet til målmandsposten efter salget af Mads Hermansen. Og det skyldes, at et par ting faldt til jorden.
Og så valgte man altså at hente Pentz i stedet for at gå ind til den sidste tid i transfervinduet med usikkerhed på målmandsposten.
– Jeg kan bare sige, at i to tilfælde faldt ting på målstregen. Det er den ærlige udmelding. Det er ting, man ikke kan kontrollere – det var ting, vi ikke var herre over.
– Forud for salget (af Hermansen, red.), havde vi gjort forarbejdet og linet nogle keepere op, men det er ikke sådan bare at hente en førstekeeper, så længe Mads ikke er ude af døren. Hvem vil tage kampen op med Mads? Så det er først i det øjeblik, hvor det bliver en seriøs snak med Leicester, at vi sætter i gang med det andet og afsøger de konkrete muligheder.
– Vi var hurtigt på afløserne, men vi løb ind i, at tingene i to tilfælde faldt sammen på målstregen. Og sådan er det bare nogle gange. For ikke at kæmpe med så vigtig en position sidst i vinduet valgte vi lidt en mellemløsning, som var at hente en dygtig keeper fra en anerkendt klub, siger Carsten V. Jensen til BrøndbyLyd.
Og at dømme ud fra starten ligner Patrick Pentz altså en rigtig god løsning i kassen hos de blå-gule.
Men ender det med, at Brøndby vil købe ham permanent, er der altså ikke en købsoption i aftalen. Havde der været det, havde det dog heller ikke været garanti for, at BIF kunne hente spilleren, påpeger "CV".
– Det er der ikke (en købsoption, red.). Men falder vi om halsen på hinanden, kan det godt tages op. Selv hvis der var en købsoption, kunne det være, at spilleren ikke ønskede at blive, eller vi ikke ville betale den sum, der stod i optionen.
– Vi er glade for, at Patrick har valgt Brøndby, og vi har fundet en god løsning på den mellemlange bane. Så er det allerede nu et tema, hvordan vi skal bygge målmandsteamet for fremtiden, siger Brøndby-direktøren.
Patrick Pentz er også i kassen, når Brøndby IF søndag eftermiddag møder Randers FC på hjemmebane. Du kan læse optakten til opgøret ved at klikke her.
NYHEDER
Tog smutvej – Billing er overrasket
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
MEDIE
Talentfabrik scouter Chiakha og Flø
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
EKSKLUSIVT
‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
NYHEDER
Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
NYHEDER
Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM
NYHEDER
Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner
NYHEDER
Brian Riemer bekymret for dansk stjerne
NYHEDER
VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller
Afslører transferhistorie om Christian Eriksen
NYHEDER
Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
MEDIE
Ny fyring på vej i Wolfsburg
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
TOPNYHED
Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet
NYHEDER
‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’
Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’
Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
NYHEDER
Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’
NYHEDER
Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’
NYHEDER
Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar
NYHEDER
Ekspert: Her er Riemers udfordring
INTERVIEW
Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg
MEDIE
Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber
HELT VILDT
Rasmus Højlund-episode vækker opsigt
INTERVIEW
Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer
TOPNYHED
Superliga-løgn
NYHEDER
Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag
EKSKLUSIVT
Nu afviser dansker voldsomme rygter
INTERVIEW
Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage
Tidligere Chelsea-stjerne indlagt
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Manchester
NYHEDER
Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud
MEDIE
‘En selvforskyldt katastrofe’
NYHEDER
Nordkorea kan bruge det til propaganda
NYHEDER
Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik
NYHEDER
Dementerer dansk transfer-historie
NYHEDER
VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter
Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte