Brøndby-boss slår fast: Vi har ingen købsoption

Brøndbys fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, fortæller, at der ikke er en købsoption i lejeaftalen med østrigske Patrick Pentz.



Han har fået en glimrende debut for Brøndby IF og reddede et straffespark for de blå-gule, da klubben vandt over Vejle Boldklub senest. Så kan den Bayer Leverkusen-ejede målmand fortsætte formen, vil Brøndby IF efter alt at dømme være interesseret i at købe ham.

Men til BrøndbyLyd bekræfter fodbolddirektør Carsten V. Jensen nu, at der ikke er en købsoption med i lejeaftalen for 26-årige Patrick Pentz.

Carsten V. Jensen fortæller til podcasten, at det har været en besværlig omgang at få handlet til målmandsposten efter salget af Mads Hermansen. Og det skyldes, at et par ting faldt til jorden.

Og så valgte man altså at hente Pentz i stedet for at gå ind til den sidste tid i transfervinduet med usikkerhed på målmandsposten.

– Jeg kan bare sige, at i to tilfælde faldt ting på målstregen. Det er den ærlige udmelding. Det er ting, man ikke kan kontrollere – det var ting, vi ikke var herre over.

– Forud for salget (af Hermansen, red.), havde vi gjort forarbejdet og linet nogle keepere op, men det er ikke sådan bare at hente en førstekeeper, så længe Mads ikke er ude af døren. Hvem vil tage kampen op med Mads? Så det er først i det øjeblik, hvor det bliver en seriøs snak med Leicester, at vi sætter i gang med det andet og afsøger de konkrete muligheder.

– Vi var hurtigt på afløserne, men vi løb ind i, at tingene i to tilfælde faldt sammen på målstregen. Og sådan er det bare nogle gange. For ikke at kæmpe med så vigtig en position sidst i vinduet valgte vi lidt en mellemløsning, som var at hente en dygtig keeper fra en anerkendt klub, siger Carsten V. Jensen til BrøndbyLyd.

Og at dømme ud fra starten ligner Patrick Pentz altså en rigtig god løsning i kassen hos de blå-gule.

Men ender det med, at Brøndby vil købe ham permanent, er der altså ikke en købsoption i aftalen. Havde der været det, havde det dog heller ikke været garanti for, at BIF kunne hente spilleren, påpeger "CV".

– Det er der ikke (en købsoption,  red.). Men falder vi om halsen på hinanden, kan det godt tages op. Selv hvis der var en købsoption, kunne det være, at spilleren ikke ønskede at blive, eller vi ikke ville betale den sum, der stod i optionen.

– Vi er glade for, at Patrick har valgt Brøndby, og vi har fundet en god løsning på den mellemlange bane. Så er det allerede nu et tema, hvordan vi skal bygge målmandsteamet for fremtiden, siger Brøndby-direktøren.

Patrick Pentz er også i kassen, når Brøndby IF søndag eftermiddag møder Randers FC på hjemmebane. Du kan læse optakten til opgøret ved at klikke her.



Melder om svære forhandlinger med Brøndby

FC Midtjylland kan score gode penge

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Sønderjyske – FC Midtjylland

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Kæmpe nedtur for AaB

Bo Svensson favorit til stort job 

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Her er Kamil Wilczek i dag

FC København – Brøndby IF

Kongesæson – de køber Pep Biel

I svime over German Onugkha

Superliga-legende stråler som 41-årig

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Randers FC – OB

Viborg FF – Vejle Boldklub

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

– Agger og Kahlenberg var specielt

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Liverpool ydmyget

– Jeg vil være den bedste

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Newcastle spænder ben for Manchester City

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Eintracht tæmmer Gedebukke

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Lyngby går alene i front