Han har fået en glimrende debut for Brøndby IF og reddede et straffespark for de blå-gule, da klubben vandt over Vejle Boldklub senest. Så kan den Bayer Leverkusen-ejede målmand fortsætte formen, vil Brøndby IF efter alt at dømme være interesseret i at købe ham.
Men til BrøndbyLyd bekræfter fodbolddirektør Carsten V. Jensen nu, at der ikke er en købsoption med i lejeaftalen for 26-årige Patrick Pentz.
Carsten V. Jensen fortæller til podcasten, at det har været en besværlig omgang at få handlet til målmandsposten efter salget af Mads Hermansen. Og det skyldes, at et par ting faldt til jorden.
Og så valgte man altså at hente Pentz i stedet for at gå ind til den sidste tid i transfervinduet med usikkerhed på målmandsposten.
– Jeg kan bare sige, at i to tilfælde faldt ting på målstregen. Det er den ærlige udmelding. Det er ting, man ikke kan kontrollere – det var ting, vi ikke var herre over.
– Forud for salget (af Hermansen, red.), havde vi gjort forarbejdet og linet nogle keepere op, men det er ikke sådan bare at hente en førstekeeper, så længe Mads ikke er ude af døren. Hvem vil tage kampen op med Mads? Så det er først i det øjeblik, hvor det bliver en seriøs snak med Leicester, at vi sætter i gang med det andet og afsøger de konkrete muligheder.
– Vi var hurtigt på afløserne, men vi løb ind i, at tingene i to tilfælde faldt sammen på målstregen. Og sådan er det bare nogle gange. For ikke at kæmpe med så vigtig en position sidst i vinduet valgte vi lidt en mellemløsning, som var at hente en dygtig keeper fra en anerkendt klub, siger Carsten V. Jensen til BrøndbyLyd.
Og at dømme ud fra starten ligner Patrick Pentz altså en rigtig god løsning i kassen hos de blå-gule.
Men ender det med, at Brøndby vil købe ham permanent, er der altså ikke en købsoption i aftalen. Havde der været det, havde det dog heller ikke været garanti for, at BIF kunne hente spilleren, påpeger "CV".
– Det er der ikke (en købsoption, red.). Men falder vi om halsen på hinanden, kan det godt tages op. Selv hvis der var en købsoption, kunne det være, at spilleren ikke ønskede at blive, eller vi ikke ville betale den sum, der stod i optionen.
– Vi er glade for, at Patrick har valgt Brøndby, og vi har fundet en god løsning på den mellemlange bane. Så er det allerede nu et tema, hvordan vi skal bygge målmandsteamet for fremtiden, siger Brøndby-direktøren.
Patrick Pentz er også i kassen, når Brøndby IF søndag eftermiddag møder Randers FC på hjemmebane. Du kan læse optakten til opgøret ved at klikke her.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
Giver VM-garanti
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
‘Tæt på et rædselskabinet’
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
‘Schmedes er under pres’