Brøndby-boss slår fast: Vi har ingen købsoption

Brøndbys fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, fortæller, at der ikke er en købsoption i lejeaftalen med østrigske Patrick Pentz.



Han har fået en glimrende debut for Brøndby IF og reddede et straffespark for de blå-gule, da klubben vandt over Vejle Boldklub senest. Så kan den Bayer Leverkusen-ejede målmand fortsætte formen, vil Brøndby IF efter alt at dømme være interesseret i at købe ham.

Men til BrøndbyLyd bekræfter fodbolddirektør Carsten V. Jensen nu, at der ikke er en købsoption med i lejeaftalen for 26-årige Patrick Pentz.

Carsten V. Jensen fortæller til podcasten, at det har været en besværlig omgang at få handlet til målmandsposten efter salget af Mads Hermansen. Og det skyldes, at et par ting faldt til jorden.

Og så valgte man altså at hente Pentz i stedet for at gå ind til den sidste tid i transfervinduet med usikkerhed på målmandsposten.

– Jeg kan bare sige, at i to tilfælde faldt ting på målstregen. Det er den ærlige udmelding. Det er ting, man ikke kan kontrollere – det var ting, vi ikke var herre over.

– Forud for salget (af Hermansen, red.), havde vi gjort forarbejdet og linet nogle keepere op, men det er ikke sådan bare at hente en førstekeeper, så længe Mads ikke er ude af døren. Hvem vil tage kampen op med Mads? Så det er først i det øjeblik, hvor det bliver en seriøs snak med Leicester, at vi sætter i gang med det andet og afsøger de konkrete muligheder.

– Vi var hurtigt på afløserne, men vi løb ind i, at tingene i to tilfælde faldt sammen på målstregen. Og sådan er det bare nogle gange. For ikke at kæmpe med så vigtig en position sidst i vinduet valgte vi lidt en mellemløsning, som var at hente en dygtig keeper fra en anerkendt klub, siger Carsten V. Jensen til BrøndbyLyd.

Og at dømme ud fra starten ligner Patrick Pentz altså en rigtig god løsning i kassen hos de blå-gule.

Men ender det med, at Brøndby vil købe ham permanent, er der altså ikke en købsoption i aftalen. Havde der været det, havde det dog heller ikke været garanti for, at BIF kunne hente spilleren, påpeger "CV".

– Det er der ikke (en købsoption,  red.). Men falder vi om halsen på hinanden, kan det godt tages op. Selv hvis der var en købsoption, kunne det være, at spilleren ikke ønskede at blive, eller vi ikke ville betale den sum, der stod i optionen.

– Vi er glade for, at Patrick har valgt Brøndby, og vi har fundet en god løsning på den mellemlange bane. Så er det allerede nu et tema, hvordan vi skal bygge målmandsteamet for fremtiden, siger Brøndby-direktøren.

Patrick Pentz er også i kassen, når Brøndby IF søndag eftermiddag møder Randers FC på hjemmebane. Du kan læse optakten til opgøret ved at klikke her.





Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Det er helt galt, Brøndby!

Oprykker henter FCK-emne

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Deler godt Brøndby-nyt

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Storklub jagter Jacob Neestrup

Flere ændringer på vej i FC København  



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Hylder Mads Hermansen

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

‘Schmedes er under pres’

Neestrup afslører reprimande

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Victor Froholdt bliver matchvinder



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup

Han afløser Sune Smith lige nu

Sune Smith-Nielsen færdig

Viola vinder toscanerderby