I gamle dage var der tradition for, at Brøndby rejste verden rundt og spillede trænings- og opvisningskampe mod eksotiske modstandere, men den slags er nutidens kampprogram alt for proppet til.
Alligevel er det lykkedes klubben fra den københavnske vestegn at finde plads til en international opgave, før Superligaen starter, for på lørdag stiller holdet til kamp på Selhurst Park, hvor Premier League-klubben Crystal Palace også skal have pudset de sidste detaljer af, før sæsonstarten weekenden efter.
– Muligheden for den træningskamp opstår, fordi vi arbejder med et software-system, der hedder Transferroom. Det bruger man mest til at følge spillere, men der er også en funktion, hvor man kan oploade ønsker til træningskampe, samtidig med at man kan se andres ønsker.
– Her så jeg så en dag, at Crystal Palace spurgte efter en modstander til den 5. september, og det reagerede jeg på. Jeg skrev i systemet til deres team manager, at det kunne vi godt synes var interessant, og så kunne han i øvrigt også hilse min gamle læremester fra mig, siger Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.
Læs også:Hjulsager vikarierede i forsvaret: Har prøvet det mod Real Madrid
“CV” sender en tanke tilbage til 2000/01-sæsonen, hvor han var nyudnævnt assistenttræner i FC København under den nuværende Crystal Palace-manager Roy Hodgson.
– Jeg ved så ikke, om det har noget med det at gøre, at det lykkedes, for jeg har ikke talt med Roy, men kampen kom på plads, og det bliver i hvert fald et hyggeligt gensyn med ham, siger Carsten V. Jensen om lørdagens træningskamp i London, som bliver spillet på Selhurst Park.
Brøndby-truppen allerede rejser af sted torsdag til en lille træningslejr på Crystal Palaces anlæg.
– Når vi nu ikke har nogle europæiske kampe i år, tænkte vi, at det ville være en fin tur at kunne se frem til for truppen her i opstarten. Vi har mange unge spillere på holdet, der ikke har prøvet den slags før, så drengene får en Premier League-oplevelse og får en fornemmelse af, hvad der skal til for at begå sig på det niveau, siger Carsten V. Jensen.
Læs også:Christian Nørgaard forlænger med Brentford: Han er en leder
Brøndbys cheftræner Niels Frederiksen ser også frem til turen til London.
– Det bliver sgu en stor mundfuld, men jeg glæder mig helt vildt meget til det. Det er også fedt for spillerne at teste sig af mod så stærkt et hold. Nu skal vi jo ikke ud og spille i Europa i år, så for os har det også været vigtigt at få en international kamp her i opstarten. Og det er jo fantastisk at kunne måle sig mod et Premier League-hold.
– Det kan godt være, at det bliver en svær kamp for os, det gør det sikkert, men så er det sådan det er, og så lærer vi af det. Vi glæder os helt vildt, siger Brøndby-træneren.
Brøndby åbner Superliga-sæsonen hjemme mod FC Nordsjælland den 13. september, mens Crystal Palace skal i Premier League-kamp dagen før hjemme mod Southampton.
Læs også:Tidligere Brøndby-spiller overvejer klubskifte
Læs også:Vigen sendte sejren til Brøndby i testen mod OB
Læs også:Ståle Solbakken om gammel FCK-kending: Han er ikke løsningen
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
LIVE
Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show
NYHEDER
Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
AVIS
Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
Afslører Brøndbys transferplaner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
