I gamle dage var der tradition for, at Brøndby rejste verden rundt og spillede trænings- og opvisningskampe mod eksotiske modstandere, men den slags er nutidens kampprogram alt for proppet til.
Alligevel er det lykkedes klubben fra den københavnske vestegn at finde plads til en international opgave, før Superligaen starter, for på lørdag stiller holdet til kamp på Selhurst Park, hvor Premier League-klubben Crystal Palace også skal have pudset de sidste detaljer af, før sæsonstarten weekenden efter.
– Muligheden for den træningskamp opstår, fordi vi arbejder med et software-system, der hedder Transferroom. Det bruger man mest til at følge spillere, men der er også en funktion, hvor man kan oploade ønsker til træningskampe, samtidig med at man kan se andres ønsker.
– Her så jeg så en dag, at Crystal Palace spurgte efter en modstander til den 5. september, og det reagerede jeg på. Jeg skrev i systemet til deres team manager, at det kunne vi godt synes var interessant, og så kunne han i øvrigt også hilse min gamle læremester fra mig, siger Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.
Læs også:Hjulsager vikarierede i forsvaret: Har prøvet det mod Real Madrid
“CV” sender en tanke tilbage til 2000/01-sæsonen, hvor han var nyudnævnt assistenttræner i FC København under den nuværende Crystal Palace-manager Roy Hodgson.
– Jeg ved så ikke, om det har noget med det at gøre, at det lykkedes, for jeg har ikke talt med Roy, men kampen kom på plads, og det bliver i hvert fald et hyggeligt gensyn med ham, siger Carsten V. Jensen om lørdagens træningskamp i London, som bliver spillet på Selhurst Park.
Brøndby-truppen allerede rejser af sted torsdag til en lille træningslejr på Crystal Palaces anlæg.
– Når vi nu ikke har nogle europæiske kampe i år, tænkte vi, at det ville være en fin tur at kunne se frem til for truppen her i opstarten. Vi har mange unge spillere på holdet, der ikke har prøvet den slags før, så drengene får en Premier League-oplevelse og får en fornemmelse af, hvad der skal til for at begå sig på det niveau, siger Carsten V. Jensen.
Læs også:Christian Nørgaard forlænger med Brentford: Han er en leder
Brøndbys cheftræner Niels Frederiksen ser også frem til turen til London.
– Det bliver sgu en stor mundfuld, men jeg glæder mig helt vildt meget til det. Det er også fedt for spillerne at teste sig af mod så stærkt et hold. Nu skal vi jo ikke ud og spille i Europa i år, så for os har det også været vigtigt at få en international kamp her i opstarten. Og det er jo fantastisk at kunne måle sig mod et Premier League-hold.
– Det kan godt være, at det bliver en svær kamp for os, det gør det sikkert, men så er det sådan det er, og så lærer vi af det. Vi glæder os helt vildt, siger Brøndby-træneren.
Brøndby åbner Superliga-sæsonen hjemme mod FC Nordsjælland den 13. september, mens Crystal Palace skal i Premier League-kamp dagen før hjemme mod Southampton.
Læs også:Tidligere Brøndby-spiller overvejer klubskifte
Læs også:Vigen sendte sejren til Brøndby i testen mod OB
Læs også:Ståle Solbakken om gammel FCK-kending: Han er ikke løsningen
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
OPTAKT
AGF – Viborg FF
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
Real Madrid taber
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Aston Villa og Chelsea smider point
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
Neymar overvejer karrierestop
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
