I gamle dage var der tradition for, at Brøndby rejste verden rundt og spillede trænings- og opvisningskampe mod eksotiske modstandere, men den slags er nutidens kampprogram alt for proppet til.
Alligevel er det lykkedes klubben fra den københavnske vestegn at finde plads til en international opgave, før Superligaen starter, for på lørdag stiller holdet til kamp på Selhurst Park, hvor Premier League-klubben Crystal Palace også skal have pudset de sidste detaljer af, før sæsonstarten weekenden efter.
– Muligheden for den træningskamp opstår, fordi vi arbejder med et software-system, der hedder Transferroom. Det bruger man mest til at følge spillere, men der er også en funktion, hvor man kan oploade ønsker til træningskampe, samtidig med at man kan se andres ønsker.
– Her så jeg så en dag, at Crystal Palace spurgte efter en modstander til den 5. september, og det reagerede jeg på. Jeg skrev i systemet til deres team manager, at det kunne vi godt synes var interessant, og så kunne han i øvrigt også hilse min gamle læremester fra mig, siger Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.
Læs også:Hjulsager vikarierede i forsvaret: Har prøvet det mod Real Madrid
“CV” sender en tanke tilbage til 2000/01-sæsonen, hvor han var nyudnævnt assistenttræner i FC København under den nuværende Crystal Palace-manager Roy Hodgson.
– Jeg ved så ikke, om det har noget med det at gøre, at det lykkedes, for jeg har ikke talt med Roy, men kampen kom på plads, og det bliver i hvert fald et hyggeligt gensyn med ham, siger Carsten V. Jensen om lørdagens træningskamp i London, som bliver spillet på Selhurst Park.
Brøndby-truppen allerede rejser af sted torsdag til en lille træningslejr på Crystal Palaces anlæg.
– Når vi nu ikke har nogle europæiske kampe i år, tænkte vi, at det ville være en fin tur at kunne se frem til for truppen her i opstarten. Vi har mange unge spillere på holdet, der ikke har prøvet den slags før, så drengene får en Premier League-oplevelse og får en fornemmelse af, hvad der skal til for at begå sig på det niveau, siger Carsten V. Jensen.
Læs også:Christian Nørgaard forlænger med Brentford: Han er en leder
Brøndbys cheftræner Niels Frederiksen ser også frem til turen til London.
– Det bliver sgu en stor mundfuld, men jeg glæder mig helt vildt meget til det. Det er også fedt for spillerne at teste sig af mod så stærkt et hold. Nu skal vi jo ikke ud og spille i Europa i år, så for os har det også været vigtigt at få en international kamp her i opstarten. Og det er jo fantastisk at kunne måle sig mod et Premier League-hold.
– Det kan godt være, at det bliver en svær kamp for os, det gør det sikkert, men så er det sådan det er, og så lærer vi af det. Vi glæder os helt vildt, siger Brøndby-træneren.
Brøndby åbner Superliga-sæsonen hjemme mod FC Nordsjælland den 13. september, mens Crystal Palace skal i Premier League-kamp dagen før hjemme mod Southampton.
Læs også:Tidligere Brøndby-spiller overvejer klubskifte
Læs også:Vigen sendte sejren til Brøndby i testen mod OB
Læs også:Ståle Solbakken om gammel FCK-kending: Han er ikke løsningen
LIVE
LIVE: Han er tilbage mod FC København
NYHEDER
Klubboss raser efter skandalescener
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Hjulmand og co. taber stort skridt
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
City holder liv i mesterskabsdrømmen
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TIPSBLADETS DOM
