I gamle dage var der tradition for, at Brøndby rejste verden rundt og spillede trænings- og opvisningskampe mod eksotiske modstandere, men den slags er nutidens kampprogram alt for proppet til.
Alligevel er det lykkedes klubben fra den københavnske vestegn at finde plads til en international opgave, før Superligaen starter, for på lørdag stiller holdet til kamp på Selhurst Park, hvor Premier League-klubben Crystal Palace også skal have pudset de sidste detaljer af, før sæsonstarten weekenden efter.
– Muligheden for den træningskamp opstår, fordi vi arbejder med et software-system, der hedder Transferroom. Det bruger man mest til at følge spillere, men der er også en funktion, hvor man kan oploade ønsker til træningskampe, samtidig med at man kan se andres ønsker.
– Her så jeg så en dag, at Crystal Palace spurgte efter en modstander til den 5. september, og det reagerede jeg på. Jeg skrev i systemet til deres team manager, at det kunne vi godt synes var interessant, og så kunne han i øvrigt også hilse min gamle læremester fra mig, siger Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.
Læs også:Hjulsager vikarierede i forsvaret: Har prøvet det mod Real Madrid
“CV” sender en tanke tilbage til 2000/01-sæsonen, hvor han var nyudnævnt assistenttræner i FC København under den nuværende Crystal Palace-manager Roy Hodgson.
– Jeg ved så ikke, om det har noget med det at gøre, at det lykkedes, for jeg har ikke talt med Roy, men kampen kom på plads, og det bliver i hvert fald et hyggeligt gensyn med ham, siger Carsten V. Jensen om lørdagens træningskamp i London, som bliver spillet på Selhurst Park.
Brøndby-truppen allerede rejser af sted torsdag til en lille træningslejr på Crystal Palaces anlæg.
– Når vi nu ikke har nogle europæiske kampe i år, tænkte vi, at det ville være en fin tur at kunne se frem til for truppen her i opstarten. Vi har mange unge spillere på holdet, der ikke har prøvet den slags før, så drengene får en Premier League-oplevelse og får en fornemmelse af, hvad der skal til for at begå sig på det niveau, siger Carsten V. Jensen.
Læs også:Christian Nørgaard forlænger med Brentford: Han er en leder
Brøndbys cheftræner Niels Frederiksen ser også frem til turen til London.
– Det bliver sgu en stor mundfuld, men jeg glæder mig helt vildt meget til det. Det er også fedt for spillerne at teste sig af mod så stærkt et hold. Nu skal vi jo ikke ud og spille i Europa i år, så for os har det også været vigtigt at få en international kamp her i opstarten. Og det er jo fantastisk at kunne måle sig mod et Premier League-hold.
– Det kan godt være, at det bliver en svær kamp for os, det gør det sikkert, men så er det sådan det er, og så lærer vi af det. Vi glæder os helt vildt, siger Brøndby-træneren.
Brøndby åbner Superliga-sæsonen hjemme mod FC Nordsjælland den 13. september, mens Crystal Palace skal i Premier League-kamp dagen før hjemme mod Southampton.
Læs også:Tidligere Brøndby-spiller overvejer klubskifte
Læs også:Vigen sendte sejren til Brøndby i testen mod OB
Læs også:Ståle Solbakken om gammel FCK-kending: Han er ikke løsningen

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

I chok over dansk klub: ‘Fuldstændigt vanvittigt’

Amorim ryster ikke på hånden før Manchester-derby

– Jeg kan ikke lide Højlund

Skidt nyt for FCM

– Det var en stor overraskelse for mig

Brøndby må undvære skadet stjerne til derby

Brøndby IF – FC København

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

Stor Pione Sisto-overraskelse

Medier fælder dom efter Kasper Hjulmand-debut

– Jeg ville til enhver tid vælge Højlund

LIVE: Brøndby og FC København brager sammen

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen

‘Fra dag ét ventede jeg bare på, han blev fyret’

Ny chef i Brøndby: Elsker Oasis – sur på dommerne

Afslører: I dialog med denne klub inden SL-skifte

Glad Mads Hermansen forgylder danske klubber

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

Tidligere Barcelona-stjerne færdig som 31-årig?

FC Midtjylland henter spændende back

Barcelona var en mulighed for Christian Eriksen

Særlig detalje: Rasmus Højlund roses i Italien

– Kasper tog mange ting for personligt

Legende: Han er en top, top manager!

– BIF har en trup med overvægt af dyre spillere

Dansk monstertransfer: Potentialet er stort

‘Dolberg bliver en kæmpe fiasko – skal vi vædde?’

Derfor er Superliga-profil pludselig fraværende

Lyngby har fået nej fra trænerkandidat

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Kasper Hjulmand vinder vild debut

Modstandertræner dybt imponeret: Kæmpe transferkup

Brøndby-stjerne er tvivlsom til FCK-brag

Her er et kombineret FCK- og Brøndby-hold

Eriksen ringede til Kjær og Brøndby-legende

Stor ændring på vej i Brøndby?

Her er FC Københavns trup til derby

Revser Schmeichel: ‘Det er vanvid’

Superliga-scoop: ‘Jeg smider en bombe’

Han skal dømme Brøndby – FCK

Transfers: Han bliver en kæmpe succes i Farum

– Han er en meget speciel spiller

Ny Brøndby-boss jubler: ‘Han er afgørende’

Spottet i lufthavn – FCK’er landet før skifte

Tilfreds efter debutsejr: Vi tillod ingenting

Netmasker blafrer i Londonderby

To danske cykelryttere i top 10 i Canada

Udlejet FCM’er i drømmedebut – så udgik han skadet

Randers vender sejrsløs stime mod Sønderjyske

Danskerbrag – Højlund starter mod Hjulmand og co.

Derfor kaldes Superliga-komet for ‘Ghost Town Boy’
