Sæsonens første derby mellem FC København og Brøndby IF står for døren.
Søndag brager de to rivaler sammen i Parken, og det er første gang i knap 25 år, at klubberne møder hinanden så tidligt på sæsonen. Brøndby lagde fra land med en 3-2-sejr over FC Nordsjælland, mens FC København tabte med samme cifre til OB, så de blå-gule har et noget bedre afsæt.
Det skal man dog ikke lægge noget i, lyder det fra Brøndby-træner Niels Frederiksen.
– Kampene mod FCK har deres eget liv nogle gange. Man kan lægge en masse gameplaner og gøre det ene og det andet, men ofte starter det med en masse fight og en masse dueller på midtbanen. På den måde skal det nok blive en hektisk indledning. Derefter plejer kampene at sætte sig lidt, men hvordan det bliver kan være svært at spå, siger Frederiksen til tipsbladet.dk.
FC København varmer op til søndagens lokalopgør med en vigtig kamp torsdag aften mod IFK Göteborg, og det er stadig værd at notere, at løverne havde en ultrakort sommerferie, fordi holdet nåede langt i Europa League.
Læs også:Superliga-analyse: Ståle Solbakken skal fikse FCK’s katastrofale bundniveau
Det kan blive en lille fordel for Brøndby.
– Jeg synes, FCK har et hold med dygtige og boldfaste spillere. De har typisk bolden rigtig meget, når de spiller i Parken, men vi vil prøve at have vores tid på bolden også. Og så vil vi prøve at løbe med dem så meget, det kan lade sig gøre. Jeg vurderer, at vi er i en lidt friskere udgave, end de er. Vi har en masse unge spillere med fart og energi, og det vil vi prøve at udnytte, siger Niels Frederiksen og tilføjer om FCK’s til tider svingende præstationer:
– De har et højt bundniveau. Det kendetegner dem, og så er det rigtigt, at de har svinget lidt i deres præstationer, men det er jo sjældent, at FCK ikke er klar til et derby, ligesom det er sjældent, at Brøndby ikke er.
Gensynet med Kamil Wilczek
Når det går løs på søndag i Parken, er der slet ingen tvivl om, hvilken spiller der kommer til at løbe med næsten al opmærksomhed.
I sin blot anden Superliga-kamp for FC København står Kamil Wilczek over for sine tidligere holdkammerater i Brøndby IF, og rampelyset vil være rettet mod den polske angriber, der har gjort sig vældig upopulær på Vestegnen.
Læs også:Nye regler rammer fodbold hårdt: Kun 500 mennesker til københavnsk derby
På Niels Frederiksens taktiktavle spiller Kamil Wilczek naturligvis også en rolle, men det er udelukkende på grund af hans kvaliteter på banen.
– Det fylder ikke mere, fordi han har været her. Det fylder noget, fordi han er en dygtig afslutter. Vi beskæftiger os med det, som vi ville gøre mod ethvert andet hold med en dygtig angriber. Vi kan ikke rende rundt og have al vores fokus på Kamil, for så er der andre dygtige spillere, der kan score mod os. Det er ambitionen at lukke Kamil ned, som det havde været med enhver angriber, de måtte stille med, siger Brøndby-træneren.
Niels Frederiksen har også noteret sig Wilczeks angrebsmakker Jonas Wind.
– Han er en meget dygtig spiller, det må jeg sige. Dygtig i relationerne, hurtig i opfattelsen og meget dygtig med bolden. Ham må vi heller ikke glemme.
Der er kickoff mellem FC København og Brøndby IF på søndag klokken 14.00.
Læs også:Kahlenberg og Agger udsætter legende-kamp i Brøndby
Læs også:14 personer fængslet for slagsmål før københavnsk derby
Læs også:Dansk EM-helt: Wilczeks skifte til FCK var respektløst
LIVE
TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
LIVE
VM-LIVE: Bekræfter golftur med Trump
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
Pressede på for FC København-exit
OPTAKT
Norge – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
NYHEDER
Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
