BIF-træner: Jeg regner ikke med noget som helst

Brøndby IF’s cheftræner kaldet forløbet angående Andreas Maxsøs kiksede skifte “meget specielt”, men glæder sig over at have spilleren til rådighed.



Andreas Maxsø var tilbage i Brøndby IF’s startopstilling til søndagens derby mod FC København efter et noget specielt forløb.

For godt to uger siden kunne Brøndby IF nemlig melde ud, at han blev holdt ude af kamptruppen, fordi der blev forhandlet om et salg. Siden missede han to kampe, inden klubben fra Vestegnen fredag aften kunne meddele, at transferen var faldet til jorden.

Fodbolddirektør Carsten V. Jensen sagde søndag, at han aldrig har oplevet noget lignende, og også de blå-gules cheftræner Niels Frederiksen undrer sig over forløbet.

– Det er et noget ejendommeligt forløb. Nu har jeg ikke været tæt på det, så jeg har jo ikke sådan fulgt det på tæt hold, men selvfølgelig er det umiddelbart ejendommeligt. Det er sjældent, at man melder ud, at man er tæt på en aftale og et salg, og så pludselig går det helt i vasken. Det er meget specielt.

– Jeg glæder mig, over at vi har Maxsø til rådighed, for han er en god spiller, og det håber jeg, at vi har et stykke tid endnu. Vi må se, hvad der sker, siger Niels Frederiksen.

Til gengæld han ikke så sikker på, hvor længe forsvarsgeneralen fortsat er at finde i Brøndby. Der er trods alt stadig nogle uger tilbage af sommerens transfermarked.

– Jeg regner ikke med noget som helst i den her branche. Så længe han er til rådighed, bruger vi ham, og så må vi se, hvad der sker, siger Niels Frederiksen og forklarer, at Andreas Maxsø har håndteret sagaen fint:

– Jeg synes, Maxsø har håndteret det her rigtig, rigtig professionelt og velovervejet. Der har ikke været noget der. Han har forberedt sig rigtig godt til kampen og været 100 procent klar til kampen. Han er en voksen mand og professionel og ved, at nogle gange er den her branche underlig. Han virker klar.

Ingen bekymring over manglende sejr
Trods Andreas Maxsøs retur til startopstillingen endte søndagens derby med et 2-4-nederlag til Brøndby IF.

Dermed er de forsvarende danske mestre fortsat uden sejr i den indeværende sæson, hvor de har spillet uafgjort tre gange og altså tabt en enkelt. Det får imidlertid ikke Niels Frederiksen til at være bekymret.

– Sådan er det i fodbold. Jeg synes, præstationer har været til mere end det. Jeg synes, vi kunne have vundet de tre første kampe, uden at nogle kunne indvende noget mod det. Det har vi så ikke gjort, og sådan er det nogle gange i fodbold. I vores situationen er man også nødt til at kigge på processen og præstationen, siger Niels Frederiksen og tilføjer, at præstationen mod FCK var bedre end de seneste.

Brøndby IF skal i næste weekend møde FC Nordsjælland på hjemmebane.





Spændt på Steve Cooper: En helt anden kaliber




AFSLØRING

Afsløring: Ny klub henvender sig til Frederik Birk

Stor AGF-signing? Han har lige købt hus i Aarhus

Ekspert dybt uenig med Vingegaard

Arbejdede i Brøndby – ansatte ny AaB-træner

Tadej Pogacar reagerer på kæmpe nedtur

Dybt forundret over Steve Coopers TV-optræden

Chok inden afrejse til Danmark

Christian Eriksen: Her er der kun én klub for mig



Kasper Hjulmand skriver historie

Dansk klub i kæmpekamp: ‘Så er vi sikret 100.000’

Kritiserer Vingegaard: ‘Så kedeligt!’

Fabrizio Romano om stjerne: ‘Det er slut’

Skuffet over Superliga-hold: – Uret tikker



STORT INTERVIEW

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

Godt Yussuf Poulsen-nyt

Drømmeaften for Pierre-Emile Højbjerg

Må gå for vildt millionbeløb – på én betingelse

Fem FCK-spillere misser pokalkamp

Randers-direktør: Vi har en kontrakt klar til ham



EKSKLUSIVT

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

‘Han er sateme en mundfuld for modstanderne!’

Ellevilde med Mustapha Bundu

Thomas Delaney-udtalelse rammer udlandet

‘Chokskifte’ i Premier League? 

Kent Nielsen: ‘Så havde I ikke løftet et øjenbryn’

Knæskade holder Barcelona-stjerne ude i månedsvis

Stortalent til Brøndby? Prisen er aftalt

Computerspil var afgørende for kæmpe Utd-succes

Utilfreds Jonas Wind overvejer fremtiden

FCK-truppen straffes af Jacob Neestrup

Midtbanespilleren Mohammed Rawa er i Brøndby

AaB dybt ærgerlige: Topchef har sagt op



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Så er den gal igen med Robert Skov

Forstår intet af Steve Cooper-beslutning

– Jeg er helt ærligt bekymret for FC København

I svime over Superliga-hold: ‘Det er fantastisk!’

Pønser på chokindkøb i sin nye klub

Kæmpe kovending

Tidligere Man Utd-stjerne risikerer fængsel

‘En katastrofe – bliv væk, mens Messi er der’

‘Pænt surrealistisk’

Optur for Pione Sisto

Riviera-drenge kan holde Roma i ro

Flotte mål sender OB videre i pokaltuneringen

Verdensstjerne håber på Trump-besøg

Dansk kaptajn melder afbud til VM

Kæmpe bøde til Brøndby for pyro og ølkast

AGF tilføres kæmpe millionbeløb

‘Vi vil angribe AGF’

Straffes for at konfrontere dansk dommertrio

Varsler protester mod Israel til vigtig kamp

Rasende! ‘Moralsk skade på et menneske’

Grædefærdig Ousmane Dembélé

Færdig