Brøndby-chok: Profil er ude resten af sæsonen

Man skal ikke forvente at se Frederik Alves spille fodbold igen resten af denne sæson, siger Jesper Sørensen.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby går mandag ind i et nervepirrende mesterskabsspil, hvor man skal sikre sig Superliga-guldet de næste ti kampe. 

Det bliver dog efter alt at dømme uden Frederik Alves, som klubben dømte ude på ubestemt tid i starten af marts på grund af problemer med den ene akillessene.  

Meldingen fra Brøndby tirsdag er, at man regner med, at han er ude resten af sæsonen. Det fortæller Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse.

– Alves skal vi ikke forvente at få set her i foråret. Det er en længerevarende skade, og det må vi så se. Det tager noget tid. Vi ved ikke helt hvor lang tid, men det er det her med at sætte en deadline, og så sker det ikke alligevel. Så det må vi tage, når det kommer.

– Er han ikke (ude resten af sæsonen, red.), er det kun positivt. Så er det, som det er.

Hvor stort et tab er det at undvære Frederik Alves resten af sæsonen?

– Han har været god hele efteråret og været foretrukket. Det er selvfølgelig ærgerligt – ikke mindst for ham, at han har været skadet nu, hvor han har været inde i en rigtig god periode og endelig fik det gennembrud i Brøndby, man har ventet på.

– Vi gør alt, hvad vi kan for at gøre os selv dygtigst muligt på alle positioner, og vi har heldigvis gode alternativer. Men det er først og fremmest synd for Frederik, slår Jesper Sørensen fast.

Forsvarsstopperen var en af klubbens bedste spillere i efteråret, hvor han spillede noget af karrierens bedste fodbold i hjertet af Brøndbys tremandsforsvar. 

Da han blev skadet, allierede Tipsbladet sig med Opta for at finde ud af, hvor god Alves egentlig var i efteråret. Her viste tallene tydeligt, at han overgik alle andre forsvarsspillere i Brøndby på rigtig mange parametre. Læs mere om det her.

Derfor er det et hårdt slag for Vestegnsklubben, som dog har klaret sig fint i 2024 uden ham. Således er det blevet til fire sejre og en enkelt uafgjort i årets fem første Superligakampe.

Brøndbys fans kan dog glæde sig over, at Mathias Kvistgaarden er i spil til mandagens storkamp mod FC København, efter han har døjet med baglårsproblemer.

– Han har haft lidt bøvl med sit baglår, og vi har en forventning om, at han er klar til næste mandag. Der er lang tid til endnu. Men igen har vi set, at en ting er at stå her seks dage på forkant og sige, hvad man forventer, og så er det ikke sådan, det ender ud sidst.

Det er nummer to og tre, der mødes i mandagens derby.







LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Henter FC København-spiller

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Falsk transferhistorie i omløb



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kæk Wass: Han filmede!

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Trænerlegende stopper

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Kæmpe stjerne besøger København

Mål i Madrid

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Chelsea med historiens største PL-underskud

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller