BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby går mandag ind i et nervepirrende mesterskabsspil, hvor man skal sikre sig Superliga-guldet de næste ti kampe.
Det bliver dog efter alt at dømme uden Frederik Alves, som klubben dømte ude på ubestemt tid i starten af marts på grund af problemer med den ene akillessene.
Meldingen fra Brøndby tirsdag er, at man regner med, at han er ude resten af sæsonen. Det fortæller Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse.
– Alves skal vi ikke forvente at få set her i foråret. Det er en længerevarende skade, og det må vi så se. Det tager noget tid. Vi ved ikke helt hvor lang tid, men det er det her med at sætte en deadline, og så sker det ikke alligevel. Så det må vi tage, når det kommer.
– Er han ikke (ude resten af sæsonen, red.), er det kun positivt. Så er det, som det er.
Hvor stort et tab er det at undvære Frederik Alves resten af sæsonen?
– Han har været god hele efteråret og været foretrukket. Det er selvfølgelig ærgerligt – ikke mindst for ham, at han har været skadet nu, hvor han har været inde i en rigtig god periode og endelig fik det gennembrud i Brøndby, man har ventet på.
– Vi gør alt, hvad vi kan for at gøre os selv dygtigst muligt på alle positioner, og vi har heldigvis gode alternativer. Men det er først og fremmest synd for Frederik, slår Jesper Sørensen fast.
Forsvarsstopperen var en af klubbens bedste spillere i efteråret, hvor han spillede noget af karrierens bedste fodbold i hjertet af Brøndbys tremandsforsvar.
Da han blev skadet, allierede Tipsbladet sig med Opta for at finde ud af, hvor god Alves egentlig var i efteråret. Her viste tallene tydeligt, at han overgik alle andre forsvarsspillere i Brøndby på rigtig mange parametre. Læs mere om det her.
Derfor er det et hårdt slag for Vestegnsklubben, som dog har klaret sig fint i 2024 uden ham. Således er det blevet til fire sejre og en enkelt uafgjort i årets fem første Superligakampe.
Brøndbys fans kan dog glæde sig over, at Mathias Kvistgaarden er i spil til mandagens storkamp mod FC København, efter han har døjet med baglårsproblemer.
– Han har haft lidt bøvl med sit baglår, og vi har en forventning om, at han er klar til næste mandag. Der er lang tid til endnu. Men igen har vi set, at en ting er at stå her seks dage på forkant og sige, hvad man forventer, og så er det ikke sådan, det ender ud sidst.
Det er nummer to og tre, der mødes i mandagens derby.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Færdig: Nu er han rejst til København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Jess Thorup indlagt
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TIPSBLADETS DOM