På Brøndby Stadion delte værterne og de nykårede danske mestre FC Midtjylland onsdag aften med 1-1 i sæsonens næstsidste runde.
Mens resultatet ikke ændrer det store for de to klubber, så sparkede FCM-angriber Ronnie Schwartz sig alene i front på Superligaens topscorerliste.
Kampen bar præg af, at begge mandskaber ikke havde det store på spil, da Brøndby for nylig glippede sin målsætning om top tre. Med det ene point på kontoen er Brøndby nu to point foran AaB, der er nummer fem og har to kampe igen.
Onsdagens kamp bød på talrige fejl, lavt tempo og dårlige beslutninger, og de chancer, som blev skabt, kom enten på omstillinger eller dødbolde.
Det startede ellers som en medrivende forestilling, hvor Brøndby var mest på bolden. Værterne begik dog flere fejl i omgangen med kuglen, og det kostede efter ni minutter.
En fejl i højre side gjorde, at FCM-kantspilleren Anders Dreyer på fiks vis fandt Schwartz, der sendte bolden i nettet til 1-0. Dermed kom angriberen øverst på Superligaens topscorerliste med sit 18. sæsonmål.
Føringen holdt dog kun få minutter.
En hurtig omstilling havnede hos Brøndby-angriber Simon Hedlund, der sikkert fandt sin angrebsmakker Mikael Uhre, og han styrede sikkert bolden i kassen til 1-1.
Siden fulgte en rodet halvleg med flere tekniske fejl. Begge hold var dog tæt på at score et mål mere hver, da Uhre sendte et forsøg snert forbi FCM-målet, og gæsternes forsvarer Rasmus Nicolaisen headede på overliggeren fra en dødbold.
I anden halvleg fortsatte kampen på svingende vis, og tempoet var ikke i top.
De danske mestre var farligst via sine dødbolde, og sådan en var venstreback Marc Dal Hende tæt på at score på efter en times spil.
Gennem kampen formøblede Brøndby gode muligheder for omstillinger, og den største mulighed smed angriberen Jesper Lindstrøm med 20 minutter igen, da han var for lang tid om at beslutte sig, og dermed blev tacklet, hvorfor kampen endte ved 1-1.
Mod slutningen fik Brøndby-spilleren Kasper Fisker sit sidste indhop til stående ovationer på Brøndby Stadion, inden han forlader klubben efter sæsonen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Chokskifte på vej?
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
OPTAKT
Colombia – DR Congo
Skylder FC København penge – straffes hårdt
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
AVIS
