Brøndby delte med de danske mestre i rodet affære

Brøndby og FC Midtjylland spillede 1-1, da FCM-angriber Ronnie Schwartz gik alene i front på topscorerlisten.



På Brøndby Stadion delte værterne og de nykårede danske mestre FC Midtjylland onsdag aften med 1-1 i sæsonens næstsidste runde.

Mens resultatet ikke ændrer det store for de to klubber, så sparkede FCM-angriber Ronnie Schwartz sig alene i front på Superligaens topscorerliste.

Kampen bar præg af, at begge mandskaber ikke havde det store på spil, da Brøndby for nylig glippede sin målsætning om top tre. Med det ene point på kontoen er Brøndby nu to point foran AaB, der er nummer fem og har to kampe igen.

Onsdagens kamp bød på talrige fejl, lavt tempo og dårlige beslutninger, og de chancer, som blev skabt, kom enten på omstillinger eller dødbolde.

Det startede ellers som en medrivende forestilling, hvor Brøndby var mest på bolden. Værterne begik dog flere fejl i omgangen med kuglen, og det kostede efter ni minutter.

En fejl i højre side gjorde, at FCM-kantspilleren Anders Dreyer på fiks vis fandt Schwartz, der sendte bolden i nettet til 1-0. Dermed kom angriberen øverst på Superligaens topscorerliste med sit 18. sæsonmål.

Føringen holdt dog kun få minutter.

En hurtig omstilling havnede hos Brøndby-angriber Simon Hedlund, der sikkert fandt sin angrebsmakker Mikael Uhre, og han styrede sikkert bolden i kassen til 1-1.

Siden fulgte en rodet halvleg med flere tekniske fejl. Begge hold var dog tæt på at score et mål mere hver, da Uhre sendte et forsøg snert forbi FCM-målet, og gæsternes forsvarer Rasmus Nicolaisen headede på overliggeren fra en dødbold.

I anden halvleg fortsatte kampen på svingende vis, og tempoet var ikke i top.

De danske mestre var farligst via sine dødbolde, og sådan en var venstreback Marc Dal Hende tæt på at score på efter en times spil.

Gennem kampen formøblede Brøndby gode muligheder for omstillinger, og den største mulighed smed angriberen Jesper Lindstrøm med 20 minutter igen, da han var for lang tid om at beslutte sig, og dermed blev tacklet, hvorfor kampen endte ved 1-1.

Mod slutningen fik Brøndby-spilleren Kasper Fisker sit sidste indhop til stående ovationer på Brøndby Stadion, inden han forlader klubben efter sæsonen.

/ritzau/






Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende




LIVE

TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Bayern München på plads til Superliga-brag

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Randers FC – Silkeborg IF

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Gaveregn over FC Midtjylland

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Vil ikke juble i Parken

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag