Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Det var en af vinterens helt store Brøndby-transfersagaer, der nu løfter sløre for hans drømme for fremtiden, og hvordan forhandlingerne med Brøndby foregik.



I vinter var et af de helt store Brøndby-transferemner den unge polske midtstopper Oskar Wójcik.

Det blev dog aldrig til noget skifte til Vestegnen for den 22-årige polak.

Det blev dog aldrig til mere end forhanflinger i mellem Brøndby og Cracovia.

Cracovias ejer, Robert Platek, har dog tidligere bekræftet, at der var forhandlinger i gang i mellem klubberne.

Det ser det ikke ud til, at han bliver nemmere at fingrene i for Vestegnensklubben, da han både står til at gå for en mulig rekordsum og lige har fået debut for det polske landshold, hvilket ikke har fået hans prissætning til at falde.

Efter debuten blev den polske midtstopper spurgt ind til fremtiden af det polske medie Wezslo.

– For at sige det ligeud: Hvis der kommer et tilbud med en interessant plan og en vision for udvikling, så vil vi overveje det. Det er ikke sådan, at jeg hører et navn, den første klub dukker op, og så vil jeg allerede væk fra Polen. Alt det skal analyseres grundigt. Det vigtigste er, at jeg ikke vil til en klub bare for at være der. Jeg vil spille og blive en bedre spiller, siger Oskar Wójcik efter sin landsholdsdebut.

Han fortæller også, at han kun har øje for sin hjemklub, samtidigt med han drømmer om et stort skifte

– Mit hjerte siger helt klart, at jeg skal blive i Cracovia, for det er min klub, som har fantastiske og støttende fans. Jeg havde aldrig forestillet mig, at jeg kunne få så meget fra fansene. På den anden side… er der drømmene. Jeg har altid forestillet mig at spille i en af Europas fem største ligaer, siger midtstopperen.

Oskar Wójcik løfter også sløret for, hvor langt han og Brøndby nåede i forhandlingerne om et eventuelt skifte.

– Der blev talt meget om, at jeg allerede var nået til enighed med danskerne og var på vej væk. Sandheden er, at det ikke var så tæt på eller så langt fremme. Vi talte sammen, og jeg havde et 30 minutter langt onlinemøde med træneren. Jeg fik præsenteret en plan for mig, klubbens struktur og dens arbejdsprincipper. Brøndby har helt sikkert vist deres interesse for mig og deres engagement i min transfer, siger han.

Det var søndag aften, at det tidligere Brøndby-emne fik sin landsholdsdebut i 2-0-nederlaget til Ukraine.





mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Klar for FC København

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Sort uheld’ i Viborg

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

– Han har en “grim” side

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Transferbombe i Manchester United



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer