FC København gav FC Midtjyllands gulddrømme et godt og grundigt gok i nødden, da Babacar i sidste sekund udnyttede en fatal aktion fra FCM-keeper Elias Olafsson og tog hjem med vigtige tre point.
Da Brøndby tidligere søndag havde smidt point for første gang i 10 spillerunder, da det blev til 1-1 mod AGF på et propfyldt Brøndby Stadion – så har FC København altså slået et hul ned til forfølgerne.
FCK står efter fire forårssejre på stribe (uden modstander-scoringer) nu på 45 point – Brøndby IF rykker frem som nummer to i tabellen med 40 point, og FC Midtjylland dumper ned på tredjepladsen med 39 point.
FCM-træner Bo Henriksen sendte den helt klare guld-favoritværdighed i armene på FCK efter søndagens topkamp, men chefredaktør Troels Bager Thøgersen mener fortsat, at der kan ske ting og sager i det kommende mesterskabsspil.
– FC Midtjylland er i frit fald. Fem point i de seneste syv kampe – det er ikke noget, FCM har matchet i adskillige sæsoner. Men selv om man undervejs har været lidt uheldig, så er det her et alvorligt problem for FCM.
FCK er nu klar guld-favorit. Og så er Brøndby nu blevet førsteudfordrer til guldet. Indtil FC Midtjylland finder sig selv og finder af, hvordan man stiller op – så er de ikke rigtigt med i den her guldkamp. Det handler om at se på sig selv, inden man ser på de andre, siger Troels Bager Thøgersen.
Men har FC København så praktisk talt allerede sat konkurrenter til vægs og sat retningen mod nogle sikre guldmedaljer.
– Det synes jeg jo ikke. Brøndby smed godt nok point mod AGF, men FCK-holdet er fortsat ikke så suveræne, at man bare cruiser mesterskabet sikkert hjem. Mod FCM kunne man godt se, at FCK-holdet ikke er helt umenneskeligt at spille i mod. Det var ikke voldsomt meget, FCK skabte, da det første pres havde fortaget sig i første halvleg.
– Brøndby er fortsat det mest formstærke hold i rækken (ubesejret i de seneste 12 kampe – 10 sejre), så de indbyrdes kampe, der venter i Mesterskabsspillet – de kan fortsat blive afgørende, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.
Programmet til Mesterskabsspillet er endnu ikke planlagt, men formatet byder på 10 spillerunder, hvor de seks kvalificerede hold skal mødes både uden og hjemme, så de kommende uger og måneder kommer uden tvivl til at byde på masser af intense og afgørende opgør i toppen af Superligaen.

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz