FC København gav FC Midtjyllands gulddrømme et godt og grundigt gok i nødden, da Babacar i sidste sekund udnyttede en fatal aktion fra FCM-keeper Elias Olafsson og tog hjem med vigtige tre point.
Da Brøndby tidligere søndag havde smidt point for første gang i 10 spillerunder, da det blev til 1-1 mod AGF på et propfyldt Brøndby Stadion – så har FC København altså slået et hul ned til forfølgerne.
FCK står efter fire forårssejre på stribe (uden modstander-scoringer) nu på 45 point – Brøndby IF rykker frem som nummer to i tabellen med 40 point, og FC Midtjylland dumper ned på tredjepladsen med 39 point.
FCM-træner Bo Henriksen sendte den helt klare guld-favoritværdighed i armene på FCK efter søndagens topkamp, men chefredaktør Troels Bager Thøgersen mener fortsat, at der kan ske ting og sager i det kommende mesterskabsspil.
– FC Midtjylland er i frit fald. Fem point i de seneste syv kampe – det er ikke noget, FCM har matchet i adskillige sæsoner. Men selv om man undervejs har været lidt uheldig, så er det her et alvorligt problem for FCM.
FCK er nu klar guld-favorit. Og så er Brøndby nu blevet førsteudfordrer til guldet. Indtil FC Midtjylland finder sig selv og finder af, hvordan man stiller op – så er de ikke rigtigt med i den her guldkamp. Det handler om at se på sig selv, inden man ser på de andre, siger Troels Bager Thøgersen.
Men har FC København så praktisk talt allerede sat konkurrenter til vægs og sat retningen mod nogle sikre guldmedaljer.
– Det synes jeg jo ikke. Brøndby smed godt nok point mod AGF, men FCK-holdet er fortsat ikke så suveræne, at man bare cruiser mesterskabet sikkert hjem. Mod FCM kunne man godt se, at FCK-holdet ikke er helt umenneskeligt at spille i mod. Det var ikke voldsomt meget, FCK skabte, da det første pres havde fortaget sig i første halvleg.
– Brøndby er fortsat det mest formstærke hold i rækken (ubesejret i de seneste 12 kampe – 10 sejre), så de indbyrdes kampe, der venter i Mesterskabsspillet – de kan fortsat blive afgørende, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.
Programmet til Mesterskabsspillet er endnu ikke planlagt, men formatet byder på 10 spillerunder, hvor de seks kvalificerede hold skal mødes både uden og hjemme, så de kommende uger og måneder kommer uden tvivl til at byde på masser af intense og afgørende opgør i toppen af Superligaen.

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

Kasper Dolberg afslører ‘usædvanlig’ hobby

Frank i svime: – Han er en af verdens bedste

David Nielsen: – Det er et helvede

AGF – Brøndby IF

Blæst bagover af dansk stjerne

Bo Henriksen og Mainz i kæmpe sejr

Thomas Frank og Tottenham i comeback

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

– Eriksen har skrevet under det forkerte sted

United nægtede transferpakke til 1,1 milliarder

Forudser Superliga-bombe: Han smadrer nok det hele

Glem det, Pogacar! – Stjerne vil selv vinde

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Stjerne skadet igen: FCK mangler flere profiler

Vil snart præsentere kæmpe Lionel Messi-nyhed

Malmö-katastrofe – træner og Robin Olsen slagtes

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Drama i Real Madrid? ‘Alt gik galt i sommer’

Premier League-fyring på vej?

Medier blæst bagover af Liverpool-stjerne

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk

Forlanger undskyldning efter transferbombe

I chok: ‘Hvordan i alverden ender de der?’

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Nu topper AC Horsens 1. division

Glæder sig til særlig kamp: – Vi har snakket

Voldsom frustration efter vanvidskamp

– Jeg vil have, at vi har det bedste af alting

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

Randers FC – FC Nordsjælland

Ruben Amorim med opsigtsvækkende kommentar

Ramt af sygdom – overvejede drastisk beslutning

Vild udtalelse blusser op i Italien

Bendtner scorer nyt job

– Det var åbenbart ikke et wakeupcall

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

United slår Chelsea i hårdt spillet brag

FCM-stjerne sikrer derbysejr

Real Madrid vinder igen

Nedtur for Mattias Skjelmose

Danmark kører Island over i Helle Thomsens debut

Taiwaner knækker Anders Antonsen

Rigtig skidt for Hermansen

Fem på stribe: Liverpool vinder Merseyside-derby

FC Midtjylland – Viborg FF

Her er trupperne til midtjysk derby

– Jeg vil vinde Champions League
