Brøndby IF er fredag blevet straffet med en bøde på 150.000 kroner samt en udelukkelse af tilskuere på Sydsiden til den kommende hjemmekamp mod Silkeborg IF på mandag i Superligaen.
Ulovlig pyroteknik og et politik-kritisk banner i forbindelse med påskens kamp mod FC København har fået hammeren til at falde fra Fodboldens Disciplinærinstans.
I Brøndby IF har man noteret sig kendelsen, som man absolut ikke er enig i.
– Det er en historisk voldsom dom, som i sit omfang ikke er set før i dansk fodbold. Med det hårde arbejde vores spillere, trænere og medarbejdere lægger hver dag her i klubben, så er det et stort slag i ansigtet for alle her i Brøndby IF, siger administrerende direktør Ole Palmå til Brøndbys hjemmeside og tilføjer:
– Med lukningen af Sydsiden bliver også over 6.000 fans berørt, da de nu mister deres adgang til kampen mod Silkeborg IF, og dermed bliver stemningen til kampen på mandag også betydelig anderledes, end hvad vi ellers har oplevet på Brøndby Stadion i denne sæson. Og sidst men ikke mindst, så mister vi et millionbeløb i indtægter.
Brøndby IF har to uger til at appellere kendelsen fra Fodboldens Disciplinærinstans, men det har klubben ikke tænkt sig, selv om man altså er dybt uenig i dommen.
– Vores erfaringer med tidligere sager gør, at vi desværre anser det for tæt på nytteløst at anke denne dom, men vi mener helt utvetydigt, at proportionerne i dagens dom er en hidtil uset og voldsom strafeskalering ift. tidligere sager i dansk fodbold, og netop proportionerne i denne dom agter vi at tage op med Divisionsforeningen på et mere principelt niveau, siger Palmå.
Brøndby IF er på førstepladsen i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
MEDIE De er enige med Mathias Jensen
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
MEDIE