Brøndby er større end FC København

På banen får Brøndby baghjul af FC København. Men på Facebook er det lige omvendt.



Brøndby er Danmarks største fodboldklub. I hvert fald, når snakken falder på Facebook-venner. Ingen danske klubber overgår således de blå/gule, der har samlet sig 70.150 venner på det sociale netværk.

Brøndbys egen hjemmeside glæder sig i dag over, at klubben har rundet de 70.000 venner, men de bør ikke hvile på lauerbærerne på den københavnske vestegn. FC København ånder rivalerne i nakken med 62.431 Facebook-venner. Og Løvernes succes i Champions League fører formentlig flere venskaber med sig.

Fra de to københavner-klubber er der et stort spring ned til de næste danske klubber på Facebooks popularitetsskala. AGF indtager tredjepladsen med 22.254 venner, mens OB og AaB kæmper om fjerdepladsen. Begge klubber har i omegnen af 17.000 venner.

Facebook viser dog også, at der på fanbasis er lysår fra de danske klubber til de store internationale giganter. Mens godt 70.000 venner er nok til at gøre Brøndby til den mest populære klub i den hjemlige andedam, tager FC Barcelona prisen på internationalt niveau. Den spanske storklub er således verdens mest populære klub målt på Facebook-venner. Catalanerne har 7,9 millioner af slagsen, og de overgår dermed rivalerne fra Real Madrid, der har 6,6 millioner tilhængere på det sociale netværk, og Manchester United, der halter endnu længere bagud med “blot” 5,9 millioner.

Tipsbladet har i øvrigt 1.752 venner på Facebook. Vil du være med til at forøge det antal, kan du klikke her.





Peger på ham som ny Superliga-træner




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Storklub har kontaktet Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Optakt: Mexico – Sydafrika

Succestræner forlader Premier League-klub

Supercomputer: De vinder VM

OB jagter tidligere Superliga-profil

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Afslører: Storklub missede Højlund

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Han bliver cheftræner i Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Klubpræsident udtaler sig om Simsir