Brøndby er større end FC København

På banen får Brøndby baghjul af FC København. Men på Facebook er det lige omvendt.



Brøndby er Danmarks største fodboldklub. I hvert fald, når snakken falder på Facebook-venner. Ingen danske klubber overgår således de blå/gule, der har samlet sig 70.150 venner på det sociale netværk.

Brøndbys egen hjemmeside glæder sig i dag over, at klubben har rundet de 70.000 venner, men de bør ikke hvile på lauerbærerne på den københavnske vestegn. FC København ånder rivalerne i nakken med 62.431 Facebook-venner. Og Løvernes succes i Champions League fører formentlig flere venskaber med sig.

Fra de to københavner-klubber er der et stort spring ned til de næste danske klubber på Facebooks popularitetsskala. AGF indtager tredjepladsen med 22.254 venner, mens OB og AaB kæmper om fjerdepladsen. Begge klubber har i omegnen af 17.000 venner.

Facebook viser dog også, at der på fanbasis er lysår fra de danske klubber til de store internationale giganter. Mens godt 70.000 venner er nok til at gøre Brøndby til den mest populære klub i den hjemlige andedam, tager FC Barcelona prisen på internationalt niveau. Den spanske storklub er således verdens mest populære klub målt på Facebook-venner. Catalanerne har 7,9 millioner af slagsen, og de overgår dermed rivalerne fra Real Madrid, der har 6,6 millioner tilhængere på det sociale netværk, og Manchester United, der halter endnu længere bagud med “blot” 5,9 millioner.

Tipsbladet har i øvrigt 1.752 venner på Facebook. Vil du være med til at forøge det antal, kan du klikke her.







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



LIVE

VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

– Schwartau-handel giver ingen mening

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afviser monsterbud på Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Jagter stor Liverpool-stjerne

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Eksperter raser: Hvad med Messi?

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Spanien – Østrig

AGF-scoop: Hijackede transfer

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Portugal – Kroatien

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub