Efter kun at have fået et point i de seneste tre runder fik FC Nordsjælland noget af en succesoplevelse, da mandagens hjemmekamp mod Brøndby i Superligaen blev vundet med 4-1.
Det skete på baggrund af en vanvittig første halvleg, hvor Brøndby kom tidligt foran, men siden indkasserede fire scoringer inden for 16 minutter. Fra det 18. til det 34. minut gik alt FCN's vej.
Med sejren rykker FCN op på siden af Brøndby. De to klubber har hver 15 point på femte- og sjettepladsen, hvor der nu er hele ni point op til førerholdet, FC Midtjylland.
Brøndby kom ellers med intentioner om at lukke lidt af hullet til toppen, og det så ud til at ville lykkes i indledningen. Efter 13 minutter blev den gode åbning belønnet med mål.
Wingbacken Sebastian Sebulonsen mistimede i første omgang sin tæmning i feltet, men på baglinjen fik han alligevel kontrol over bolden, som han chippede til bageste stolpe, hvor Yuito Suzuki headede føringsmålet ind.
Brøndby sad på sagerne, og man fornemmede ingenlunde, at FCN i det forestående kvarter ville ydmyge Brøndby.
Først fik Marcus Ingvartsen en stikning i dybden, og han tog fuldstændig fusen på keeper Patrick Pentz med en tidlig afslutning, der gav udligning.
Tre minutter senere var Jeppe Tverskov igen assistmager, da han forlængede et hjørnespark, som den 18-årige nordmand Sindre Walle Egeli bragede ind med en flugter.
Næste gang skulle der gå fire minutter før næste mål. FCN fik frispark, som svenske Benjamin Nygren sendte ind via undersiden af overliggeren fra godt 20 meter. Et drømmemål ganske enkelt.
Nu kunne hjemmeholdet det hele. Det fjerde FCN-mål inden for 16 minutter var ren tiki-taka med Brøndby som statist. Tverskov var arkitekten og lavede sin tredje assist ved at finde Mario Dorgeles blank foran kassen, og så stod det 4-1.
Anden halvleg blev knap så spektakulær. FCN lod Brøndby tage initiativet og forsvarede sig dygtigt. Brøndby skabte stort set intet trods den store boldbesiddelse.
Stille og roligt mistede Brøndby troen på et comeback, og når holdet endelig kom til afslutninger, var der ingen præcision. Faktisk var FCN tættere på at slå kontra til 5-1, end Brøndby var på reducering.
/ritzau/
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
MEDIE
Jonas Wind er i København
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
– Det har man nok aldrig set før
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
Vil være en af verdens største klubber om fem år
På rov i FC København
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
Han erstatter Bo Henriksen
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
Chelsea og Liverpool flopper fælt
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM