Store Brøndby-bank trods drømmestart

Brøndby kom tidligt foran mod FC Nordsjælland, der svarede tilbage med fire mål på 16 minutter.



Efter kun at have fået et point i de seneste tre runder fik FC Nordsjælland noget af en succesoplevelse, da mandagens hjemmekamp mod Brøndby i Superligaen blev vundet med 4-1.

Det skete på baggrund af en vanvittig første halvleg, hvor Brøndby kom tidligt foran, men siden indkasserede fire scoringer inden for 16 minutter. Fra det 18. til det 34. minut gik alt FCN's vej.

Med sejren rykker FCN op på siden af Brøndby. De to klubber har hver 15 point på femte- og sjettepladsen, hvor der nu er hele ni point op til førerholdet, FC Midtjylland.

Brøndby kom ellers med intentioner om at lukke lidt af hullet til toppen, og det så ud til at ville lykkes i indledningen. Efter 13 minutter blev den gode åbning belønnet med mål.

Wingbacken Sebastian Sebulonsen mistimede i første omgang sin tæmning i feltet, men på baglinjen fik han alligevel kontrol over bolden, som han chippede til bageste stolpe, hvor Yuito Suzuki headede føringsmålet ind.

Brøndby sad på sagerne, og man fornemmede ingenlunde, at FCN i det forestående kvarter ville ydmyge Brøndby.

Først fik Marcus Ingvartsen en stikning i dybden, og han tog fuldstændig fusen på keeper Patrick Pentz med en tidlig afslutning, der gav udligning.

Tre minutter senere var Jeppe Tverskov igen assistmager, da han forlængede et hjørnespark, som den 18-årige nordmand Sindre Walle Egeli bragede ind med en flugter.

Næste gang skulle der gå fire minutter før næste mål. FCN fik frispark, som svenske Benjamin Nygren sendte ind via undersiden af overliggeren fra godt 20 meter. Et drømmemål ganske enkelt.

Nu kunne hjemmeholdet det hele. Det fjerde FCN-mål inden for 16 minutter var ren tiki-taka med Brøndby som statist. Tverskov var arkitekten og lavede sin tredje assist ved at finde Mario Dorgeles blank foran kassen, og så stod det 4-1.

Anden halvleg blev knap så spektakulær. FCN lod Brøndby tage initiativet og forsvarede sig dygtigt. Brøndby skabte stort set intet trods den store boldbesiddelse.

Stille og roligt mistede Brøndby troen på et comeback, og når holdet endelig kom til afslutninger, var der ingen præcision. Faktisk var FCN tættere på at slå kontra til 5-1, end Brøndby var på reducering.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

I dialog om Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Dansk sensation: Der er interesse for ham