Brøndby-fans føler sig ydmyget og latterliggjort

Ifølge Sjællandske Nyheder føler et stort antal Brøndby-fans sig udsat for grænseoverskridende adfærd fra vagter efter en kamp i Randers.



Den 10. marts skulle Brøndby IF en tur til Jylland for at møde Randers FC i den næstsidste runde af Superligaens grundspil, hvor de blå-gule tabte 4-2.

Ifølge Sjællandske Nyheder kom det fodboldmæssige dog til at stå i baggrunden for mange medrejsende Brøndby-fans, der føler sig udsat for ydmygende visitationer og beretter om vagter, der er gået langt over stregen.

Ifølge Sjællandske Nyheder har flere fans efterfølgende berettet, hvordan ‘hænderne fra vagterne søgte længere op ad lårene, end de burde’, og at fansene ikke blot blev talt hårdt til, men også følte sig ydmyget i indgangen til kampen.

Over 200 personer har delt deres oplysninger om grænseoverskridende adfærd til paraplyorganisationen Danske Fodboldfans efter kampen i Randers, skriver Sjællandske Nyheder.

Et af eksemplerne er en blot 16-årig pige, der angiveligt blev udsat for, at en voksen kontrollør klemmede hende på bagdelen. Pigen har efterfølgende fortalt sine forældre om episoden, som har indberettet hændelsen til Brøndby Support.

Derudover skal en kontrollør have kørt en finger op mellem balderne på en mandlig fan, mens han på hånlig vis kom med referencer til voldtægtsforbryderen, der i 2023 blev idømt forvaring for adskillige overgreb på unge mænd i Brøndby IF’s fanmiljø.

Svarer på kritikken

Christian Kokholm Rothmann, der er formand i Danske Fodboldfans, bekræfter overfor Sjællandske Nyheder, at paraplyorganisationen ser på de mange henvendelser med stor alvor og derfor har kontaktet Divisionsforeningen.

Sjællandske Nyheder har forelagt kritikken for Randers FC, hvor Jesper Hansen, der er ansvarlig for kampafvikling i klubben.

– Vi ville ønske, at miljøet omkring fodboldkampe tillod, at vores vagters opgave udelukkende var af servicemæssig karakter – og at kropsvisitation var unødvendig. Desværre er det ikke tilfældet. Derfor har vagterne også en vigtig opgave i forhold til sikkerheden i et miljø, som ofte kan være udfordrende at arbejde i, lyder det fra Jesper Hansen, der samtidig understreger, at klagerne vil blive taget alvorligt, og at der er en klar forventning om, at klubbens vagter optræder imødekommende og professionelt.

Brøndby IF indleder søndag Mesterskabsspillet med en udekamp mod FC Midtjylland.





Jens Jønsson flirter med dansk retur




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Peger på ham som ny Superliga-træner

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Det er slut’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Succestræner forlader Premier League-klub

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

OB jagter tidligere Superliga-profil

Storklub har kontaktet Brøndby

Optakt: Mexico – Sydafrika



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen