Brøndby-fans føler sig ydmyget og latterliggjort

Ifølge Sjællandske Nyheder føler et stort antal Brøndby-fans sig udsat for grænseoverskridende adfærd fra vagter efter en kamp i Randers.



Den 10. marts skulle Brøndby IF en tur til Jylland for at møde Randers FC i den næstsidste runde af Superligaens grundspil, hvor de blå-gule tabte 4-2.

Ifølge Sjællandske Nyheder kom det fodboldmæssige dog til at stå i baggrunden for mange medrejsende Brøndby-fans, der føler sig udsat for ydmygende visitationer og beretter om vagter, der er gået langt over stregen.

Ifølge Sjællandske Nyheder har flere fans efterfølgende berettet, hvordan ‘hænderne fra vagterne søgte længere op ad lårene, end de burde’, og at fansene ikke blot blev talt hårdt til, men også følte sig ydmyget i indgangen til kampen.

Over 200 personer har delt deres oplysninger om grænseoverskridende adfærd til paraplyorganisationen Danske Fodboldfans efter kampen i Randers, skriver Sjællandske Nyheder.

Et af eksemplerne er en blot 16-årig pige, der angiveligt blev udsat for, at en voksen kontrollør klemmede hende på bagdelen. Pigen har efterfølgende fortalt sine forældre om episoden, som har indberettet hændelsen til Brøndby Support.

Derudover skal en kontrollør have kørt en finger op mellem balderne på en mandlig fan, mens han på hånlig vis kom med referencer til voldtægtsforbryderen, der i 2023 blev idømt forvaring for adskillige overgreb på unge mænd i Brøndby IF’s fanmiljø.

Svarer på kritikken

Christian Kokholm Rothmann, der er formand i Danske Fodboldfans, bekræfter overfor Sjællandske Nyheder, at paraplyorganisationen ser på de mange henvendelser med stor alvor og derfor har kontaktet Divisionsforeningen.

Sjællandske Nyheder har forelagt kritikken for Randers FC, hvor Jesper Hansen, der er ansvarlig for kampafvikling i klubben.

– Vi ville ønske, at miljøet omkring fodboldkampe tillod, at vores vagters opgave udelukkende var af servicemæssig karakter – og at kropsvisitation var unødvendig. Desværre er det ikke tilfældet. Derfor har vagterne også en vigtig opgave i forhold til sikkerheden i et miljø, som ofte kan være udfordrende at arbejde i, lyder det fra Jesper Hansen, der samtidig understreger, at klagerne vil blive taget alvorligt, og at der er en klar forventning om, at klubbens vagter optræder imødekommende og professionelt.

Brøndby IF indleder søndag Mesterskabsspillet med en udekamp mod FC Midtjylland.





Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Johannes Hoff Thorup er på listen

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Dansk træner lander job i portugisisk klub

I svime over Oscar Schwartau

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

FC København nærmer sig Ilyas Houira

De er herbstmeister

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Store navne kan forlade Brøndby IF

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Barcelona rykker fra

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

Marokko er blevet fodboldens mekka

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Det kommer til at trække ud

Intet aftryk!

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur