Brøndby-fans føler sig ydmyget og latterliggjort

Ifølge Sjællandske Nyheder føler et stort antal Brøndby-fans sig udsat for grænseoverskridende adfærd fra vagter efter en kamp i Randers.



Den 10. marts skulle Brøndby IF en tur til Jylland for at møde Randers FC i den næstsidste runde af Superligaens grundspil, hvor de blå-gule tabte 4-2.

Ifølge Sjællandske Nyheder kom det fodboldmæssige dog til at stå i baggrunden for mange medrejsende Brøndby-fans, der føler sig udsat for ydmygende visitationer og beretter om vagter, der er gået langt over stregen.

Ifølge Sjællandske Nyheder har flere fans efterfølgende berettet, hvordan ‘hænderne fra vagterne søgte længere op ad lårene, end de burde’, og at fansene ikke blot blev talt hårdt til, men også følte sig ydmyget i indgangen til kampen.

Over 200 personer har delt deres oplysninger om grænseoverskridende adfærd til paraplyorganisationen Danske Fodboldfans efter kampen i Randers, skriver Sjællandske Nyheder.

Et af eksemplerne er en blot 16-årig pige, der angiveligt blev udsat for, at en voksen kontrollør klemmede hende på bagdelen. Pigen har efterfølgende fortalt sine forældre om episoden, som har indberettet hændelsen til Brøndby Support.

Derudover skal en kontrollør have kørt en finger op mellem balderne på en mandlig fan, mens han på hånlig vis kom med referencer til voldtægtsforbryderen, der i 2023 blev idømt forvaring for adskillige overgreb på unge mænd i Brøndby IF’s fanmiljø.

Svarer på kritikken

Christian Kokholm Rothmann, der er formand i Danske Fodboldfans, bekræfter overfor Sjællandske Nyheder, at paraplyorganisationen ser på de mange henvendelser med stor alvor og derfor har kontaktet Divisionsforeningen.

Sjællandske Nyheder har forelagt kritikken for Randers FC, hvor Jesper Hansen, der er ansvarlig for kampafvikling i klubben.

– Vi ville ønske, at miljøet omkring fodboldkampe tillod, at vores vagters opgave udelukkende var af servicemæssig karakter – og at kropsvisitation var unødvendig. Desværre er det ikke tilfældet. Derfor har vagterne også en vigtig opgave i forhold til sikkerheden i et miljø, som ofte kan være udfordrende at arbejde i, lyder det fra Jesper Hansen, der samtidig understreger, at klagerne vil blive taget alvorligt, og at der er en klar forventning om, at klubbens vagter optræder imødekommende og professionelt.

Brøndby IF indleder søndag Mesterskabsspillet med en udekamp mod FC Midtjylland.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Mener FC København det fortsat alvorligt?

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Ny kæmpe nedtur for Frank

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Er han den nye Rurik Gislason?

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Brøndby IF – Randers FC

Han kan blive den næste store profil!

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

FC Midtjylland – FC København

Tæt på utrolig kamprekord



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

AGF og OB var enige om at spille søndag

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Silkeborg IF – Viborg FF

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Hylder Manchester United-stjerne

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Officielt: Her spilles AGF-OB