Brøndby-fans føler sig ydmyget og latterliggjort

Ifølge Sjællandske Nyheder føler et stort antal Brøndby-fans sig udsat for grænseoverskridende adfærd fra vagter efter en kamp i Randers.



Den 10. marts skulle Brøndby IF en tur til Jylland for at møde Randers FC i den næstsidste runde af Superligaens grundspil, hvor de blå-gule tabte 4-2.

Ifølge Sjællandske Nyheder kom det fodboldmæssige dog til at stå i baggrunden for mange medrejsende Brøndby-fans, der føler sig udsat for ydmygende visitationer og beretter om vagter, der er gået langt over stregen.

Ifølge Sjællandske Nyheder har flere fans efterfølgende berettet, hvordan ‘hænderne fra vagterne søgte længere op ad lårene, end de burde’, og at fansene ikke blot blev talt hårdt til, men også følte sig ydmyget i indgangen til kampen.

Over 200 personer har delt deres oplysninger om grænseoverskridende adfærd til paraplyorganisationen Danske Fodboldfans efter kampen i Randers, skriver Sjællandske Nyheder.

Et af eksemplerne er en blot 16-årig pige, der angiveligt blev udsat for, at en voksen kontrollør klemmede hende på bagdelen. Pigen har efterfølgende fortalt sine forældre om episoden, som har indberettet hændelsen til Brøndby Support.

Derudover skal en kontrollør have kørt en finger op mellem balderne på en mandlig fan, mens han på hånlig vis kom med referencer til voldtægtsforbryderen, der i 2023 blev idømt forvaring for adskillige overgreb på unge mænd i Brøndby IF’s fanmiljø.

Svarer på kritikken

Christian Kokholm Rothmann, der er formand i Danske Fodboldfans, bekræfter overfor Sjællandske Nyheder, at paraplyorganisationen ser på de mange henvendelser med stor alvor og derfor har kontaktet Divisionsforeningen.

Sjællandske Nyheder har forelagt kritikken for Randers FC, hvor Jesper Hansen, der er ansvarlig for kampafvikling i klubben.

– Vi ville ønske, at miljøet omkring fodboldkampe tillod, at vores vagters opgave udelukkende var af servicemæssig karakter – og at kropsvisitation var unødvendig. Desværre er det ikke tilfældet. Derfor har vagterne også en vigtig opgave i forhold til sikkerheden i et miljø, som ofte kan være udfordrende at arbejde i, lyder det fra Jesper Hansen, der samtidig understreger, at klagerne vil blive taget alvorligt, og at der er en klar forventning om, at klubbens vagter optræder imødekommende og professionelt.

Brøndby IF indleder søndag Mesterskabsspillet med en udekamp mod FC Midtjylland.







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Fatter intet af Brøndby-bombe

Bekræfter kæmpebud

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Trist: Marios Oikonomou er død

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Overraskende skifte lurer

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

– Neestrup kan blive næste landstræner