Den 10. marts skulle Brøndby IF en tur til Jylland for at møde Randers FC i den næstsidste runde af Superligaens grundspil, hvor de blå-gule tabte 4-2.
Ifølge Sjællandske Nyheder kom det fodboldmæssige dog til at stå i baggrunden for mange medrejsende Brøndby-fans, der føler sig udsat for ydmygende visitationer og beretter om vagter, der er gået langt over stregen.
Ifølge Sjællandske Nyheder har flere fans efterfølgende berettet, hvordan ‘hænderne fra vagterne søgte længere op ad lårene, end de burde’, og at fansene ikke blot blev talt hårdt til, men også følte sig ydmyget i indgangen til kampen.
Over 200 personer har delt deres oplysninger om grænseoverskridende adfærd til paraplyorganisationen Danske Fodboldfans efter kampen i Randers, skriver Sjællandske Nyheder.
Et af eksemplerne er en blot 16-årig pige, der angiveligt blev udsat for, at en voksen kontrollør klemmede hende på bagdelen. Pigen har efterfølgende fortalt sine forældre om episoden, som har indberettet hændelsen til Brøndby Support.
Derudover skal en kontrollør have kørt en finger op mellem balderne på en mandlig fan, mens han på hånlig vis kom med referencer til voldtægtsforbryderen, der i 2023 blev idømt forvaring for adskillige overgreb på unge mænd i Brøndby IF’s fanmiljø.
Svarer på kritikken
Christian Kokholm Rothmann, der er formand i Danske Fodboldfans, bekræfter overfor Sjællandske Nyheder, at paraplyorganisationen ser på de mange henvendelser med stor alvor og derfor har kontaktet Divisionsforeningen.
Sjællandske Nyheder har forelagt kritikken for Randers FC, hvor Jesper Hansen, der er ansvarlig for kampafvikling i klubben.
– Vi ville ønske, at miljøet omkring fodboldkampe tillod, at vores vagters opgave udelukkende var af servicemæssig karakter – og at kropsvisitation var unødvendig. Desværre er det ikke tilfældet. Derfor har vagterne også en vigtig opgave i forhold til sikkerheden i et miljø, som ofte kan være udfordrende at arbejde i, lyder det fra Jesper Hansen, der samtidig understreger, at klagerne vil blive taget alvorligt, og at der er en klar forventning om, at klubbens vagter optræder imødekommende og professionelt.
Brøndby IF indleder søndag Mesterskabsspillet med en udekamp mod FC Midtjylland.
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
– Du har udstråling som tagpap
Klart ønske fra Ruben Amorim
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
Benhård transfermelding
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
TOPNYHED
