Brøndby-fans føler sig ydmyget og latterliggjort

Ifølge Sjællandske Nyheder føler et stort antal Brøndby-fans sig udsat for grænseoverskridende adfærd fra vagter efter en kamp i Randers.



Den 10. marts skulle Brøndby IF en tur til Jylland for at møde Randers FC i den næstsidste runde af Superligaens grundspil, hvor de blå-gule tabte 4-2.

Ifølge Sjællandske Nyheder kom det fodboldmæssige dog til at stå i baggrunden for mange medrejsende Brøndby-fans, der føler sig udsat for ydmygende visitationer og beretter om vagter, der er gået langt over stregen.

Ifølge Sjællandske Nyheder har flere fans efterfølgende berettet, hvordan ‘hænderne fra vagterne søgte længere op ad lårene, end de burde’, og at fansene ikke blot blev talt hårdt til, men også følte sig ydmyget i indgangen til kampen.

Over 200 personer har delt deres oplysninger om grænseoverskridende adfærd til paraplyorganisationen Danske Fodboldfans efter kampen i Randers, skriver Sjællandske Nyheder.

Et af eksemplerne er en blot 16-årig pige, der angiveligt blev udsat for, at en voksen kontrollør klemmede hende på bagdelen. Pigen har efterfølgende fortalt sine forældre om episoden, som har indberettet hændelsen til Brøndby Support.

Derudover skal en kontrollør have kørt en finger op mellem balderne på en mandlig fan, mens han på hånlig vis kom med referencer til voldtægtsforbryderen, der i 2023 blev idømt forvaring for adskillige overgreb på unge mænd i Brøndby IF’s fanmiljø.

Svarer på kritikken

Christian Kokholm Rothmann, der er formand i Danske Fodboldfans, bekræfter overfor Sjællandske Nyheder, at paraplyorganisationen ser på de mange henvendelser med stor alvor og derfor har kontaktet Divisionsforeningen.

Sjællandske Nyheder har forelagt kritikken for Randers FC, hvor Jesper Hansen, der er ansvarlig for kampafvikling i klubben.

– Vi ville ønske, at miljøet omkring fodboldkampe tillod, at vores vagters opgave udelukkende var af servicemæssig karakter – og at kropsvisitation var unødvendig. Desværre er det ikke tilfældet. Derfor har vagterne også en vigtig opgave i forhold til sikkerheden i et miljø, som ofte kan være udfordrende at arbejde i, lyder det fra Jesper Hansen, der samtidig understreger, at klagerne vil blive taget alvorligt, og at der er en klar forventning om, at klubbens vagter optræder imødekommende og professionelt.

Brøndby IF indleder søndag Mesterskabsspillet med en udekamp mod FC Midtjylland.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Hoff Thorup er tæt på stort job


Ørne og Ulve spiller målrigt på Selhurst Park

Én runde tilbage: Dette er på spil i Superligaen



FCM vinder i Brøndby og holder presset på FCK

Pludselig overraskede Brøndby-profilen alle

Klar til retssag mod Netflix

Nu vil han væk fra Brøndby IF

Slut: Sådan gik det, da FCM slog Brøndby



Fiasko! Disse fem ting kan smadre AaB

FCM har stjernerne klar til guldjagten mod BIF

I kan glemme det – jeg bliver her!

Cristiano Ronaldo modtager vildt transfertilbud



TOPNYHED

Tidligere Dortmund-stjerne bekræfter FCK-interesse


Transfer-bonanza

Fældede en tåre: Derfor gik det galt i Superligaen

Mathias Kvistgaarden vinder stor pris

Officielt: FCK sælger ham

Lineker er færdig på BBC


MEDIE

Bombe – Brøndby sælger Yuito Suzuki


Erik ten Hag i spil til sensationel retur

AaB holder fast i talentstrategi trods nedrykning

Huescas-dom ankes ikke

Ramte Neestrup i hovedet: Nu straffes Brøndby



AC Milan-træner skuffet: Det har ikke været nemt

Brian Riemer: Dét er et problem for landsholdet

Lucas Hey slagtes: Hvad fanden skete der?

Dansk stjerne har fået løbepas til sommer

Efter 0-4: Der er ikke kæmpe niveauforskel

Brøndby fejlede: ‘Sådan tænker vi ikke’

Napoli tæt på mesterskabet efter kæmpe drama

Shamrock snupper sejr i Dublin-derby


EKSKLUSIVT

Afsløring: FC Midtjylland-boss laver lang aftale


Rooney betvivler Haaland efter Wembley-fiasko

Fans’ holdninger er det sidste, man skal lytte til

Villarreal dukker FC Barcelona

Lukas Lerager dufter guld med det ene næsebor

Brøndby – FC Midtjylland

FCK sikrede sig vigtig ekstra fordel i guldkampen

Ulykkelig Lyngby-direktør: ‘Det er en tom følelse’

FCK på guldkurs – knuser Randers

Larsson tændte guldlamper – ser du med, Jon Dahl?

Arsenal sikrer sig andenpladsen

Karlsen udpeger: Her har vi været for dårlige

Hvor har I dog været ringe!

Farvel og tak, AaB: De kan være færdige i klubben

Lyngby ude efter afklapsning: ‘Vi er ikke stolte’

Lyngby rykker ud efter ydmygelse – Vejle overlever

Sådan forløb det, da FCK vandt i Randers

Fattet AaB-træner: Vi er blevet bedre

Stort comeback – PSV er hollandsk mester

Stærkt berørt Helenius: ‘Vi er ikke bedre’

Skandaløs AaB-fiasko: ‘Det er hjerteknusende’

Vejle tæt på overlevelse efter vital sejr

AaB rykker ud af Superligaen