Brøndby-fans går forrest: Boykot VM

Sammen opfordrer Brøndby Support og Fanafdelingen til, at DBU boykotter VM-slutrunden i Qatar sammen med en række andre lande. Blander sig over i debatten.



Tirsdag formiddag har to toneangivende grupper af Brøndby-fans taget et hidtil uset skridt. Brøndby Support og Fanafdelingen opfordrer DBU til at boykotte VM i Qatar og vil samtidig have deres egen klub til at tage emnet op med DBU.

Brøndby Support er Brøndby IF’s officielle fanklub, og Fanafdelingen er en sammeslutning af Brøndby-fangrupper. Sidstnævnte har desuden en plads i bestyrelsen i Brøndby IF’s professionelle selskab.

De sender sammen en opfordring til DBU. De skriver i en pressemeddelelse:

– Vi, Brøndbyfans samlet i Brøndby Support og Fanafdelingen, opfordrer DBU til at samle en række nationale forbund og boykotte VM i Qatar. En anden model er, at DBU alene sender den sportslige sektor, undlader at facilitere billetsalg og markere modstanden ved hver kamp.

Samtidig opfordrer Brøndby Support og Fanafdelingen deres klub til at melde sig aktivt ind i kampen.

– Brøndby sidder i DBUs repræsentantskab, der skal varetage fodboldens udvikling i Danmark. Brøndby bør derfor sætte handling bag deres indflydelse og opfordre DBU til at indgå i en langt mere åben og konstruktiv dialog med danske fodboldfans om, hvordan vi i dansk fodbold samlet set håndterer VM i Qatar, og hvordan vi i fællesskab sikrer, at vi undgår at ende i en lignende ulykkelig situation igen. Det må ikke ske.

Noget tyder på, at de to fangrupperinger har fået ørenlyd i klubben. Den videresender således opfordringen til DBU.

– Vi har stor respekt for Fanafdelingen og Brøndby Supports holdning og deres udmelding bidrager til at skabe fokus på menneskerettigheder og forandring, skriver Brøndby IF på klubbens hjemmeside.

– Brøndby IF opfordrer på denne baggrund DBU til snarest at indgå i yderligere dialog med fans, samarbejdspartnere og andre nationale forbund, så man i en fælles indsats kan bidrage til at skabe forandring i Qatar og ikke mindst sikre, at Danmark bidrager væsentligt til, at fremtidens valg af værtsbyer og værtslande i idrættens verden ikke ender i et scenarie, som det vi oplever med VM i Qatar 2022.

Senest har DBU’s storsponsor Arbejdernes Landsbank trukket sig. Officielt på grund af problemer med kviklånsloven, men ifølge Weekendavisen i høj grad også på grund af VM.

Læs mere her.





Tottenham enig med stjerne – en anden på vej




STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Storkamp af Patrick Dorgu



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Topboss sviner Barça til

Conte stopper i Napoli

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Fem bud på Brøndbys nye træner

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’

FC København kan få Jens Stage-millioner