Brøndby-fans går forrest: Boykot VM

Sammen opfordrer Brøndby Support og Fanafdelingen til, at DBU boykotter VM-slutrunden i Qatar sammen med en række andre lande. Blander sig over i debatten.



Tirsdag formiddag har to toneangivende grupper af Brøndby-fans taget et hidtil uset skridt. Brøndby Support og Fanafdelingen opfordrer DBU til at boykotte VM i Qatar og vil samtidig have deres egen klub til at tage emnet op med DBU.

Brøndby Support er Brøndby IF’s officielle fanklub, og Fanafdelingen er en sammeslutning af Brøndby-fangrupper. Sidstnævnte har desuden en plads i bestyrelsen i Brøndby IF’s professionelle selskab.

De sender sammen en opfordring til DBU. De skriver i en pressemeddelelse:

– Vi, Brøndbyfans samlet i Brøndby Support og Fanafdelingen, opfordrer DBU til at samle en række nationale forbund og boykotte VM i Qatar. En anden model er, at DBU alene sender den sportslige sektor, undlader at facilitere billetsalg og markere modstanden ved hver kamp.

Samtidig opfordrer Brøndby Support og Fanafdelingen deres klub til at melde sig aktivt ind i kampen.

– Brøndby sidder i DBUs repræsentantskab, der skal varetage fodboldens udvikling i Danmark. Brøndby bør derfor sætte handling bag deres indflydelse og opfordre DBU til at indgå i en langt mere åben og konstruktiv dialog med danske fodboldfans om, hvordan vi i dansk fodbold samlet set håndterer VM i Qatar, og hvordan vi i fællesskab sikrer, at vi undgår at ende i en lignende ulykkelig situation igen. Det må ikke ske.

Noget tyder på, at de to fangrupperinger har fået ørenlyd i klubben. Den videresender således opfordringen til DBU.

– Vi har stor respekt for Fanafdelingen og Brøndby Supports holdning og deres udmelding bidrager til at skabe fokus på menneskerettigheder og forandring, skriver Brøndby IF på klubbens hjemmeside.

– Brøndby IF opfordrer på denne baggrund DBU til snarest at indgå i yderligere dialog med fans, samarbejdspartnere og andre nationale forbund, så man i en fælles indsats kan bidrage til at skabe forandring i Qatar og ikke mindst sikre, at Danmark bidrager væsentligt til, at fremtidens valg af værtsbyer og værtslande i idrættens verden ikke ender i et scenarie, som det vi oplever med VM i Qatar 2022.

Senest har DBU’s storsponsor Arbejdernes Landsbank trukket sig. Officielt på grund af problemer med kviklånsloven, men ifølge Weekendavisen i høj grad også på grund af VM.

Læs mere her.







LIVE

TransferLIVE: Tæt på Barcelona – her er hans løn

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Forlader AGF – her er hans nye klub

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Roony vil væk

Mæhle kan hentes for spotpris

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Erik ten Hag jagter dansker

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby

– Ja, der var dialog med Brøndby

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Forhandler om Albert Grønbæk