Tirsdag formiddag har to toneangivende grupper af Brøndby-fans taget et hidtil uset skridt. Brøndby Support og Fanafdelingen opfordrer DBU til at boykotte VM i Qatar og vil samtidig have deres egen klub til at tage emnet op med DBU.
Brøndby Support er Brøndby IF’s officielle fanklub, og Fanafdelingen er en sammeslutning af Brøndby-fangrupper. Sidstnævnte har desuden en plads i bestyrelsen i Brøndby IF’s professionelle selskab.
De sender sammen en opfordring til DBU. De skriver i en pressemeddelelse:
– Vi, Brøndbyfans samlet i Brøndby Support og Fanafdelingen, opfordrer DBU til at samle en række nationale forbund og boykotte VM i Qatar. En anden model er, at DBU alene sender den sportslige sektor, undlader at facilitere billetsalg og markere modstanden ved hver kamp.
Samtidig opfordrer Brøndby Support og Fanafdelingen deres klub til at melde sig aktivt ind i kampen.
– Brøndby sidder i DBUs repræsentantskab, der skal varetage fodboldens udvikling i Danmark. Brøndby bør derfor sætte handling bag deres indflydelse og opfordre DBU til at indgå i en langt mere åben og konstruktiv dialog med danske fodboldfans om, hvordan vi i dansk fodbold samlet set håndterer VM i Qatar, og hvordan vi i fællesskab sikrer, at vi undgår at ende i en lignende ulykkelig situation igen. Det må ikke ske.
Noget tyder på, at de to fangrupperinger har fået ørenlyd i klubben. Den videresender således opfordringen til DBU.
– Vi har stor respekt for Fanafdelingen og Brøndby Supports holdning og deres udmelding bidrager til at skabe fokus på menneskerettigheder og forandring, skriver Brøndby IF på klubbens hjemmeside.
– Brøndby IF opfordrer på denne baggrund DBU til snarest at indgå i yderligere dialog med fans, samarbejdspartnere og andre nationale forbund, så man i en fælles indsats kan bidrage til at skabe forandring i Qatar og ikke mindst sikre, at Danmark bidrager væsentligt til, at fremtidens valg af værtsbyer og værtslande i idrættens verden ikke ender i et scenarie, som det vi oplever med VM i Qatar 2022.
Senest har DBU’s storsponsor Arbejdernes Landsbank trukket sig. Officielt på grund af problemer med kviklånsloven, men ifølge Weekendavisen i høj grad også på grund af VM.
LIVE
TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
LIVE
Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
NYHEDER
