Tirsdag formiddag har to toneangivende grupper af Brøndby-fans taget et hidtil uset skridt. Brøndby Support og Fanafdelingen opfordrer DBU til at boykotte VM i Qatar og vil samtidig have deres egen klub til at tage emnet op med DBU.
Brøndby Support er Brøndby IF’s officielle fanklub, og Fanafdelingen er en sammeslutning af Brøndby-fangrupper. Sidstnævnte har desuden en plads i bestyrelsen i Brøndby IF’s professionelle selskab.
De sender sammen en opfordring til DBU. De skriver i en pressemeddelelse:
– Vi, Brøndbyfans samlet i Brøndby Support og Fanafdelingen, opfordrer DBU til at samle en række nationale forbund og boykotte VM i Qatar. En anden model er, at DBU alene sender den sportslige sektor, undlader at facilitere billetsalg og markere modstanden ved hver kamp.
Samtidig opfordrer Brøndby Support og Fanafdelingen deres klub til at melde sig aktivt ind i kampen.
– Brøndby sidder i DBUs repræsentantskab, der skal varetage fodboldens udvikling i Danmark. Brøndby bør derfor sætte handling bag deres indflydelse og opfordre DBU til at indgå i en langt mere åben og konstruktiv dialog med danske fodboldfans om, hvordan vi i dansk fodbold samlet set håndterer VM i Qatar, og hvordan vi i fællesskab sikrer, at vi undgår at ende i en lignende ulykkelig situation igen. Det må ikke ske.
Noget tyder på, at de to fangrupperinger har fået ørenlyd i klubben. Den videresender således opfordringen til DBU.
– Vi har stor respekt for Fanafdelingen og Brøndby Supports holdning og deres udmelding bidrager til at skabe fokus på menneskerettigheder og forandring, skriver Brøndby IF på klubbens hjemmeside.
– Brøndby IF opfordrer på denne baggrund DBU til snarest at indgå i yderligere dialog med fans, samarbejdspartnere og andre nationale forbund, så man i en fælles indsats kan bidrage til at skabe forandring i Qatar og ikke mindst sikre, at Danmark bidrager væsentligt til, at fremtidens valg af værtsbyer og værtslande i idrættens verden ikke ender i et scenarie, som det vi oplever med VM i Qatar 2022.
Senest har DBU’s storsponsor Arbejdernes Landsbank trukket sig. Officielt på grund af problemer med kviklånsloven, men ifølge Weekendavisen i høj grad også på grund af VM.

TransferLIVE: Nu står han uden klub

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Udenlandske klubber stjæler transferplan

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Belgier var fristet af FCK og FCM

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

FCM jagter Champions League-talenter

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Wrexham klar til at knuse transferrekord

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

Kongen af straffespark på vej til FC København

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FCK forhandler om målmand – koster kassen

Kreativ transfer-løsning?

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Massiv interesse for Horsens-flop

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Lindstrøm på blokken i storklub

FCK-emne skifter til PSV

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Den fejl må Brøndby ikke lave!

FC Barcelona-stjerner i chok

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Påpeger Conrad Harders problem

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby

Bayern raser mod Donnarumma

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte