Brøndby-fans har fået særlig indsigt i transfer

Brøndby IF har ladet klubbens fanrepræsentant i bestyrelsen se Gavin Beavers-handlen efter i sømmene.



Brøndby IF har foreløbig hentet en enkelt ny spiller til klubben i dette transfervindue, og det er den amerikanske målmand Gavin Beavers, der blev præsenteret tidligere på ugen.

19-årige Beavers har Brøndby IF købt af søsterklubben Real Salt Lake, og det er naturligvis en manøvre, der kalder på særlig opmærksomhed.

For kan man være helt sikre på, at alt er handlet på markedsvilkår, når to samarbejdsklubber har landet en transfer i fællesskab?

Svaret er i dette tilfælde et klokkeklart ja.

Claus Bjørn Billehøj, der sidder i Brøndby IF’s bestyrelse som repræsentant for Fanafdelingen, oplyser til Tipsbladet, at han har haft lejlighed til at se aftalen med Gavin Beavers igennem. Nøjagtigt det samme var tilfældet, da Brøndby IF i 2023 udlejede Justin Che til ADO Den Haag, som er en anden af de blå-gules søsterklubber.

Tipsbladet har også fået indsigt i en mail, som fredag er blevet udsendt fra Fanafdelingen i Brøndby IF. Her er konklusionen klar angående Gavin Beavers-transferen.

– Fanrepræsentant Claus Bjørn Billehøj har meddelt os, at han på baggrund af tæt dialog med klubbens sportslige ledelse og klubbens ejerskab har fået den ønskede indsigt i forhold til det sportslige og strategiske formål med transferen, og det er hans vurdering, at der er søgt de bedst mulige økonomiske transaktioner, og han kan konstatere at der er gennemført en transfer og efterfølgende lønaftale på sædvanlige markedsvilkår, lyder det i mailen.

Selv om der altså ikke er en finger at sætte på handlen mellem Brøndby IF og Real Salt Lake, råber Fanafdelingen alligevel vagt i gevær. For det er og bliver et prekært emne, lyder det.

– Situationen med Gavin Beavers – der handles mellem to klubber under samme ejerskab – er også en påmindelse om, hvorfor vi helt grundlæggende fortsat er modstandere af flerklubs-ejerskaber. Det er oplagt kilde til mytedannelse og spekulation, når spillere udveksles, og det samtidig er utydeligt, hvilke interesser der er bag de pågældende transaktioner, konstateres det.

Historien melder ikke noget om, hvor meget Gavin Beavers tjener i Brøndby IF, men målmanden har uden tvivl scoret et lønhop i forhold til i Real Salt Lake, hvor han lå lavt i lønhierarkiet. Her kan du læse, hvad Gavin Beavers tjenete i USA.

Amerikaneren har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2028 med Brøndby IF.





AaB-åbenbaring? Han kan blive forårets gennembrud



EKSKLUSIVT

‘Ingen vil kyle penge i et sort hul i Nørreskoven’


– Manchester United kan vinde Premier League

TransferLIVE: Vil hente Casemiro nu



Superliga-klub er tæt på at blive solgt

Ekspert: Priske fik ikke en fair chance

San Diego FC henter Superliga-spiller

Priske var fyret dagen før Bayern-sejr

‘Brian Priske var for sød’



INTERVIEW

‘Tak, Jacob Neestrup!’


Brian Priske fyret: ‘Manglende kemi’

Hylder kæmpe SL-flop: ‘Han er crazy’

Superliga-chok: ‘Dagens bedste nyhed!’

FCN trækker sig: Lokalpolitiker er i chok



STORT PORTRÆT

Bo Henriksens hustru jubler: Det er totalt genialt


Afsløring: FCN trækker sig fra kæmpe projekt

Morten Bruun: ‘Har kun hørt han var uduelig’

Dansker scorer nyt job: Talte med Superliga-klub

– De har lagt helt vilde planer for den her klub

Stig Tøfting: ‘Brøndby står dårligt nu’


TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


Tidligere Superliga-spiller med i verdenssensation

Kæmpe succes efter FCK-exit: ‘Var lidt chokeret’

Dansker har gang i magisk sæson: ‘Klassespiller’

Thomas Frank spøger i storklub



– Forhåbentligt kan jeg snuse til A-landsholdet

– Jeg håbede, at Retov og Birk ville tage over

– En kunstner som Kasper Dolberg fortjener bedre

Ankersen tilbage: Du får mig ikke til at fortryde

Kean & Fiorentina har knækket Inter-koden

FCM kan være Skandinaviens største om 10 år

Thomas Gravesen forstår FCK’s målmandsindkøb

De overpræsterer på budget og transfers


TIPSBLADET SPECIAL

De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen


Tottenham er ude

Superliga-dommer involveret i stor skandale

Sensationelt nederlag til Liverpool

Dansk klub i choktransfer

Droppede pause efter BIF-exit: ’Man må springe på’

‘Det var en stor fejl af Brøndby’

Takker Danmarks landstræner

Sommertransfer? Udenlandsk klub følger Theo Sander

Opvisning fra knivskarp Kasper Dolberg

Neestrup understreger: ‘Det er en fordel for os’

– Det betyder voldsomt meget for byen

Alexander Bah har revet korsbåndet over

Torskedumt! Lind fik opsigtsvækkende rødt kort

CV hylder dansk transferrekord

Foreslår chokskifte for Harry Kane

Peter Sørensen: ‘Én lang vanrøgt’

Efter chokfyring: Skal der handles, så gør jeg det

Ny Vejle-cheftræner: Jeg er klubbens mand

Vejle fyrer Mihai Teja

Raser over Jørgensen-rival: Han er alt for dårlig

Transfers: Brøndby satser alt på guld og Europa

‘Det er udmattende’