Kristoffer Olsson er i disse dage indlagt og i respirator på Århus Universitetshospital, efter han i sidste uge pådrog sig en akut opstået sygdom relateret til hjernen.
Siden da har en masse afkroge af fodbolden sendt støtte i FC Midtjylland-stjernens retning, og når FC Midtjylland og FC København mødes fredag aften, så vil Olsson også blive hyldet i det ottende spilleminut. En hyldest, som FC København håber, at de medrejsende udefans bakker op om.
Brøndby har det her slogan, der hedder ”Stoltheden er kolossal”, og det er den bare i de her dage.
Elisabeth BondesenBrøndby-fan
Opbakning får Kristoffer Olsson nu fra Brøndbys fanafdeling. 431 Brøndby-fans har indsamlet 18.000 kroner på to dage, og hvad der startede med "blot" skulle være en blomst og en kurv, har pludselig vokset sig til noget meget større. Der er også en klar plan for, hvad pengene går til, og den plan har Elisabeth Bondesen, der er hjernen bag indsamlingen, og Kristoffer Olssons familie været med til.
– Nu er det FodboldtrøjeFredag i morgen, så jeg spurgte dem (FC Midtjylland, red.), om de kunne snakke med familien, om det måske var en idé til Børnecancerfonden. Nu er det via Midtjylland hver gang, men familien har meldt tilbage, at de synes, det er en fremragende idé. Så jeg har lige overført 15.674 kroner til Børnecancerfonden i forbindelse med FodboldtrøjeFredag, siger Elisabeth Bondesen til Tipsbladet og fortsætter:
– Vi har reserveret et beløb, til når han kommer godt hjem. Vi har været inde på Interflora og fundet en stor kurv, en buket blomster og en lille bamse til hans søn og så sat det til side. Så når det bliver muligt, gør vi det stadig, og så sender vi et fint kort med, forklarer hun.
Årsagen til, at hun ikke har sendt de gaver til familien Olsson endnu, er, at de ikke må sende de ting til et sygehus.
Da Tipsbladet fanger hende torsdag aften over telefonen, er hun stolt. Stolt af sine medfans, som viser, at der er ting, der er større end fodbolden.
– Det er helt vildt, som Brøndby-fansene stempler sammen. Det varmer sådan mit hjerte. Brøndby har det her slogan, der hedder ”Stoltheden er kolossal”, og det er den bare i de her dage.
– Jeg blev berørt af historien. Det er ikke meningen for en ung mand på 28 i sin bedste fysiske form, at der skal ske sådan noget. Så betød klubfarverne ikke ret meget.
– Vi vil jo rigtig gerne bakke op. Vi elsker jo fodbold. Vi er fans, og vi holder med vores egne farver, men det kommer lidt i baggrunden, når der sker sådan nogle ting, slår hun fast.
Det er via diverse Brøndby fangrupper på Facebook, at Elisabeth Bondesen har fundet medfans, som ville støtte Olsson og nu også Børnecancerfonden.
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
MEDIE
Manchester United rasende
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
Hård kritik af FC København-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
Aldrig set før
Albert Grønbæk skifter agent
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER