Brøndby-fans med hjertevarm gestus til Olsson

431 Brøndby-fans er gået sammen for at støtte Kristoffer Olsson. Det har nu ført til gaver til FC Midtjylland-spilleren og familien, men størstedelen er - i samarbejde med svenskerens familie - blevet doneret til Børnecancerfonden.



Kristoffer Olsson er i disse dage indlagt og i respirator på Århus Universitetshospital, efter han i sidste uge pådrog sig en akut opstået sygdom relateret til hjernen. 

Siden da har en masse afkroge af fodbolden sendt støtte i FC Midtjylland-stjernens retning, og når FC Midtjylland og FC København mødes fredag aften, så vil Olsson også blive hyldet i det ottende spilleminut. En hyldest, som FC København håber, at de medrejsende udefans bakker op om.

Brøndby har det her slogan, der hedder ”Stoltheden er kolossal”, og det er den bare i de her dage.

Elisabeth Bondesen
Brøndby-fan

Opbakning får Kristoffer Olsson nu fra Brøndbys fanafdeling. 431 Brøndby-fans har indsamlet 18.000 kroner på to dage, og hvad der startede med "blot" skulle være en blomst og en kurv, har pludselig vokset sig til noget meget større. Der er også en klar plan for, hvad pengene går til, og den plan har Elisabeth Bondesen, der er hjernen bag indsamlingen, og Kristoffer Olssons familie været med til. 

– Nu er det FodboldtrøjeFredag i morgen, så jeg spurgte dem (FC Midtjylland, red.), om de kunne snakke med familien, om det måske var en idé til Børnecancerfonden. Nu er det via Midtjylland hver gang, men familien har meldt tilbage, at de synes, det er en fremragende idé. Så jeg har lige overført 15.674 kroner til Børnecancerfonden i forbindelse med FodboldtrøjeFredag, siger Elisabeth Bondesen til Tipsbladet og fortsætter:

– Vi har reserveret et beløb, til når han kommer godt hjem. Vi har været inde på Interflora og fundet en stor kurv, en buket blomster og en lille bamse til hans søn og så sat det til side. Så når det bliver muligt, gør vi det stadig, og så sender vi et fint kort med, forklarer hun. 

Årsagen til, at hun ikke har sendt de gaver til familien Olsson endnu, er, at de ikke må sende de ting til et sygehus.

Da Tipsbladet fanger hende torsdag aften over telefonen, er hun stolt. Stolt af sine medfans, som viser, at der er ting, der er større end fodbolden. 

– Det er helt vildt, som Brøndby-fansene stempler sammen. Det varmer sådan mit hjerte. Brøndby har det her slogan, der hedder ”Stoltheden er kolossal”, og det er den bare i de her dage.

– Jeg blev berørt af historien. Det er ikke meningen for en ung mand på 28 i sin bedste fysiske form, at der skal ske sådan noget. Så betød klubfarverne ikke ret meget.

– Vi vil jo rigtig gerne bakke op. Vi elsker jo fodbold. Vi er fans, og vi holder med vores egne farver, men det kommer lidt i baggrunden, når der sker sådan nogle ting, slår hun fast. 

Det er via diverse Brøndby fangrupper på Facebook, at Elisabeth Bondesen har fundet medfans, som ville støtte Olsson og nu også Børnecancerfonden.





Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Jagter Christian Nørgaard

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

LIVE: FC København – FC Nordsjælland

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

FC København – FC Nordsjælland

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Stort Brøndby-boost

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Præsenterer Thomas Franks afløser

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

– Enten FCK eller også stopper han?

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

FC København-boss reagerer på tilråb

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Neestrup må undvære profil igen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Danmark indleder med et brag mod Norge

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland