Brøndby-fans med hjertevarm gestus til Olsson

431 Brøndby-fans er gået sammen for at støtte Kristoffer Olsson. Det har nu ført til gaver til FC Midtjylland-spilleren og familien, men størstedelen er - i samarbejde med svenskerens familie - blevet doneret til Børnecancerfonden.



Kristoffer Olsson er i disse dage indlagt og i respirator på Århus Universitetshospital, efter han i sidste uge pådrog sig en akut opstået sygdom relateret til hjernen. 

Siden da har en masse afkroge af fodbolden sendt støtte i FC Midtjylland-stjernens retning, og når FC Midtjylland og FC København mødes fredag aften, så vil Olsson også blive hyldet i det ottende spilleminut. En hyldest, som FC København håber, at de medrejsende udefans bakker op om.

Brøndby har det her slogan, der hedder ”Stoltheden er kolossal”, og det er den bare i de her dage.

Elisabeth Bondesen
Brøndby-fan

Opbakning får Kristoffer Olsson nu fra Brøndbys fanafdeling. 431 Brøndby-fans har indsamlet 18.000 kroner på to dage, og hvad der startede med "blot" skulle være en blomst og en kurv, har pludselig vokset sig til noget meget større. Der er også en klar plan for, hvad pengene går til, og den plan har Elisabeth Bondesen, der er hjernen bag indsamlingen, og Kristoffer Olssons familie været med til. 

– Nu er det FodboldtrøjeFredag i morgen, så jeg spurgte dem (FC Midtjylland, red.), om de kunne snakke med familien, om det måske var en idé til Børnecancerfonden. Nu er det via Midtjylland hver gang, men familien har meldt tilbage, at de synes, det er en fremragende idé. Så jeg har lige overført 15.674 kroner til Børnecancerfonden i forbindelse med FodboldtrøjeFredag, siger Elisabeth Bondesen til Tipsbladet og fortsætter:

– Vi har reserveret et beløb, til når han kommer godt hjem. Vi har været inde på Interflora og fundet en stor kurv, en buket blomster og en lille bamse til hans søn og så sat det til side. Så når det bliver muligt, gør vi det stadig, og så sender vi et fint kort med, forklarer hun. 

Årsagen til, at hun ikke har sendt de gaver til familien Olsson endnu, er, at de ikke må sende de ting til et sygehus.

Da Tipsbladet fanger hende torsdag aften over telefonen, er hun stolt. Stolt af sine medfans, som viser, at der er ting, der er større end fodbolden. 

– Det er helt vildt, som Brøndby-fansene stempler sammen. Det varmer sådan mit hjerte. Brøndby har det her slogan, der hedder ”Stoltheden er kolossal”, og det er den bare i de her dage.

– Jeg blev berørt af historien. Det er ikke meningen for en ung mand på 28 i sin bedste fysiske form, at der skal ske sådan noget. Så betød klubfarverne ikke ret meget.

– Vi vil jo rigtig gerne bakke op. Vi elsker jo fodbold. Vi er fans, og vi holder med vores egne farver, men det kommer lidt i baggrunden, når der sker sådan nogle ting, slår hun fast. 

Det er via diverse Brøndby fangrupper på Facebook, at Elisabeth Bondesen har fundet medfans, som ville støtte Olsson og nu også Børnecancerfonden.





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

I chok: Har aldrig set lignende

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Vil have ham væk fra FC København

Oskarsson går viralt med kæmpe hit



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

De danske kvinder tager førstepladsen

Bombe – Superliga-klub nævnes

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Milliardær skylder Superliga-klub millioner



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

‘Tottenham er i overhængende fare’

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Narteys krav til ny kontrakt

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

FCM ansætter ny topboss

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Her er forklaringen på hans FC København-fravær



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Rasmus Højlund i massiv modvind

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Mourinho tog røven på Zeca

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre