Kristoffer Olsson er i disse dage indlagt og i respirator på Århus Universitetshospital, efter han i sidste uge pådrog sig en akut opstået sygdom relateret til hjernen.
Siden da har en masse afkroge af fodbolden sendt støtte i FC Midtjylland-stjernens retning, og når FC Midtjylland og FC København mødes fredag aften, så vil Olsson også blive hyldet i det ottende spilleminut. En hyldest, som FC København håber, at de medrejsende udefans bakker op om.
Brøndby har det her slogan, der hedder ”Stoltheden er kolossal”, og det er den bare i de her dage.
Elisabeth BondesenBrøndby-fan
Opbakning får Kristoffer Olsson nu fra Brøndbys fanafdeling. 431 Brøndby-fans har indsamlet 18.000 kroner på to dage, og hvad der startede med "blot" skulle være en blomst og en kurv, har pludselig vokset sig til noget meget større. Der er også en klar plan for, hvad pengene går til, og den plan har Elisabeth Bondesen, der er hjernen bag indsamlingen, og Kristoffer Olssons familie været med til.
– Nu er det FodboldtrøjeFredag i morgen, så jeg spurgte dem (FC Midtjylland, red.), om de kunne snakke med familien, om det måske var en idé til Børnecancerfonden. Nu er det via Midtjylland hver gang, men familien har meldt tilbage, at de synes, det er en fremragende idé. Så jeg har lige overført 15.674 kroner til Børnecancerfonden i forbindelse med FodboldtrøjeFredag, siger Elisabeth Bondesen til Tipsbladet og fortsætter:
– Vi har reserveret et beløb, til når han kommer godt hjem. Vi har været inde på Interflora og fundet en stor kurv, en buket blomster og en lille bamse til hans søn og så sat det til side. Så når det bliver muligt, gør vi det stadig, og så sender vi et fint kort med, forklarer hun.
Årsagen til, at hun ikke har sendt de gaver til familien Olsson endnu, er, at de ikke må sende de ting til et sygehus.
Da Tipsbladet fanger hende torsdag aften over telefonen, er hun stolt. Stolt af sine medfans, som viser, at der er ting, der er større end fodbolden.
– Det er helt vildt, som Brøndby-fansene stempler sammen. Det varmer sådan mit hjerte. Brøndby har det her slogan, der hedder ”Stoltheden er kolossal”, og det er den bare i de her dage.
– Jeg blev berørt af historien. Det er ikke meningen for en ung mand på 28 i sin bedste fysiske form, at der skal ske sådan noget. Så betød klubfarverne ikke ret meget.
– Vi vil jo rigtig gerne bakke op. Vi elsker jo fodbold. Vi er fans, og vi holder med vores egne farver, men det kommer lidt i baggrunden, når der sker sådan nogle ting, slår hun fast.
Det er via diverse Brøndby fangrupper på Facebook, at Elisabeth Bondesen har fundet medfans, som ville støtte Olsson og nu også Børnecancerfonden.
LIVE
LIVE: FC Midtjylland får stor bøde
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
MEDIE
22 millioner kroner!
Øjner europæisk trofæ
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
MEDIE