Kristoffer Olsson er i disse dage indlagt og i respirator på Århus Universitetshospital, efter han i sidste uge pådrog sig en akut opstået sygdom relateret til hjernen.
Siden da har en masse afkroge af fodbolden sendt støtte i FC Midtjylland-stjernens retning, og når FC Midtjylland og FC København mødes fredag aften, så vil Olsson også blive hyldet i det ottende spilleminut. En hyldest, som FC København håber, at de medrejsende udefans bakker op om.
Brøndby har det her slogan, der hedder ”Stoltheden er kolossal”, og det er den bare i de her dage.
Elisabeth BondesenBrøndby-fan
Opbakning får Kristoffer Olsson nu fra Brøndbys fanafdeling. 431 Brøndby-fans har indsamlet 18.000 kroner på to dage, og hvad der startede med "blot" skulle være en blomst og en kurv, har pludselig vokset sig til noget meget større. Der er også en klar plan for, hvad pengene går til, og den plan har Elisabeth Bondesen, der er hjernen bag indsamlingen, og Kristoffer Olssons familie været med til.
– Nu er det FodboldtrøjeFredag i morgen, så jeg spurgte dem (FC Midtjylland, red.), om de kunne snakke med familien, om det måske var en idé til Børnecancerfonden. Nu er det via Midtjylland hver gang, men familien har meldt tilbage, at de synes, det er en fremragende idé. Så jeg har lige overført 15.674 kroner til Børnecancerfonden i forbindelse med FodboldtrøjeFredag, siger Elisabeth Bondesen til Tipsbladet og fortsætter:
– Vi har reserveret et beløb, til når han kommer godt hjem. Vi har været inde på Interflora og fundet en stor kurv, en buket blomster og en lille bamse til hans søn og så sat det til side. Så når det bliver muligt, gør vi det stadig, og så sender vi et fint kort med, forklarer hun.
Årsagen til, at hun ikke har sendt de gaver til familien Olsson endnu, er, at de ikke må sende de ting til et sygehus.
Da Tipsbladet fanger hende torsdag aften over telefonen, er hun stolt. Stolt af sine medfans, som viser, at der er ting, der er større end fodbolden.
– Det er helt vildt, som Brøndby-fansene stempler sammen. Det varmer sådan mit hjerte. Brøndby har det her slogan, der hedder ”Stoltheden er kolossal”, og det er den bare i de her dage.
– Jeg blev berørt af historien. Det er ikke meningen for en ung mand på 28 i sin bedste fysiske form, at der skal ske sådan noget. Så betød klubfarverne ikke ret meget.
– Vi vil jo rigtig gerne bakke op. Vi elsker jo fodbold. Vi er fans, og vi holder med vores egne farver, men det kommer lidt i baggrunden, når der sker sådan nogle ting, slår hun fast.
Det er via diverse Brøndby fangrupper på Facebook, at Elisabeth Bondesen har fundet medfans, som ville støtte Olsson og nu også Børnecancerfonden.
LIVE
TransferLIVE: Celtic jagter dansk bomber
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
AVIS
Storklub har taget kontakt
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
TOPNYHED
Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
NYHEDER
Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’
NYHEDER
Roony Bardghji skaber stolthed i FCK
TOPNYHED
Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
TOPNYHED
Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’
MEDIE
Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub
TRANSFER
Cooper med kontant transfermelding
TIPSBLADETS DOM