Brøndby-fans med hjertevarm gestus til Olsson

431 Brøndby-fans er gået sammen for at støtte Kristoffer Olsson. Det har nu ført til gaver til FC Midtjylland-spilleren og familien, men størstedelen er - i samarbejde med svenskerens familie - blevet doneret til Børnecancerfonden.



Kristoffer Olsson er i disse dage indlagt og i respirator på Århus Universitetshospital, efter han i sidste uge pådrog sig en akut opstået sygdom relateret til hjernen. 

Siden da har en masse afkroge af fodbolden sendt støtte i FC Midtjylland-stjernens retning, og når FC Midtjylland og FC København mødes fredag aften, så vil Olsson også blive hyldet i det ottende spilleminut. En hyldest, som FC København håber, at de medrejsende udefans bakker op om.

Brøndby har det her slogan, der hedder ”Stoltheden er kolossal”, og det er den bare i de her dage.

Elisabeth Bondesen
Brøndby-fan

Opbakning får Kristoffer Olsson nu fra Brøndbys fanafdeling. 431 Brøndby-fans har indsamlet 18.000 kroner på to dage, og hvad der startede med "blot" skulle være en blomst og en kurv, har pludselig vokset sig til noget meget større. Der er også en klar plan for, hvad pengene går til, og den plan har Elisabeth Bondesen, der er hjernen bag indsamlingen, og Kristoffer Olssons familie været med til. 

– Nu er det FodboldtrøjeFredag i morgen, så jeg spurgte dem (FC Midtjylland, red.), om de kunne snakke med familien, om det måske var en idé til Børnecancerfonden. Nu er det via Midtjylland hver gang, men familien har meldt tilbage, at de synes, det er en fremragende idé. Så jeg har lige overført 15.674 kroner til Børnecancerfonden i forbindelse med FodboldtrøjeFredag, siger Elisabeth Bondesen til Tipsbladet og fortsætter:

– Vi har reserveret et beløb, til når han kommer godt hjem. Vi har været inde på Interflora og fundet en stor kurv, en buket blomster og en lille bamse til hans søn og så sat det til side. Så når det bliver muligt, gør vi det stadig, og så sender vi et fint kort med, forklarer hun. 

Årsagen til, at hun ikke har sendt de gaver til familien Olsson endnu, er, at de ikke må sende de ting til et sygehus.

Da Tipsbladet fanger hende torsdag aften over telefonen, er hun stolt. Stolt af sine medfans, som viser, at der er ting, der er større end fodbolden. 

– Det er helt vildt, som Brøndby-fansene stempler sammen. Det varmer sådan mit hjerte. Brøndby har det her slogan, der hedder ”Stoltheden er kolossal”, og det er den bare i de her dage.

– Jeg blev berørt af historien. Det er ikke meningen for en ung mand på 28 i sin bedste fysiske form, at der skal ske sådan noget. Så betød klubfarverne ikke ret meget.

– Vi vil jo rigtig gerne bakke op. Vi elsker jo fodbold. Vi er fans, og vi holder med vores egne farver, men det kommer lidt i baggrunden, når der sker sådan nogle ting, slår hun fast. 

Det er via diverse Brøndby fangrupper på Facebook, at Elisabeth Bondesen har fundet medfans, som ville støtte Olsson og nu også Børnecancerfonden.



– En gigantisk lussing, der vil noget!

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Steve Coopers højre hånd afviser

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Hylder ny United-spiller

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

– Han tog mig på røven!

Ny kæmpeklub er interesseret

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Pione Sisto på vej væk?

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Forventer friske danskere efter fiasko

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark