Kristoffer Olsson er i disse dage indlagt og i respirator på Århus Universitetshospital, efter han i sidste uge pådrog sig en akut opstået sygdom relateret til hjernen.
Siden da har en masse afkroge af fodbolden sendt støtte i FC Midtjylland-stjernens retning, og når FC Midtjylland og FC København mødes fredag aften, så vil Olsson også blive hyldet i det ottende spilleminut. En hyldest, som FC København håber, at de medrejsende udefans bakker op om.
Brøndby har det her slogan, der hedder ”Stoltheden er kolossal”, og det er den bare i de her dage.
Elisabeth BondesenBrøndby-fan
Opbakning får Kristoffer Olsson nu fra Brøndbys fanafdeling. 431 Brøndby-fans har indsamlet 18.000 kroner på to dage, og hvad der startede med "blot" skulle være en blomst og en kurv, har pludselig vokset sig til noget meget større. Der er også en klar plan for, hvad pengene går til, og den plan har Elisabeth Bondesen, der er hjernen bag indsamlingen, og Kristoffer Olssons familie været med til.
– Nu er det FodboldtrøjeFredag i morgen, så jeg spurgte dem (FC Midtjylland, red.), om de kunne snakke med familien, om det måske var en idé til Børnecancerfonden. Nu er det via Midtjylland hver gang, men familien har meldt tilbage, at de synes, det er en fremragende idé. Så jeg har lige overført 15.674 kroner til Børnecancerfonden i forbindelse med FodboldtrøjeFredag, siger Elisabeth Bondesen til Tipsbladet og fortsætter:
– Vi har reserveret et beløb, til når han kommer godt hjem. Vi har været inde på Interflora og fundet en stor kurv, en buket blomster og en lille bamse til hans søn og så sat det til side. Så når det bliver muligt, gør vi det stadig, og så sender vi et fint kort med, forklarer hun.
Årsagen til, at hun ikke har sendt de gaver til familien Olsson endnu, er, at de ikke må sende de ting til et sygehus.
Da Tipsbladet fanger hende torsdag aften over telefonen, er hun stolt. Stolt af sine medfans, som viser, at der er ting, der er større end fodbolden.
– Det er helt vildt, som Brøndby-fansene stempler sammen. Det varmer sådan mit hjerte. Brøndby har det her slogan, der hedder ”Stoltheden er kolossal”, og det er den bare i de her dage.
– Jeg blev berørt af historien. Det er ikke meningen for en ung mand på 28 i sin bedste fysiske form, at der skal ske sådan noget. Så betød klubfarverne ikke ret meget.
– Vi vil jo rigtig gerne bakke op. Vi elsker jo fodbold. Vi er fans, og vi holder med vores egne farver, men det kommer lidt i baggrunden, når der sker sådan nogle ting, slår hun fast.
Det er via diverse Brøndby fangrupper på Facebook, at Elisabeth Bondesen har fundet medfans, som ville støtte Olsson og nu også Børnecancerfonden.
Svenske helte er målløse
Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis
TOPNYHED
FCM har solgt nul billetter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby afvist
AVIS
Nedtur for Højlund
TOPNYHED
Jacob Neestrup: ‘Stor fremtid i FC København’
‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’
Klar besked fra Frank efter nedtur
MEDIE
Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort
TOPNYHED
– Vi har råd til at købe Randers-spiller
INTERVIEW
Tidligere Superliga-målræv åben for Danmark
Fuldender svensk mirakel
MEDIE
Vil købe Manchester United
NYHEDER
Fredericia får bank i Haderslev
TOPNYHED
Morten Bruun om FCK-lejesvend: ‘Det går jo ikke’
Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra
MEDIE
242 millioner sidder på bænken
AVIS
Møde i denne uge – færdig i FC Barcelona?
TOPNYHED
– Nyd ham nu, Brøndby – han er snart væk
Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt
Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg
HELT VILDT
Dansk keeper vækker opsigt: Vælter sig i gule kort
AVIS
Vanvittig Pogacar-klausul
INTERVIEW
Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar
Medie fælder dom over Eriksens startdebut
TOPNYHED
– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss
HELT VILDT
‘En skændsel’: Tidligere Superliga-træner chokerer
EKSKLUSIVT
Forfærdeligt uheld i dansk 2. divisionskamp
NYHEDER
Katastrofekursen fortsætter for Sverige
TOPNYHED
Utrolig dansk succes i Belgien
TOPNYHED
Ellevild Peter Schmeichel: ‘Jeg kunne kysse ham!’
FANKLUBBEN
Modbeviser eksperter og Superliga-fans
NYHEDER
Ekspert med dyster Rune-melding
NYHEDER
Måtte bæres ud – giver status på Brøndby-profil
TIPSBLADETS DOM
Rystende ydmygelse – ryger han i morgen?
INTERVIEW
Verdensstjerne ked af Runes skade
MEDIE
Efter mareridtsår – Daramy skadet igen
TOPNYHED
Anosike Ementa hylder: ‘Den bedste, jeg har set’
MEDIE
Medie roser brandvarm dansker
MEDIE
Superliga-klubejer vil ikke sælge til udlændinge
Skader får Neestrup til at nedjustere ambitionerne
Data: FC Midtjylland er nu tårnhøje guldfavoritter
NYHEDER
FCK uden profiler til Champions League-brag
Svensk sensation skal sætte kronen på værket i dag
Her kan du se FC København mod Borussia Dortmund
TOPNYHED
Graham Potter er ny svensk landstræner
Rødt kort efter et minut mod Real Madrid
Ruben Amorim: Den største i min tid her
DAGENS SPILFORSLAG
Apacher kan vinde Istanbul-derby
NYHEDER