Det er den tid på året.
Sæsonkort skal fornyes, men i Brøndby IF har det skabt masser af røre, da priserne for nogle sæsonkortholdere er blevet sat markant op.
Eksempelvis koster et sæsonkort til de mest attraktive pladser på langsiden 2.995 kroner mod 2.595 kroner forud for sidste sæson – altså en stigning på 400 kroner. Sydsiden er blevet 200 kroner dyrere og koster nu 1.395 og 1.795 for henholdsvis nedre og øvre.
Direkte afledt af de stigende priser havde Brøndby-fansene inden kickoff mod Silkeborg IF et banner med, hvor de ytrede deres holdning til, at der skal flere penge op af lommen for at se fodbold.
– Fans > profit. Fuck jeres prisstigninger, stod der på banneret.

Til Tipsbladet fortæller administrerende direktør i Brøndby IF, Ole Palmå, om beslutningen vedrørende at hæve sæsonkort-priserne.
– Vi har haft et efterslæb på vores sæsonkort, og det har vi justeret på henover de sidste par år og fået priserne op på det niveau, vi skal være på. Det er også set i lyset af en enorm attraktivitet og efterspørgsel på vores sæsonkort.
Nu er Brøndby IF oppe på et niveau, hvor man matcher sine kollegaer i branchen, forklarer Brøndby-direktøren.
– Vores team har kigget på de klubber, som vi sammenligner os med, og det er FCK, Midtjylland, AGF og Malmö FF, hvor vi kan se, at vi nogle steder ligger lidt under prismæssigt og andre steder på niveau. Men det er ikke sådan, at vi skiller os ud og kører med overpriser, så vi mener reelt, at der har været et efterslæb.
FC København har også for nyligt annonceret, at prisen på sæsonkort til Sektion 12 hæves med 10 kroner om måneden fra næste sæson.
Er prisstigningerne i Brøndby rimelige?
0 Votes
Ole Palmå fortæller også, at inflation spiller en rolle, men understreger, at prisstigningerne på ingen måde er sat i verden for at malke klubbens fans.
– Selvfølgelig skal forretningen fungere, men det vigtigste i forståelse hos fanmiljøet er, at vi kommer fra et lavere niveau, hvor vi nu rammer markedsniveauet og lægger os på et prispunkt, vi ser andre steder. Så det handler ikke om, at vi skal have nogen til at finansiere et tab på den måde. Det handler om nogle justeringer, så priserne er tilpasset efterspørgslen, markedet og det niveau, som vi generelt ser.
Har I nu ramt et plateau, hvor I kan være de kommende år, eller kigger I ind i at skulle hæve priserne yderligere?
– Det er lidt for spekulativt, men vi føler, vi er på et rimeligt niveau nu. Men vi kigger selvfølgelig som alle andre på, hvordan tingene ser ud om et år, siger Ole Palmå, der fortæller, at der er sket en generel stigning på sæsonkort henover hele stadion på omkring 10 procent.
Tipsbladet har rettet henvendelse til Fanafdelingen og Brøndby Support for en officiel udtalelse om de stigende priser, men hos begge aktører lyder svaret, at de ikke har nogen kommentar på nuværende tidspunkt.
Udover sæsonkort tilbyder Brøndby også et billetabonnement på 995 kroner til Sydsiden og 1.495 til resten af Stadion – her trækker man en ‘gratis’ billet før hver kamp. Disse er også blevet sat op i pris.

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
INTERVIEW
Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
INTERVIEW
Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
GOG buldrer forbi bundhold
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Danske tenniskvinder rykker ned
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
Chok i OB – siger op efter seks dage
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Moldova
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
Belgien skuffer mod Kasakhstan
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
Her kan du se Danmark mod Belarus
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
TOPNYHED