Det er den tid på året.
Sæsonkort skal fornyes, men i Brøndby IF har det skabt masser af røre, da priserne for nogle sæsonkortholdere er blevet sat markant op.
Eksempelvis koster et sæsonkort til de mest attraktive pladser på langsiden 2.995 kroner mod 2.595 kroner forud for sidste sæson – altså en stigning på 400 kroner. Sydsiden er blevet 200 kroner dyrere og koster nu 1.395 og 1.795 for henholdsvis nedre og øvre.
Direkte afledt af de stigende priser havde Brøndby-fansene inden kickoff mod Silkeborg IF et banner med, hvor de ytrede deres holdning til, at der skal flere penge op af lommen for at se fodbold.
– Fans > profit. Fuck jeres prisstigninger, stod der på banneret.

Til Tipsbladet fortæller administrerende direktør i Brøndby IF, Ole Palmå, om beslutningen vedrørende at hæve sæsonkort-priserne.
– Vi har haft et efterslæb på vores sæsonkort, og det har vi justeret på henover de sidste par år og fået priserne op på det niveau, vi skal være på. Det er også set i lyset af en enorm attraktivitet og efterspørgsel på vores sæsonkort.
Nu er Brøndby IF oppe på et niveau, hvor man matcher sine kollegaer i branchen, forklarer Brøndby-direktøren.
– Vores team har kigget på de klubber, som vi sammenligner os med, og det er FCK, Midtjylland, AGF og Malmö FF, hvor vi kan se, at vi nogle steder ligger lidt under prismæssigt og andre steder på niveau. Men det er ikke sådan, at vi skiller os ud og kører med overpriser, så vi mener reelt, at der har været et efterslæb.
FC København har også for nyligt annonceret, at prisen på sæsonkort til Sektion 12 hæves med 10 kroner om måneden fra næste sæson.
Er prisstigningerne i Brøndby rimelige?
0 Votes
Ole Palmå fortæller også, at inflation spiller en rolle, men understreger, at prisstigningerne på ingen måde er sat i verden for at malke klubbens fans.
– Selvfølgelig skal forretningen fungere, men det vigtigste i forståelse hos fanmiljøet er, at vi kommer fra et lavere niveau, hvor vi nu rammer markedsniveauet og lægger os på et prispunkt, vi ser andre steder. Så det handler ikke om, at vi skal have nogen til at finansiere et tab på den måde. Det handler om nogle justeringer, så priserne er tilpasset efterspørgslen, markedet og det niveau, som vi generelt ser.
Har I nu ramt et plateau, hvor I kan være de kommende år, eller kigger I ind i at skulle hæve priserne yderligere?
– Det er lidt for spekulativt, men vi føler, vi er på et rimeligt niveau nu. Men vi kigger selvfølgelig som alle andre på, hvordan tingene ser ud om et år, siger Ole Palmå, der fortæller, at der er sket en generel stigning på sæsonkort henover hele stadion på omkring 10 procent.
Tipsbladet har rettet henvendelse til Fanafdelingen og Brøndby Support for en officiel udtalelse om de stigende priser, men hos begge aktører lyder svaret, at de ikke har nogen kommentar på nuværende tidspunkt.
Udover sæsonkort tilbyder Brøndby også et billetabonnement på 995 kroner til Sydsiden og 1.495 til resten af Stadion – her trækker man en ‘gratis’ billet før hver kamp. Disse er også blevet sat op i pris.

OPTAKT
FC København – Brøndby IF
FC København og Brøndby IF brager sammen
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
INTERVIEW
Brøndby-spiller afviser
Biereth og Dolberg bryder måltørke
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
OPTAKT
Randers FC – OB
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Her er Kamil Wilczek i dag
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
INTERVIEW
Frank afviste flere
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
NYHEDER
– Korthuset er væltet
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
Newcastle spænder ben for Manchester City
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste