Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

Priserne på sæsonkort til Brøndby Stadion tager et markant hop op, hvilket ikke ligefrem behager dele af klubbens fans. Administrerende direktør, Ole Palmå, fortæller om beslutningen til Tipsbladet.



Det er den tid på året.

Sæsonkort skal fornyes, men i Brøndby IF har det skabt masser af røre, da priserne for nogle sæsonkortholdere er blevet sat markant op.

Eksempelvis koster et sæsonkort til de mest attraktive pladser på langsiden 2.995 kroner mod 2.595 kroner forud for sidste sæson – altså en stigning på 400 kroner. Sydsiden er blevet 200 kroner dyrere og koster nu 1.395 og 1.795 for henholdsvis nedre og øvre.

Direkte afledt af de stigende priser havde Brøndby-fansene inden kickoff mod Silkeborg IF et banner med, hvor de ytrede deres holdning til, at der skal flere penge op af lommen for at se fodbold.

– Fans > profit. Fuck jeres prisstigninger, stod der på banneret.

Banneret fra pokalsemifinalen onsdag. Foto: Tipsbladet.

Til Tipsbladet fortæller administrerende direktør i Brøndby IF, Ole Palmå, om beslutningen vedrørende at hæve sæsonkort-priserne.

– Vi har haft et efterslæb på vores sæsonkort, og det har vi justeret på henover de sidste par år og fået priserne op på det niveau, vi skal være på. Det er også set i lyset af en enorm attraktivitet og efterspørgsel på vores sæsonkort.

Nu er Brøndby IF oppe på et niveau, hvor man matcher sine kollegaer i branchen, forklarer Brøndby-direktøren.

– Vores team har kigget på de klubber, som vi sammenligner os med, og det er FCK, Midtjylland, AGF og Malmö FF, hvor vi kan se, at vi nogle steder ligger lidt under prismæssigt og andre steder på niveau. Men det er ikke sådan, at vi skiller os ud og kører med overpriser, så vi mener reelt, at der har været et efterslæb.

FC København har også for nyligt annonceret, at prisen på sæsonkort til Sektion 12 hæves med 10 kroner om måneden fra næste sæson.

Er prisstigningerne i Brøndby rimelige?

  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
  • Ligeglad
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
  • Ligeglad

0 Votes

Ole Palmå fortæller også, at inflation spiller en rolle, men understreger, at prisstigningerne på ingen måde er sat i verden for at malke klubbens fans.

– Selvfølgelig skal forretningen fungere, men det vigtigste i forståelse hos fanmiljøet er, at vi kommer fra et lavere niveau, hvor vi nu rammer markedsniveauet og lægger os på et prispunkt, vi ser andre steder. Så det handler ikke om, at vi skal have nogen til at finansiere et tab på den måde. Det handler om nogle justeringer, så priserne er tilpasset efterspørgslen, markedet og det niveau, som vi generelt ser.

Har I nu ramt et plateau, hvor I kan være de kommende år, eller kigger I ind i at skulle hæve priserne yderligere?

– Det er lidt for spekulativt, men vi føler, vi er på et rimeligt niveau nu. Men vi kigger selvfølgelig som alle andre på, hvordan tingene ser ud om et år, siger Ole Palmå, der fortæller, at der er sket en generel stigning på sæsonkort henover hele stadion på omkring 10 procent.

Tipsbladet har rettet henvendelse til Fanafdelingen og Brøndby Support for en officiel udtalelse om de stigende priser, men hos begge aktører lyder svaret, at de ikke har nogen kommentar på nuværende tidspunkt.

Udover sæsonkort tilbyder Brøndby også et billetabonnement på 995 kroner til Sydsiden og 1.495 til resten af Stadion – her trækker man en ‘gratis’ billet før hver kamp. Disse er også blevet sat op i pris.

Priserne for sæsonkort i Brøndby som senere på året bliver sat i salg. Foto: Brøndby IF.






LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Møde afsløret – han vil til Manchester United

FCK bød på landsholdsmålmand



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

FC Midtjylland – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

‘Hvem fanden ringer man til?’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Det er han ekstremt god til

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Henter FC København-spiller

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Falsk transferhistorie i omløb

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Brøndby med opløftende nyt om profil

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Store spørgsmålstegn inden FCK

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut