Det er den tid på året.
Sæsonkort skal fornyes, men i Brøndby IF har det skabt masser af røre, da priserne for nogle sæsonkortholdere er blevet sat markant op.
Eksempelvis koster et sæsonkort til de mest attraktive pladser på langsiden 2.995 kroner mod 2.595 kroner forud for sidste sæson – altså en stigning på 400 kroner. Sydsiden er blevet 200 kroner dyrere og koster nu 1.395 og 1.795 for henholdsvis nedre og øvre.
Direkte afledt af de stigende priser havde Brøndby-fansene inden kickoff mod Silkeborg IF et banner med, hvor de ytrede deres holdning til, at der skal flere penge op af lommen for at se fodbold.
– Fans > profit. Fuck jeres prisstigninger, stod der på banneret.

Til Tipsbladet fortæller administrerende direktør i Brøndby IF, Ole Palmå, om beslutningen vedrørende at hæve sæsonkort-priserne.
– Vi har haft et efterslæb på vores sæsonkort, og det har vi justeret på henover de sidste par år og fået priserne op på det niveau, vi skal være på. Det er også set i lyset af en enorm attraktivitet og efterspørgsel på vores sæsonkort.
Nu er Brøndby IF oppe på et niveau, hvor man matcher sine kollegaer i branchen, forklarer Brøndby-direktøren.
– Vores team har kigget på de klubber, som vi sammenligner os med, og det er FCK, Midtjylland, AGF og Malmö FF, hvor vi kan se, at vi nogle steder ligger lidt under prismæssigt og andre steder på niveau. Men det er ikke sådan, at vi skiller os ud og kører med overpriser, så vi mener reelt, at der har været et efterslæb.
FC København har også for nyligt annonceret, at prisen på sæsonkort til Sektion 12 hæves med 10 kroner om måneden fra næste sæson.
Er prisstigningerne i Brøndby rimelige?
0 Votes
Ole Palmå fortæller også, at inflation spiller en rolle, men understreger, at prisstigningerne på ingen måde er sat i verden for at malke klubbens fans.
– Selvfølgelig skal forretningen fungere, men det vigtigste i forståelse hos fanmiljøet er, at vi kommer fra et lavere niveau, hvor vi nu rammer markedsniveauet og lægger os på et prispunkt, vi ser andre steder. Så det handler ikke om, at vi skal have nogen til at finansiere et tab på den måde. Det handler om nogle justeringer, så priserne er tilpasset efterspørgslen, markedet og det niveau, som vi generelt ser.
Har I nu ramt et plateau, hvor I kan være de kommende år, eller kigger I ind i at skulle hæve priserne yderligere?
– Det er lidt for spekulativt, men vi føler, vi er på et rimeligt niveau nu. Men vi kigger selvfølgelig som alle andre på, hvordan tingene ser ud om et år, siger Ole Palmå, der fortæller, at der er sket en generel stigning på sæsonkort henover hele stadion på omkring 10 procent.
Tipsbladet har rettet henvendelse til Fanafdelingen og Brøndby Support for en officiel udtalelse om de stigende priser, men hos begge aktører lyder svaret, at de ikke har nogen kommentar på nuværende tidspunkt.
Udover sæsonkort tilbyder Brøndby også et billetabonnement på 995 kroner til Sydsiden og 1.495 til resten af Stadion – her trækker man en ‘gratis’ billet før hver kamp. Disse er også blevet sat op i pris.


Afsløring: FC København sælger Roony til Barcelona

Byder 525 millioner

Målfest i Charlotte

Dansk EM-chok: Det er en joke!

FC Barcelona har særlig plan med Roony Bardghji

Intet nyt bud på Victor Froholdt

Stjerne vil væk – nu indleder Man Utd dialog

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby jagter tysk forsvarsspiller

Færdig hos Brøndby IF

Afsløring: Vejle Boldklub tæt på Andrew Hjulsager

Ny Superliga-stjerne? Han var et århundredetalent

Afsløring: Westerlo byder på stort OB-talent

Fem bud på Viborgs nye træner

OB henter tysk bomber

Scorer forrygende løn i FC København

Genistreg? 10 millioner i forskel for Vejle

Vild Premier League-handel?

TransferLIVE: Er han Thomas Franks afløser?

Grimt brud – bekræfter skifte til Danmark

Exit på vej? ‘Jeg har også drømme’

Tjener kassen: ‘Pione Sisto skal væk’

Mesterklub frister Højlund

Bekræfter Brøndby-interesse

Færdige i FCK: ‘De er ikke en del af planerne’

Afsløring: Færdig i FC København

Dansker scorer hattrick ved klub-VM

Nyt bud på Victor Froholdt

Tidl. FCK-profil går på pension – det skal han nu

50 ligamål – Mainz henter målkonge i divisionerne

Er det Jesper Lindstrøms nye klub?

Færdig i Superligaen?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

OB bekræfter transfer

Chok i Superliga-klub: ‘Vanvittig fodboldverden’

Afsløring: Jørgensen ikke længere anfører i AaB

Transfertravlt: Det kigger Brøndby efter

Bekræfter: Jørgensen har selv smidt anførerbindet

Afsløring: FC København henter PSG-spiller

Premier League-klub vil have Hermansen

Officielt: Grønbæk skifter til Genoa

Afsløring: Albert Grønbæk er skiftet til Genoa

Crystal Palace skifter ejer

Neestrup fik nej: ‘Timingen var ikke rigtig’

Hvad skal der ske?

Bellingham skal på operationsbordet

Jubler over BIF-indkøb: Et af de største talenter

Tidligere Brøndby-profil i uventet skifte?

Fløjløse Atlético vs defensive Botafogo

Spår store Brøndby-salg

Andreas Christensen meldes færdig

Forfærdelige minutter sendte Danmark ud af EM

De Bruyne med klar opfordring til Napoli: Køb ham!

Abdul Daramy træner med FCK’s førstehold

Dansk katastrofe!