Brøndby forlænger med Mikkelsen

Thomas Mikkelsen og Brøndby IF er nået til enighed om en ny kontrakt til den rutinerede andenmålmand.



Brøndby IF har forlænget aftalen med Thomas Mikkelsen, og dermed fortsætter den 38-årige målmand på den københavnske vestegn frem til sommeren 2023.

Det skriver Brøndby på klubbens hjemmeside. Thomas Mikkelsens kontrakt stod til at udløbe til sommer, men parterne er altså nu nået til enighed om at forlænge samarbejdet.

– Det betyder meget for mig at forlænge en sæson mere med Brøndby IF. Jeg nyder virkelig at være her, og det kommer jeg også til fremadrettet. Jeg har jo ikke spillet så meget, men jeg kommer til at kæmpe for at komme ind og spille foran vores fantastiske fans. Det er også det, som holder mig skarp hver træning, nemlig at komme ind og spille foran vores fans. Og så jeg ser det lige så meget som en mulighed for at få nogle gode oplevelser sidst i min karriere, siger Thomas Mikkelsen til Brøndbys hjemmeside. 

Thomas Mikkelsen er noteret for seks kampe for Brøndby efter skiftet fra Lyngby BK sidste sommer. Den rutinerede målmand fik således tre Superliga-kampe i efteråret, da Mads Hermansen sad ude med en skade. I samme periode stod Mikkelsen også i Europa League-opgøret mod skotske Rangers. Derudover er det blevet til to kampe i Sydbank Pokalen.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Markant ændring i Silkeborg

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-profil med hattrick i målfest

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Kroatien – Ghana

FC København jagter Romane Amane

Panama – England



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Supercomputer: Her er VM-finalen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’