Brøndby fortsætter med UNICEF på brystet

Hvis Brøndby IF ikke finder en ny hovedsponsor, vil hjælpeorganisationen UNICEF fortsat præge den blå/gule trøje i foråret.



Når fyrværkeriet brager løs og champagneglassene klirrer nytårsaften, er det på flere måder tegn på forandring. Også i Brøndby. Her siger man ikke blot goddag til 2010, man siger også farvel til klubbens hovedsponsor siden 2008, Kasi Group. Jesper Nielsens firma trækker sig endegyldigt ud, men Brøndby har sikret sig økonomisk kompensation fra rigmanden, som ellers havde bundet sig til 2013.

Læs også: Ublu BIF-krav til ny hovedsponsor

Det ændrer dog ikke ved, at Brøndby står uden hovedsponsor fra 1. januar. Klubben har endnu ikke en aftale på plads, og med blot 11 dage tilbage af det nuværende sponsorat, ligner det en vanskelig opgave at finde et nyt navn til Brøndby-trøjen inden nytårets komme.

Men hvad skal der så stå på den blå/gule Brøndby-trøje efter nytår, hvis en ny hovedsponsor ikke er kommet på plads inden da? I øjeblikket indtager hjælpeorganisationen UNICEF pladsen, og det vil de såmænd også efter nytår.

Brøndby IF bekræfter således overfor tipsbladet.dk, at der fortsat kommer til at stå UNICEF på klubbens trøjer efter nytår, hvis en ny hovedsponsor ikke er på plads inden. Hvor længe UNICEF beholder pladsen, afhænger af, hvornår en ny sponsor er i hus.

Brøndby har en samarbejdsaftale med UNICEF indtil sommeren 2013. Aftalen med hjælpeorganisationen var sideløbende med Kasi’s sponsorat, men Jesper Nielsens stop som hovedsponsor får ingen indflydelse på samarbejdet mellem UNICEF og Brøndby. Hjælpeorganisationen må dog vige pladsen på brystet af Brøndby-trøjen for en ny hovedsponsor, når en sådan kommer på plads. Medmindre en ny hovedsponsor igen vil overlade Brøndby-brystet til organisationen, der hjælper børn i den 3. verden.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Floridas fugtigvarme sænker engelsk tempo

Han bliver cheftræner i Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

FCK henter svensk talent

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bud på 1,12 milliard afvist

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Supercomputer: De vinder VM

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Klar melding fra Thomas Gravesen

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jonas Wind til danskerklub?

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre