Når fyrværkeriet brager løs og champagneglassene klirrer nytårsaften, er det på flere måder tegn på forandring. Også i Brøndby. Her siger man ikke blot goddag til 2010, man siger også farvel til klubbens hovedsponsor siden 2008, Kasi Group. Jesper Nielsens firma trækker sig endegyldigt ud, men Brøndby har sikret sig økonomisk kompensation fra rigmanden, som ellers havde bundet sig til 2013.
Læs også: Ublu BIF-krav til ny hovedsponsor
Det ændrer dog ikke ved, at Brøndby står uden hovedsponsor fra 1. januar. Klubben har endnu ikke en aftale på plads, og med blot 11 dage tilbage af det nuværende sponsorat, ligner det en vanskelig opgave at finde et nyt navn til Brøndby-trøjen inden nytårets komme.
Men hvad skal der så stå på den blå/gule Brøndby-trøje efter nytår, hvis en ny hovedsponsor ikke er kommet på plads inden da? I øjeblikket indtager hjælpeorganisationen UNICEF pladsen, og det vil de såmænd også efter nytår.
Brøndby IF bekræfter således overfor tipsbladet.dk, at der fortsat kommer til at stå UNICEF på klubbens trøjer efter nytår, hvis en ny hovedsponsor ikke er på plads inden. Hvor længe UNICEF beholder pladsen, afhænger af, hvornår en ny sponsor er i hus.
Brøndby har en samarbejdsaftale med UNICEF indtil sommeren 2013. Aftalen med hjælpeorganisationen var sideløbende med Kasi’s sponsorat, men Jesper Nielsens stop som hovedsponsor får ingen indflydelse på samarbejdet mellem UNICEF og Brøndby. Hjælpeorganisationen må dog vige pladsen på brystet af Brøndby-trøjen for en ny hovedsponsor, når en sådan kommer på plads. Medmindre en ny hovedsponsor igen vil overlade Brøndby-brystet til organisationen, der hjælper børn i den 3. verden.
LIVE
LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
OPTAKT
FC København – OB
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER