Når fyrværkeriet brager løs og champagneglassene klirrer nytårsaften, er det på flere måder tegn på forandring. Også i Brøndby. Her siger man ikke blot goddag til 2010, man siger også farvel til klubbens hovedsponsor siden 2008, Kasi Group. Jesper Nielsens firma trækker sig endegyldigt ud, men Brøndby har sikret sig økonomisk kompensation fra rigmanden, som ellers havde bundet sig til 2013.
Læs også: Ublu BIF-krav til ny hovedsponsor
Det ændrer dog ikke ved, at Brøndby står uden hovedsponsor fra 1. januar. Klubben har endnu ikke en aftale på plads, og med blot 11 dage tilbage af det nuværende sponsorat, ligner det en vanskelig opgave at finde et nyt navn til Brøndby-trøjen inden nytårets komme.
Men hvad skal der så stå på den blå/gule Brøndby-trøje efter nytår, hvis en ny hovedsponsor ikke er kommet på plads inden da? I øjeblikket indtager hjælpeorganisationen UNICEF pladsen, og det vil de såmænd også efter nytår.
Brøndby IF bekræfter således overfor tipsbladet.dk, at der fortsat kommer til at stå UNICEF på klubbens trøjer efter nytår, hvis en ny hovedsponsor ikke er på plads inden. Hvor længe UNICEF beholder pladsen, afhænger af, hvornår en ny sponsor er i hus.
Brøndby har en samarbejdsaftale med UNICEF indtil sommeren 2013. Aftalen med hjælpeorganisationen var sideløbende med Kasi’s sponsorat, men Jesper Nielsens stop som hovedsponsor får ingen indflydelse på samarbejdet mellem UNICEF og Brøndby. Hjælpeorganisationen må dog vige pladsen på brystet af Brøndby-trøjen for en ny hovedsponsor, når en sådan kommer på plads. Medmindre en ny hovedsponsor igen vil overlade Brøndby-brystet til organisationen, der hjælper børn i den 3. verden.
LIVE
LIVE: To mand færdige i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
Færdig som cheftræner i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Manchester City – Aston Villa
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE