Om halvanden måned skal der et nyt navn på maven af Stephan Andersen, Michael Krohn-Dehli og Thomas Rasmussen, når Brøndbys sponsorat med smykke-kongen Jesper Nielsen og hans firma Kasi Group udløber. De blå/gule er derfor på jagt efter en ny virksomhed til at spytte et større millionbeløb ind i klubben, men de få medarbejdere der er tilbage på Brøndby Stadion, står tilbage med en nød, der kan vise sig mere end svær at knække.
Da Kasi Group i 2008 blev hovedsponsor på vestegnen tegnede de to parter den største sponsorkontrakt i dansk fodbolds historie. Aftalen bar tydelige præg af Jesper Nielsens store Brøndby-hjerte, men alligevel ønsker kriseramte Brøndby, der i øjeblikket kæmper med enorme problemer både på direktionsgangene og i bestyrelseslokalet, her to år senere, at få samme beløb fra en ny hovedsponsor. Et beløb, der ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger beløber sig til omkring 100 millioner kroner over fem år. Altså hele 20 millioner kroner om året.
– Et sådan sponsorat vil igen blive det klart dyreste i Superligaen, og de kan ikke forvente at nå op i det lag. Brøndby er præget af at komme fra et sponsorat med Kasi Group, som lagde virkelig mange penge i klubben. De skød papegøjen med Kasi-Jesper, og den slags papegøjer er nok desværre en uddød race, siger Jeppe Madsbad Lauritzen, sponsor-analytiker og Nordic director i firmaet Promovator, til tipsbladet.dk.
I jagten på en ny hovedsponsor, som vil betale klubben 20 millioner kroner om året, har Brøndby indstillet sigtekornet på bookmaker-firmaerne, der når den nye spillelov kommer, formentlig kan tegne hovedsponsorater med danske sportsklubber- og forbund. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har Brøndby henvendt sig til mindst fem bookmakere, som agerer på det danske marked. Men bookmakerne bider ikke på krogen. I stedet griner de hånligt af Brøndbys urealistiske krav til sponsoratets størrelse.
– Vi har fået en inddirekte henvendelse fra Brøndby, men det tal, de forlanger, er langt fra realistisk. For min branches skyld, håber jeg ikke, at nogen af mine konkurrenter hopper på. Det er ublu, at de vil have et beløb i den størrelsesorden, siger Betfairs landechef Peter Weinreich.
Også Bet 24 har fået en henvendelse fra Brøndby, men heller ikke den nordiskejede bookmaker har tænkt sig at give efter for Brøndbys krav.
– Jeg kan bekræfte, at vi har fået en henvendelse fra Brøndby. Vi har lyttet til den, men vi overvejer det slet ikke, bedyrer firmaets grundlægger Holger Kristiansen.
Krav som et engelsk midterhold
En gyldig grund til, at de fleste bookmakere end ikke overvejer Brøndbys krav er alternativerne på markedet. Det skønnes, at den engelske Premier League hver uge ses af 1,2 milliarder mennesker kloden rundt, og her kan Brøndby og den danske Superliga ikke være med. Alligevel kræver Brøndby et større sponsorat end en klub i midten af den bedste engelske række.
– Jeg tror, du kan sponsere Newcastle, Blackburn eller Fulham for det beløb, Brøndby vil have, fortæller Peter Weinreich fra Betfair.
Tidligere på året var Fulham i Europa League-finalen. Det kommer Brøndby næppe de næste mange år, men klubben fra den københavnske vestegn kan dog trøste sig med, at én bookmaker har sat sig til forhandlingsbordet med dem. Engelskejede Ladbrokes er ikke skræmt væk. De ligger i fortsat dialog med Brøndby, men firmaet er dog heller ikke nået til det springende punkt.
– Vi er ikke gået ind i forhandlinger med tal på bordet endnu, forklarer landechef Richardt Funch.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
Supercomputer spår FCM-nedtur
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
OPTAKT
OB – FC København
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Farzam: En gave for FC København
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
AaB-krisen fortsætter
Tilbage efter lang pause
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
OPTAKT
Real Madrid – Elche
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
NYHEDER