Klasseforskel? Vi var FCM overlegne

Træner Jesper Sørensen vil have Brøndby til at jage videre efter top-6 efter udlæg på to sejre i foråret.



– Vi vil jage videre.

Sådan lød det fra Brøndby IF-cheftræner Jesper Sørensen, efter at klubben mandag slog FC Midtjylland med 1-0 på udebane.

Med sejren rykker man op på femtepladsen, og man er derfor tættere på en placering i top-6, når grundspillet slutter om tre runder.

Det er anden sejr ud af to mulige for den nye cheftræner, der sætter mere pris på resultaterne end normalt.

– Vi har haft et resultatpres på os på grund af stillingen efter efteråret, så jeg er selvfølgelig rigtig glad.

– Resultaterne betyder virkelig meget i øjeblikket. Endda mere end normalt.

– Vi er i gang med noget, og selv om vi ikke helt spiller, som vi gerne vil i 90 minutter, så er vi på rette vej. Vi har en god struktur allerede, som vi kan bygge videre på, siger Jesper Sørensen.

Cheftræneren overtog klubben tilbage i januar, hvor Brøndby overvintrede på tiendepladsen i Superligaen.

Brøndbys landsholdsspiller Daniel Wass var på bølgelængde med sin træner efter opgøret, og højrebacken påpegede, at det forbedrede spil skyldes en god vinteropstart med Jesper Sørensen.

– Vi har nu seks point efter to kampe, så det er rigtig godt. Vi er i top-6, og der skal vi helst blive.

– Vi har arbejdet rigtig meget med forsvarsspillet og spillet med bolden i opspillet i vores opstart, og det har givet bonus. Vi har vist lovende takter, og det bliver kun bedre, siger Daniel Wass.

Et mål i anden halvleg fra den norske angriber Ohi Omoijuanfo blev udslagsgivende i et tæt opgør mod FCM.

Ifølge Daniel Wass var sejren dog fuld fortjent.

– Vi var bedre end dem i gennem hele kampen. Specielt i første halvleg var vi rigtig, rigtig gode, og jeg vil næsten sige, at vi var overlegne.

– Det blev mere en krig i anden halvleg, hvor FCM spillede med lange bolde. Selv om de fik et stolpeskud, så var vi dem nærmest overlegne, siger Daniel Wass.

Jesper Sørensen var knap så tilfreds med, hvad han så fra sit mandskab.

– Det var en meget lige kamp, men vi kom godt igennem FCM’s pres. Derfra var vi for hektiske og uafklarede, og vi burde have kreeret bedre chancer.

– Efter scoringen satsede de meget offensivt, og vi formåede ikke at slå kampen ihjel. Det havde vi ikke i os, men det får vi fremover, siger Jesper Sørensen.

I næste runde skal Brøndby i aktion mod Lyngby Boldklub, der ligger sidst i Superligaen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Transferbombe på vej

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Markant ændring i Silkeborg

FC København jagter Romane Amane

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Colombia – Portugal

Her er Tysklands vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Panama – England

På vej til storklub?