Klasseforskel? Vi var FCM overlegne

Træner Jesper Sørensen vil have Brøndby til at jage videre efter top-6 efter udlæg på to sejre i foråret.



– Vi vil jage videre.

Sådan lød det fra Brøndby IF-cheftræner Jesper Sørensen, efter at klubben mandag slog FC Midtjylland med 1-0 på udebane.

Med sejren rykker man op på femtepladsen, og man er derfor tættere på en placering i top-6, når grundspillet slutter om tre runder.

Det er anden sejr ud af to mulige for den nye cheftræner, der sætter mere pris på resultaterne end normalt.

– Vi har haft et resultatpres på os på grund af stillingen efter efteråret, så jeg er selvfølgelig rigtig glad.

– Resultaterne betyder virkelig meget i øjeblikket. Endda mere end normalt.

– Vi er i gang med noget, og selv om vi ikke helt spiller, som vi gerne vil i 90 minutter, så er vi på rette vej. Vi har en god struktur allerede, som vi kan bygge videre på, siger Jesper Sørensen.

Cheftræneren overtog klubben tilbage i januar, hvor Brøndby overvintrede på tiendepladsen i Superligaen.

Brøndbys landsholdsspiller Daniel Wass var på bølgelængde med sin træner efter opgøret, og højrebacken påpegede, at det forbedrede spil skyldes en god vinteropstart med Jesper Sørensen.

– Vi har nu seks point efter to kampe, så det er rigtig godt. Vi er i top-6, og der skal vi helst blive.

– Vi har arbejdet rigtig meget med forsvarsspillet og spillet med bolden i opspillet i vores opstart, og det har givet bonus. Vi har vist lovende takter, og det bliver kun bedre, siger Daniel Wass.

Et mål i anden halvleg fra den norske angriber Ohi Omoijuanfo blev udslagsgivende i et tæt opgør mod FCM.

Ifølge Daniel Wass var sejren dog fuld fortjent.

– Vi var bedre end dem i gennem hele kampen. Specielt i første halvleg var vi rigtig, rigtig gode, og jeg vil næsten sige, at vi var overlegne.

– Det blev mere en krig i anden halvleg, hvor FCM spillede med lange bolde. Selv om de fik et stolpeskud, så var vi dem nærmest overlegne, siger Daniel Wass.

Jesper Sørensen var knap så tilfreds med, hvad han så fra sit mandskab.

– Det var en meget lige kamp, men vi kom godt igennem FCM’s pres. Derfra var vi for hektiske og uafklarede, og vi burde have kreeret bedre chancer.

– Efter scoringen satsede de meget offensivt, og vi formåede ikke at slå kampen ihjel. Det havde vi ikke i os, men det får vi fremover, siger Jesper Sørensen.

I næste runde skal Brøndby i aktion mod Lyngby Boldklub, der ligger sidst i Superligaen.

/ritzau/





Premier League-manager svarer Steve Cooper igen




► LIVE

LIVE: FCK-stjerne med i truppen – én er ude

Ansæt IKKE Thomas Frank

Farzam: Derfor hentede FCK ikke Jacob Bruun Larsen

Christian Eriksen deler stor nyhed

Dansker går målamok: Bare han var kommet før

Højlund med hovedrolle i Napoli-fadæse

FC København – AGF



EKSKLUSIVT ►

Stopper karrieren: ‘Jeg savner Danmark’

Her er mediernes dom over Jesper Lindstrøm

BIF-profil flået ud i pausen: Handler om umodenhed

Ny hæder til Lionel Messi

FCK til salg: Det ønsker jeg med hjertet

‘Han skider i egen rede’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

OB – Brøndby IF

Medier i chok over dansker – nu er han topscorer

16-årig Superliga-komet bjergtager alle

‘Det må aldrig nogensinde overskygges’

Det skriver portugisiske medier efter FCK’s sejr

Vanvittig kamp: Barcelona tromler videre

Var en profil i United – nu spiller han ‘gratis’

Birk: ‘At give FCK det virker helt ude i skoven’



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Lyngby BK – FC Nordsjælland

Vejle slår AaB og spejder mod toppen

FCK-legende: Froholdt bliver et historisk salg

Mange millioner på højkant i denne Superliga-runde

Rigmand vil ikke købe FCK: Er mere til Brøndby

Daramy tilbage i målform – så gik det galt

Liverpool vender truende nederlag til sejr

Hvad i alverden skete der dér, AGF!?

Jubler over danskerkøb og hollandsk transferbombe

Silkeborg-spiller måtte have psykologhjælp

Bayern ydmyger Leipzig