Brøndby holder vejret: Misser de braget mod FCK?

Jacob Rasmussen og Frederik Alves gik tidligere ind fra træning torsdag, og spørgsmålet er, om de når at blive klar til søndagens derby.



BRØNDBY (Tipsbladet): Når Brøndby IF på søndag møder FC København, kan det blive med genvalg til Jordi Vanlerberghe og Rasmus Lauritsen i det centrale forsvar.

Da Brøndby IF torsdag trænede, gik både Jacob Rasmussen og Frederik Alves fra træningen, inden den var færdig, og med til historien hører også, at både Vanlerberghe og Lauritsen gjorde det godt senest.

Alves og Rasmussen har døjet med skader og var altså ikke med, da Brøndby senest vandt med 2-1 over AGF. Og i stedet måtte Rasmus Lauritsen spille hele kampen, efter han ellers kun lige er kommet tilbage fra en længerevarende skade.

Marko Divkovic var heller ikke på træningsbanen torsdag, så der er rigeligt med panderynker for Frederik Birk.

Sådan ser Frederik Birk det bare ikke – cheftræneren var kortfattet torsdag, men ganske optimistisk.

I forhold til Divkovic svarede han til den fremmødte presse:

– Vi kigger på, hvad der er med Divkovic, og vi mangler svar på nogle ting, lød det fra Birk, der efterfølgende svarede på Divkovic’ muligheder for at spille søndag:

– Jeg tror, han står godt.

Står godt i forhold til søndagens derby mener Frederik Birk også, at både Alves og Jacob Rasmussen gør.

– Håbet er stort, lød den kortfattede forklaring på, om de bliver klar til søndag.

Er det så alt sammen spin fra Frederik Birks side?

– Jeg tror godt, jeg tør være ærlige over for jer, men det ville være dumt at melde nogle spillere, der potentielt har en god chance for at spille, ude af kampen, siger Frederik Birk.

Også Rasmus Lauritsen bliver doseret lidt i denne uge, efter han lige er kommet tilbage.

– Jeg er meget rolig, jeg har en god plan. Vores sundhedsstab har en god plan, lød svaret.

Det københavnske derby søndag spilles i Parken, og det bliver uden Brøndby-tilskuere på lægterne, da udeholdene til derby-kampene ikke må have tilskuere med.

FC København fører Superligaen med to point ned til FC Midtjylland, mens Brøndby IF er at finde på fjerdepladsen – á point med AGF på tredjepladsen og otte point efter FCK.

En der i hvert fald er klar til opgøret, er kampens dommer Sandi Putros, der netop er blevet offentliggjort som manden i midten i søndagens københavnske derby.







LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

I dag er det sidste chance for FC København

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Spår FCK-fiasko

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Superliga-LIVE: Optræk til tumult efter AGF-kamp

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Randers FC – Silkeborg IF

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Dansk stjerne i milliontransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

AC Horsens – FC Nordsjælland

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool