BRØNDBY (Tipsbladet): Når Brøndby IF på søndag møder FC København, kan det blive med genvalg til Jordi Vanlerberghe og Rasmus Lauritsen i det centrale forsvar.
Da Brøndby IF torsdag trænede, gik både Jacob Rasmussen og Frederik Alves fra træningen, inden den var færdig, og med til historien hører også, at både Vanlerberghe og Lauritsen gjorde det godt senest.
Alves og Rasmussen har døjet med skader og var altså ikke med, da Brøndby senest vandt med 2-1 over AGF. Og i stedet måtte Rasmus Lauritsen spille hele kampen, efter han ellers kun lige er kommet tilbage fra en længerevarende skade.
Marko Divkovic var heller ikke på træningsbanen torsdag, så der er rigeligt med panderynker for Frederik Birk.
Sådan ser Frederik Birk det bare ikke – cheftræneren var kortfattet torsdag, men ganske optimistisk.
I forhold til Divkovic svarede han til den fremmødte presse:
– Vi kigger på, hvad der er med Divkovic, og vi mangler svar på nogle ting, lød det fra Birk, der efterfølgende svarede på Divkovic’ muligheder for at spille søndag:
– Jeg tror, han står godt.
Står godt i forhold til søndagens derby mener Frederik Birk også, at både Alves og Jacob Rasmussen gør.
– Håbet er stort, lød den kortfattede forklaring på, om de bliver klar til søndag.
Er det så alt sammen spin fra Frederik Birks side?
– Jeg tror godt, jeg tør være ærlige over for jer, men det ville være dumt at melde nogle spillere, der potentielt har en god chance for at spille, ude af kampen, siger Frederik Birk.
Også Rasmus Lauritsen bliver doseret lidt i denne uge, efter han lige er kommet tilbage.
– Jeg er meget rolig, jeg har en god plan. Vores sundhedsstab har en god plan, lød svaret.
Det københavnske derby søndag spilles i Parken, og det bliver uden Brøndby-tilskuere på lægterne, da udeholdene til derby-kampene ikke må have tilskuere med.
FC København fører Superligaen med to point ned til FC Midtjylland, mens Brøndby IF er at finde på fjerdepladsen – á point med AGF på tredjepladsen og otte point efter FCK.
En der i hvert fald er klar til opgøret, er kampens dommer Sandi Putros, der netop er blevet offentliggjort som manden i midten i søndagens københavnske derby.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIVE
TransferLIVE: På rov i OB
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
TRANSFER