Brøndby holder vejret: Misser de braget mod FCK?

Jacob Rasmussen og Frederik Alves gik tidligere ind fra træning torsdag, og spørgsmålet er, om de når at blive klar til søndagens derby.



BRØNDBY (Tipsbladet): Når Brøndby IF på søndag møder FC København, kan det blive med genvalg til Jordi Vanlerberghe og Rasmus Lauritsen i det centrale forsvar.

Da Brøndby IF torsdag trænede, gik både Jacob Rasmussen og Frederik Alves fra træningen, inden den var færdig, og med til historien hører også, at både Vanlerberghe og Lauritsen gjorde det godt senest.

Alves og Rasmussen har døjet med skader og var altså ikke med, da Brøndby senest vandt med 2-1 over AGF. Og i stedet måtte Rasmus Lauritsen spille hele kampen, efter han ellers kun lige er kommet tilbage fra en længerevarende skade.

Marko Divkovic var heller ikke på træningsbanen torsdag, så der er rigeligt med panderynker for Frederik Birk.

Sådan ser Frederik Birk det bare ikke – cheftræneren var kortfattet torsdag, men ganske optimistisk.

I forhold til Divkovic svarede han til den fremmødte presse:

– Vi kigger på, hvad der er med Divkovic, og vi mangler svar på nogle ting, lød det fra Birk, der efterfølgende svarede på Divkovic’ muligheder for at spille søndag:

– Jeg tror, han står godt.

Står godt i forhold til søndagens derby mener Frederik Birk også, at både Alves og Jacob Rasmussen gør.

– Håbet er stort, lød den kortfattede forklaring på, om de bliver klar til søndag.

Er det så alt sammen spin fra Frederik Birks side?

– Jeg tror godt, jeg tør være ærlige over for jer, men det ville være dumt at melde nogle spillere, der potentielt har en god chance for at spille, ude af kampen, siger Frederik Birk.

Også Rasmus Lauritsen bliver doseret lidt i denne uge, efter han lige er kommet tilbage.

– Jeg er meget rolig, jeg har en god plan. Vores sundhedsstab har en god plan, lød svaret.

Det københavnske derby søndag spilles i Parken, og det bliver uden Brøndby-tilskuere på lægterne, da udeholdene til derby-kampene ikke må have tilskuere med.

FC København fører Superligaen med to point ned til FC Midtjylland, mens Brøndby IF er at finde på fjerdepladsen – á point med AGF på tredjepladsen og otte point efter FCK.

En der i hvert fald er klar til opgøret, er kampens dommer Sandi Putros, der netop er blevet offentliggjort som manden i midten i søndagens københavnske derby.





LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Andreas Christensen afviser tilbud

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Den største genistreg i Superligaen?

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham