Brøndby holder vejret: Misser de braget mod FCK?

Jacob Rasmussen og Frederik Alves gik tidligere ind fra træning torsdag, og spørgsmålet er, om de når at blive klar til søndagens derby.



BRØNDBY (Tipsbladet): Når Brøndby IF på søndag møder FC København, kan det blive med genvalg til Jordi Vanlerberghe og Rasmus Lauritsen i det centrale forsvar.

Da Brøndby IF torsdag trænede, gik både Jacob Rasmussen og Frederik Alves fra træningen, inden den var færdig, og med til historien hører også, at både Vanlerberghe og Lauritsen gjorde det godt senest.

Alves og Rasmussen har døjet med skader og var altså ikke med, da Brøndby senest vandt med 2-1 over AGF. Og i stedet måtte Rasmus Lauritsen spille hele kampen, efter han ellers kun lige er kommet tilbage fra en længerevarende skade.

Marko Divkovic var heller ikke på træningsbanen torsdag, så der er rigeligt med panderynker for Frederik Birk.

Sådan ser Frederik Birk det bare ikke – cheftræneren var kortfattet torsdag, men ganske optimistisk.

I forhold til Divkovic svarede han til den fremmødte presse:

– Vi kigger på, hvad der er med Divkovic, og vi mangler svar på nogle ting, lød det fra Birk, der efterfølgende svarede på Divkovic’ muligheder for at spille søndag:

– Jeg tror, han står godt.

Står godt i forhold til søndagens derby mener Frederik Birk også, at både Alves og Jacob Rasmussen gør.

– Håbet er stort, lød den kortfattede forklaring på, om de bliver klar til søndag.

Er det så alt sammen spin fra Frederik Birks side?

– Jeg tror godt, jeg tør være ærlige over for jer, men det ville være dumt at melde nogle spillere, der potentielt har en god chance for at spille, ude af kampen, siger Frederik Birk.

Også Rasmus Lauritsen bliver doseret lidt i denne uge, efter han lige er kommet tilbage.

– Jeg er meget rolig, jeg har en god plan. Vores sundhedsstab har en god plan, lød svaret.

Det københavnske derby søndag spilles i Parken, og det bliver uden Brøndby-tilskuere på lægterne, da udeholdene til derby-kampene ikke må have tilskuere med.

FC København fører Superligaen med to point ned til FC Midtjylland, mens Brøndby IF er at finde på fjerdepladsen – á point med AGF på tredjepladsen og otte point efter FCK.

En der i hvert fald er klar til opgøret, er kampens dommer Sandi Putros, der netop er blevet offentliggjort som manden i midten i søndagens københavnske derby.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

FC Midtjylland – AC Horsens

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

AGF i kontakt om norsk angriber 

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Lyngby BK – AGF

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej: AGF vil score millioner

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Brøndby-boss teaser for transfer

Nærmer sig vild FCK-præstation

Her er FC Københavns vej i Europa

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

‘En trøstepræmie af en turnering’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi