Brøndby IF skal have ny fysisk træner. Ahron Thode, som har bestredet jobbet i et årti, stopper for at rejse hjem til USA. Som afløser har klubben hyret Anders Storskov, som var fysisk træner i FC København i 20 år, inden han stoppede i efteråret.
– Da Ahron flytter i april, så tilknytter vi nu Anders Storskov som konsulent for vores fysiske træning frem til og med udgangen af indeværende sæson. Vi er glade for at få tilknyttet Anders, da han har over tyve års erfaring fra øverste niveau i dansk fodbold og kan fortsætte Ahrons stærke arbejde for resten af sæsonen, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen, der kender Storskov fra deres mange fælles år i FCK.
Ahron Thode har allerede et nyt job hjemme i USA kørt i stilling, men det fremgår ikke af Brøndbys pressemeddelelse, hvad han skal lave. Carsten V. Jensen kalder det dog “en fantastisk mulighed”.
Selv siger amerikaneren således:
– Jeg er taknemmelig for alt, hvad denne klub og Danmark har givet mig. At være i Brøndby IF er ikke et arbejde, men det har været en livsstil for mig, og samhørigheden i klubben er noget unikt.
– Min familie og jeg har fået en mulighed for at vende hjem til min hjemby i USA til et spændende job, og den oplevelse vil vi gerne forfølge, selvom det har været en utrolig svær beslutning og meget hårdt at sige farvel til klubben.
Ahron Thode stammer fra Winconsin og fortalte i efteråret, hvor meget det amerikanske præsidentvalg fyldte både i den hjemstavn, han nu vender tilbage til, og blandt hans kollegaer i Danmark.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
OPTAKT
FC København – OB
FC Midtjylland-spiller stukket ned
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
