Brøndby hyrer tidligere fysisk træner i FCK

Ahron Thode stopper efter ti år i Brøndby IF og bliver resten af sæsonen erstattet af Anders Storskov, som indtil efteråret var ansat i FCK.



Brøndby IF skal have ny fysisk træner. Ahron Thode, som har bestredet jobbet i et årti, stopper for at rejse hjem til USA. Som afløser har klubben hyret Anders Storskov, som var fysisk træner i FC København i 20 år, inden han stoppede i efteråret.

– Da Ahron flytter i april, så tilknytter vi nu Anders Storskov som konsulent for vores fysiske træning frem til og med udgangen af indeværende sæson. Vi er glade for at få tilknyttet Anders, da han har over tyve års erfaring fra øverste niveau i dansk fodbold og kan fortsætte Ahrons stærke arbejde for resten af sæsonen, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen, der kender Storskov fra deres mange fælles år i FCK.

Ahron Thode har allerede et nyt job hjemme i USA kørt i stilling, men det fremgår ikke af Brøndbys pressemeddelelse, hvad han skal lave. Carsten V. Jensen kalder det dog “en fantastisk mulighed”. 

Selv siger amerikaneren således:

– Jeg er taknemmelig for alt, hvad denne klub og Danmark har givet mig. At være i Brøndby IF er ikke et arbejde, men det har været en livsstil for mig, og samhørigheden i klubben er noget unikt.

– Min familie og jeg har fået en mulighed for at vende hjem til min hjemby i USA til et spændende job, og den oplevelse vil vi gerne forfølge, selvom det har været en utrolig svær beslutning og meget hårdt at sige farvel til klubben.

Ahron Thode stammer fra Winconsin og fortalte i efteråret, hvor meget det amerikanske præsidentvalg fyldte både i den hjemstavn, han nu vender tilbage til, og blandt hans kollegaer i Danmark.

Læs hele interviewet fra dengang her.





LIVE

TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

AGF køber ham

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

Spanien – Kap Verde

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Roser Superliga-klub: Godt set! 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!