Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: TV3+
Holdnyt:
Brøndby IF:
Det lignede et tiltrængt vendepunkt, da Brøndby for omtrent en måned siden besejrede FC Midtjylland af to omgange i Oddset Pokalen og Superligaen. Det ene af opgørene med hele 5-1 på MCH Arena efter en sand fodboldopvisning.
Det vilde topniveau, som de blågule ramte i det opgør, har de hverken ramt før eller siden i denne sæson, og utilfredsheden hos fansene på den københavnske Vestegn er efterhånden stor.
På bagkanten af den flotte udesejr over FC Midtjylland er det blevet til en tam 1-1’er hjemme mod FC Nordsjælland, og i sidste weekend gik det også galt i Haderslev.
Brøndby bragte sig ellers planmæssigt foran med både 1-0 og 2-0, men til sidst gik det galt med to scoringer fra Sønderjyske, som helt fortjent fik point ud af opgøret.
Sidste sæsons sølvvindere står blot noteret for én sejr i de seneste fem ligakampe og er inden årets sidste spillerunde dumpet helt ud af top seks.
Mon Jesper Sørensen stadig er træner i Brøndby til det nye år?
Kevin Mensah, Frederik Alves og Jacob Rasmussen forventes ude med skader. Til gengæld er der håb om, at Mathias Kvistgaarden bliver klar til at spille en rolle i opgøret.
AaB:
Mens Brøndby er på gevaldig slingrekurs, har AaB fundet ind i en stabil periode med et væld af brugbare resultater.
Oprykkerne har blot tabt én af de seneste syv kampe i Superligaen, og selvom der ikke skal tages noget fra den bedrift, er der flere nuancer til den flotte stime.
Fem af de syv kampe er nemlig endt uafgjort, mens fem af kampene har været mod hold fra rækkens nedre halvdel.
De mange krydser rykker ikke nok til at kunne gøre sig gældende i kampen om en plads i Mesterskabsspillet, men til gengæld er nordjyderne ved at få skabt et pænt hul til nedrykningsstregen, og det må trods alt også være det altoverskyggende mål for sæsonen.
Sidste weekends hjemmekamp mod Viborg var til gengæld ikke noget at råbe hurra for.
AaB var yderst sjældne gæster på modstanderens banehalvdel, og kun en storspillende Müller i målet og manglende effektivitet fra Viborg sørgede for et ufortjent point.
Melker Widell er tilbage fra karantæne, mens Bjarne Pudel er ny mand i skammekrogen.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
AaB: Bjarne Pudel
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Vanlerberghe, Lauritsen, Tshiembe – Sebulonsen, Wass, Radosevic, Bischoff – Suzuki, Rajovic, Vallys
AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Otoa, Bruus – Jimenez, Davidsen, Widell – Jørgensen, Iredale, Ross
Dom:
Brøndby er langt fra topniveauet i denne sæson, men der skal alligevel være fine forudsætninger for at slutte året af med en sejr.
AaB har nemlig haft det svært mod de hold, som ligger over dem i tabellen med syv nederlag i ti kampe, og nul scoringer i otte af de ti kampe.
I sidste weekend kom nordjyderne frem til tæt på ingenting hjemme mod Viborg, og på Brøndby Stadion kan der også blive langt til modstanderens mål.
2-0 til ‘’Drengene fra Vestegnen’’.
Spilforslag:
Brøndby vinder og Under 3.5 mål til odds 2.45 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
Nu drømmer de stort i AGF
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
INTERVIEW
‘Han virker sjov – de griner tit af ham’
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER