Brøndby IF – AaB

Brøndby skuffede stort ude mod Sønderjyske i sidste weekend og er nu dumpet ud af top-seks. Er der oprejsning i vente til de blågule i årets sidste kamp hjemme mod AaB?



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: TV3+

Holdnyt:
Brøndby IF:
Det lignede et tiltrængt vendepunkt, da Brøndby for omtrent en måned siden besejrede FC Midtjylland af to omgange i Oddset Pokalen og Superligaen. Det ene af opgørene med hele 5-1 på MCH Arena efter en sand fodboldopvisning. 

Det vilde topniveau, som de blågule ramte i det opgør, har de hverken ramt før eller siden i denne sæson, og utilfredsheden hos fansene på den københavnske Vestegn er efterhånden stor.

På bagkanten af den flotte udesejr over FC Midtjylland er det blevet til en tam 1-1’er hjemme mod FC Nordsjælland, og i sidste weekend gik det også galt i Haderslev.

Brøndby bragte sig ellers planmæssigt foran med både 1-0 og 2-0, men til sidst gik det galt med to scoringer fra Sønderjyske, som helt fortjent fik point ud af opgøret.

Sidste sæsons sølvvindere står blot noteret for én sejr i de seneste fem ligakampe og er inden årets sidste spillerunde dumpet helt ud af top seks.

Mon Jesper Sørensen stadig er træner i Brøndby til det nye år?

Kevin Mensah, Frederik Alves og Jacob Rasmussen forventes ude med skader. Til gengæld er der håb om, at Mathias Kvistgaarden bliver klar til at spille en rolle i opgøret.

AaB:
Mens Brøndby er på gevaldig slingrekurs, har AaB fundet ind i en stabil periode med et væld af brugbare resultater.

Oprykkerne har blot tabt én af de seneste syv kampe i Superligaen, og selvom der ikke skal tages noget fra den bedrift, er der flere nuancer til den flotte stime.

Fem af de syv kampe er nemlig endt uafgjort, mens fem af kampene har været mod hold fra rækkens nedre halvdel.

De mange krydser rykker ikke nok til at kunne gøre sig gældende i kampen om en plads i Mesterskabsspillet, men til gengæld er nordjyderne ved at få skabt et pænt hul til nedrykningsstregen, og det må trods alt også være det altoverskyggende mål for sæsonen.

Sidste weekends hjemmekamp mod Viborg var til gengæld ikke noget at råbe hurra for.

AaB var yderst sjældne gæster på modstanderens banehalvdel, og kun en storspillende Müller i målet og manglende effektivitet fra Viborg sørgede for et ufortjent point.

Melker Widell er tilbage fra karantæne, mens Bjarne Pudel er ny mand i skammekrogen.

Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
AaB: Bjarne Pudel

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Vanlerberghe, Lauritsen, Tshiembe – Sebulonsen, Wass, Radosevic, Bischoff – Suzuki, Rajovic, Vallys

AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Otoa, Bruus – Jimenez, Davidsen, Widell – Jørgensen, Iredale, Ross

Dom:
Brøndby er langt fra topniveauet i denne sæson, men der skal alligevel være fine forudsætninger for at slutte året af med en sejr.

AaB har nemlig haft det svært mod de hold, som ligger over dem i tabellen med syv nederlag i ti kampe, og nul scoringer i otte af de ti kampe.

I sidste weekend kom nordjyderne frem til tæt på ingenting hjemme mod Viborg, og på Brøndby Stadion kan der også blive langt til modstanderens mål.

2-0 til ‘’Drengene fra Vestegnen’’.

Spilforslag:
Brøndby vinder og Under 3.5 mål til odds 2.45 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland


Raser over Rasmus Højlund-episode

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Brentford har gjort det igen

– Lange forhandlinger med FC København

Bach Bak i svime over Uhre

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Storklub vil have Filip Jörgensen

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Roony Bardghji med drømmekamp

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Liverpool-træner er ked af prædikat

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

– Så kan det ikke være et svært valg

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Schmedes roser ny transfer

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne