Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: TV3+
Holdnyt:
Brøndby IF:
Det lignede et tiltrængt vendepunkt, da Brøndby for omtrent en måned siden besejrede FC Midtjylland af to omgange i Oddset Pokalen og Superligaen. Det ene af opgørene med hele 5-1 på MCH Arena efter en sand fodboldopvisning.
Det vilde topniveau, som de blågule ramte i det opgør, har de hverken ramt før eller siden i denne sæson, og utilfredsheden hos fansene på den københavnske Vestegn er efterhånden stor.
På bagkanten af den flotte udesejr over FC Midtjylland er det blevet til en tam 1-1’er hjemme mod FC Nordsjælland, og i sidste weekend gik det også galt i Haderslev.
Brøndby bragte sig ellers planmæssigt foran med både 1-0 og 2-0, men til sidst gik det galt med to scoringer fra Sønderjyske, som helt fortjent fik point ud af opgøret.
Sidste sæsons sølvvindere står blot noteret for én sejr i de seneste fem ligakampe og er inden årets sidste spillerunde dumpet helt ud af top seks.
Mon Jesper Sørensen stadig er træner i Brøndby til det nye år?
Kevin Mensah, Frederik Alves og Jacob Rasmussen forventes ude med skader. Til gengæld er der håb om, at Mathias Kvistgaarden bliver klar til at spille en rolle i opgøret.
AaB:
Mens Brøndby er på gevaldig slingrekurs, har AaB fundet ind i en stabil periode med et væld af brugbare resultater.
Oprykkerne har blot tabt én af de seneste syv kampe i Superligaen, og selvom der ikke skal tages noget fra den bedrift, er der flere nuancer til den flotte stime.
Fem af de syv kampe er nemlig endt uafgjort, mens fem af kampene har været mod hold fra rækkens nedre halvdel.
De mange krydser rykker ikke nok til at kunne gøre sig gældende i kampen om en plads i Mesterskabsspillet, men til gengæld er nordjyderne ved at få skabt et pænt hul til nedrykningsstregen, og det må trods alt også være det altoverskyggende mål for sæsonen.
Sidste weekends hjemmekamp mod Viborg var til gengæld ikke noget at råbe hurra for.
AaB var yderst sjældne gæster på modstanderens banehalvdel, og kun en storspillende Müller i målet og manglende effektivitet fra Viborg sørgede for et ufortjent point.
Melker Widell er tilbage fra karantæne, mens Bjarne Pudel er ny mand i skammekrogen.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
AaB: Bjarne Pudel
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Vanlerberghe, Lauritsen, Tshiembe – Sebulonsen, Wass, Radosevic, Bischoff – Suzuki, Rajovic, Vallys
AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Otoa, Bruus – Jimenez, Davidsen, Widell – Jørgensen, Iredale, Ross
Dom:
Brøndby er langt fra topniveauet i denne sæson, men der skal alligevel være fine forudsætninger for at slutte året af med en sejr.
AaB har nemlig haft det svært mod de hold, som ligger over dem i tabellen med syv nederlag i ti kampe, og nul scoringer i otte af de ti kampe.
I sidste weekend kom nordjyderne frem til tæt på ingenting hjemme mod Viborg, og på Brøndby Stadion kan der også blive langt til modstanderens mål.
2-0 til ‘’Drengene fra Vestegnen’’.
Spilforslag:
Brøndby vinder og Under 3.5 mål til odds 2.45 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.


Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Flad Champagne-fest på Rivieraen

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan