Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: TV3+
Holdnyt:
Brøndby IF:
Det lignede et tiltrængt vendepunkt, da Brøndby for omtrent en måned siden besejrede FC Midtjylland af to omgange i Oddset Pokalen og Superligaen. Det ene af opgørene med hele 5-1 på MCH Arena efter en sand fodboldopvisning.
Det vilde topniveau, som de blågule ramte i det opgør, har de hverken ramt før eller siden i denne sæson, og utilfredsheden hos fansene på den københavnske Vestegn er efterhånden stor.
På bagkanten af den flotte udesejr over FC Midtjylland er det blevet til en tam 1-1’er hjemme mod FC Nordsjælland, og i sidste weekend gik det også galt i Haderslev.
Brøndby bragte sig ellers planmæssigt foran med både 1-0 og 2-0, men til sidst gik det galt med to scoringer fra Sønderjyske, som helt fortjent fik point ud af opgøret.
Sidste sæsons sølvvindere står blot noteret for én sejr i de seneste fem ligakampe og er inden årets sidste spillerunde dumpet helt ud af top seks.
Mon Jesper Sørensen stadig er træner i Brøndby til det nye år?
Kevin Mensah, Frederik Alves og Jacob Rasmussen forventes ude med skader. Til gengæld er der håb om, at Mathias Kvistgaarden bliver klar til at spille en rolle i opgøret.
AaB:
Mens Brøndby er på gevaldig slingrekurs, har AaB fundet ind i en stabil periode med et væld af brugbare resultater.
Oprykkerne har blot tabt én af de seneste syv kampe i Superligaen, og selvom der ikke skal tages noget fra den bedrift, er der flere nuancer til den flotte stime.
Fem af de syv kampe er nemlig endt uafgjort, mens fem af kampene har været mod hold fra rækkens nedre halvdel.
De mange krydser rykker ikke nok til at kunne gøre sig gældende i kampen om en plads i Mesterskabsspillet, men til gengæld er nordjyderne ved at få skabt et pænt hul til nedrykningsstregen, og det må trods alt også være det altoverskyggende mål for sæsonen.
Sidste weekends hjemmekamp mod Viborg var til gengæld ikke noget at råbe hurra for.
AaB var yderst sjældne gæster på modstanderens banehalvdel, og kun en storspillende Müller i målet og manglende effektivitet fra Viborg sørgede for et ufortjent point.
Melker Widell er tilbage fra karantæne, mens Bjarne Pudel er ny mand i skammekrogen.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
AaB: Bjarne Pudel
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Vanlerberghe, Lauritsen, Tshiembe – Sebulonsen, Wass, Radosevic, Bischoff – Suzuki, Rajovic, Vallys
AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Otoa, Bruus – Jimenez, Davidsen, Widell – Jørgensen, Iredale, Ross
Dom:
Brøndby er langt fra topniveauet i denne sæson, men der skal alligevel være fine forudsætninger for at slutte året af med en sejr.
AaB har nemlig haft det svært mod de hold, som ligger over dem i tabellen med syv nederlag i ti kampe, og nul scoringer i otte af de ti kampe.
I sidste weekend kom nordjyderne frem til tæt på ingenting hjemme mod Viborg, og på Brøndby Stadion kan der også blive langt til modstanderens mål.
2-0 til ‘’Drengene fra Vestegnen’’.
Spilforslag:
Brøndby vinder og Under 3.5 mål til odds 2.45 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
Peter Schmeichel taget på sengen
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
Mareridt for FC Augsburg
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED