Brøndby IF – AaB

Brøndby skuffede stort ude mod Sønderjyske i sidste weekend og er nu dumpet ud af top-seks. Er der oprejsning i vente til de blågule i årets sidste kamp hjemme mod AaB?



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: TV3+

Holdnyt:
Brøndby IF:
Det lignede et tiltrængt vendepunkt, da Brøndby for omtrent en måned siden besejrede FC Midtjylland af to omgange i Oddset Pokalen og Superligaen. Det ene af opgørene med hele 5-1 på MCH Arena efter en sand fodboldopvisning. 

Det vilde topniveau, som de blågule ramte i det opgør, har de hverken ramt før eller siden i denne sæson, og utilfredsheden hos fansene på den københavnske Vestegn er efterhånden stor.

På bagkanten af den flotte udesejr over FC Midtjylland er det blevet til en tam 1-1’er hjemme mod FC Nordsjælland, og i sidste weekend gik det også galt i Haderslev.

Brøndby bragte sig ellers planmæssigt foran med både 1-0 og 2-0, men til sidst gik det galt med to scoringer fra Sønderjyske, som helt fortjent fik point ud af opgøret.

Sidste sæsons sølvvindere står blot noteret for én sejr i de seneste fem ligakampe og er inden årets sidste spillerunde dumpet helt ud af top seks.

Mon Jesper Sørensen stadig er træner i Brøndby til det nye år?

Kevin Mensah, Frederik Alves og Jacob Rasmussen forventes ude med skader. Til gengæld er der håb om, at Mathias Kvistgaarden bliver klar til at spille en rolle i opgøret.

AaB:
Mens Brøndby er på gevaldig slingrekurs, har AaB fundet ind i en stabil periode med et væld af brugbare resultater.

Oprykkerne har blot tabt én af de seneste syv kampe i Superligaen, og selvom der ikke skal tages noget fra den bedrift, er der flere nuancer til den flotte stime.

Fem af de syv kampe er nemlig endt uafgjort, mens fem af kampene har været mod hold fra rækkens nedre halvdel.

De mange krydser rykker ikke nok til at kunne gøre sig gældende i kampen om en plads i Mesterskabsspillet, men til gengæld er nordjyderne ved at få skabt et pænt hul til nedrykningsstregen, og det må trods alt også være det altoverskyggende mål for sæsonen.

Sidste weekends hjemmekamp mod Viborg var til gengæld ikke noget at råbe hurra for.

AaB var yderst sjældne gæster på modstanderens banehalvdel, og kun en storspillende Müller i målet og manglende effektivitet fra Viborg sørgede for et ufortjent point.

Melker Widell er tilbage fra karantæne, mens Bjarne Pudel er ny mand i skammekrogen.

Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
AaB: Bjarne Pudel

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Vanlerberghe, Lauritsen, Tshiembe – Sebulonsen, Wass, Radosevic, Bischoff – Suzuki, Rajovic, Vallys

AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Otoa, Bruus – Jimenez, Davidsen, Widell – Jørgensen, Iredale, Ross

Dom:
Brøndby er langt fra topniveauet i denne sæson, men der skal alligevel være fine forudsætninger for at slutte året af med en sejr.

AaB har nemlig haft det svært mod de hold, som ligger over dem i tabellen med syv nederlag i ti kampe, og nul scoringer i otte af de ti kampe.

I sidste weekend kom nordjyderne frem til tæt på ingenting hjemme mod Viborg, og på Brøndby Stadion kan der også blive langt til modstanderens mål.

2-0 til ‘’Drengene fra Vestegnen’’.

Spilforslag:
Brøndby vinder og Under 3.5 mål til odds 2.45 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby




LIVE

LIVE: Dansker sætter negativ rekord

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Brøndby IF – FC Midtjylland

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Brøndby-fans sender åbent brev

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Silkeborg IF – OB



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Sønderjyske – Viborg FF

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Arsenal snublede i guldkampen

Cooper gav hård og ærlig besked

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Barcelona klager til UEFA

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

AGF snubler i guldkampen

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Tottenham under stregen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Chelsea – Manchester City

Afviser korruptionsanklager efter skandale