Arvefjender?
Nej, selvfølgelig er Brøndby og FC Midtjylland ikke det. På Vestegnen skuler man ondt i Østerbros retning, og der er også ældre supportere, der hævder, at den virkelige rivalisering er med AGF. I FC Midtjylland er Viborg den traditionelle ærkerival, man har siden fødslen i 1999 og med stigende intensitet gennem årene sat sig op imod FCK, og så er der i øvrigt næppe en eneste af de andre store jyske klubber, der ikke skeler irriteret til den herningensiske dominans og stil.
Men der er nu også noget med kampene mellem Brøndby og FC Midtjylland. Det siger tallene i hvert fald. Brøndbyernes Idrætsforening er den modstander, som Football Club Midtjylland har spillet flest kampe imod siden klubbens dannelse for 22 år siden – 76 kampe og det er to mere end mod FC København, som er ranglistens nummer to. Det skyldes blandt andet adskillige møder i pokalturneringen, og sammen med FCK-AaB er Brøndby-FC Midtjylland faktisk den hyppigste finale i den 66 år gamle turnering. Tre gange er klubberne tørnet sammen. Og der kommer flere pokalkampe, denne gang i kvartfinalen hvor Brøndby og FC Midtjylland spiller dobbeltopgør i december.
Men i weekenden gælder det endnu en kamp i Superligaen. Og her har der bestemt også været noget at se frem til, for de forsvarende danske mestre har et godt tag på Superligaens aktuelle tophold.
De spejlvendte sæsoner
Det er oplagt at sætte en skillelinje i sommeren 2016, når vi skal vurdere kampene mellem Brøndby og FC Midtjylland. For det første er der tale om fem hele sæsoner plus den ene kamp, de foreløbig har nået at spille i dette efterår. For det andet kom Alexander Zorniger den sommer til Brøndby og indledte en ny æra i klubben. Og for det tredje var 2016/17 den første sæson med slutspil i Superligaen.
Det begyndte med en herlig kaoskamp i Herning i august 2016. Efter 70 minutter stod der 1-1, efter 80 3-1 til gæsterne fra Brøndby og efter 90 3-3, fordi Jakob Poulsen havde scoret på to straffespark i slutsekvensen.
Det er, som vi kender FC Midtjylland i det seneste halve årti. Midtjyderne er svære at slå, gode til at få et resultat, og hvis man rækker dem en lillefinger, tager de hele armen. Se bare på, hvor vanskeligt FC København har haft det mod dem. FCM har vundet 14 ud af 23 indbyrdes kampe siden sommeren ’16.
Men selv om Brøndby altså smed sejren i væk i Herning dengang for fem år siden, har vestegnsgutterne faktisk et godt tag på FC Midtjylland. Brøndby kan som den eneste danske klub prale af, at man inden for de seneste fem år har vundet flere kampe over FC Midtjylland, end man har tabt.
De mest pudsige sæsoner er 2017/18 og 2020/21. I den første havde Brøndby et kraftigt overtag. Alexander Zornigers mandskab åbnede Superliga-sæsonen med at baske Jess Thorup og co. med 4-0 på Brøndby Stadion og vandt også de næste tre opgør, inklusiv et i pokalen. Men i tredjesidste spillerunde sørgede Bubacarr Sanneh for en 1-0-sejr til midtjyderne, og det blev startskuddet til en imponerende slutspurt, der sikrede guldet, mens Brøndby gled på målstregen ved blandt andet at spille 2-2 i Horsens.
Tre år senere vendte billedet. FC Midtjylland var forsvarende mestre og havde krammet på et uerfarent Brøndby-mandskab. Set over de første tre indbyrdes kampe var Brøndby et bedre hold, men mestrene var klogere og tog alle ni point. Men i fjerdesidste runde – kampen med Niels Frederiksens berømte ”keep attacking”-skilt – vandt Brøndby 3-1 og begyndte det afgørende ryk mod at indhente midtjyderne og tage mesterskabet.
Et før og et efter FCM for Brøndby
Før syvende spillerunde i denne sæson havde Brøndby endnu ikke vundet en Superliga-kamp, men så viste FC Midtjylland sig igen at være en faktisk ganske behagelig modstander. I hvert fald sørgede Anis Ben Slimane og Mikael Uhre for målene i en 2-0-sejr, og så var mestrenes sæson i gang – før den kamp var pointsnittet 0,67 per kamp, efter har det været på 2,13. På et tidspunkt var top seks i fare, men nu ligger Brøndby ligger nummer fem, og der er samme antal point (fem) op til FCK på andenpladsen som ned til AGF på den triste syvendeplads.
Til gengæld er der 10 point op til FC Midtjylland, der ikke behøver at indsætte en skillelinje undervejs i efteråret for at kunne prale af 2,27 point per kamp. Bo Henriksens hold har smidt point tre gange i sæsonens foreløbig 15 runder, tre nederlag og én uafgjort, men har endnu ikke gjort det to gange i træk. Hvert pointtab er blevet fulgt op af en sejr. Og før landsholdspausen tabte FCM som bekendt med 3-0 i Aarhus. Så Brøndby skal søndag 18.00 i Herning op mod Superligaens tophold, der er revanchelysten på mere end ét punkt. Til gengæld kan mestrene varme sig ved tanken om, at intet hold i Superligaen har et bedre tag på FC Midtjylland end dem selv.

LIVE
LIVE: FC Midtjylland overrasker
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
Benhård Brian Riemer-melding
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
Så blev det officielt
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
TOPNYHED
