Brøndby IF – Silkeborg IF

Søndag eftermiddag er det sandhedens time for Brøndby og Silkeborg, som i grundspillets sidste runde kæmper om den sidste plads i mesterskabsspillet.



Superliga

Dommer: Michael Tykgaard

Søn 16. mar kl. 17.00

Stream: TV3+

Spilforslag

Over 1.5 mål i anden halvleg

Odds 1.83

Spil hos Expekt

Odds fra maj 8, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Brøndby IF:

Inden seneste spillerunde var Randers, FC Nordsjælland, Brøndby og Silkeborg alle á point fra fjerde- til syvendepladsen, og med plads til kun tre af dem i mesterskabsspillet, var der allerede i sidste weekend skæbnesvangre opgør på menuen.

Da Superligaen startede op igen efter vinterpausen, virkede Brøndby nærmest selvskrevet til en plads i mesterskabsspillet, men med uventede pointtab til rækkens to nederste hold, Vejle og Lyngby, var der pludselig kommet unødigt pres på inden udekampen mod Randers.

Ondt blev værre på mandagsudflugten til Kronjylland, hvor Frederik Birks tropper efter en ellers jævnbyrdig første halvleg blev blæst af banen efter pausen og tabte med 4-2.

Brøndby har indkasseret mål i alle forårets kampe, og i Randers gik det helt galt med hele fire mål imod efter endnu en vaklende defensiv præstation.

Nederlaget betyder, at de blågule er i overhængende fare for at glippe mesterskabsspillet, omend de har de bedste kort på hånden mod Silkeborg, da ét point er nok til at klare cuttet.

Sebastian Sebulonsen er tilbage i kamptruppen, men både Gavin Beavers og Rasmus Lauritsen er ude med skader, og så er Mathias Kvistgaarden også ukampdygtig til opgøret.

Silkeborg IF:

Inden seneste runde var der fire hold, der kunne ende som sorteper i kampen om en plads i mesterskabsspillet, men til grundspillets sidste runde er det nu kun Brøndby og Silkeborg, som kan ende med at trække nitten.

Med et fordelagtigt kampprogram i 2025 med modstand fra Vejle, Viborg, Sønderjyske og Lyngby havde Klubben fra Søhøjlandet ellers alletiders mulighed for at sikre en plads blandt de øverste seks.

Præstationerne i de hidtidige fire kampe har dog været i øst og vest med hjemmebanenederlag til både Vejle og Lyngby samt flotte udesejre på 4-1 og 3-1 over Viborg og Sønderjyske.

De mildest talt uventede nederlag til rækkens to nederste hold efterlader Kent Nielsens tropper i en penibel situation inden søndagens tur til Brøndby, da de med en markant dårligere målscore end de blågule skal have alle tre point i grundspillets sidste kamp for at overhale indenom.

Sofus Berger og Fredrik Carlsen er ude med skader, men Andreas Poulsen er tilbage i truppen.

Karantæner:

Brøndby IF: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Brøndby IF: (3-4-3): Pentz – Vanlerberghe, Alves, Rasmussen – Klaiber, Nartey, Wass, Vallys, Bischoff – Suzuki, Rajovic

Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Østrøm, Rödin, Busch, Poulsen – Mattsson, Freundlich, Larsen – Klynge, Adamsen, Bakiz

Dom:

Der er lagt i kakkelovnen til et nervepirrende opgør på Brøndby Stadion søndag eftermiddag.

Brøndby spiller sig i mesterskabsspillet, hvis de undgår nederlag, mens det for Silkeborg kun er tre point, der tæller.

Med så meget på spil for begge parter må vi forvente en nervøs start på opgøret, hvor de to kamphaner lige skal se hinanden an, men på et eller andet tidspunkt skal gæsterne til gengæld også slippe tøjlerne og jagte sejren.

I årets fire første kampe har Silkeborg været bedst i de mere åbne opgør mod Viborg og Sønderjyske, og som Brøndbys defensiv har taget sig ud i 2025, er Kent Nielsens tropper langt fra chanceløse.

Underholdende kamp i vente, hvor det meget vel kan stikke helt af i den afsluttende fase.

2-2.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated maj 8, 2026 19:53 pm

Ligatabel:

Seneste resultater





Dorgu_Ifenna LIVE

LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer

Atletico Madrid interesseret i dansker

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Barcelona – Real Madrid

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Viborg FF – Sønderjyske

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Peter Schmeichel lander stort job

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Yuito Suzuki deler gode nyheder

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’