Brøndby IF – Silkeborg IF

Søndag eftermiddag er det sandhedens time for Brøndby og Silkeborg, som i grundspillets sidste runde kæmper om den sidste plads i mesterskabsspillet.



Superliga

Dommer: Michael Tykgaard

Søn 16. mar kl. 17.00

Stream: TV3+

Spilforslag

Over 1.5 mål i anden halvleg

Odds 1.83

Spil hos Expekt

Odds fra februar 5, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Brøndby IF:

Inden seneste spillerunde var Randers, FC Nordsjælland, Brøndby og Silkeborg alle á point fra fjerde- til syvendepladsen, og med plads til kun tre af dem i mesterskabsspillet, var der allerede i sidste weekend skæbnesvangre opgør på menuen.

Da Superligaen startede op igen efter vinterpausen, virkede Brøndby nærmest selvskrevet til en plads i mesterskabsspillet, men med uventede pointtab til rækkens to nederste hold, Vejle og Lyngby, var der pludselig kommet unødigt pres på inden udekampen mod Randers.

Ondt blev værre på mandagsudflugten til Kronjylland, hvor Frederik Birks tropper efter en ellers jævnbyrdig første halvleg blev blæst af banen efter pausen og tabte med 4-2.

Brøndby har indkasseret mål i alle forårets kampe, og i Randers gik det helt galt med hele fire mål imod efter endnu en vaklende defensiv præstation.

Nederlaget betyder, at de blågule er i overhængende fare for at glippe mesterskabsspillet, omend de har de bedste kort på hånden mod Silkeborg, da ét point er nok til at klare cuttet.

Sebastian Sebulonsen er tilbage i kamptruppen, men både Gavin Beavers og Rasmus Lauritsen er ude med skader, og så er Mathias Kvistgaarden også ukampdygtig til opgøret.

Silkeborg IF:

Inden seneste runde var der fire hold, der kunne ende som sorteper i kampen om en plads i mesterskabsspillet, men til grundspillets sidste runde er det nu kun Brøndby og Silkeborg, som kan ende med at trække nitten.

Med et fordelagtigt kampprogram i 2025 med modstand fra Vejle, Viborg, Sønderjyske og Lyngby havde Klubben fra Søhøjlandet ellers alletiders mulighed for at sikre en plads blandt de øverste seks.

Præstationerne i de hidtidige fire kampe har dog været i øst og vest med hjemmebanenederlag til både Vejle og Lyngby samt flotte udesejre på 4-1 og 3-1 over Viborg og Sønderjyske.

De mildest talt uventede nederlag til rækkens to nederste hold efterlader Kent Nielsens tropper i en penibel situation inden søndagens tur til Brøndby, da de med en markant dårligere målscore end de blågule skal have alle tre point i grundspillets sidste kamp for at overhale indenom.

Sofus Berger og Fredrik Carlsen er ude med skader, men Andreas Poulsen er tilbage i truppen.

Karantæner:

Brøndby IF: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Brøndby IF: (3-4-3): Pentz – Vanlerberghe, Alves, Rasmussen – Klaiber, Nartey, Wass, Vallys, Bischoff – Suzuki, Rajovic

Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Østrøm, Rödin, Busch, Poulsen – Mattsson, Freundlich, Larsen – Klynge, Adamsen, Bakiz

Dom:

Der er lagt i kakkelovnen til et nervepirrende opgør på Brøndby Stadion søndag eftermiddag.

Brøndby spiller sig i mesterskabsspillet, hvis de undgår nederlag, mens det for Silkeborg kun er tre point, der tæller.

Med så meget på spil for begge parter må vi forvente en nervøs start på opgøret, hvor de to kamphaner lige skal se hinanden an, men på et eller andet tidspunkt skal gæsterne til gengæld også slippe tøjlerne og jagte sejren.

I årets fire første kampe har Silkeborg været bedst i de mere åbne opgør mod Viborg og Sønderjyske, og som Brøndbys defensiv har taget sig ud i 2025, er Kent Nielsens tropper langt fra chanceløse.

Underholdende kamp i vente, hvor det meget vel kan stikke helt af i den afsluttende fase.

2-2.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated februar 5, 2026 00:34 am

Ligatabel:

Seneste resultater







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Bekræfter: Godt nyt for FC København

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Hylder Nartey efter magisk debut

– Han virker frustreret!

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

AGF – OB

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

– Jeg tror de vinder Superligaen

Tottenham boykotter Viaplay

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

“De havde det bedste transfervindue”

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

FC Nordsjælland – Sønderjyske



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

– Det giver absolut ingen mening!

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Ikke set i 30 år

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Silkeborg IF – Viborg FF

Stjernetransfer på plads alligevel

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Stor mystik om Patrick Pentz

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Vejle Boldklub – FC Fredericia

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

‘De er tilbage’

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie