Brøndby IF – Silkeborg IF

Søndag eftermiddag er det sandhedens time for Brøndby og Silkeborg, som i grundspillets sidste runde kæmper om den sidste plads i mesterskabsspillet.



Superliga

Dommer: Michael Tykgaard

Søn 16. mar kl. 17.00

Stream: TV3+

Spilforslag

Over 1.5 mål i anden halvleg

Odds 1.83

Spil hos Expekt

Odds fra marts 9, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Brøndby IF:

Inden seneste spillerunde var Randers, FC Nordsjælland, Brøndby og Silkeborg alle á point fra fjerde- til syvendepladsen, og med plads til kun tre af dem i mesterskabsspillet, var der allerede i sidste weekend skæbnesvangre opgør på menuen.

Da Superligaen startede op igen efter vinterpausen, virkede Brøndby nærmest selvskrevet til en plads i mesterskabsspillet, men med uventede pointtab til rækkens to nederste hold, Vejle og Lyngby, var der pludselig kommet unødigt pres på inden udekampen mod Randers.

Ondt blev værre på mandagsudflugten til Kronjylland, hvor Frederik Birks tropper efter en ellers jævnbyrdig første halvleg blev blæst af banen efter pausen og tabte med 4-2.

Brøndby har indkasseret mål i alle forårets kampe, og i Randers gik det helt galt med hele fire mål imod efter endnu en vaklende defensiv præstation.

Nederlaget betyder, at de blågule er i overhængende fare for at glippe mesterskabsspillet, omend de har de bedste kort på hånden mod Silkeborg, da ét point er nok til at klare cuttet.

Sebastian Sebulonsen er tilbage i kamptruppen, men både Gavin Beavers og Rasmus Lauritsen er ude med skader, og så er Mathias Kvistgaarden også ukampdygtig til opgøret.

Silkeborg IF:

Inden seneste runde var der fire hold, der kunne ende som sorteper i kampen om en plads i mesterskabsspillet, men til grundspillets sidste runde er det nu kun Brøndby og Silkeborg, som kan ende med at trække nitten.

Med et fordelagtigt kampprogram i 2025 med modstand fra Vejle, Viborg, Sønderjyske og Lyngby havde Klubben fra Søhøjlandet ellers alletiders mulighed for at sikre en plads blandt de øverste seks.

Præstationerne i de hidtidige fire kampe har dog været i øst og vest med hjemmebanenederlag til både Vejle og Lyngby samt flotte udesejre på 4-1 og 3-1 over Viborg og Sønderjyske.

De mildest talt uventede nederlag til rækkens to nederste hold efterlader Kent Nielsens tropper i en penibel situation inden søndagens tur til Brøndby, da de med en markant dårligere målscore end de blågule skal have alle tre point i grundspillets sidste kamp for at overhale indenom.

Sofus Berger og Fredrik Carlsen er ude med skader, men Andreas Poulsen er tilbage i truppen.

Karantæner:

Brøndby IF: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Brøndby IF: (3-4-3): Pentz – Vanlerberghe, Alves, Rasmussen – Klaiber, Nartey, Wass, Vallys, Bischoff – Suzuki, Rajovic

Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Østrøm, Rödin, Busch, Poulsen – Mattsson, Freundlich, Larsen – Klynge, Adamsen, Bakiz

Dom:

Der er lagt i kakkelovnen til et nervepirrende opgør på Brøndby Stadion søndag eftermiddag.

Brøndby spiller sig i mesterskabsspillet, hvis de undgår nederlag, mens det for Silkeborg kun er tre point, der tæller.

Med så meget på spil for begge parter må vi forvente en nervøs start på opgøret, hvor de to kamphaner lige skal se hinanden an, men på et eller andet tidspunkt skal gæsterne til gengæld også slippe tøjlerne og jagte sejren.

I årets fire første kampe har Silkeborg været bedst i de mere åbne opgør mod Viborg og Sønderjyske, og som Brøndbys defensiv har taget sig ud i 2025, er Kent Nielsens tropper langt fra chanceløse.

Underholdende kamp i vente, hvor det meget vel kan stikke helt af i den afsluttende fase.

2-2.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated marts 9, 2026 02:42 am

Ligatabel:

Seneste resultater





LIVE

LIVE: Av, Joachim Andersen!

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Kæmpe kærlighedserklæring

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

– Han har måske været lagt lidt på is

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Froholdt på tavlen i storkamp

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Han er Eriksen og co’s nye træner

LIVE: Hold da op – kanonkasse!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Narteys krav til ny kontrakt

Var direkte fra træningsbanen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Vil have ham væk fra FC København

Rasmus Højlund i massiv modvind

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

De danske kvinder tager førstepladsen

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Michelsen: Langt til Copacabana

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

City spiller sig videre i FA Cuppen

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle