Brøndby IF – Silkeborg IF

Søndag eftermiddag er det sandhedens time for Brøndby og Silkeborg, som i grundspillets sidste runde kæmper om den sidste plads i mesterskabsspillet.



Superliga

Dommer: Michael Tykgaard

Søn 16. mar kl. 17.00

Stream: TV3+

Spilforslag

Over 1.5 mål i anden halvleg

Odds 1.83

Spil hos Expekt

Odds fra januar 11, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Brøndby IF:

Inden seneste spillerunde var Randers, FC Nordsjælland, Brøndby og Silkeborg alle á point fra fjerde- til syvendepladsen, og med plads til kun tre af dem i mesterskabsspillet, var der allerede i sidste weekend skæbnesvangre opgør på menuen.

Da Superligaen startede op igen efter vinterpausen, virkede Brøndby nærmest selvskrevet til en plads i mesterskabsspillet, men med uventede pointtab til rækkens to nederste hold, Vejle og Lyngby, var der pludselig kommet unødigt pres på inden udekampen mod Randers.

Ondt blev værre på mandagsudflugten til Kronjylland, hvor Frederik Birks tropper efter en ellers jævnbyrdig første halvleg blev blæst af banen efter pausen og tabte med 4-2.

Brøndby har indkasseret mål i alle forårets kampe, og i Randers gik det helt galt med hele fire mål imod efter endnu en vaklende defensiv præstation.

Nederlaget betyder, at de blågule er i overhængende fare for at glippe mesterskabsspillet, omend de har de bedste kort på hånden mod Silkeborg, da ét point er nok til at klare cuttet.

Sebastian Sebulonsen er tilbage i kamptruppen, men både Gavin Beavers og Rasmus Lauritsen er ude med skader, og så er Mathias Kvistgaarden også ukampdygtig til opgøret.

Silkeborg IF:

Inden seneste runde var der fire hold, der kunne ende som sorteper i kampen om en plads i mesterskabsspillet, men til grundspillets sidste runde er det nu kun Brøndby og Silkeborg, som kan ende med at trække nitten.

Med et fordelagtigt kampprogram i 2025 med modstand fra Vejle, Viborg, Sønderjyske og Lyngby havde Klubben fra Søhøjlandet ellers alletiders mulighed for at sikre en plads blandt de øverste seks.

Præstationerne i de hidtidige fire kampe har dog været i øst og vest med hjemmebanenederlag til både Vejle og Lyngby samt flotte udesejre på 4-1 og 3-1 over Viborg og Sønderjyske.

De mildest talt uventede nederlag til rækkens to nederste hold efterlader Kent Nielsens tropper i en penibel situation inden søndagens tur til Brøndby, da de med en markant dårligere målscore end de blågule skal have alle tre point i grundspillets sidste kamp for at overhale indenom.

Sofus Berger og Fredrik Carlsen er ude med skader, men Andreas Poulsen er tilbage i truppen.

Karantæner:

Brøndby IF: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Brøndby IF: (3-4-3): Pentz – Vanlerberghe, Alves, Rasmussen – Klaiber, Nartey, Wass, Vallys, Bischoff – Suzuki, Rajovic

Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Østrøm, Rödin, Busch, Poulsen – Mattsson, Freundlich, Larsen – Klynge, Adamsen, Bakiz

Dom:

Der er lagt i kakkelovnen til et nervepirrende opgør på Brøndby Stadion søndag eftermiddag.

Brøndby spiller sig i mesterskabsspillet, hvis de undgår nederlag, mens det for Silkeborg kun er tre point, der tæller.

Med så meget på spil for begge parter må vi forvente en nervøs start på opgøret, hvor de to kamphaner lige skal se hinanden an, men på et eller andet tidspunkt skal gæsterne til gengæld også slippe tøjlerne og jagte sejren.

I årets fire første kampe har Silkeborg været bedst i de mere åbne opgør mod Viborg og Sønderjyske, og som Brøndbys defensiv har taget sig ud i 2025, er Kent Nielsens tropper langt fra chanceløse.

Underholdende kamp i vente, hvor det meget vel kan stikke helt af i den afsluttende fase.

2-2.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated januar 11, 2026 22:51 pm

Ligatabel:

Seneste resultater



Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Peter Schmeichel taget på sengen

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Mareridt for FC Augsburg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Mohamed Daramy vender tilbage

Dansk bomber med vildt mål i England

Bach Bak i svime over Uhre

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Gigantisk nedslagtning

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Arsenal ansætter dansk toptræner

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Går langt ned i løn

Andreas Christensen skriver snart under

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Rangers rundbarberer Dons igen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’