Brøndby IF – Vejle Boldklub

Brøndby IF skal rejse sig efter to pinefulde nederlag, når de får besøg af Vejle Boldklub søndag aften. Vejlenserne hentede omvendt sæsonens første sejr, da de i seneste runde smadrede de fynske oprykkere fra OB.



Superliga

Dommer: J. Maae

Søndag 10. august kl. 18.00

Stream: TV3+

Spilforslag

Brøndby (0-1) X

Odds 4,00

Spil hos Betsson

Odds fra december 9, 2025. Odds kan være ændret.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, med symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening

Holdnyt:
Brøndby IF:

Det har været en rædderlig uge for Brøndby. 

I søndags tabte de for første gang i denne Superligasæson, og det gjorde de på hjemmebane mod Viborg FF, der spillede en stor kamp på Vestegnen og kunne have vundet mere end de nådige 2-0, det endte med. 

Så nådige var Vikingur Reykjavik ikke, da islændingene i torsdags lagde bane til duel med Brøndby i Conference League-kvalen. 

Vikingur kom til kampen med bare to nederlag i deres foregående 16 europæiske hjemmekampe, men måske blev de alligevel undervurderet, for måltavlen blinkede hånligt med 3-0 til Vikingur, da kampen sluttede. 

Derfor dundrer jungletrommerne allerede nu med rygter om, hvem der skal afløse Frederik Birk som Brøndby-træner. Men måske skal man lige finde fagligheden frem, før man begynder på den slags pjat. 

Nederlaget på Island afslørede andre udfordringer for klubben, for en gruppe fans var så nedslåede over kampen, at de opsøgte hjemmefansene og kastede sig ud i et slagsmål. Som de lokale fans beskrev det: Det var blodigt, men ingen kom til skade. 

Frederik Alves er ude med en skade, der forventes at holde ham fra banen det meste af august.

Vejle Boldklub:

Vejle Boldklub havde fået ét point i de to første runder, da de senest bød til kamp i Nørreskoven mod fynske OB. 

Striberne blev vasket godt og grundigt af gæsterne, der blev sendt punkterede hjem over Lillebælt med en kindhest på 4-0. 

Optimismen blomstrer i Vejle, hvor alting virker i dejlig harmoni. Klubben er igen på danske hænder. Ivan Prelec er tilbage i trænersædet. Og truppen er forstærket med prominente profiler, der fra første dag har taget ansvar og løftet holdet. 

Det er ikke så tosset at være Vejle-fan i disse dage. 

Og sådan en tur til Brøndby Stadion, når de blågule er hårdt sårede, er måske perfekt for de snu og taktisk begavede Vejle-folk. 

Det får de så også brug for, da seneste Vejle-sejr i Brøndby faldt tilbage i 1999. Siden har vejlenserne 11 gange været i Brøndby og tabt ni af de kampe. 

I denne uge har Vejle lejet Amin Chiakha i FC København, mens de har købt den 23-årige rumæner Alexi Pitu, der kommer fra Dunkerque i Ligue 2.

Damian van Bruggen, Jonathan Amon, Jelle Duijn, Lundrim Hetemi og Anders K. Jacobsen sad alle ude i seneste kamp, og mod OB måtte frontløber Bismark også udskiftes med en mindre skade.

Karantæner:

Brøndby IF: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:

Brøndby IF: (3-4-3): Pentz – Klaiber, Lauritsen, Vanlerberghe – Divkovic, Nartey, Wass, Köhlert – Vallys, Bundgaard, Bischoff

Vejle Boldklub: (4-3-3): Vekic – Gundelund, Velkov, Nielsen, Sørensen – Hjulsager, Vestergård, Lauritsen – Gammelgaard, Bismark, Duelund

Dom:

Brøndby må være edderspændte og sultne efter revanche for en meget dårlig uge. 

Men sådan fungerer det jo ikke altid. Det kan også blive krampagtigt og endnu sværere, når først den slags har sat sig i hovedet. 

Og her kommer så endda Vejle Boldklub, der oplevede en voldsom forløsning med sejr på 4-0 mod OB senest. 

Det bliver bøvlet for Brøndby, og de skal slås for både point og respekt fra fans, samtidig med de skal tackle et enormt ydre pres. 

Dommen lyder nu alligevel på hjemmesejr på 2-1.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated december 9, 2025 00:49 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF



Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Thomas Frank afviser at tale om det

– Det er fuldkommen meningsløst

AaB-talent prøver sig af i Italien

Viktor Claesson bliver i FC København

Klubboss i angreb på FCK

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe triumf for Frank

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Spanske medier i ekstase

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’