Superliga
Dommer: Sandi Putros
Fre 14. feb kl. 19.00
TV3+
Spilforslag
Halvleg/Fuldtid – Brøndby/Brøndby
Odds 2.40
Odds fra marts 2, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Brøndby IF:
Brøndby spillede et på mange måder undervældende efterår, hvor vi alt for sjældent fik set prøver på topniveauet, og hvor stabiliteten i resultater og præstationer var en klar mangelvare.
Kun én gang i sæsonens første 17 runder vandt Brøndby to kampe i træk i Superligaen, mens den aktuelle femteplads også vidner om, at efteråret ikke ligefrem var en dans på roser.
Det skal der laves om på i foråret, og i den forbindelse er der hentet nyt blod ind til trænerposten i form af Frederik Birk, som overtager roret fra Jesper Sørensen.
Den nye træner sætter ikke sit lys under en skæppe. Frederik Birk har store armbevægelser, og siger selv, at han er dygtig og så har han efter sigende tænkt sig at blæse noget mere til angreb end sin forgænger.
Et eller andet skal der da også til for drengene fra Vestegnen, som inden forårets start har seks point op til rækkens to tophold, FC København og FC Midtjylland.
Brøndby har sagt farvel til flere spillere i løbet af vinteren. Mest iøjnefaldende Josip Radosevic, Kevin Tshiembe og Ohi Omoijuanfo, mens Benjamin Tahirovic med fortid i Roma og Ajax er hentet ind til midtbanen.
Clement Bischoff er i karantæne til årets første kamp.
Viborg FF:
Brøndby er ikke det eneste hold, som kommer fra et lidt lunkent efterår, for Viborg nåede heller aldrig at komme helt op i øverste gear.
Midtjyderne blev dog bedre og bedre, som efteråret skred frem, og fik vist, at den skuffende start på sæsonen trods alt ikke var et retvisende billede på deres niveau.
Gæsterne tabte blot tre af de sidste 13 kampe i efteråret. Ude mod FCM, ude mod FCN og hjemme mod Randers. Et udmærket eksempel på, at de nok ikke har niveauet til at tage kampen op med de bedste hold i rækken, men omvendt er alt for gode til at komme i fedtefadet i bunden af rækken.
Det afspejler sig også i tabellen med en aktuel ottendeplads med 11 point til nedrykningsstregen og fem point op til top-seks.
Der resterer fem kampe af Superligaens grundspil, så Jakob Poulsens mandskab skal hurtigt ud af starthullerne, hvis de vil holde håbet om mesteskabsspil i live.
I løbet af vinteren har Viborg taget afsked med Bürgy, Westergaard og Berger, mens blandt andre Hjalte Bidstrup og Elias Andersson er nye ansigter i truppen.
Mads Søndergaard og Oliver Bundgaard misser forårspremieren med skader. Thomas Jørgensen indgår i kamptruppen, men er næppe klar til mere end en jokerrolle.
Karantæner:
Brøndby IF: Clement Bischoff
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF: (4-3-3): Pentz – Klaiber, Alves, Rasmussen, Divkovic – Nartey, Wass, Vallys – Suzuki, Kvistgaarden, Bundgaard
Viborg FF: (4-3-3): Lund – Mbom, Näsberg, Anyembe, Andersson – Vester, Grønning, Lonwijk – Serginho, Ementa, Jensen
Dom:
Hvis man skal tro selvtillidsfulde Frederik Birk, kommer Brøndby formentlig som skudt ud af en kanon til forårspremieren. Præcis som de gjorde i årets sidste kamp under selvsamme Birk, hvor AGF blev besejret med 4-2 i pokalturneringen.
Viborg har blot vundet én af ni udekampe i sæsonen, og til jubilæumskamp på et udsolgt Brøndby Stadion, er det svært at forestille sig, at den statistik bliver forbedret.
Brøndby råder over et voldsomt spændende offensivt arsenal, som skal have fine forudsætninger for en solid start mod Viborg, som især på midtbanen ser ud til at være tyndt besat.
3-1 til de blågule.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated marts 2, 2026 07:24 am
Ligatabel:
Seneste resultater
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
HELT VILDT
FC København-fans raser
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
TOPNYHED
I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”
‘Jeg er fucking irriteret’
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
TIPSBLADETS DOM
Ikke det kønneste – men drama fik vi
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
Superliga-træner enormt stolt
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
NYHEDER
Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet
NYHEDER
Sønderjyske tager vigtig sejr over OB
FC København misser top seks
Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’
NYHEDER
Cooper og Tullberg overrasker begge
LIGE NU