Superliga
Dommer: Sandi Putros
Fre 14. feb kl. 19.00
TV3+
Spilforslag
Halvleg/Fuldtid – Brøndby/Brøndby
Odds 2.40
Odds fra februar 4, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Brøndby IF:
Brøndby spillede et på mange måder undervældende efterår, hvor vi alt for sjældent fik set prøver på topniveauet, og hvor stabiliteten i resultater og præstationer var en klar mangelvare.
Kun én gang i sæsonens første 17 runder vandt Brøndby to kampe i træk i Superligaen, mens den aktuelle femteplads også vidner om, at efteråret ikke ligefrem var en dans på roser.
Det skal der laves om på i foråret, og i den forbindelse er der hentet nyt blod ind til trænerposten i form af Frederik Birk, som overtager roret fra Jesper Sørensen.
Den nye træner sætter ikke sit lys under en skæppe. Frederik Birk har store armbevægelser, og siger selv, at han er dygtig og så har han efter sigende tænkt sig at blæse noget mere til angreb end sin forgænger.
Et eller andet skal der da også til for drengene fra Vestegnen, som inden forårets start har seks point op til rækkens to tophold, FC København og FC Midtjylland.
Brøndby har sagt farvel til flere spillere i løbet af vinteren. Mest iøjnefaldende Josip Radosevic, Kevin Tshiembe og Ohi Omoijuanfo, mens Benjamin Tahirovic med fortid i Roma og Ajax er hentet ind til midtbanen.
Clement Bischoff er i karantæne til årets første kamp.
Viborg FF:
Brøndby er ikke det eneste hold, som kommer fra et lidt lunkent efterår, for Viborg nåede heller aldrig at komme helt op i øverste gear.
Midtjyderne blev dog bedre og bedre, som efteråret skred frem, og fik vist, at den skuffende start på sæsonen trods alt ikke var et retvisende billede på deres niveau.
Gæsterne tabte blot tre af de sidste 13 kampe i efteråret. Ude mod FCM, ude mod FCN og hjemme mod Randers. Et udmærket eksempel på, at de nok ikke har niveauet til at tage kampen op med de bedste hold i rækken, men omvendt er alt for gode til at komme i fedtefadet i bunden af rækken.
Det afspejler sig også i tabellen med en aktuel ottendeplads med 11 point til nedrykningsstregen og fem point op til top-seks.
Der resterer fem kampe af Superligaens grundspil, så Jakob Poulsens mandskab skal hurtigt ud af starthullerne, hvis de vil holde håbet om mesteskabsspil i live.
I løbet af vinteren har Viborg taget afsked med Bürgy, Westergaard og Berger, mens blandt andre Hjalte Bidstrup og Elias Andersson er nye ansigter i truppen.
Mads Søndergaard og Oliver Bundgaard misser forårspremieren med skader. Thomas Jørgensen indgår i kamptruppen, men er næppe klar til mere end en jokerrolle.
Karantæner:
Brøndby IF: Clement Bischoff
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF: (4-3-3): Pentz – Klaiber, Alves, Rasmussen, Divkovic – Nartey, Wass, Vallys – Suzuki, Kvistgaarden, Bundgaard
Viborg FF: (4-3-3): Lund – Mbom, Näsberg, Anyembe, Andersson – Vester, Grønning, Lonwijk – Serginho, Ementa, Jensen
Dom:
Hvis man skal tro selvtillidsfulde Frederik Birk, kommer Brøndby formentlig som skudt ud af en kanon til forårspremieren. Præcis som de gjorde i årets sidste kamp under selvsamme Birk, hvor AGF blev besejret med 4-2 i pokalturneringen.
Viborg har blot vundet én af ni udekampe i sæsonen, og til jubilæumskamp på et udsolgt Brøndby Stadion, er det svært at forestille sig, at den statistik bliver forbedret.
Brøndby råder over et voldsomt spændende offensivt arsenal, som skal have fine forudsætninger for en solid start mod Viborg, som især på midtbanen ser ud til at være tyndt besat.
3-1 til de blågule.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated februar 4, 2026 10:44 am
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
OPTAKT
AGF – OB
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
Stjernetransfer på plads alligevel
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
TOPNYHED
‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG