Brøndby IF – Viborg FF

Fredag aften går det endelig løs igen i den danske Superliga, når Brøndby åbner forårssæsonen hjemme mod Viborg



Superliga

Dommer: Sandi Putros

Fre 14. feb kl. 19.00

TV3+

Spilforslag

Halvleg/Fuldtid – Brøndby/Brøndby

Odds 2.40

Spil hos Nordicbet

Odds fra november 26, 2025. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Brøndby IF:

Brøndby spillede et på mange måder undervældende efterår, hvor vi alt for sjældent fik set prøver på topniveauet, og hvor stabiliteten i resultater og præstationer var en klar mangelvare.

Kun én gang i sæsonens første 17 runder vandt Brøndby to kampe i træk i Superligaen, mens den aktuelle femteplads også vidner om, at efteråret ikke ligefrem var en dans på roser.

Det skal der laves om på i foråret, og i den forbindelse er der hentet nyt blod ind til trænerposten i form af Frederik Birk, som overtager roret fra Jesper Sørensen.

Den nye træner sætter ikke sit lys under en skæppe. Frederik Birk har store armbevægelser, og siger selv, at han er dygtig og så har han efter sigende tænkt sig at blæse noget mere til angreb end sin forgænger.

Et eller andet skal der da også til for drengene fra Vestegnen, som inden forårets start har seks point op til rækkens to tophold, FC København og FC Midtjylland.

Brøndby har sagt farvel til flere spillere i løbet af vinteren. Mest iøjnefaldende Josip Radosevic, Kevin Tshiembe og Ohi Omoijuanfo, mens Benjamin Tahirovic med fortid i Roma og Ajax er hentet ind til midtbanen.

Clement Bischoff er i karantæne til årets første kamp.

Viborg FF:

Brøndby er ikke det eneste hold, som kommer fra et lidt lunkent efterår, for Viborg nåede heller aldrig at komme helt op i øverste gear.

Midtjyderne blev dog bedre og bedre, som efteråret skred frem, og fik vist, at den skuffende start på sæsonen trods alt ikke var et retvisende billede på deres niveau.

Gæsterne tabte blot tre af de sidste 13 kampe i efteråret. Ude mod FCM, ude mod FCN og hjemme mod Randers. Et udmærket eksempel på, at de nok ikke har niveauet til at tage kampen op med de bedste hold i rækken, men omvendt er alt for gode til at komme i fedtefadet i bunden af rækken.

Det afspejler sig også i tabellen med en aktuel ottendeplads med 11 point til nedrykningsstregen og fem point op til top-seks.

Der resterer fem kampe af Superligaens grundspil, så Jakob Poulsens mandskab skal hurtigt ud af starthullerne, hvis de vil holde håbet om mesteskabsspil i live.

I løbet af vinteren har Viborg taget afsked med Bürgy, Westergaard og Berger, mens blandt andre Hjalte Bidstrup og Elias Andersson er nye ansigter i truppen.

Mads Søndergaard og Oliver Bundgaard misser forårspremieren med skader. Thomas Jørgensen indgår i kamptruppen, men er næppe klar til mere end en jokerrolle.

Karantæner:

Brøndby IF: Clement Bischoff
Viborg FF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Brøndby IF: (4-3-3): Pentz – Klaiber, Alves, Rasmussen, Divkovic – Nartey, Wass, Vallys – Suzuki, Kvistgaarden, Bundgaard

Viborg FF: (4-3-3): Lund – Mbom, Näsberg, Anyembe, Andersson – Vester, Grønning, Lonwijk – Serginho, Ementa, Jensen

Dom:

Hvis man skal tro selvtillidsfulde Frederik Birk, kommer Brøndby formentlig som skudt ud af en kanon til forårspremieren. Præcis som de gjorde i årets sidste kamp under selvsamme Birk, hvor AGF blev besejret med 4-2 i pokalturneringen.

Viborg har blot vundet én af ni udekampe i sæsonen, og til jubilæumskamp på et udsolgt Brøndby Stadion, er det svært at forestille sig, at den statistik bliver forbedret.

Brøndby råder over et voldsomt spændende offensivt arsenal, som skal have fine forudsætninger for en solid start mod Viborg, som især på midtbanen ser ud til at være tyndt besat.

3-1 til de blågule.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated november 26, 2025 11:47 am

Ligatabel:

Seneste resultater



Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Har ikke spillet kamp i tre uger

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

I spil til stort job

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Fortryder Chido Obi-beslutning

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Lerager taler ud om FCK-brud

Bekræfter: Her er der transferdeadline