BRØNDBY (Tipsbladet): Steve Cooper er færdig i Brøndby.
Klubbens nye fodbolddirektør, Julius Ohnesorge, er derfor i fuld gang med at finde waliserens erstatning.
Et arbejde, man er nået et godt stykke med. Brøndby har lagt sig fast på den profil, den kommende træner skal have – og her er det vigtigt, at det er en, der kender og forstår Brøndby og Superligaen godt.
Det fortæller Julius Ohnesorge til tirsdagens mediedag i Brøndby.
– Vi ser efter en træner, der repræsenterer nogle af de kerneværdier, vi har her i klubben. Vi skal have en træner, der samarbejder godt med alle i klubben. Vi vil have en stærk leder, som kan skabe relationer til spillerne både individuelt men også kollektivt.
– Så skal der også være en strømlining mellem træneren og den måde, vi gerne vil have holdet til at spille på. Så hans spillestil er en meget vigtig ting, vi skal kigge på.
– Men det skal også være en god person. En person, der tænker på alle omkring ham og som skaber et kollektiv.
En dansk person?
– Det er et godt spørgsmål. Det skal ikke være afgørende, hvilken nationalitet personen har, men vi prioriterer en træner, som har en god forståelse for det, klubben står for. Det betyder, kultur, ligaen, landet og klubben. Der har også været udenlandske trænerer, som har opfyldt de krav, så vi lukker ikke døren for udenlandske træneren, men vi kigger meget på det danske og skandinaviske marked.
Har I haft nogen samtaler endnu?
– Vi er altid forberedte, og vi har nogle idéer, men vi er i gang med at tydeliggøre, hvilken profil vi vil have, og vi er enige om, hvilken profil vi kigger efter.
– Vi har en bunke af trænere, der vil opfylde kravene, og nu handler det om de sidste detaljer, før vi tager kontakt til trænerne. Men inden man tager fat i trænerne, så er der en masse research, man kan kigge på. Vi trækker referencer ved at snakke med tidligere arbejdsgivere, spillere, direktører og sådan nogle ting.
– Man kan få en masse information – nogle gange så meget, at det føles som om, man ved mere om træneren, end han gør selv, siger Julius Ohnesorge.
Den nye fodboldboss fortalte også, at man ikke har lagt nogen eksakt deadline for trænerjagten, men at man gerne vil have den nye mand på plads hurtigst muligt.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Klar til at gå shopamok
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
OPTAKT
Crystal Palace – Rayo Vallecano
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE