BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Med hyringen af Frederik Birk som cheftræner har Brøndby IF lukket et hul – men også skabt et andet.
Hullet på cheftrænerposten er nemlig blevet lukket, men nu står Brøndby IF blot med én assistenttræner, nemlig Henrik Hansen, efter at den de seneste år har haft to, heriblandt også førnævnte Frederik Birk.
Så Brøndby skal vel ud og finde en ny assistenttræner – eller hvad?
I første omgang har man lavet en løsning, så Frederik Birk får hjælp af Brøndby-legenden Bent ‘Turbo’ Christensen, og så klubben ikke står med et presserennde problem på det punkt.
– Lige nu har vi lavet den rokering, at Bent ‘Turbo’ Christensen kommer lidt tættere på mig fra sin position som transitionstræner, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse fredag og tilføjer:
– Så kommer vi til at kigge ind i, om der skal tilføres noget til min stab på den korte bane, men det, der er rigtig godt, er, at vi har mange dygtige menensker her i huset, også på akademiet. Vi har mulighed for at trække på akademiet på analyse- og trænersiden. I talende stund er jeg ikke ved at hive en ny ind, men det er noget, vi kommer til at kigge på.
Frederik Birk glæder sig også over at kunne trække på Bent ‘Turbo’ Christensens kvaliteter.
– Lige nu og her har vi en stærk stab med nogle profiler, der matcher mit væsen godt. ‘Turbo’ er en god modvægt til den unge energi og akademikeren, der kommer her. Bent har spillet inde på stadion, har været i udlandet og har lidt flere år på bagen – han har i øvrigt også været min chef engang – så det passer godt med ham tæt på mig, siger den energiske Brøndby-træner.
Bent ‘Turbo’ Christensen, 58 år, spillede som aktiv for blandt andre Brøndby IF, FC Schalke 04, og Olympiakos og har tidligere været U19-landstræner.
Foruden ‘Turbo’ er Henrik Hansen som bekendt fortsat assistenttræner i Brøndby.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER