BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Med hyringen af Frederik Birk som cheftræner har Brøndby IF lukket et hul – men også skabt et andet.
Hullet på cheftrænerposten er nemlig blevet lukket, men nu står Brøndby IF blot med én assistenttræner, nemlig Henrik Hansen, efter at den de seneste år har haft to, heriblandt også førnævnte Frederik Birk.
Så Brøndby skal vel ud og finde en ny assistenttræner – eller hvad?
I første omgang har man lavet en løsning, så Frederik Birk får hjælp af Brøndby-legenden Bent ‘Turbo’ Christensen, og så klubben ikke står med et presserennde problem på det punkt.
– Lige nu har vi lavet den rokering, at Bent ‘Turbo’ Christensen kommer lidt tættere på mig fra sin position som transitionstræner, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse fredag og tilføjer:
– Så kommer vi til at kigge ind i, om der skal tilføres noget til min stab på den korte bane, men det, der er rigtig godt, er, at vi har mange dygtige menensker her i huset, også på akademiet. Vi har mulighed for at trække på akademiet på analyse- og trænersiden. I talende stund er jeg ikke ved at hive en ny ind, men det er noget, vi kommer til at kigge på.
Frederik Birk glæder sig også over at kunne trække på Bent ‘Turbo’ Christensens kvaliteter.
– Lige nu og her har vi en stærk stab med nogle profiler, der matcher mit væsen godt. ‘Turbo’ er en god modvægt til den unge energi og akademikeren, der kommer her. Bent har spillet inde på stadion, har været i udlandet og har lidt flere år på bagen – han har i øvrigt også været min chef engang – så det passer godt med ham tæt på mig, siger den energiske Brøndby-træner.
Bent ‘Turbo’ Christensen, 58 år, spillede som aktiv for blandt andre Brøndby IF, FC Schalke 04, og Olympiakos og har tidligere været U19-landstræner.
Foruden ‘Turbo’ er Henrik Hansen som bekendt fortsat assistenttræner i Brøndby.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
VM-spiller alvorligt skadet
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
Medier jubler over USA’s nedtur
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
OPTAKT
Schweiz – Colombia
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
AVIS