BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Med hyringen af Frederik Birk som cheftræner har Brøndby IF lukket et hul – men også skabt et andet.
Hullet på cheftrænerposten er nemlig blevet lukket, men nu står Brøndby IF blot med én assistenttræner, nemlig Henrik Hansen, efter at den de seneste år har haft to, heriblandt også førnævnte Frederik Birk.
Så Brøndby skal vel ud og finde en ny assistenttræner – eller hvad?
I første omgang har man lavet en løsning, så Frederik Birk får hjælp af Brøndby-legenden Bent ‘Turbo’ Christensen, og så klubben ikke står med et presserennde problem på det punkt.
– Lige nu har vi lavet den rokering, at Bent ‘Turbo’ Christensen kommer lidt tættere på mig fra sin position som transitionstræner, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse fredag og tilføjer:
– Så kommer vi til at kigge ind i, om der skal tilføres noget til min stab på den korte bane, men det, der er rigtig godt, er, at vi har mange dygtige menensker her i huset, også på akademiet. Vi har mulighed for at trække på akademiet på analyse- og trænersiden. I talende stund er jeg ikke ved at hive en ny ind, men det er noget, vi kommer til at kigge på.
Frederik Birk glæder sig også over at kunne trække på Bent ‘Turbo’ Christensens kvaliteter.
– Lige nu og her har vi en stærk stab med nogle profiler, der matcher mit væsen godt. ‘Turbo’ er en god modvægt til den unge energi og akademikeren, der kommer her. Bent har spillet inde på stadion, har været i udlandet og har lidt flere år på bagen – han har i øvrigt også været min chef engang – så det passer godt med ham tæt på mig, siger den energiske Brøndby-træner.
Bent ‘Turbo’ Christensen, 58 år, spillede som aktiv for blandt andre Brøndby IF, FC Schalke 04, og Olympiakos og har tidligere været U19-landstræner.
Foruden ‘Turbo’ er Henrik Hansen som bekendt fortsat assistenttræner i Brøndby.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Brøndby henter keeper – her er planen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
TransferLIVE: Koster 900 millioner
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
EKSKLUSIVT