Brøndby-legende bliver en del Frederik Birks stab

Brøndby kommer til at kigge på at hente en ny assistenttræner, men i mellemtiden får Frederik Birk prominent hjælp.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Med hyringen af Frederik Birk som cheftræner har Brøndby IF lukket et hul – men også skabt et andet. 

Hullet på cheftrænerposten er nemlig blevet lukket, men nu står Brøndby IF blot med én assistenttræner, nemlig Henrik Hansen, efter at den de seneste år har haft to, heriblandt også førnævnte Frederik Birk.  

Så Brøndby skal vel ud og finde en ny assistenttræner – eller hvad? 

I første omgang har man lavet en løsning, så Frederik Birk får hjælp af Brøndby-legenden Bent ‘Turbo’ Christensen, og så klubben ikke står med et presserennde problem på det punkt. 

– Lige nu har vi lavet den rokering, at Bent ‘Turbo’ Christensen kommer lidt tættere på mig fra sin position som transitionstræner, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse fredag og tilføjer: 

– Så kommer vi til at kigge ind i, om der skal tilføres noget til min stab på den korte bane, men det, der er rigtig godt, er, at vi har mange dygtige menensker her i huset, også på akademiet. Vi har mulighed for at trække på akademiet på analyse- og trænersiden. I talende stund er jeg ikke ved at hive en ny ind, men det er noget, vi kommer til at kigge på. 

Frederik Birk glæder sig også over at kunne trække på Bent ‘Turbo’ Christensens kvaliteter. 

– Lige nu og her har vi en stærk stab med nogle profiler, der matcher mit væsen godt. ‘Turbo’ er en god modvægt til den unge energi og akademikeren, der kommer her. Bent har spillet inde på stadion, har været i udlandet og har lidt flere år på bagen – han har i øvrigt også været min chef engang – så det passer godt med ham tæt på mig, siger den energiske Brøndby-træner. 

Bent ‘Turbo’ Christensen, 58 år, spillede som aktiv for blandt andre Brøndby IF, FC Schalke 04, og Olympiakos og har tidligere været U19-landstræner. 

Foruden ‘Turbo’ er Henrik Hansen som bekendt fortsat assistenttræner i Brøndby.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Monsterbud på vej

Arsenal-dansker vender hjem

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Afslører dansk toptræners millionløn

Medier sender ham hjem til AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Tottenham henter Liverpool-profil

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Manchester United afbryder forhandlingerne

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Thelander holder døren åben efter stærk sæson



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Barcelona-stjerne får stor hæder

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

De lurer på Vejle-profil

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Han var i spil som Brøndby-træner

De jagter Henrik Meister

Iran får grønt lys til VM

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen