Nul point og en målscore på 0-7.
Det er de barske realiteter i de seneste tre Superliga-kampe for Brøndby, hvor modstanderne har heddet AaB, Randers og Silkeborg.
Hvis vi kigger lidt nærmere på tallene, så er der ikke blevet scoret mål på samlebånd, siden Mikael Uhre pakkede kufferten og tog til USA for at fortsætte karrieren.
Klubben fra Vestegnen har således scoret fem mål i forårets første syv Superliga-kampe. Og det erkender Niels Frederiksen er et problem i et interview med Tipsbladet.
– Vi vidste godt, at det ville være et punkt, hvor vi ville komme til at bøvle lidt med tingene, siger Brøndby-træneren og fortsætter:
– Hvis vi ser på det, så var det heller ikke et sundhedstegn, at Uhre stod for så mange af vores mål, da han var her. Det var det sådan set ikke. Så der er ingen tvivl om, at vi har måtte slås for målene, siden Uhre tog videre.
Mikael Uhre er noteret for 11 mål i Danmarks bedste fodboldrække i denne sæson. Christian Cappis er den spiller med næstflest Superliga-mål for Niels Frederiksens mandskab – han har fået netmaskerne til at blafre tre gange.
Niels Frederiksen tilføjer, at Brøndby ganske enkelt mangler en type som Mikael Uhre på nuværende tidspunkt.
– Vi havde naturligvis håbet på, at nogle af de andre spillere ville lykkes med at lave lidt flere mål. Det betyder ikke, at en spiller som Carl Björk skal ind og lave en alle vores mål.
– Det er noget, som vi skal løfte i flok, fordi vi ikke har en topscorer-type i truppen lige nu. Det er en udfordring for os, og det er noget, vi arbejder hårdt på at løse.
Hvor meget af tiden på træningsbanen bruger I på at løse problemet?
– Det er selvfølgelig noget, vi bruger en masse tid på. Vi har fokus på det, men nogen gange kan et for stort fokus også gøre problemet større. Jeg er som sådan ikke nervøs over, at vi ikke har fået scoret i de seneste tre kampe.
Brøndby stiller gerne op i en 3-5-2-formation. At der bliver lavet om på det, vil Niels Frederiksen ikke afvise.
– Vi tænker hele tiden på at optimere vores måde at spille på, og vi spillede vidst ligeledes 4-3-3 mod Midtjylland i en pokalkamp i slutningen af 2021.
– Så jeg har da overvejet at ændre vores system, men jeg tror nu, at vi får lige så mange spillere med i boksen, uanset om formationen hedder 3-5-2 eller 4-3-3, lyder det afsluttende fra Brøndbys cheftræner.
Brøndbys næste opgave i Superligaen er på torsdag klokken 18.00, når AaB kigger forbi Vestegnen til en direkte duel om tredjepladsen.

TransferLIVE: Han skal væk fra FC København

‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’

Godt nyt for FC København

Afsløring: OB millimeter fra Kjerrumgaard-salg

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

Er han Viborgs næste cheftræner?

Ny drejning: Rasende Gyökeres føler sig forrådt

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

‘Det er Peter Christiansens idé’

Her er Jesper Fredbergs nye job

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer

Afsløring: Viborg sælger Ibrahim Said

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Newcastle køber FCM-træner – her er erstatningen

Enighed – tæt på skifte til Silkeborg IF

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Jordan Henderson til lægetjek

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Vild afslutning! Pogacar overlegen igen

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Bekræfter interesse

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Arsenal køber Christian Nørgaard