Video : Tipsbladet
Superliga

Brøndby melder ud om Riveros: Grønt lys til skifte

Det er tidligere på onsdagen kommet frem, at der er en mulighed for, at Brøndby er ved at få solgt Blas Riveros til den argentinske klub Talleres de Cordoba. Det er nu noget, som Brøndby selv reagerer på.

På klubbens hjemmeside fortæller fodbolddirektør Carsten V. Jensen, at der er blevet givet grønt lys til spilleren for at afsøge en konkret mulighed for en transfer.

- Blas kom til Brøndby IF i 2020 på en fornuftig transfer fra FC Basel. Han blev desværre skadet hurtigt derefter, men fik kæmpet sig flot tilbage og har det sidste halvandet års tid været fast mand på holdet, ligesom han også er tilbage på det paraguayanske landshold, siger han og fortsætter:

- Med knap et år tilbage af sin kontrakt er der nu kommet en konkret mulighed for Blas, som både vi og han finder attraktiv. Derfor har vi givet Blas lov til at bruge de næste par dage på at afsøge muligheden, lyder det fra Carsten V. Jensen.

Blas Riveros kommer ikke til at være en del af klubbens træninger i de kommende dage.

Det danske transfervindue lukker fredag.

25-årige Riveros har spillet 62 kampe for Brøndby med to mål og 10 assister til følge.

Prisen på ham er også kommet frem. Læs mere om det her.