Brøndby opgraderer sikkerheden på stadion

Efter uro og ballade på stadion har Brøndby nu valgt at investere et millionbeløb på at forbedre sikkerheden.



Brøndby investerer nu et millionbeløb på at forbedre sikkerheden på stadion efter den tilskuerballade, klubben oplevede flere gange sidste år.

Det oplyser Brøndby mandag på sin hjemmeside, efter at klubben har brugt vinterpausen på at finde ud af, hvordan man kan skabe øget tryghed på stadion.

– Som vi sagde tilbage i efteråret, efter de episoder vi oplevede, så accepterer vi ikke adfærd, der skaber utryghed. Hvis du skaber utryghed, så har du ikke noget at gøre på Brøndby Stadion.

– Vi nedsatte en arbejdsgruppe tilbage i efteråret, som igennem vinterpausen har arbejdet på at se, hvordan vi kan forstærke sikkerheden markant, siger Brøndby-direktør Ole Palmå til klubbens hjemmeside.

Indsatsområderne gælder nye adgangsporte, forbedret billetkontrol og visitationszoner samt en opgradering af kameraovervågning med ansigtsgenkendelse.

Det vil være en investering for “adskillige millioner kroner”, oplyser Palmå uden at komme nærmere ind på det præcise beløb.

– Arbejdet på stadion er påbegyndt, og noget vil være klar relativt hurtigt, mens arbejdet i indgangene vil tage noget længere tid, siger direktøren.

I oktober sidste år var der tilskuerballade i forbindelse med et derby mod FC København. Siden har Brøndby arbejdet på at forbedre sikkerheden på stadion – også med henblik på at blive bedre til at finde frem til ballademagerne.

– Teknologien gør, at vi ikke alene kan genkende ansigter i realtid, men også dokumentere deres handlinger, så vi har et solidt grundlag for at straffe dem og ikke mindst videregive vores materiale til politiet for videre efterforskning, så de kan retsforfølge dem.

– Vi ønsker, at dem som ikke kan finde ud af at opføre sig ordentligt, tildeles lange karantæner, så de ikke får adgang til stadion, siger Palmå.

Foruden “opgraderet videoovervågning” og “strammere adgangsforhold” vil klubben øge sikkerheden på stadion med forstærkede hegn og nye porte mellem de forskellige tribuner. Det vil ske i første kvartal af 2025.

/ritzau/





Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’




LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Miraklernes tid er ikke forbi

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Det ser sort ud for B.93

Martin Jørgensen lander nyt job

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Et markant problem for Silkeborg

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent