Brøndby opgraderer sikkerheden på stadion

Efter uro og ballade på stadion har Brøndby nu valgt at investere et millionbeløb på at forbedre sikkerheden.



Brøndby investerer nu et millionbeløb på at forbedre sikkerheden på stadion efter den tilskuerballade, klubben oplevede flere gange sidste år.

Det oplyser Brøndby mandag på sin hjemmeside, efter at klubben har brugt vinterpausen på at finde ud af, hvordan man kan skabe øget tryghed på stadion.

– Som vi sagde tilbage i efteråret, efter de episoder vi oplevede, så accepterer vi ikke adfærd, der skaber utryghed. Hvis du skaber utryghed, så har du ikke noget at gøre på Brøndby Stadion.

– Vi nedsatte en arbejdsgruppe tilbage i efteråret, som igennem vinterpausen har arbejdet på at se, hvordan vi kan forstærke sikkerheden markant, siger Brøndby-direktør Ole Palmå til klubbens hjemmeside.

Indsatsområderne gælder nye adgangsporte, forbedret billetkontrol og visitationszoner samt en opgradering af kameraovervågning med ansigtsgenkendelse.

Det vil være en investering for “adskillige millioner kroner”, oplyser Palmå uden at komme nærmere ind på det præcise beløb.

– Arbejdet på stadion er påbegyndt, og noget vil være klar relativt hurtigt, mens arbejdet i indgangene vil tage noget længere tid, siger direktøren.

I oktober sidste år var der tilskuerballade i forbindelse med et derby mod FC København. Siden har Brøndby arbejdet på at forbedre sikkerheden på stadion – også med henblik på at blive bedre til at finde frem til ballademagerne.

– Teknologien gør, at vi ikke alene kan genkende ansigter i realtid, men også dokumentere deres handlinger, så vi har et solidt grundlag for at straffe dem og ikke mindst videregive vores materiale til politiet for videre efterforskning, så de kan retsforfølge dem.

– Vi ønsker, at dem som ikke kan finde ud af at opføre sig ordentligt, tildeles lange karantæner, så de ikke får adgang til stadion, siger Palmå.

Foruden “opgraderet videoovervågning” og “strammere adgangsforhold” vil klubben øge sikkerheden på stadion med forstærkede hegn og nye porte mellem de forskellige tribuner. Det vil ske i første kvartal af 2025.

/ritzau/







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

‘De har grinet deres røv i laser’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Han er Superligaens ringeste målmand!

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Superliga-klub bedst i hele verden

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Nu er han pludselig syg

Gift Links hylder FCK-legende

Ekspert hylder Høgh-beslutning



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Glem det, Leicester!

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Barcelona – Atletico

‘Thomas Delaney er fortid’

Mathias Zanka går viralt

Danmark har aldrig haft så mange før

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Thomas Frank er favorit til jobbet



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Tøfting lægger hånden på kogepladen

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

PSG – Liverpool

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Har været uenig med Steve Cooper

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Sporting CP – Arsenal

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Real Madrid – Bayern