Brøndby opgraderer sikkerheden på stadion

Efter uro og ballade på stadion har Brøndby nu valgt at investere et millionbeløb på at forbedre sikkerheden.



Brøndby investerer nu et millionbeløb på at forbedre sikkerheden på stadion efter den tilskuerballade, klubben oplevede flere gange sidste år.

Det oplyser Brøndby mandag på sin hjemmeside, efter at klubben har brugt vinterpausen på at finde ud af, hvordan man kan skabe øget tryghed på stadion.

– Som vi sagde tilbage i efteråret, efter de episoder vi oplevede, så accepterer vi ikke adfærd, der skaber utryghed. Hvis du skaber utryghed, så har du ikke noget at gøre på Brøndby Stadion.

– Vi nedsatte en arbejdsgruppe tilbage i efteråret, som igennem vinterpausen har arbejdet på at se, hvordan vi kan forstærke sikkerheden markant, siger Brøndby-direktør Ole Palmå til klubbens hjemmeside.

Indsatsområderne gælder nye adgangsporte, forbedret billetkontrol og visitationszoner samt en opgradering af kameraovervågning med ansigtsgenkendelse.

Det vil være en investering for “adskillige millioner kroner”, oplyser Palmå uden at komme nærmere ind på det præcise beløb.

– Arbejdet på stadion er påbegyndt, og noget vil være klar relativt hurtigt, mens arbejdet i indgangene vil tage noget længere tid, siger direktøren.

I oktober sidste år var der tilskuerballade i forbindelse med et derby mod FC København. Siden har Brøndby arbejdet på at forbedre sikkerheden på stadion – også med henblik på at blive bedre til at finde frem til ballademagerne.

– Teknologien gør, at vi ikke alene kan genkende ansigter i realtid, men også dokumentere deres handlinger, så vi har et solidt grundlag for at straffe dem og ikke mindst videregive vores materiale til politiet for videre efterforskning, så de kan retsforfølge dem.

– Vi ønsker, at dem som ikke kan finde ud af at opføre sig ordentligt, tildeles lange karantæner, så de ikke får adgang til stadion, siger Palmå.

Foruden “opgraderet videoovervågning” og “strammere adgangsforhold” vil klubben øge sikkerheden på stadion med forstærkede hegn og nye porte mellem de forskellige tribuner. Det vil ske i første kvartal af 2025.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Klar transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

AGF køber ham

Roser Superliga-klub: Godt set! 

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vil hente tysk landsholdsstjerne

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

– Jeg er dybt chokeret og forundret

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

Frankrig – Senegal

Østrig – Jordan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse

– Jeg er dum