Brøndby investerer nu et millionbeløb på at forbedre sikkerheden på stadion efter den tilskuerballade, klubben oplevede flere gange sidste år.
Det oplyser Brøndby mandag på sin hjemmeside, efter at klubben har brugt vinterpausen på at finde ud af, hvordan man kan skabe øget tryghed på stadion.
– Som vi sagde tilbage i efteråret, efter de episoder vi oplevede, så accepterer vi ikke adfærd, der skaber utryghed. Hvis du skaber utryghed, så har du ikke noget at gøre på Brøndby Stadion.
– Vi nedsatte en arbejdsgruppe tilbage i efteråret, som igennem vinterpausen har arbejdet på at se, hvordan vi kan forstærke sikkerheden markant, siger Brøndby-direktør Ole Palmå til klubbens hjemmeside.
Indsatsområderne gælder nye adgangsporte, forbedret billetkontrol og visitationszoner samt en opgradering af kameraovervågning med ansigtsgenkendelse.
Det vil være en investering for “adskillige millioner kroner”, oplyser Palmå uden at komme nærmere ind på det præcise beløb.
– Arbejdet på stadion er påbegyndt, og noget vil være klar relativt hurtigt, mens arbejdet i indgangene vil tage noget længere tid, siger direktøren.
I oktober sidste år var der tilskuerballade i forbindelse med et derby mod FC København. Siden har Brøndby arbejdet på at forbedre sikkerheden på stadion – også med henblik på at blive bedre til at finde frem til ballademagerne.
– Teknologien gør, at vi ikke alene kan genkende ansigter i realtid, men også dokumentere deres handlinger, så vi har et solidt grundlag for at straffe dem og ikke mindst videregive vores materiale til politiet for videre efterforskning, så de kan retsforfølge dem.
– Vi ønsker, at dem som ikke kan finde ud af at opføre sig ordentligt, tildeles lange karantæner, så de ikke får adgang til stadion, siger Palmå.
Foruden “opgraderet videoovervågning” og “strammere adgangsforhold” vil klubben øge sikkerheden på stadion med forstærkede hegn og nye porte mellem de forskellige tribuner. Det vil ske i første kvartal af 2025.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille
Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
LIVE
Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
FC København bekræfter transfer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
EKSKLUSIVT