Brøndby opgraderer sikkerheden på stadion

Efter uro og ballade på stadion har Brøndby nu valgt at investere et millionbeløb på at forbedre sikkerheden.



Brøndby investerer nu et millionbeløb på at forbedre sikkerheden på stadion efter den tilskuerballade, klubben oplevede flere gange sidste år.

Det oplyser Brøndby mandag på sin hjemmeside, efter at klubben har brugt vinterpausen på at finde ud af, hvordan man kan skabe øget tryghed på stadion.

– Som vi sagde tilbage i efteråret, efter de episoder vi oplevede, så accepterer vi ikke adfærd, der skaber utryghed. Hvis du skaber utryghed, så har du ikke noget at gøre på Brøndby Stadion.

– Vi nedsatte en arbejdsgruppe tilbage i efteråret, som igennem vinterpausen har arbejdet på at se, hvordan vi kan forstærke sikkerheden markant, siger Brøndby-direktør Ole Palmå til klubbens hjemmeside.

Indsatsområderne gælder nye adgangsporte, forbedret billetkontrol og visitationszoner samt en opgradering af kameraovervågning med ansigtsgenkendelse.

Det vil være en investering for “adskillige millioner kroner”, oplyser Palmå uden at komme nærmere ind på det præcise beløb.

– Arbejdet på stadion er påbegyndt, og noget vil være klar relativt hurtigt, mens arbejdet i indgangene vil tage noget længere tid, siger direktøren.

I oktober sidste år var der tilskuerballade i forbindelse med et derby mod FC København. Siden har Brøndby arbejdet på at forbedre sikkerheden på stadion – også med henblik på at blive bedre til at finde frem til ballademagerne.

– Teknologien gør, at vi ikke alene kan genkende ansigter i realtid, men også dokumentere deres handlinger, så vi har et solidt grundlag for at straffe dem og ikke mindst videregive vores materiale til politiet for videre efterforskning, så de kan retsforfølge dem.

– Vi ønsker, at dem som ikke kan finde ud af at opføre sig ordentligt, tildeles lange karantæner, så de ikke får adgang til stadion, siger Palmå.

Foruden “opgraderet videoovervågning” og “strammere adgangsforhold” vil klubben øge sikkerheden på stadion med forstærkede hegn og nye porte mellem de forskellige tribuner. Det vil ske i første kvartal af 2025.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ambæk og uønsket trio ikke udtaget

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Thomas Frank: De vinder VM

Tuchel forsvarer sin taktik



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Messi sætter ord på vildt drama

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Skamroses af Thomas Nørgaard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Derfor trækker FC København-transfer ud

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Begejstret for Jacob Neestrup

VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

‘Det var verdens undergang’