Brøndby overpræsterer helt vildt

Det har været en god sæson for Brøndby IF, men ifølge tal fra Opta har Jesper Sørensens mandskab også overpræsteret en hel del.



Superligaen vender tilbage, og foråret byder på en drabelig guldduel. I toppen af rækken udgøres top tre af FC Midtjylland med 36 point, Brøndby IF med 34 point og FC København med 33 point.

Det er sjældent set med en så tæt guldduel, og det er blot fjerde gang siden 2000, at tre hold har hentet 33 point eller flere efter 17 spillerunder.

Tipsbladet sætter i den forbindelse fokus på de tre tophold i samarbejde med analysefirmaet Opta – her med fokus på Brøndby IF.

Kæmpe overpræstation
I efteråret hentede Brøndby IF som nævnt 34 point, men ifølge Optas tal har Jesper Sørensens mandskab fået mere, end de har spillet sig til.

Faktisk er Brøndby IF kun på en fjerdeplads i Superligaen, hvad angår “expected points” med blot 28. Med andre ord har Brøndby hentet hele seks point mere, end hvad man kunne forvente, baseret på deres “expected goals”-tal.

Det er især, hvad angår mål scoret, at Brøndby IF har gjort det bedre end forventet. Mens de blå-gule scorede 33 mål, var deres expected goals for Superliga-efteråret blot 28,3. Altså har de overpræsteret med 4,7 scoringer - klart den største overpræstation i Superligaen i dette henseende.

Overpræstationen kan næsten egenhændigt tilskrives Nicolai Vallys. Efterårets Profil i Superligaen har overpræsteret med 4,5 grundet sine 10 mål fra 5,5 expected goals.

Held eller gode afslutningsevner? Det får vi måske svaret på i foråret, når vi ser, om skarpheden fortsætter eller ej. 

Millionindkøb kan løse problem, før det opstår
Der er også et potentielt problem, som millionindkøbet Filip Bundgaard kan løse, før det overhovedet er opstået ifølge Opta.

Brøndby IF kommer nemlig “kun” til femteflest afslutninger i Superligaen, hvilket også er med til at forklare deres store overpræstation i forhold til mål som beskrevet ovenfor.

Men Filip Bundgaard kan måske hjælpe i den forbindelse.

Ingen spillere i Superligaen har været involveret i flere afslutninger i denne sæson end Filip Bundgaard. Han skød selv 35 gange, mens han afleverede til en spiller, der afsluttede yderligere 26 gange. Fortsætter han de takter i Brøndby, kan han hjælpe mandskabet med at komme til flere afslutninger.

Brøndby IF indleder forårssæsonen i Superligaen og deres guldjagt med et brag af en kamp mod FC Midtjylland søndag den 18. februar.





Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte




LIVE

TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?

Nu melder Christian Eriksen ud

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Engelsk legende storroser brandvarm dansker

Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Danske klubber scorer millioner på VM

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

‘AC’-forlængelse på plads, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!