Brøndby overpræsterer helt vildt

Det har været en god sæson for Brøndby IF, men ifølge tal fra Opta har Jesper Sørensens mandskab også overpræsteret en hel del.



Superligaen vender tilbage, og foråret byder på en drabelig guldduel. I toppen af rækken udgøres top tre af FC Midtjylland med 36 point, Brøndby IF med 34 point og FC København med 33 point.

Det er sjældent set med en så tæt guldduel, og det er blot fjerde gang siden 2000, at tre hold har hentet 33 point eller flere efter 17 spillerunder.

Tipsbladet sætter i den forbindelse fokus på de tre tophold i samarbejde med analysefirmaet Opta – her med fokus på Brøndby IF.

Kæmpe overpræstation
I efteråret hentede Brøndby IF som nævnt 34 point, men ifølge Optas tal har Jesper Sørensens mandskab fået mere, end de har spillet sig til.

Faktisk er Brøndby IF kun på en fjerdeplads i Superligaen, hvad angår “expected points” med blot 28. Med andre ord har Brøndby hentet hele seks point mere, end hvad man kunne forvente, baseret på deres “expected goals”-tal.

Det er især, hvad angår mål scoret, at Brøndby IF har gjort det bedre end forventet. Mens de blå-gule scorede 33 mål, var deres expected goals for Superliga-efteråret blot 28,3. Altså har de overpræsteret med 4,7 scoringer - klart den største overpræstation i Superligaen i dette henseende.

Overpræstationen kan næsten egenhændigt tilskrives Nicolai Vallys. Efterårets Profil i Superligaen har overpræsteret med 4,5 grundet sine 10 mål fra 5,5 expected goals.

Held eller gode afslutningsevner? Det får vi måske svaret på i foråret, når vi ser, om skarpheden fortsætter eller ej. 

Millionindkøb kan løse problem, før det opstår
Der er også et potentielt problem, som millionindkøbet Filip Bundgaard kan løse, før det overhovedet er opstået ifølge Opta.

Brøndby IF kommer nemlig “kun” til femteflest afslutninger i Superligaen, hvilket også er med til at forklare deres store overpræstation i forhold til mål som beskrevet ovenfor.

Men Filip Bundgaard kan måske hjælpe i den forbindelse.

Ingen spillere i Superligaen har været involveret i flere afslutninger i denne sæson end Filip Bundgaard. Han skød selv 35 gange, mens han afleverede til en spiller, der afsluttede yderligere 26 gange. Fortsætter han de takter i Brøndby, kan han hjælpe mandskabet med at komme til flere afslutninger.

Brøndby IF indleder forårssæsonen i Superligaen og deres guldjagt med et brag af en kamp mod FC Midtjylland søndag den 18. februar.



Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Peter Schmeichel taget på sengen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Arsenal ansætter dansk toptræner

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Mohamed Daramy vender tilbage

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Dansk bomber med vildt mål i England

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Andreas Christensen skriver snart under

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Går langt ned i løn

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Rangers rundbarberer Dons igen

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Wrexham slår Premier League-klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter