Superligaen vender tilbage, og foråret byder på en drabelig guldduel. I toppen af rækken udgøres top tre af FC Midtjylland med 36 point, Brøndby IF med 34 point og FC København med 33 point.
Det er sjældent set med en så tæt guldduel, og det er blot fjerde gang siden 2000, at tre hold har hentet 33 point eller flere efter 17 spillerunder.
Tipsbladet sætter i den forbindelse fokus på de tre tophold i samarbejde med analysefirmaet Opta – her med fokus på Brøndby IF.
Kæmpe overpræstation
I efteråret hentede Brøndby IF som nævnt 34 point, men ifølge Optas tal har Jesper Sørensens mandskab fået mere, end de har spillet sig til.
Faktisk er Brøndby IF kun på en fjerdeplads i Superligaen, hvad angår “expected points” med blot 28. Med andre ord har Brøndby hentet hele seks point mere, end hvad man kunne forvente, baseret på deres “expected goals”-tal.
Det er især, hvad angår mål scoret, at Brøndby IF har gjort det bedre end forventet. Mens de blå-gule scorede 33 mål, var deres expected goals for Superliga-efteråret blot 28,3. Altså har de overpræsteret med 4,7 scoringer - klart den største overpræstation i Superligaen i dette henseende.
Overpræstationen kan næsten egenhændigt tilskrives Nicolai Vallys. Efterårets Profil i Superligaen har overpræsteret med 4,5 grundet sine 10 mål fra 5,5 expected goals.
Held eller gode afslutningsevner? Det får vi måske svaret på i foråret, når vi ser, om skarpheden fortsætter eller ej.
Millionindkøb kan løse problem, før det opstår
Der er også et potentielt problem, som millionindkøbet Filip Bundgaard kan løse, før det overhovedet er opstået ifølge Opta.
Brøndby IF kommer nemlig “kun” til femteflest afslutninger i Superligaen, hvilket også er med til at forklare deres store overpræstation i forhold til mål som beskrevet ovenfor.
Men Filip Bundgaard kan måske hjælpe i den forbindelse.
Ingen spillere i Superligaen har været involveret i flere afslutninger i denne sæson end Filip Bundgaard. Han skød selv 35 gange, mens han afleverede til en spiller, der afsluttede yderligere 26 gange. Fortsætter han de takter i Brøndby, kan han hjælpe mandskabet med at komme til flere afslutninger.
Brøndby IF indleder forårssæsonen i Superligaen og deres guldjagt med et brag af en kamp mod FC Midtjylland søndag den 18. februar.
MEDIE
Endelig godt nyt
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
MEDIE
Skidt melding
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
MEDIE
Afvist
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
FC København-profil ude med sygdom
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
Københavns Vestegns Politi rykkede ud
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED