Superligaen vender tilbage, og foråret byder på en drabelig guldduel. I toppen af rækken udgøres top tre af FC Midtjylland med 36 point, Brøndby IF med 34 point og FC København med 33 point.
Det er sjældent set med en så tæt guldduel, og det er blot fjerde gang siden 2000, at tre hold har hentet 33 point eller flere efter 17 spillerunder.
Tipsbladet sætter i den forbindelse fokus på de tre tophold i samarbejde med analysefirmaet Opta – her med fokus på Brøndby IF.
Kæmpe overpræstation
I efteråret hentede Brøndby IF som nævnt 34 point, men ifølge Optas tal har Jesper Sørensens mandskab fået mere, end de har spillet sig til.
Faktisk er Brøndby IF kun på en fjerdeplads i Superligaen, hvad angår “expected points” med blot 28. Med andre ord har Brøndby hentet hele seks point mere, end hvad man kunne forvente, baseret på deres “expected goals”-tal.
Det er især, hvad angår mål scoret, at Brøndby IF har gjort det bedre end forventet. Mens de blå-gule scorede 33 mål, var deres expected goals for Superliga-efteråret blot 28,3. Altså har de overpræsteret med 4,7 scoringer - klart den største overpræstation i Superligaen i dette henseende.
Overpræstationen kan næsten egenhændigt tilskrives Nicolai Vallys. Efterårets Profil i Superligaen har overpræsteret med 4,5 grundet sine 10 mål fra 5,5 expected goals.
Held eller gode afslutningsevner? Det får vi måske svaret på i foråret, når vi ser, om skarpheden fortsætter eller ej.
Millionindkøb kan løse problem, før det opstår
Der er også et potentielt problem, som millionindkøbet Filip Bundgaard kan løse, før det overhovedet er opstået ifølge Opta.
Brøndby IF kommer nemlig “kun” til femteflest afslutninger i Superligaen, hvilket også er med til at forklare deres store overpræstation i forhold til mål som beskrevet ovenfor.
Men Filip Bundgaard kan måske hjælpe i den forbindelse.
Ingen spillere i Superligaen har været involveret i flere afslutninger i denne sæson end Filip Bundgaard. Han skød selv 35 gange, mens han afleverede til en spiller, der afsluttede yderligere 26 gange. Fortsætter han de takter i Brøndby, kan han hjælpe mandskabet med at komme til flere afslutninger.
Brøndby IF indleder forårssæsonen i Superligaen og deres guldjagt med et brag af en kamp mod FC Midtjylland søndag den 18. februar.
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
TOPNYHED
Prominente navne på Danmarks U17-landshold
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
TOPNYHED
FCK-angriber: Parken larmer meget mere
AVIS
Bundesliga-topklub jagter William Osula
TOPNYHED
Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
LIGE NU
Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
TOPNYHED
‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
TOPNYHED
Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
LIGE NU
FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig
NYHEDER
Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL
Delte meldinger om Christian Nørgaard
TOPNYHED
Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet
Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
NYHEDER
FC København-stjerne frifundet
MEDIE
Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Ajax fyrer cheftræner John Heitinga
TOPNYHED
Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’
LIGE NU
Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub
Et slag fra førstepladsen
NYHEDER
Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
TOPNYHED
Klubboss overrasket over Eriksens agent
Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
NYHEDER